Chemický průmysl ČR 2000 - Myslet globálně, jednat lokálně


Chemický průmysl ČR během 11 let provozu svých výroben, energetických a vodohospodářských provozů, logistických komplexů a navazující infrastruktury projevil v prostředí tržní ekonomiky mimořádnou odolnost vůči nepříznivým vlivům - ztrátě východních trhů a orientaci na daleko náročnější trh převážně zemí EU, odloučení od partnerských slovenských podniků a jejich technického zázemí, rozpadu velkých výrobních uskupení a ztrátě obchodní infrastruktury bývalých PZO. Zahraniční kapitál se zajímal o podniky chemického průmyslu spíše výjimečně (např. Linde Technoplyn, Pliva-Lachema, Silon, CHZ Sokolov, MCHZ a DEZA částečně, Česká rafinérská, Barum Continental). Podniky dostály svým závazkům vůči státu i zaměstnancům na rozdíl od jiných podniků tradičních průmyslových odvětví. Dokázaly se vyrovnat s důsledky I. generace nových právních předpisů na ochranu životního prostředí - bohužel především investicemi do koncových opatření, nikoli do žádoucí modernizace výrobních jednotek. Časové lhůty schválené optimistickým Parlamentem v letech 1990-1992 i po dvouletém prodloužení do roku 1998 neposkytly čas pro žádoucí rozvahy před nákladnými změnami výrobní základny. V době, kdy chemický průmysl bývalé NDR byl brutálně zastaven a během 10 let bylo převážně do nových výroben redukovaného počtu podniků investováno těžko představitelných 25 mld. DEM, za poklesu zaměstnanců ze 140 tisíc na současných 28 tisíc, se společnosti českého chemického průmyslu zabývaly až na výjimky ekologickými investicemi, jejichž podíl na celkových investicích ve 2. polovině 90. let nezřídka překračoval 40 % - pochopitelně, že za škodolibého údivu konkurence. Není vhodné čísly ze Statistické ročenky dokumentovat vysoké trendy odepsanosti hmotného investičního majetku podniků spadajících do hlavní skupiny chemického a farmaceutického průmyslu - OKEČ/NACE 24, popisovat rozdíly v produktivitě pracovní síly nebo energetické náročnosti mezi podniky českého a západoevropského chemického průmyslu a jejich růst. Naopak je třeba si uvědomit, že hlavní etapa modernizace výroben podniky českého chemického průmyslu čeká a že investice do výrobních jednotek v rozsahu 50 až 150 mld. Kč vyžadují čas, finanční zdroje a zajištěný trh výrobků.

Český chemický průmysl však na počátku dalšího století (bude dost životaschopný v éře globalizace?) stojí před úkolem realizovat v souvislosti s důsledky blížícího se členství ČR v EU opatření, která v podobě směrnic a nařízení Evropského společenství respektují členské země EU. Stanoví je v současné době připravovaná 2. generace environmentální a chemické legislativy ČR. Ponechme stranou smutnou skutečnost, že znalost právních předpisů Evropského společenství převážně končí na úrovni odborů ministerstev, že podniky českého průmyslu se s nimi seznamují prostřednictvím argumentace ministerstev při návrzích nových zákonů, že návrhy zákonů do konce minulého roku nebylo nutné projednávat se zástupci regulovaných subjektů - průmyslových svazů a že při absenci správního soudnictví končí v ČR spory mezi fyzickou nebo právnickou osobou a správním úřadem rozhodnutím ministra - zástupce exekutivy.

Bohužel, přípravu nových právních předpisů provázejí obavy podniků chemického průmyslu a jejich zájmového svazu, že navrhovatelé i zákonodárci v tlaku, který vyvíjí snaha o legislativní smršť, překročí rámec předlouhým jednáním pečlivě vyvážených směrnic ES a  v důsledku naivity, a snad ne záměrně, nastaví průmyslu laťku, kterou má Evropská komise v úmyslu uzákonit až ve svém středně nebo dlouhodobém záměru. Tak vznikal chemický zákon č. 157/1999 Sb., nahrazující uvádění látek a přípravků na trh pojmem nakládání s nimi, s nadbytečným povolováním, ohlašováním, evidencí a autorizacemi, v zemích EU neznámými instituty. Rovněž ustanovením o povinném pojištění vůči škodám třetím osobám a o požadavcích na rozsáhlé písemné dokumenty o protihavarijní připravenosti ze zákona č. 353/1999 Sb., o prevenci závažných havárií jsme asi o roky předstihli právní stav, který platí v regionu, kam směřujeme - debaty o tzv. environmental liability tam trvají více než 10 let a nekončí. Na rozdíl od českých právních předpisů v zemích EU nelze klást překážky volnému pohybu zboží, např. zvýhodněním některých obalových materiálů na úkor jiných, pokud nedojde k souhlasu všech zemí, který se ovšem vždy opírá o podrobné technicko-ekonomické analýzy. Je proto zcela pochopitelné, že chemický průmysl bedlivě sleduje přípravu nového zákona o biocidních výrobcích (MZ - účinnost od ledna 2003), přípravu nového chemického zákona (MŽP - účinnost od ledna 2003) a přípravu zákona o integrované prevenci a omezování znečištění životního prostředí, tzv. IPPC (účinnost od ledna 2003),  jejichž vzory, tj. směrnice ES, regulují prioritně činnosti chemického průmyslu. Jakékoli překročení rámce směrnice zákonem na úkor výrobních nákladů a rozvoje chemického průmyslu ČR zvýhodňuje zahraniční konkurenci. Na tom nic nemění argumenty, odvolávající se na doporučení orgánů OECD, na úmysl vyrovnat se vzorům ochrany životního prostředí např. ve skandinávských zemích, na diskuse o závěrečných návrzích nových směrnic ES nebo na specifika ČR. Neměli bychom se strašit novou Bílou knihou Evropské komise o chemické politice; měli bychom ji mít k dispozici, studovat ji a posuzovat její možné důsledky a podněty pro odpovědné podnikání. Ztráta konkurenceschopnosti v kterémkoli výrobním odvětví snižuje tempo růstu HDP a oddaluje vyrovnání našeho hendikepu za zeměmi EU, mj. v oblasti sociální, vzdělávací a ochrany životního prostředí. Praktiky mnohých předkladatelů návrhů nových zákonů připomínají kritickou stať v knize Ferdinanda Peroutky "Malý národ a povaha" a jeho citaci sociologa dr. E. Chalupného "...česká povaha jest anticipační, stejně jako česká řeč, která klade přízvuk na první slabiku; Češi jsou velmi čilí; často důmyslně anticipovali budoucnost; dejte Čechovi popud a on rozžehl sirku v plamen; aby však plamen brzo neuhasl, nýbrž nesl užitek, o to musí pečovati zase jiní; Čech nevytrvá; uchvátí primát, ale pozbude ho brzo... u nás nic nevytrvá v delším klidném růstu..."

Předstih ukazatelů odvětví chemického průmyslu před celým zpracovatelským průmyslem ČR nemůže být důvodem ke spokojenosti - závislost na dovozu ropy a zemního plynu je vážnou námitkou. Závislost na dovozu roste obecně. Podíl dovezených výrobků celého odvětví chemického průmyslu na úhrnné spotřebě v ČR postupně rostl z 59 % na 68 % v údobí 1996/2000. Ještě méně uspokojivý je souběžný vývoj obchodního salda tržby-spotřeba-dovoz-vývoz hlavní části chemického průmyslu (OKEČ/NACE 24): výroba 96 mld. Kč/ /110 mld. Kč; vývoz 54 mld. Kč/79 mld. Kč; dovoz 89 mld. Kč/139 mld. Kč; spotřeba 130 mld. Kč/170 mld. Kč; proti roku 1996 vzrostl podíl dovezených výrobků na celkové spotřebě v roce 2000 o 14 %, tj. ze 68 % na 82 %. Dokumentuje nejen rostoucí specializaci účastníků na stále globálnějším trhu chemických výrobků, ale též zaostávání jádra chemického průmyslu ČR. Ve stylu antické Kasandry jím dokládám oprávněnost obav z nepřiměřeně vstřícné regulace, především právní, čtvrtého nejdůležitějšího průmyslového odvětví, které je všude považováno za charakteristické měřítko vědecko-technické vyspělosti národní společnosti.

Respektovat možnosti ekonomického potenciálu ČR a současně vyjednávat a krok za krokem uskutečňovat opatření na ochranu zdraví lidí a životního prostředí není v protikladu. Jednat v souladu s globálními tendencemi a zanedbat reálný "lokální" výchozí stav a možnosti jeho změny je naivní a může být nebezpečné - odporuje známému "myslet globálně, jednat lokálně". To na adresu tvůrců 2. generace chemické a environmentální legislativy.

Hledat překážky odpovědného rozvoje chemického průmyslu jen mimo něj by bylo jednoduché a chybné. Další vývoj chemického průmyslu, jeho významu, školství, postojů veřejnosti k chemii a k jejím výrobkům mají čeští chemici ve svých rukách. Proto...

Do vlastních řad náleží vybídnutí k překonání časté vzájemné odtažitosti zájmů a postojů technických štábů a řídících manažerů chemického průmyslu ČR a pracovníků tzv. intelektuální oblasti např. pracovišť vysokých škol a ústavů Akademie věd. Nezájem o počty a výsledky studentů chemie a o náplň práce a materiální zabezpečení výzkumných pracovišť, stejně jako opačný nezájem o prosperitu chemického průmyslu a o jeho další odpovědný rozvoj mají společného jmenovatele, z kterého těží konkurence - nedostatečnou a málo vytrvalou soudržnost skupin s doplňujícím se posláním, které zatím málo doceňují, jak jsou na sebe odkázané. Snad proto variantní scénáře dalšího odpovědného rozvoje chemie v ČR zatím postrádáme.

Ivan Zíka


Bibliografické citace dle ČSN ISO 690


1. Úvod

Velmi důležitou zásadou při prezentaci výsledků vědecké, odborné či technické činnosti jakoukoliv formou je, že každá prezentace by měla důsledně odkazovat na veškeré své části, které jsou přebírány z prací jiných autorů. Je lhostejné, zda přebírané části slouží jako východisko pro danou prezentaci, pro podporu vlastních závěrů nebo pro vyvrácení závěrů jiných autorů. Smyslem citování je poskytnout uživateli tolik údajů, aby byl schopen nalézt dokument, z něhož autor čerpal, mimo jakoukoliv pochybnost. Z tohoto důvodu musí být citace přehledná, úplná a přesná. V současné době je formální stránka uvádění bibliografických citací velmi často věcí zvyklostí a pravidel konkrétního informačního zdroje (časopisu v tištěné neb elektronické formě, knihy, přednášky, patentu, normy, vědecko-kvalifikační práce, výzkumné zprávy atp.). Je tomu tak přesto, že jak v minulé době, tak dnes byla a je tato činnost upravena příslušnými normami. Cílem této práce je upozornit na existenci českých norem (ČSN) týkajících se bibliografických citací, které již byly převzaty z Mezinárodní organizace pro normalizaci (ISO - International Standards Organisation) jako normy ČSN ISO. Práce nemá za cíl nahradit normy, ale má upozornit především na nové skutečnosti v normách obsažené, které je v citační praxi nutno dodržovat. Mezinárodní organizace pro normalizaci je celosvětovou federací národních normalizačních organizací. Při zpracovávání příslušných norem obvykle vychází ze znění termínů v odpovídajících národních normách resp. slovnících a v různých publikovaných mezinárodních dokumentech ISO, v jejich návrzích a v dokumentech dalších mezinárodních organizací (např. IFLA, FID, ICA, UNESCO, WIPO). Normy a přijaté definice jsou formulovány s cílem dosáhnout vhodné rovnováhy mezi přesností a jednoduchostí. Hlavním účelem této normalizační činnosti je stanovit takové definice, které zajistí jednoznačné chápání všemi zúčastněnými stranami. Proto také vydání mezinárodní normy ISO vyžaduje souhlas alespoň 75 % členů národních normalizačních organizací. Pro přehlednost jsou v Tabulce I. uvedeny vybrané normy ČSN ISO a původní národní normy ČSN z širší oblasti bibliografických citací, které již u nás platí, nebo v blízké budoucnosti platit budou. Důležitost dodržování citačních pravidel dle ČSN ISO vyplývá zcela jednoznačně z celosvětových tendencí po zjednodušené, internacionalizované, zpřesněné a globalizované komunikaci (jednotky SI, nomenklaturní pravidla IUPAC, angličtina jako vědecké a odborné esperanto apod.). Dodržování normovaných citačních pravidel povede i k snazšímu vyhledávání v informačních zdrojích, zpřesnění v oblasti citací i bibliometrie a ke snížení rizika získávání irelevantních informačních pramenů.


2. Citace tištěných informačních zdrojů

Bibliografické citace informačních zdrojů v tištěné formě, jejich obsah, formu a strukturu určuje ČSN ISO 690-1, platná od prosince roku 1996. Mezinárodní normou, z níž ČSN ISO 690-1 vychází, je norma "ISO 690: Documentation Bibliographic Referents. Content form and structure" z roku 1987 a původní československou normou, na niž nová norma navazuje, je ČSN 01 0197 z roku 1970. Norma ČSN ISO 690-1 specifikuje prvky, které je třeba uvádět v bibliografických citacích monografických a seriálových publikací i v patentových dokumentech. Stanoví a závazně předepisuje pořadí prvků citace a stanoví pravidla transkripce a formální úpravy informací získaných z primárního informačního zdroje.

Norma jednoznačně určuje, které prvky v citaci je nutno uvádět povinně a které prvky je možno uvádět nepovinně resp. volitelně, včetně jejich posloupnosti. K jednotlivým prvkům citací lze uvést následující zpřesňující informace:

Autor dokumentu - uvádí se povinně v pořadí příjmení (velkým písmem, kapitálkami) bez titulů, křestní jméno ve zkratce nebo v plném znění normálním písmem. Mezi příjmením a jménem se píše čárka. Je-li autorů dokumentu více, uvádí se prvé nebo první dvě či tři jména, další lze vynechat. Vynechává-li se jedno nebo více jmen, připojuje se za poslední uváděné jméno zkratka "et al." nebo její ekvivalent "aj.". Neznámý autor se nenahrazuje termínem "Anonym". Za autory se píše tečka, nikoliv dvojtečka. Jestliže je editor (redaktor) jmenovitě uveden na významném místě v dokumentu, připojuje se za jeho jméno v kulatých závorkách zkratka "ed", nebo "red.".

Název dokumentu - uvádí se povinně ve formě, v jaké je uveden v primárním prameni, při dodržení všech nezbytných pravidel pro transliteraci, zkracování, psaní velkých písmen apod. Podnázev nebo jiné údaje vztahující se k názvu lze uvádět, pokud se pokládají za užitečné z hlediska upřesnění nebo identifikace. Dlouhý název nebo podnázev lze zkrátit, pokud to nezpůsobí ztrátu podstatných údajů. Nemá se vynechávat začátek názvu. Všechny vynechané údaje musí být označeny výpustkou v podobě tří teček "...". Jedná-li se o knihu, je její název vytištěn kurzivou, stejně tak, jedná-li se o název patentu.

Nepovinné údaje - jako jsou editoři, redaktoři, překladatelé, ilustrátoři, původci vynálezu, sponzoři atp., lze zapsat za názvem dokumentu jako volitelnou část.

Název zdroje - pokud je zdrojem samotný primární dokument, uvádí se jeho název kurzivou (např. název knihy, zkratka názvu časopisu, název patentu apod.). Pokud je práce převzata z jiného dokumentu, pak je tento zdrojový dokument odlišen slovem "In", po němž následuje citace tohoto dokumentu podle uvedených zásad. V tomto případě je kurzivou vytištěn název tohoto zdrojového dokumentu, nikoliv dokumentu primárního.

Vydání - jde-li o jiné než prvé vydání, číslo nebo jiné pořadí, zapisuje se označené vydání povinně výrazy použitými v prameni. Výrazy označující číselné pořadí se zapisují arabskými číslicemi. Výrazy označující vydání a číselné pořadí se zkracují v souladu s ISO 832 (např. 3. vyd.; Nové rozšíř. vyd.; 5. autoriz. přeprac. vyd. resp. 3rd .ed.; New engl.ed.; 2.,durchges. Aufl.).

Vydavatelské údaje - u seriálových publikací (časopisů) musí být údaje co nejúplnější v pořadí: rok, ročník, číslo svazku, strany resp. měsíc, rok, ročník, číslo svazku, strany. Vztahuje-li se citace na celou publikaci, která dosud nebyla uzavřena, zapisuje se chronologické označení (nebo číslování) prvého svazku (sešitu), po němž následuje pomlčka a mezera. Např.: leden-březen 1974, roč. 1, č. 1- . Pokud vydávání již bylo uzavřeno, použije se značení prvního a posledního svazku. Např.: leden 1976 - duben 1981, roč. 12, č. 1. - roč. 16, č. 4.

Nakladatelské údaje - podrobnosti o místě vydání a nakladateli jsou nepovinné. Datum vydání je povinné. Údaje se zapisují v pořadí: Místo: nakladatel, rok. Název města vydání se zapisuje v jazyce originálu v prvním pádu pravopisu pramene. Doporučuje se doplnit název státu, země, provincie v okrouhlých závorkách. Uvádí-li se ve zdroji více míst vydání, zapisuje se pouze typograficky zvýrazněné město nebo město první. Není-li ve zdroji uváděno místo vydání, uvádí se "místo vydání neznámé" nebo ekvivalentní zkratka - "b.m.". Jméno nakladatele lze uvést ve zkrácené formě nezpůsobující nejednoznačnost. Výrazy " a spol.", "a synové", "Inc." atd. se vynechávají. Výraz "press" se nevynechává. Datum vydání (rok) se zapisuje tak, jak je uveden v prameni.

Standardní číslo - ISBN, ISSN, ISRN se zapisuje ve formě předepsané příslušnou normou ČSN ISO 2108 resp. ČSN ISO 3297. U úplných publikací se čísla zapisují povinně, u částí dokumentů a jejich zdrojů uvádění standardního čísla povinné není.

Ostatní údaje - lze uvádět nepovinně. Zařazuje se sem rozsah pomocí celkového počtu stran, edice, informace identifikující podrobněji pramen, dílčí část monografie, neb seriálové publikace apod.

Prvky citace patentového dokumentu - vycházejí z kódů identifikujících informační prvky moderních patentových dokumentů (kódy INID, WIPO Standard ST.9). Jako povinné prvky se musí uvádět země nebo mezinárodní organizace (možné vynechat, je-li uveden kód země dle ISO 3166), druh patentového dokumentu (dvoupísmenný kód pro země dle ISO 3166 nebo kódem mezinárodní organizace - WIPO, EP) (kód 12-13), číslo dokumentu (kód 11) a datum jeho vydání (kódy 40-47). Nepovinně lze uvádět přihlašovatele patentu (kód 71) nebo vlastníka patentových práv (kód 73), původce vynálezu (kód 72), název vynálezu (kód 54) a další informace.


3. Citace elektronických informačních zdrojů

Bibliografické citace elektronických informačních zdrojů určuje ČSN ISO 690-2, platná od ledna 2000. Mezinárodní normou, z níž ČSN ISO 690-2 vychází, je norma ISO 690-2 z roku 1997. Norma specifikuje prvky bibliografických citací elektronických dokumentů. Stanoví a předepisuje pořadí prvků citace a zavádí konvence transkripce a úpravy informací získaných ze zdrojového elektronického dokumentu. Podobně jako v předchozí části norma jednoznačně určuje, které prvky citace je nutno uvádět povinně a které je možno uvádět jako nepovinné a volitelné, včetně jejich posloupnosti. Povinné jsou pouze ty prvky, které jsou přijatelné pro citovaný dokument, a informace je okamžitě dostupná ze samotného dokumentu nebo doprovodného materiálu. Prvky uváděné jako volitelné se doporučuji rovněž zahrnout do citace, pokud jsou snadno dostupné. I když se elektronický dokument může stylisticky podobat tištěné publikaci, v elektronické formě se nemohou objevit fyzické charakteristiky neoddělitelné od tištěných dokumentů (např. svazky, čísla, stránky). Ačkoliv mezi některými tištěnými publikacemi a některými elektronickými dokumenty lze najít podobné znaky, elektronické dokumenty mají svou vlastní identitu.

Norma 690-2 rozeznává elektronické monografie, databáze, počítačové programy, elektronické seriálové publikace (časopisy), elektronické nástěnky, diskusní fóra a elektronické zprávy. Tyto elektronické dokumenty existují ve strojem čitelném formátu přístupném online, na CD-ROM, na magnetické pásce, na disku, na jiných elektronických paměťových médiích apod. Bibliografické citace těchto dokumentů musí odrážet jejich identitu, nikoliv identitu papírové náhražky. Nové formáty a technologie pro elektronické dokumenty se budou neustále rozvíjet. Proto lze počítat s tím, že tato část normy ISO 690 bude často a průběžně doplňována tak, aby akceptovala nové formy a vlastnosti elektronických dokumentů. Preferovaným zdrojem dat o citační jednotce je obrazovka počítače, zobrazující název nebo jeho ekvivalent. Například v bibliografické citaci internetového dokumentu musí být uveden název, data lokací, verze, která byla na obrazovce skutečně viděna, konkrétní síťové umístění, kde byla tato verze zpřístupněna a konkrétní datum, kdy byl dokument viděn.

Pro jednotlivé prvky citací platí zásady uvedené pro tištěné zdroje s následujícími doplňujícími a zpřesňujícími informacemi pro zdroje elektronické.

Autor dokumentu - uvádí se povinně, podle zásad uvedených u tištěných zdrojů.

Název dokumentu - není-li možné najít v elektronickém dokumentu nebo doprovodné dokumentaci řádný název, nahradí se název několika prvními slovy z dokumentu, po nichž následuje symbol vynechávání "...". Navíc se zapíše stručný popis obsahu dokumentu, který se připojí k náhradnímu názvu v hranatých závorkách. U elektronické pošty a příspěvků do systému veřejných zpráv (elektronické časopisy, elektronické konference) se místo názvu užívá předmět uvedený ve zprávě.

Druh nosiče - uvádí se povinně v hranatých závorkách po názvu při použití těchto slov nebo jejich ekvivalentů: [online], [CD-ROM], [magnetická páska], [disketa 3,5"]. V případě potřeby je možno (nepovinně) specifikovat spolu s druhem nosiče i druh dokumentu např. [online databáze], [databáze na magnetické pásce], [monografie na CD-ROM], [online seriálová publikace], [počítačový program na disku], [online elektronický časopis], [elektronická pošta].

Vydání - protože elektronické dokumenty jsou často aktualizovány nebo rozšiřovány, obsahují údaje o vydání. Užívají se slova jako "vydání", "verze", "úroveň", "aktualizace", objevují se i tradiční názvy jako "upravené vydání", "třetí aktualizace", "cvičná úroveň". Číslo nebo jiné označení pořadí vydání se zapisuje povinně výrazy použitými ve zdroji. U elektronických seriálových publikací musejí být údaje o vydávání co nejúplnější a musejí obsahovat chronologické označení (rok, měsíc atd.) a číslování (číslo svazku, číslo sešitu) uvedené v prameni. Jinak zde platí stejné zásady jako jsou uvedeny v odstavci vydavatelské údaje v předchozí kapitole.

Místo vydání, vydavatel - uvádí se povinně, při platnosti stejných zásad, jak jsou uvedeny v odstavci nakladatelské údaje u tištěných informačních zdrojů. Není-li v elektronickém dokumentu ani v doprovodném materiálu uvedeno žádné místo vydání, ale může-li být odůvodněně odvozeno, uvede se místo vydání v hranatých závorkách. Jestliže není možné určit místo vydání a vydavatele, uvede se fráze "místo vydání neznámé", "sine loco", nebo se toto místo vynechá. U online dokumentů, které jsou přístupné prostřednictvím počítačové sítě, lze pak místo vydání a vydavatele vynechat, pokud je nelze určit z jiných informací o prameni. V těchto případech se však musejí uvést informace o lokaci dokumentu na síti.

Časové údaje - se uvádí povinně. Vzhledem k častým aktualizacím nebo revizím elektronického dokumentu, časové údaje o vydání, aktualizaci, revizi nebo citaci mohou obsahovat rok, měsíc, den a přesný čas dle ISO 8601 (např. 1997-01-20; 14:04 SEČ). Pokud se jedná o průběžně vydávané elektronické dokumenty, uvádí se časové údaje v souladu se zásadami uvedenými v odstavci Vydavatelské údaje u tištěných zdrojů. Datum, kdy byl elektronický dokument skutečně viděn, se uvádí povinně v hranatých závorkách u dokumentů, které mohou podléhat změnám (např. online dokumenty), nebo v případech, kdy nelze najít jiné spolehlivé datum v prameni nebo v dokumentaci. Datu citování předchází slovo "citováno" nebo zkratka "cit." např. [cit. 1997-09-03; 21:15 SEČ]. U jiných dokumentů je uvádění data citování nepovinné resp. volitelné.

Ostatní údaje - se mohou uvádět nepovinně a volitelně. Zahrnují se sem informace o edici, fyzickém popisu (např. formát dokumentu), požadavky na systém, (např. MS-DOS Extensions 2.1 nebo vyšší), četnost vydávání, jazyk (např. kódem dle ISO 639) a další poznámky.

Dostupnost a přístupnost - se uvádí povinně pro online dokumenty a volitelně pro dokumenty ostatní. U online dokumentů musí být vždy uvedena informace identifikující pramen s uvedením přesné lokace. Tyto informace se označují slovy "Dostupné v" nebo ekvivalentní frází. Informace o lokaci elektronických dokumentů, které jsou součástí počítačové sítě (např. internet), musejí odkazovat na tu kopii dokumentu, která byla skutečně viděna, a musejí obsahovat způsob přístupu k dokumentu (např. FTP), stejně jako síťovou adresu pro lokaci. Prvky lokační informace (např. adresa hostitelského počítače, jméno adresáře, jméno souboru) musejí být transkribovány s toutéž interpunkcí, velkými i malými písmeny, jak je uvedeno v prameni.

Př.: - Dostupné na internetu: listserv@uhupvm1.uk.edu zadáním příkazu GET PRICEWIL PRV5N 3F = MAIL. - Dostupné na internetu přes anonymní FTP na: BORG.LIB.VT.EDU. - Dostupné na internetu: <gopher://inf.lib.uk.edu: - Dostupné v DIALOG Information Services, Palo Alto (Calif.). - Dostupné v TELE- SYSTEMS QUESTEL. - Dostupné na www

Standardní čísla - zapisují se povinně, podle zásad uvedených u tištěných zdrojů.

Poznámky - zapisují se nepovinně a volitelně, pokud mohou zpřesnit údaje uváděné povinně. Jedná se např. o citace částí elektronických dokumentů, příspěvků v dokumentech, číslování uvnitř zdrojového dokumentu nebo systému, lokace uvnitř dokumentu apod.


4. Příklady bibliografických citací

Uvedené příklady bibliografických citací primárních dokumentů by měly sloužit jako orientační vodítko pro soupisy bibliografických citací. Pro přehlednost jsou příklady uváděny v posloupnosti:

a - dosavadní způsob bibliografické citace používaný v Chemických listech

b - povinný obsah citace dle ČSN ISO 690-1 z tištěného informačního zdroje

c - úplný obsah citace dle ČSN ISO 690-1 z tištěného informačního zdroje

d - povinný obsah citace z elektronického informačního zdroje dle ČSN ISO 690-2

e - úplný obsah citace z elektronického informačního zdroje dle ČSN ISO 690-2.

Na základě obecných pravidel z citované normy ČSN ISO 690 jsou zpracovány i příklady citací dalších informačních zdrojů, včetně nepublikovaných výsledků, souhrnných sdělení apod.

Časopisy - seriálové publikace, články.

a) Jech Č.: Chem. Listy 94, 983 (2000).

b1) JECH,Č. Příprava a stabilita supertěžkých prvků. Chem. Listy, 2000, roč. 94, č.11, s. 983-989.

b2) BLEDNOV, Y.A., SIMPSON, V.J. Gas chromatography - mass spectrometry assay for determination of ketamine in brain. J. Pharmacol. Toxicol. Methods, 1999, vol. 41, no. 2, pp. 91-95. In CA Select Plus - Gas Chrom. 1999, no.25, p.5, ref. 733431.

b3) PARSONS, R. Proc. Ind. Int. Congr. Surface Activ, 1957, roč. 3, s. 38. In DELAHAY, P. Double Layer and Electrod Kinetics. New York: Interscience, 1965, s. 57.

d1) Journal of Technology Education [online]. Blacksburg (Va.): Virginia Polytechnic Institute and State University, 1989- [cit. 1995-03-15]. Půlročník. Dostupné na internetu: <gopher: //borg.lib.vt.edu:70/1/jte>. ISSN 1045-1064.

d2) STONE, Nan. The Globalization of Europe. Harvard Business Review [online]. May-June 1989 [cit. 1990-09-03]. Dostupné v BRS Information Technologies, McLean (Va).

e) PRICE-WILKIN, John. Using the World-Wide Web to Deliver Complex Electronic Documents: Implications for Libraries. The Public-Access Computer Systems Review [online]. 1994, vol. 5, no. 3 [cit. 1994-07-28], pp. 5-21. Dostupné na internetu: <gopher://info.lib.uh.edu:70/00/articles/e-journals/uhlibrary/ pacsreview/ v5/n3/pricewil.5n3>. ISSN 1048-6542.

Knihy

a) Kodíček M., Karpenko V.: Biofyzikální chemie. Academia, Praha 2000.

b) KODÍČEK, M., KARPENKO, V. Biofyzikální chemie. 2. přeprac. rozš. vyd. 2000. ISBN 80-200-0791-1.

c1) KODÍČEK, M., KARPENKO, V. Biofyzikální chemie. 2. přeprac. rozš. vyd. Praha: Academia, 2000. 337 s. ISBN 80-2000-0791-1.

c2) Gower Handbook of Library and Information Management. Ed. Ray J. Prytberch. Hants (GB): Gower, 1998. 441 s. ISBN 0-566-08052-4.

c3) VYMĚTAL, J., aj. Odborná literatura a informace v chemii. 1. vyd. Praha: ORAC, 2001. V tisku.

d) Kirk-Othmer Encyclopedia of Chemical Technology [online]. 3rd ed. New York: Wiley, 1984 [cit. 1990-01-03]. Dostupné v DIALOG Information Services, Palo Alto (Calif.).

Přednášky a sborníky z konferencí

a) Bennito R., Saquala S.: Sulfur chemistry. Proc. 7th Eur. Meeting, Alma Ata,  7-15.červen 1992. (Zaramayev S.A., ed.), A62, SIAS, Alma Ata, 1993.

b) HEUSLER, L. et al. Achieving low hydrogen content in high - purity aluminium. In Light Metals 2000. 129th TMS Annual Meetings. 2000. pp.727-732. ISBN 0-87339-425-9.

c) HEUSLER, L. et al. Achieving low hydrogen content in high - purity aluminium. In Light Metals 2000. Proceedings of the technical sessions presented by the TMS Aluminium Committee at the 129th TMS Annual Meeting, Nashvile, Tennessee, March 12-16, 2000. Ed. R.D. Petterson. pp. 727-732. Warrendale (Pen.,USA): TMS, 2000. 915 s. ISBN 0-87339-425-9; ISSN 1096-9586.

Vědecko-kvalifikační práce

a) Církva V.: Disertační práce. VŠCHT, Praha 1997.

b) CÍRKVA, V. Fluoroalkylderivatives of Hydroxycompounds and ethers. Praha: VŠCHT, 1997.

c) CÍRKVA, V: Fluoroalkylderivatives of Hydroxycompounds and ethers. Ph.D. Thesis. Praha: VŠCHT, ÚOCH, 1997. 145 p.

Patenty

a) Fuchikamiu T., Ubukata Y. (Sagomi Chemical Research Center): PCT Int. Appl. WO 91 09674; Chem. Abstr. 115, 158720 (1991).

b1) PCT Int. Appl. WO 91 09674. 1991-07-11. In Chem. Abstr. 1991, roč. 115, č. 8, s. 894, ref. 1587201.

b2) Česká republika. Patentová přihláška 1998-3939. 1998-12-02. Věstník ÚPV, 2000, roč. 2000, č. 11, s. 73.

c1) GAGAMI CHEMICAL RESEARCH CENTER. Catalyst for hydrogenation, dehydrosilylation or hydrosilylation, and its use. Průvodce vynálezu: FUCHIKAMIU, T., UBUKATA, Y. Int. Cl. B 01J31/20. PCT Int. Appl. WO 91 09674. 1991-07-11.In Chem. Abstr. - Org. Chem. Sect. 1991. vol. 115, no. 8, p. 894, ref. 158720.

c2) BERÁNEK, J. Způsob výroby rostlinného oleje. Původce vynálezu: BERÁNEK, J. Int. Cl. C11 B1/06. CZ - PV 1998 - 3939. 1998-12-02. Věstník Úřadu průmyslového vlastnictví, 2000, roč. 2000, č. 11, s. 73.

d) PCT Int. Appl. WO 91 09674. 1991-07-11. Dostupné mimo jiné na internetu: STN WEB. fiz-karlsruhe.de.


Normy

b) ČSN ISO 690-1: 1996. Bibliografické citace. Obsah, forma a struktura.

c) ČSN ISO 690-1: 1996. Bibliografické citace. Obsah, forma a struktura. Praha: Český normalizační institut, 1996. 32 s.

Firemní literatura

b1) Výroční zpráva a. s. DEZA. Valašské Meziříčí (CZ): DEZA, 1999.

b2) Ergoclean UZ 964. Amal (Sweden): Elektrolux - Eurochean AB, 1993.

b3) Aldrich Handbook of Fine Chemicals and Laboratory Equipment. Praha: Sigma-Aldrich, 2000-2001.

Zprávy výzkumné

b) NACHTIGAL, Václav. Národní důchod v Československu. Praha: Ekonomický ústav ČSAV, 1969.

c) HÜBSCH, Jiří. Laboratorní výzkum izolace pyrenu. Výzkumná zpráva č. 167. Valašské Meziříčí (CZ): VÚKCH, Urxovy závody, 1967. 184 s.

Zprávy cestovní

c) PRŮŠA, Z., KOŠŤÁL, D. Zpráva ze služební cesty do Rakouska a SRN ve dnech 5-9. 11. 1990. Zpráva č. 500. Valašské Meziříčí (CZ): Urxovy závody, 1990. 5 s.

Ostatní dokumenty

a) Pípal Y.: soukromé sdělení

b1) SHELDRICK, G.M. SHELX 76 - Program for Structure Determination. Cambridge (GB): University of Cambridge, 1976.

b2) GUTHERIE, C. Soukromé sdělení (1998 - 11).

b3) FRANCESCONI, E. Nepublikované výsledky (1994 - 05).

Elektronické zprávy

d1) PARKER, Elliott. Re: Citing Electronic Journals. In PACS-L (Public Access Computer Systems Forum) [online]. Houston (Tex.): University of Houston Libraries, 1983-11-24; 13:29:35 CST [cit. 1995-01-01; 16:15 EST]. Dostupné na internetu: <telnet://brsuser@a.cni.org

d2) PRITCHARD, Sarah. Your Request for Information about ISO Standards [online]. Message to: MORRISON Margaret. 1995-01-18 [cit. 1995-03-03]. Osobní komunikace.

Elektronické nástěnky a diskusní fóra

d1) PACS-L (Public Access Computer Systems Forum) [online]. Houston (Tex.): University of Houston Libraries, June 1989- [cit. 1995-05-17]. Dostupné na internetu: <listserv@uhupvm1.uh.edu

d2) Federal Depository Library Program Files (/GO Depository) [online]. Washington, D.C.: Government Printing Office [cit. 1995-02-15]. Dostupné na internetu: telnet://federal.bbs. gpo.gov.

Elektronický program

e) HARRIS, David. Pegasu mail [počítačový program]. Ver. 3.01D. [Nový Zéland], 1998 [citováno 1999-12-10]. Dostupné z <ftp://ftp.let.rug.nl/pegasus/winpmail/w16- 301.d.exe>. E-mail klient. Vyžaduje Windows 3.11 a vyšší.

Databáze

e) Administrativní registr ekonomických subjektů (Ares) [databáze online]. Praha: Ministerstvo financí ČR, 1999. Dostupné z URL <http//:wwwinfo.mfcr.cz/ares/ares.html>. Databáze ekonomických subjektů v České republice.

WWW stránka

d) SHEMIRAMI, Barmak. Ready to print organizer [online]. 1997, poslední revize 20.1.1998 [cit. 199-12-05]. Dostupné z: http://www.ilap.com/nsn.

5. Soupis bibliografických citací

Soupis bibliografických citací je běžně uspořádán buď abecedně podle prvního autora nebo v numerické posloupnosti korespondující s pořadím odkazů v textu. Obsahuje-li abecedně uspořádaný soupis citací dvě nebo více položek se stejným prvním prvkem a položky jsou psány za sebou, lze ve druhé a následujících citacích nahradit první prvek pomlčkou. Soupis bibliografických citací se obvykle uvádí pod názvem "Literatura", "Souhrn literatury" apod. V současné době je vhodné používat mnohem výstižnějšího označení "Použité zdroje", "Použité informační zdroje" atd. Toto označení je mnohem výstižnější, protože zahrnuje všechny použité informační zdroje a nejenom tištěnou literaturu.


6. Odkazy

Odkaz je stručná forma citace vsunutá do pokračujícího textu nebo připojená jako poznámka na spodním okraji stránky, na konci kapitoly nebo na konci celého textu. Odkaz slouží k identifikaci publikace, z níž byla vybrána část textu, parafrázovaná myšlenka atd., a k přesnému vymezení její lokace v rámci zdrojové publikace. Užívá-li se odkaz spolu se soupisem bibliografických citací, musí obsahovat údaje dostatečné pro zajištění jednoznačného korespondování mezi odkazem a bibliografickou citací identifikované položky. Toto korespondování má být zajištěno jednou ze tří dále popsaných metod.

a) Metoda číselných citací, kdy číslice v textu zapsané jako horní index nebo do závorek citují dokumenty v pořadí, v němž byly poprvé odkázány. Po sobě následujícím odkazům určitého dokumentu je přiděleno stejné číslo jako prvnímu odkazu. Provádí-li se odkaz na určité části dokumentu, lze uvést za číslicemi čísla stránek. Citace jsou uspořádány v číselném pořadí do číslovaného soupisu (Literatura; Použité informační zdroje atp.).

Př.: Text s odkazy: Jak uvádí Kodíček s Karpenkem 1 ..... Jak uvádí Kodíček s Karpenkem ( 1, s. 58) ... Citace: 1. KODÍČEK, M., KARPENKO, V. Biofyzikální chemie. 2. přeprac. a rozš. vyd. 2000. 272 s. ISBN 80-200-0791-1.

b) Průběžné poznámky, kdy číslice následující za odkazy v textu, zapsané jako horní index nebo do závorek, se vztahují k číselně řazeným poznámkám uspořádaným podle pořadí jejich výskytu v textu (např. pod čarou na konci stránky s odkazem; v kapitole apod.). Tyto poznámky mohou nebo nemusejí obsahovat odkazy. Pro každý výrok nebo související skupinu výroků v textu zdroje se užívá jedno číslo poznámky, odpovídající poznámka může odkazovat na více dokumentů. Je-li určitý dokument odkazován více než jednou, jsou po sobě následujícím odkazům přidělována samostatná čísla. Druhý a každý následující odkaz daného zdroje lze zkrátit tak, že se uvede pouze příjmení autora a stručná forma názvu spolu s odpovídajícím číslem strany nebo zkrácena forma zavedená v prvním odkazu.

Tabulka I. Přehled vybraných norem z oblasti bibliografických citací

Číslo
ČSN ISO
Číslo ČSN
původní
Vydání v ČR
měsíc-rok
Název normy
4 01 0196 12/99 Dokumentace - Pravidla zkracování slov z názvů a názvů publikací
9 01 0185 (7/77)* Dokumentace  - Transliterace cyrilice slovanských jazyků do latinky
233   * Dokumentace  - Transliterace arabských písmen do latinky
259   * Dokumentace  - Transliterace hebrejských písmen do latinky
639-2 01 0182 6/00 Kódy jazyků
690-1-2 01 0197 12/96 Dokumentace  - Bibliografické citace. Část 1: Obsah, forma a struktura
    1/00 Informace a dokumentace - Bibliografické citace. Část 2: Elektronické dokumentynebo jejich části
832 01 0169 (1/90)* Dokumentace - Bibliografické citace - Zkratky typických slov
843   * Dokumentace - Transliterace řeckých písmen do latinky
2014   * Psaní kalendářních dat v celočíselné podobě
2108 01 0189 (1/89)* Dokumentace - Mezinárodní standardní číslování knih (ISBN)
3166-1 (EN ISO) 97 1002 3/99 Kódy pro názvy zemí a jejich částí. Část 1: Kódy zemí
3297 01 0187 3/00 Dokumentace -Mezinárodní standardní číslování seriálových publikací (ISSN)
5123   * Dokumentace - Štítky mikrofiší a seriálových publikací
5127-1 01 0167 3/93 Dokumentace a informace. Slovník. Část 1: Základní pojmy
5127-2 01 0183 3/94 Dokumentace a informace. Slovník. Část 2: Tradiční dokumenty
5127-3 01 0162 8/95 Dokumentace a informace. Slovník. Část 3: Obrazové dokumenty
5127-3a 01 0165 5/93 Informace a dokumentace. Slovník. Část 3a: Akvizice, identifikace a analýza dokumentů a da
5127-6 01 0163 8/94 Dokumentace a informace. Část 6: Selekční jazyky
5127-11 01 0186 2/96 Dokumentace a informace. Část 11: Audiovizuální dokumenty
7098   * Dokumentace: Romanizace čínštiny
7144 01 0161 3/97 Dokumentace - Formální úprava disertací a podobných dokumentů
8601 (EN 28 601) 97 8601 * Datové prvky a formáty výměny. Výměna informací - Prezentace dat a času
10 444 01 0190 11/99 Informace a dokumentace. Mezinárodní standardní číslo technické zprávy (ISRN)
* norma zatím není Českou republikou převzata a zavedena () platnost původní ČSN

Př.: Text s odkazy: Jak uvádí Kodíček s Karpenkem1... . Stejní autoři tvrdí2 ....... Kodíček s Karpenkem také uvádí3 Odkazy: 1. Kodíček, M., Karpenko, V. Biofyzikální chemie. (dále odkazováno jako Biofyz. chem.). 2. Biofyz. chem., s. 97. 3. Kodíček, M., Karpenko, V. . odkaz 1, s. 115. Citace: KODÍČEK, M., KARPENKO, V. Biofyzikální chemie. 2. přeprac. a rozš. vyd. 2000. 272 s. ISBN 80-200-0791-1.

c) Způsob uvádění autora a data, kdy první prvek (obvykle autor, resp. autoři ) a rok vydání odkazovaného dokumentu jsou uvedeny v textu. Vyskytuje-li se první prvek (autor) přirozeně v textu, následuje rok event. i stránka odkazu v okrouhlých závorkách. Mají-li dva či více dokumentů stejný první prvek a rok, rozlišují se malými písmeny (a, b, c atd.), které následují v závorce za rokem. Při použití této alternativy je citace dokumentů uspořádána v abecedním pořadí autorů s rokem vydání event. malým písmenem a pak následuje obvyklá citace zdroje podle bodu a). Citace je opět bez čísla pořadí.

Př.: Text s odkazy: Jak uvádí Kodíček s Karpenkem (2000, s. 58) .... Stejní autoři tvrdí (Kodíček, M., Karpenko, V., 2000a, s. 97) .... Citace: KODÍČEK, M., KARPENKO, V., 2000. Biofyzikální chemie. 2. přeprac. a rozš. vyd. 2000. 272 s. ISBN 80-200-0791-1.

Volba konkrétní metody korespondence odkazů s bibliografickou citací záleží na volbě autora, nakladatelství, vydavatelství, účelnosti a posouzení optimální vhodnosti pro daný dokument. V časopisecké literatuře je obvykle preferována varianta a), v knihách, vědecko-kvalifikačních pracích se setkáme i s častým využitím alternativ c) resp. b). V ČSN ISO 690 jsou uvedeny i další jemné nuance a možnosti při použití jednotlivých metod.

LITERATURA

1. ČSN ISO 690-1: 1996. Dokumentace. Bibliografické citace. Část 1: Obsah, forma a struktura. Praha: Český normalizační institut, 1996. 32 s.

2. ČSN ISO 680-2: 2000. Informace a dokumentace - Bibliografické citace. Část 2: Eelektronické dokumenty nebo jejich části. Praha: Český normalizační institut, 2000. 22 s.

3. KATUŠČÁK, D. Ako písať vysokoškolské kvalifikačné práce. Bratislava (SR): Stimul, 1998. 117 s. ISBN 80-85697-69-6.

4. VYMĚTAL, J., VÁCHOVÁ, M. Úvod do studia odborné literatury. Praha: ORAC, 2000. 287 s. ISBN 80-86199-19-3.

5. BOLDIS, P. Citace dokumentů podle ČSN ISO (01 0197). 11-12, 1999. Poslední revize 2000-10-13. Dostupné na internetu: <http://www.cuni.cz/~/boldisp/citace.html> [cit.2000- 11-23].


Jan Vymětal


Ze života chemických společností


Cena za katalýzu

Česká společnost chemická, odborná skupina "Katalýza", vypisuje veřejnou soutěž pro doktorandy o "Cenu v katalýze". Jejím cílem je ocenění nejlepších doktorandů, kteří si zvolili tematiku své disertační práce z oblasti katalýzy. Soutěže se mohou zúčastnit studentky a studenti doktorandských studijních programů, kteří jsou držiteli titulu Ing. nebo Mgr., jsou zapsáni k doktorandskému studiu na vysoké škole v České republice, disertační práci budou obhajovat až po datu konání soutěže, tj. po 6. listopadu 2001 a v roce konání soutěže nepřesáhnou věkovou hranici 30 let.

Soutěž proběhne v rámci konference "XXXIII. Symposium on Catalysis", a to jako samostatný blok přednášek kandidátek a kandidátů soutěžících o Cenu ČSCH za katalýzu. Vítěz soutěže získá finanční částku 20 000 Kč a diplom jako dokument o vítězství v soutěži. Další soutěžící budou odměněni dle rozhodnutí komise a sponzorů soutěže, Safina a.s. a Sigma-Aldrich, Praha.

Přihlášky do soutěže se podávají předsedovi organizačního výboru sympozia na adrese: XXXIII. SYMPOSIUM ON CATALYSIS, Dr. Jiří Čejka, Ústav fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, AV ČR, Dolejškova 3, 182 23 Praha 8, Uzávěrka přihlášek je 10. září 2001. Podrobnější informace o statutu této ceny a podmínkách soutěže získáte na výše uvedené adrese nebo najdete na http://www.jh-inst.cas.cz/~catsymp/.


Členská oznámení a služby


Členské výhody členů ČSCH

- možnost přímého spojení se sekretariátem na www.csch.cz a csch@csch.cz,

- 4x ročně zdarma tzv. "bulletinové číslo" Chemických listů,

- možnost objednání předplatného Chemických listů s významnými slevami,

- možnost objednání "osobního balíku předplatného" Chemických listů a Collection

- podstatné slevy u vložného na sjezdech a konferencích, jejichž oficiálním pořadatelem je ČSCH,

- členské informace o nových knihách, produktech a službách i o připravovaných odborných akcích na celém světě,

- informace o dění v evropských strukturách, jako např. AllChemE, ECCC, FECS a podobně,

- přístup k elektronickým informačním médiím Společnosti,

- možnost zažádání o evropskou nostrifikaci chemického vzdělání a odborné praxe spojenou s udělením titulu EurChem, platného v celé EC (příručka na vyžádání v sekretariátě),

- přístup k službám Literature Information Center v Londýně (přes sekretariát ČSCH) s řadou služeb zdarma, ostatní (xeroxy, separáty aj.) za "členské poplatky", viz http://www.rsc. org/lic/library.htm,

- významnou slevu (ca 90%) na předplatné časopisu Chemistry - A European Journal,

- přístup ke službám a slevám poskytovaným členskými organizacemi EC3 a FECS pro členy národních organizací,

- možnost přidruženého členství v IUPAC, a z toho plynoucí sleva u nakladatelství Blackwell a na konferencích sponzorovaných IUPAC, členové IUPAC dostávají časopis Chemistry International,

- možnost slevy na členských příspěvcích při vstupu do Evropské chemické společnosti ECS,

- možnost získání a doporučení členské přihlášky do významných zahraničních chemických společností (RSC, ACS, GDCh, GÖCh, SFC aj.),

- slevu na knihy u řady nakladatelství (Wiley-VCH, ITP, Brooks and Cole, Springer aj.) při objednávkách cestou sekretariátu ČSCH na většinu titulů,

- možnost získání předplatného pro webové verze časopisů produkovaných a distribuovaných ACS za "členské ceny",

- možnost získání příležitostných slev obchodních firem spolupracujících s ČSCH,

- slevu při zapůjčení automobilu (až 35 %) u společností AVIS a HERTZ na celém světě, kromě Austrálie, a použití těchto automobilů na akcích v ČR za speciální tarify na předložení legitimace s kódovým číslem slevy,

- možnost uplatnit informace z vlastní pracovní činnosti (výsledky, novinky, inzerce, tisková oznámení aj.),

- možnost zveřejnění vlastního oznámení v rubrice Bulletinu Chemických listů "Práci hledají",

a řadu dalších služeb, které se teprve sjednávají.

Memorandum k problematice drog a prekurzorů

Dne 3. května 2001 podepsali v Praze Svaz chemického průmyslu České republiky (dále jen SCHP), Odborový svaz chemie České republiky (dále jen OSCH), Ministerstvo financí - Generální ředitelství cel (dále jen GŘC) a Policie České republiky (dále jen PČR) Memorandum o vzájemné spolupráci, které pro jeho důležitost přinášíme v plněm znění.

- vědomy si toho, že výroba, distribuce a zneužívání omamných a psychotropních látek (dále jen drog) patří dlouhodobě k nejzávažnějším celospolečenským problémům a že Česká republika jako signatář mezinárodní Jednotné úmluvy o omamných látkách z roku 1961, Úmluvy o psychotropních látkách z roku 1971 a vídeňské "Úmluvy OSN proti nedovolenému obchodu s omamnými a psychotropními látkami" z roku 1988 svými politickými deklaracemi na mezinárodním poli soustavně a jednoznačně potvrzuje své odhodlání podnikat rozhodné kroky v postupech proti zneužívání drog a související trestné činnosti;

- majíce na zřeteli závěry z 20. mimořádného Valného shromáždění OSN z června l998, kterými se členské státy OSN zavazují k postupu proti zneužívání drog a zneužívání chemických látek (prekurzorů) pro jejich nelegální výrobu drog;

- uvědomujíce si nutnost zvýšení účinnosti postupů proti nelegální výrobě a nelegálnímu obchodu s drogami a prekurzory na národní úrovni prohloubením spolupráce státních orgánů s nestátními profesními sdruženími

se dohodly takto:

Základní cíle spolupráce SCHP, OSCH, GŘC a PČR jsou především

1. prohloubení vzájemné spolupráce v postupu proti nelegální výrobě drog a prekurzorů a nelegálnímu obchodu s drogami a prekurzory.

2. stanovení úkolů a postupů signatářů Memoranda, směřující k identifikaci chemických látek a prekurzorů pro nelegální výrobu drog a zabránění nelegálnímu obchodu s nimi a zabránění jejich zneužití při nelegální výrobě drog.

3. realizace praktických kroků vedoucích k rychlejší a efektivní výměně dostupných informací, týkajících se zneužívání chemických látek při nelegální výrobě drog při respektování citlivosti těchto informací.

Pro splnění základních cílů budou signatáři postupovat takto:

1. Určení kontaktních osob

1.1. Každý ze signatářů Memoranda určí kontaktní osobu, která ho bude zastupovat při vzájemných jednáních a bude zodpovědná za komunikaci mezi signatáři.

1.2. SCHP vypracuje se souhlasem svých členských společností seznam odborných zaměstnanců těchto společností (kontaktní adresa, telefonní a faxové spojení), kteří v případě potřeby poskytnou celním a policejním orgánům odborné konzultace k chemickým technologiím výroby drog a jejich prekurzorů.

1.3. OSCH vypracuje seznam svých odborných zaměstnanců - inspektorů bezpečnosti práce (kontaktní adresa, telefonní a faxové spojení), kteří v případě potřeby mohou poskytnout celním a policejním orgánům další odbornou konzultaci k chemickým technologiím výroby drog a jejich prekurzorů.

1.4. GŘC a PČR určí kontaktní pracoviště pro potřebu zainteresovaných členských společností SCHP, která poskytnou těmto společnostem odborné konzultace k legislativní a celní problematice v oblasti drog a prekurzorů. Název pracovišť, kontaktní adresy a telefonická a faxová spojení budou k dispozici všem zainteresovaným členským organizacím SCHP a odborným zaměstnancům OSCH.

2. Komunikace, poskytování údajů a výměna informací

2.1. SCHP požádá své zainteresované členské společnosti, aby včas poskytovaly celním a policejním orgánům informace o všech podezřelých okolnostech, souvisejících s obchodem s chemickými látkami, které mohou být použity při nelegální výrobě drog; celní a policejní orgány budou individuálně informovat zainteresované členské společnosti SCHP o výsledcích šetření na základě takto přijatých informací, pokud tomu nebrání právní předpisy.

2.2. Celní a policejní orgány budou shromažďovat informace o formách, metodách a způsobech zneužití chemických látek při nelegální výrobě drog (modus operandi) a budou upozorňovat SCHP a jeho zainteresované společnosti na případná slabá místa stávajících kontrolních mechanismů a na předpokládané trendy získávání chemikálií pro nelegální výrobu drog.

3. Školení

3.1. SCHP ve spolupráci s OSCH bude pro odborné zaměstnance svých zainteresovaných společností a organizací, vybraných podle čl.1 Memoranda, ve spolupráci s ostatními signatáři organizovat odborná školení s cílem seznámit je s postupy, zaměřenými na identifikaci a objasňování možností a forem podezřelých okolností v souvislosti s výrobou a obchodováním s chemickými látkami a prekurzory pro výrobu drog; na tyto semináře budou podle možností zváni i specialisté celních a policejních orgánů.

3.2. SCHP a jeho zainteresované členské společnosti ve spolupráci s OSCH se budou podle svých možností podílet na školeních, organizovaných pro celníky a policisty s tím, že umožní organizovat tato školení v prostorách svých zainteresovaných společností vč. exkurzí, zaměřených na chemické provozy, laboratoře a sklady a na bezpečnost při práci s chemickými látkami.

3.3. GŘC a PČR budou v rozsahu svých možností v souladu s právními předpisy poskytovat SCHP, jeho členským společnostem a OSCH příslušné informační materiály a poradenství s cílem pomoci při identifikaci podezřelých výrobních či obchodních aktivit.

4. Minimalizace rizika zneužívání chemických látek

4.1. SCHP bude s pomocí celních a policejních orgánů upozorňovat statutární zástupce svých členských společností na možnosti získávání chemických látek pro výrobu drog neoprávněnými subjekty.

4.2. SCHP doporučí svým členským společnostem, aby podnikly potřebné kroky pro ověření bezúhonnosti svých zaměstnanců, kteří při výkonu zaměstnání přicházejí nebo mohou přicházet do styku s pomocnými látkami a prekurzory pro výrobu drog.

4.3. Celní a policejní orgány budou, pokud tomu nebrání právní předpisy, poskytovat SCHP a jeho zainteresovaným členským organizacím informace, týkající se osob, zapojených do nelegální výroby drog s využitím chemikálií.

4.4. Celní a policejní orgány budou upozorňovat členské společnosti SCHP na možnosti zneužití jejich výrobků při nelegální výrobě drog.

5. Vyhodnocování činnosti

Na základě vlastního zhodnocení spolupráce v rámci Memoranda budou signatáři pravidelně každoročně společně vyhodnocovat výsledky spolupráce a přijímat opatření vedoucí k odstranění zjištěných nedostatků, ke zjednodušení aplikovaných postupů a k odstranění všech překážek, souvisejících s plněním Memoranda.

Principy spolupráce

1. Opatření přijatá Memorandem jsou dobrovolná a nenahrazují úkoly signatářů, vyplývající z jejich pracovních povinností.

2. S informacemi, poskytnutými signatářem nebo jeho členem, bude příjemce informací zacházet dle příslušných legislativních předpisů.

3. Signatáři Memoranda budou při jeho plnění usilovat o minimalizaci administrativního zatížení.

4. SCHP a OSCH budou informovat své členské společnosti a organizace o Memorandu a přijatém rozsahu spolupráce a doporučí svým zainteresovaným členským společnostem a organizacím, aby k Memorandu přistoupily a informovaly o této spolupráci společnosti, se kterými jsou v obchodním spojení.

5. GŘC a PČR budou informovat své organizační složky nebo členy o Memorandu a přijatém rozsahu spolupráce.

6. GŘC a PČR budou informovat příslušné vládní orgány a ministerstva o tomto Memorandu.


Z vědeckých, odborných a zahraničních společností


Profesoři jmenovaní s účinností od 1. dubna 2001


prof. RNDr. Marie Kaplanová, CSc.

pro obor materiálové inženýrství, na návrh Vědecké rady Vysokého učení technického v Brně

prof. RNDr. Pavel Kindlmann, DrSc.

pro obor ekologie, na návrh Vědecké rady Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích

prof. RNDr. Stanislav Komárek, DrSc.

pro obor filozofie a dějiny přírodních věd, na návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy v Praze

prof. Ing. Miroslav Ludwig, CSc.

pro obor organická chemie, na návrh Vědecké rady Univerzity Pardubice

prof. RNDr. Josef Rusek, DrSc.

pro obor ekologie, na návrh Vědecké rady Univerzity Palackého v Olomouci

prof. RNDr. Boris Vyskot, DrSc.

pro obor molekulární biologie a genetika, na návrh Vědecké rady Masarykovy univerzity v Brně

prof. MUDr. Tomáš Zima, DrSc.

pro obor lékařská chemie a biochemie, na návrh Vědecké rady Univerzity Karlovy v Praze

Blahopřejeme.

Ceny firmy Sigma-Aldrich.

Ceny jsou vypisovány každoročně u příležitosti konaní konference pořádané firmou Sigma-Aldrich s.r.o. Ceny jsou určeny vždy pro obor organická chemie a příbuzné a pro obor biochemie a příbuzné. Konference i ceny jsou organizovány ve spolupráci s Českou společností chemickou a Českou společností pro biochemii a molekulární biologii.

Zasedání výkonného výboru FECS, 2. a 3. dubna 2001, Brusel

Jarní zasedání výkonného výboru Federace evropských chemických společností (FECS) proběhlo ve dvou dnech v budově Evropské rady pro průmyslovou chemii (CEFIC). Vedle členů exekutivy FECS (předseda: R. Battaglia, členové: R. Darms, S. Gultekin, W. Koch, V. Šimánek a A. Zamojski) se schůze účastnilo pět předsedů divizí a pracovních skupin, místopředseda Evropského komitétu pro chemii (ECCC) L. Sydnes a generální tajemníci Královské chemické společnosti (RSC) a Německé chemické společnosti (GDCh), D. Giachardi a H. tom Dieck. Nejzávažnějším bodem programu bylo projednání akčního plánu FECS pro příští období. Hlavním cílem je zvýšit význam Federace v rámci Evropské unie a Evropy, a tak ji učinit rovnocenným partnerem Americké chemické společnosti a Federace asijských chemických společností. Jako člen aliance AllChemE, kterou tvoří pět evropských sdružení - CEFIC, CERC3, COST, EFCE a FECS/ECCC, reprezentuje 52 odborných společností s více než 120 tisíci evropských chemiků. V čem je nesporně síla FECS: (i) Ovlivňuje systém vzdělávání v chemických oborech na všech stupních, v nejvyšším je oprávněna udělovat kvalifikační označení "Evropský chemik". (ii) Uděluje své logo významným vědeckým konferencím konaným v Evropě. Od roku 1970 do dneška bylo takto sponzorováno 262 akcí. (iii) Je významnou lobistickou skupinou v orgánech EU v záležitostech týkajících se chemického výzkumu a vzdělávání. (iv) Podílí se na publikacích popularizujících chemii mezi širokou veřejností a na AllChemE setkáních zaměřených na styčné plochy mezi akademickou a průmyslovou chemií. V letošním roce je všech pět setkání orientováno na problematiku 6. rámcového programu - nanotechnologii, katalýzu, chemii v genomice, biotechnologiích a potravinářství, chemii v udržitelném rozvoji společnosti. FECS/ECCC má však také několik slabých stránek. Nejzávažnější je volná struktura členství. Neexistuje žádný pravidelný poplatek od jednotlivých členských společností, veškeré náklady nesou dvě ekonomicky silné společnosti a to RSC a GDCh. Administrativu zajišťuje sekretariát RSC. Oboustranná komunikace mezi sekretariátem FECS existuje asi s polovinou členských společností. Ekonomické důvody brání řadě odborných společností se jakkoliv podílet na aktivitách FECS/ECCC, a jsou z tohoto důvodu pasivními členy. Tento problém navrhuje řešit GDCh vytvořením fungující komunikace mezi FECS/ECCC a jednotlivými evropskými chemiky. Výkonný výbor navrhuje jako první krok ke zlepšení současného stavu vytvoření samostatné profesionální kanceláře Federace, jejíž rozpočet by byl kryt příspěvky členských organizací (navrženo je stanovit velikost příspěvku podle počtu členů), následovalo by sjednocení formy vedení evidence členské základny u národních společností a její propojení se sekretariátem FECS/ECCC. Snahou FECS/ECCC je výrazně se podílet na vytváření profilu evropského chemika, respektovaného a konkurence schopného. To je především míněno na generaci třicátníků a mladších chemiků.

Byl přijat návrh GDCh organizovat ve dvouletých cyklech "Velké evropské chemické konference". Ta první bude v Toulouse v roce 2002. FECS/ECCC prostřednictvím ekonomicky silných členů finančně podpoří účast mladých chemiků z ekonomicky slabších zemí. Tato myšlenka, bude-li takto realizována, nesporně významně přispěje k formování evropsky uvažujících odborníků. Tvrdá ekonomická konkurence mezi Evropou, Severní Amerikou a Asií je v globálně propojeném světě realitou.

Dále bylo projednáno společné stanovisko, připravené AllChemE, pro komisaře EU Philippe Busquina. Ve stanovisku je komentován materiál "European Research Area" a návrh 6. rámcového programu (2002-2006). Chemie se v 6. rámcovém programu uplatňuje v pěti nosných podprogramech (viz výše "Workshops of AllChemE). AllChemE organizuje na všechny podprogramy pracovní setkání v květnu a červnu 2001 v Bruselu. Ta budou diskusními fóry pro odborníky připravující do těchto oblastí 6FW projekty.

Výroční zprávy z divizí a pracovních skupin (chemie životního prostředí, potravinářské chemie, výuky chemie, analytické chemie, organokovové chemie, nukleární a radiochemie a chemometrie) byly jak hodnoceními minulých, tak výhledem do budoucích aktivit.

 Vzhledem k tomu, že českému členu končí rokem 2001 funkční období, byl podán společný návrh ČSCh a Polské chemické společnosti na kandidátku pro podzimní volby, doc. Martu Sališovou ze Slovenské chemické společnosti.

 Byl projednám program podzimního zasedání výkonného výboru a generálního shromáždění FECS/ECCC v říjnu v Lisabonu.

 Závěrem děkuji Ministerstvu školství, mládeže a tělovýchovy ČR za finanční podporu poskytnutou v rámci projektu INGO LA 059. Všem zájemcům jsou tiskové materiály ze zasedání výkonného výboru FECS/ECCC k dispozici na sekretariátu ČSCh. (Plan. Enhacing the Visibility of FECS, AllChemE "Scoping" Report for Commissioner Busquin, Grand Europen Chemical Conferences).

Vilím Šimánek

Celostátní kolo chemické olympiády

Stalo se dobrou tradicí, že během zkouškového období přivítá některá z vysokých škol chemického zaměření nejlepší chemiky ze středních škol, aby zde změřili své odborné a praktické znalosti v nejvyšší republikové soutěži - celostátním kole chemické olympiády kategorií A a E. V letošním roce se uskutečnil již 37. ročník a klání proběhlo na Fakultě chemicko-technologické VŠCHT v Praze. Soutěže se zúčastnilo 33 studentů z gymnázií a 10 studentů z odborných chemických škol.

Magistrát hl. města Prahy vyjádřil svoji podporu chemické olympiádě přijetím všech účastníků celostátního kola radním Tomčíkem v Brožíkově síni Staroměstské radnice. Zde proběhlo též slavnostní zahájení soutěže v přítomnosti rektora VŠCHT doc. J. Koubka, děkana Fakulty chemicko-technologické prof. J. Rody, děkana Přírodovědecké fakulty UK prof. K. Štulíka, zástupců České společnosti chemické, Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy a členů Ústřední komise chemické olympiády

Chemicko-technologická fakulta poskytla perfektní zázemí pro teoretickou i praktickou část soutěže a můžeme říci, že příjemné prostředí snižovalo napětí soutěžících a jistě mělo vliv i na jejich výsledky. V letošním roce byli studenti nejúspěšnější v řešení úloh z anorganické chemie (58%) a fyzikální chemie (51%) méně se jim dařilo při zpracování úloh z organické chemie (41%) a biochemie (28%). Pořadí v soutěži u některých studentů podstatně ovlivnila praktická úloha(úspěšnost 46%), která se týkala jodometrického stanovení thiomočoviny. Obratnost v laboratoři souvisí i s možností získat vlastní praktické zkušenosti, a to v naší současné škole žákům většinou chybí. V kategorii A vyhlásila ÚKCHO v letošním roce 15 úspěšných řešitelů, v kategorii E jich bylo 7. Výsledky celkově svědčí o výborné přípravě soutěžících. Podrobné informace o úlohách a výsledkovou listinu najdete na adrese www.natur.cuni.cz\cho

Absolutním vítězem se stal Jiří Kysilka z gymnázia v Novém Bydžově, který byl ostatně naším tajným favoritem, neboť byl úspěšný i v minulém roce a důstojně reprezentoval ČR i na Mezinárodní chemické olympiádě. Druhé místo v kategorii A získal Richard Chudoba z gymnázia v Českých Budějovicích a na bronzové pozici se umístil Matyáš Turský z gymnázia Arabská v Praze. V kategorii odborných škol chemických byl nejúspěšnější Radek Jurok ze SPŠCH v Ostravě, druhé místo obsadil Jakub Fiala ze SPŠ v Ústí n.L. a třetí místo získal Jiří Pospíšil ze SPŠCH v Pardubicích.

V mimosoutěžním programu studenti se zájmem vyslechli přednášku prof. Horáka o ekologických aspektech některých chemických výrob a zúčastnili se i kulturního programu (prohlédli si Pražský Hrad a navštívili představení Divadla na Vinohradech). Záštitu nad Celostátním kolem převzal Nadační fond E. Votočka, který také poskytl nabídku stipendia vybraným úspěšným řešitelům úloh, kteří nastoupí studia na Chemicko-technologické fakultě. Úspěšní řešitelé dostali též možnost přijetí na Přírodovědeckou fakultu UK bez přijímacího řízení. Je patrné, že se zájem vysokých škol o úspěšné soutěžící výrazně zvyšuje a věříme, že se projeví též jako pomoc studentům a učitelům např. formou odborných seminářů a soustředění, praktických i teoretických, jak se o to v letošním roce snažila FCHT a další vysoké školy. Soutěžící obdrželi řadu cen v podobě odborné literatury a odborných časopisů od FCHT i od řady sponzorů.

V pozadí úspěchu našich studentů stojí učitel, který vzbudil zájem o chemii, pomohl či pomáhá orientovat se v problémech a celá řada bezejmenných lektorů a organizátorů chemické olympiády. Jedinou odměnou těchto lidí je setkání s mladými nadšenými a pracovitými chemiky a jejich úspěch v soutěži. Zdá se mi nespravedlivé, když jsou tito lidé dobrovolně pečující dlouhá léta o chemickou olympiádu spojováni s nepodařenou přípravou MCHO v Hradci Králové, neboť se práce "Komitétu" neúčastnili a nemohli ji nijak ovlivnit.

Naštěstí i v letošním roce bude mít domácí soutěž pokračování v podobě mezinárodní. Pro gymnazisty se uskuteční MCHO v Indii, která převzala pořadatelství místo ČR, a studenti odborných chemických škol vyzkouší svoje převážně praktické schopnosti na Grand Prix Chimique v Nitře na Slovensku. Úspěšné řešitele čekají tedy ještě výběrová soustředění. Teprve jejich výsledky definitivně rozhodnou o naší reprezentaci.

Růžena Čadová, předsedkyně ÚKCHO

Kvalifikační tabulky ECCC

Tabulky uznaných kvalifikací, zpracované na podnět exekutivy EU Radou EC pro chemii jsou k nahlédnutí na http://www.chemsoc.org/networks/enc/ecccqualifintro.htm


Evropský koutek - European Column


Po dohodě řady evropských chemických společností bude v národních časopisech vycházet oddíl v anglickém jazyce, přinášející "mezinárodní aktuality".

Commission proposes a new framework programme for research and innovation in Europe

Proposals for a new research and innovation framework programme for the European Union have been presented today by the European Commission, on the initiative of Research Commissioner Philippe Busquin. "Europe has set out to become the most successful and competitive knowledge-based economy in the world. Research and innovation are the keys to success in achieving this goal," said Commissioner Busquin. Reflecting the increased priority given to research and innovation, the Commission is proposing a budget of 17.5 billion ECU for the new programme. This budget, covering the four-year period 2003-2006, represents an increase of 17% over the budget of the current research framework programme. The research and innovation programme is part of a wider political initiative aiming at creating a European Research Area, as endorsed by the Lisbon Summit in March 2000. The new programme is one of the major actions in the strategy paper the Commission has put forward for the Stockholm Summit on 23-24 March.

Commissioner Busquin added, "In this new programme, I am putting forward proposals to help businesses develop the key technologies for the future, and for our universities to work closer together to strengthen Europe's science base."

As outlined in the European Research Area initiative, research in Europe's universities and businesses is currently hampered by a number of constraints: projects often do not have enough critical mass to compete on a worldwide scale; research efforts are fragmented; and Europe is still not attracting excellent scientists back to work here. The new programme would address these problems by: concentrating funding on a limited number of key priorities for Europe; helping research teams work more closely together in networks; improving the mobility of researchers and the attractiveness of Europe as a home for world-class research.

Special emphasis is given to initiatives helping to open up European research to the rest of the world.

Seven key emerging technologies and research priorities are proposed:

1. Genomics and biotechnology for health: the objective is to build on the recent breakthrough in decoding the genome to help tackle major diseases and strengthen Europe's biotechnology industry

2. Information society technologies: the objective is to develop the key information technologies to strengthen Europe's industry and help people throughout Europe benefit from the development of the knowledge-based society

3. Nanotechnologies, intelligent materials, new production methods: the objective is to help Europe's industry benefit from leading-edge technologies for the knowledge- and intelligence-based products, services and manufacturing processes of the future

4. Aeronautics and space: the objective is to build on recent successes to help maintain Europe's leading edge in the aerospace sector and provide further benefits for safety and environmental protection

5. Food safety and health risks: the objective is to establish the scientific base needed for producing safe and healthy food and to control the risks related to food and environmental changes

6. Sustainable development and global change: the objective is to strengthen the scientific and technological capacity needed for Europe to be able to implement sustainable development and make a significant contribution to the international efforts to understand and control global change

7. Citizens and governance in European society: the objective is to mobilise research capacity in economic, political, social and human sciences to help understand and address issues related to the emergence of the knowledge-based society across our different cultures in Europe.

A specific part of the budget is proposed for research to help improve the design of public policies at a European level by anticipating the scientific and technological needs of the Union. This includes, for example, research on fisheries, as well as particular aspects of transport and energy policy, environment policy and other matters dealt with by the European Union. It also includes an allocation for research at the very frontiers of science and technology.

In addition to these priorities, special measures are proposed for SMEs, innovation, mobility of researchers and the networking of national initiatives.

For SMEs, the current framework programme has set a target participation of 10%. In the new programme, this objective is increased to 15%.

On innovation, the whole thrust of the new programme is designed to help businesses and researchers exploit the results of research and help translate these into new investment and jobs. Special measures include help in fields such as intellectual property rights, access to risk capital and finding partners in other Member States.

 The highly successful mobility programme will be doubled in size. The objective is to improve mobility of researchers within Europe as well as to make Europe more attractive for world-class researchers.

 In order to strengthen the base of the European Research Area, new measures are proposed to help national authorities open up their own programmes to researchers from other countries, as well as to pool their own programmes together with those of other Member States to achieve a greater impact. The Commission will also seek to work more closely with a range of international research centres and organisations.

The priorities proposed for support have been chosen following a wide public consultation (see the Europa web-site at http://europa.eu.int/comm/research/area.html). The final decision on the new programme lies jointly with the Council and the European Parliament.

The Commission is proposing to streamline the administration and management of the programme by proposing new methods of funding such as integrated projects, and networks of excellence. The Commission is also proposing to encourage for the first time the use of an instrument (under Article 169 of the Treaty) which would allow participation of the Union in national programmes of Member States carried out jointly. In the new integrated projects and networks, Framework Programme participants will be encouraged to propose longer-term programmes of activities. These can be tailor-made to cover a range of individual projects of variable size as required. They can also be adjusted during implementation to meet new research opportunities and needs.

 If accepted, these new measures will allow the Commission to propose a reduction in its own administrative costs involved in implementing the framework programme.

Stephen Gosden, Information and Communication Unit, Research DG; stephen.gosden@cec.eu.int.


Osobní zprávy


K pětasedmdesátinám prof. ing. Jana Hlaváče, DrSc.

Pro toho, kdo se denně setkává s profesorem Hlaváčem, je číslovka v titulku téměř neuvěřitelná. Jeho životní energie a elán se zdají být nevyčerpatelné a těží z nich i jeho mnohem mladší spolupracovníci na Ústavu skla a keramiky VŠCHT v Praze. Přesto zůstává neoddiskutovatelným faktem, že se prof. Ing. Jan Hlaváč, DrSc. narodil 16. července 1926. Bez složitého matematického modelování lze tedy jednoduchým výpočtem potvrdit, že v těchto dnech oslaví zmíněné životní jubileum.

Připomeňme si, jak bývá při životních výročích zvykem, krátce jubilantův profesionální životopis. Profesor Hlaváč po maturitě na reálném gymnáziu v Kyjově (1945) získal v roce 1950 titul inženýra chemie na tehdejší Fakultě chemicko-technologického inženýrství ČVUT v Praze. Po ukončení inženýrského studia pracoval profesor Hlaváč jako technický a výzkumný pracovník generálního ředitelství Čs. závodů sklářských. Již v roce 1951 se ovšem vrací na svou Almu Mater, kde aktivně působí dodnes. V letech 1951-1954 absolvoval vědeckou aspiranturu, a po obhájení kandidátské disertační práce v roce 1955 nastoupil na katedru technologie silikátů tehdy již samostatné Vysoké školy chemicko-technologické jako výzkumný pracovník. Po tříleté praxi v této oblasti přešel na místo odborného asistenta na téže katedře. V roce 1962 byl jmenován docentem pro obor technologie silikátů. Vědeckou hodnost doktora technických věd získal jubilant na základě doktorské disertační práce "Reaktivita pevných látek při vysokoteplotních procesech" v roce 1970. V roce 1982 vyústila dlouholetá úspěšná činnost jubilanta na vědeckém a pedagogickém poli v jeho jmenování profesorem.

Z akademických funkcí profesora Hlaváče jmenujme alespoň některé. V letech 1970-1973 zastával funkci proděkana Fakulty chemické technologie pro vědu a výzkum. Již v letech 1960 až 1962 byl jako tajemník Katedry technologie silikátů pověřen jejím vedením. Vedoucím tohoto pracoviště, jehož název se mezitím změnil na Ústav skla a keramiky, byl jmenován v roce 1991 a vedl jej až do roku 1997. Řadu let byl členem vědecké rady VŠCHT Praha a dodnes je členem vědecké rady Fakulty chemické technologie VŠCHT. V letošním roce byl profesor Hlaváč jmenován členem správní rady VŠCHT v Praze.

Z výzkumných témat řešených profesorem Hlaváčem je nezbytné připomenout jeho dodnes citované práce týkající se především teorie vysokoteplotních procesů - difuzních procesů v taveninách, mechanismů a kinetiky reakcí v práškových systémech či rozpouštění pevných látek v taveninách. V oblasti nízkoteplotní patří dnes již ke klasickým pracím jeho publikace zabývající se interakcí povrchu skel s vodnými roztoky. Výsledky jeho základního výzkumu byly mnohdy využity při výzkumu aplikovaném, ať už se týkal zvyšování korozní odolnosti skel či problematiky vitrifikace radioaktivních odpadů, vývoje bioaktivních materiálů pro kostní implantáty, těkání průmyslových sklovin nebo vývoje hmoty pro keramické izolátory. Výčet témat řešených jubilantem by mohl pokračovat ještě dlouho. Podstatné ovšem je, že jeho práce mají společný jmenovatel. Všechny důsledně vycházejí ze základních principů fyzikálně-chemických a chemicko-inženýrských. Profesor Hlaváč tak bezesporu patří ke skupině vysokoškolských pracovníků, kteří svým přístupem k problematice skelných a keramických materiálů významně přispěli k přerodu původně empirického oboru v moderní materiálovou a chemickou disciplínu, založenou na zmíněných principech. I díky jeho vědeckým výsledkům v oboru se původní studijní obor technologie silikátů na VŠCHT Praha mohl přeměnit a rozšířit i na materiály nesilikátové, což se odrazilo ve změně jeho názvu na chemii a technologii anorganických materiálů.

Kromě vlastního výzkumu se jubilant samozřejmě podílel a podílí i na předávání poznatků další generaci, či spíše dalším generacím. Vždyť například předmět Základy technologie silikátů přednášel od roku 1960 do roku 2000. Jeho stejnojmenná kniha, která vyšla i v anglickém překladu, je dodnes základní učebnicí vysokoškolských studentů v oborech zaměřených na sklo, keramiku a anorganická pojiva. Za jeden z nejdůležitějších úkolů vysokoškolského pedagoga se ovšem pokládá výchova diplomantů a doktorandů. Pro imaginární setkání inženýrů, kteří získali svůj titul pod vedením profesora Hlaváče bychom si dnes museli zamluvit některou z velkých poslucháren VŠCHT. Navíc pod jeho vedením obhájilo svou disertační práci přes dvacet postgraduálních studentů. Nezávisle na tom, zda, tak jak se měnil vysokoškolský zákon, získali titul CSc., Dr. či PhD, odnesli si to hlavní: zaujetí pro vědeckou práci a víru v možnost stále hlubšího poznávání teoretických zákonitostí, jimiž se řídí materiálové a chemické vědy. V této souvislosti se vtírá představa, že český termín školitel je v případě profesora Hlaváče příliš strohý. Mnohem výstižnější se zdá být německý výraz Doktorvater. V tom se asi shodnou všichni, kdo s profesorem Hlaváčem jako studenti či postgraduanti diskutovali své odborné problémy. Trpělivost, schopnost naslouchat a přijmout odůvodněné řešení, byť by se lišilo od jeho původních představ, jsou pro profesora Hlaváče typické a pro jeho mladší kolegy znamenaly a znamenají významné povzbuzení do dalšího výzkumu. V případě profesora Hlaváče by vlastně byl ještě příhodnější výraz Doktorgrossvater. Nikoliv vzhledem k věku, jak již bylo zmíněno, jubilantova energie zahanbuje občas i jeho mladší kolegy, ale je pravdou, že někteří postgraduanti z laboratoře profesora Hlaváče již sami působí jako školitelé doktorandů či vedoucí diplomových prací. O kvalitu doktorandů pečuje Prof. Hlaváč i nadále jako předseda oborové rady ve studijním oboru chemie a technologie anorganických materiálů. Oficiálním uznáním jeho kvalit jako vysokoškolského pedagoga a vědce ze strany VŠCHT bylo udělení medaile Emila Votočka (1992). Toto ocenění VŠCHT Praha uděluje vynikajícím osobnostem, které přispěly k rozvoji vědy a vzdělanosti nebo se zasloužily o rozvoj této školy. V případě profesora Hlaváče jsou platné všechny části tohoto tvrzení. Uznáním jeho práce vysokoškolského pedagoga jsou Cena ministra školství (1993) a Medaile a cena Josefa Hlávky (1996).

Výčet profesních aktivit jubilanta by nebyl úplný, kdybychom nezmínili i jeho práci mimoškolní. Profesor Hlaváč je aktivním členem řady odborných společností - Society of Glass Technology (UK), České sklářské společnosti, Silikátové společnosti České republiky, České společnosti chemické. Samozřejmě není možné zapomenout jeho práci v ČSVTS, předchůdkyni dnešních odborných společností, kde dlouhá léta působil jako vědecký tajemník odborné skupiny sklo. Výrazem mezinárodního uznání vědeckých schopností profesora Hlaváče byla i jeho volba členem výboru anorganické divize Mezinárodní unie pro čistou a aplikovanou chemii (IUPAC), jejímž členem byl v letech 1969-1985. Česká sklářská společnost ocenila jeho přínos pro odbornou obec udělením sklářské ceny v roce 1981 a udělením čestného členství roce 1996. Kromě členství v odborných společnostech je prof. Hlaváč rovněž členem redakčních rad časopisů Ceramics a Sklář a keramik.

Profesoru Hlaváčovi přejeme do dalších let aby si kromě pevného zdraví udržel stále i svůj životní elán a optimismus. Materiálové a chemické veřejnosti pak přejeme, aby jubilant co nejdéle pokračoval ve své odborné činnosti a přispíval tak k dalšímu rozvoji vysokého školství a vědy v oboru chemie a technologie materiálů.

Aleš Helebrant

Prof. RNDr. Lubor Jenšovský, CSc. oslavil 15. června 2001 pětasedmdesátiny

Již potřetí mám milou povinnost připomenout obci chemické životní výročí svého učitele a přítele Borka Jenšovského. Jubilantovy zásluhy odborné, pedagogické a funkcionářské (byl hospodářem naší Společnosti) jsem již zmínil dvakrát (Chem. Listy 80, 671 (1986) a 90, 405 (1996)). Od odchodu do penze v 65 letech se Borek převážně zabývá svými koníčky, a proto chci tentokrát obdivovat jeho neobyčejnou manuální zručnost, umění kuchařské a knihvazačské a duši poety.

Již při svých začátcích v Borkově laboratoři na Přírodovědecké fakultě UK v roce 1970 jsem si brzy povšiml, že můj školitel si daleko více váží chvály za svá řemeslná díla od pánů z mechanické dílny, než svého komplexního hodnocení tehdejšími nadřízenými. Podle Borkových slov stál na počátku jeho kutilského vyučení v řemesle soused pan Stuchlík, znalec černého i jiných řemesel, konstruktér sporáků a rodem vídeňský Čech. Jeho hovorová čeština byla bez vady, odborná už nebyla češtinou. Dodnes má Borek vercajk místo nářadí, fušvanc místo ocasky a šupléru místo posuvky. Pan Stuchlík ho naučil kunstšloseraj a jak dělat štryngle. Po příchodu na fakultu se na základě těchto znalostí rychle skamarádil s ústavními mechaniky Štrupem, Bártlem a Popelákem a postupně též se soustruhem, frézou, hoblovkou a ohýbačkou. Respekt svých kolegů, fyzikálních chemiků, si získal, když pro kontakt s rotační elektrodou provrtal podélně osu elektromotorku o průměru 4 mm a délce 90 mm. Velmi ho tenkrát fascinovaly plastické hmoty, ohýbání desek z PVC nad žhavým drátem nebo lámání plexiskla na ohýbačce. Učaroval mu také pěnový polystyren, z něhož smyčkou z odporového drátu vyráběl rotační tvary - koule na modely molekul, "šišoidy" na orbitály a sněhuláky pro děti zaměstnanců na mikulášskou nadílku. Tato metoda je vlastně Borkovým patentem a jeden americký profesor, jehož jméno jsem již zapomněl, říkal po shlédnutí "very clever". Pro výrobu bytelnějších dřevěných koulí o větších průměrech si zkonstruoval udělátko neboli "vifikundaci" (dle Traspeho), které sklidilo pochvalu i od specialistů. Dřevěné koule jím vyrobené nejsou zasazené pouze v modelech molekul, ale zdobí např. schodiště v galerii Zelený dům v Újezdě nad Lesy nebo portál sběrny Sazky v Jungmannově ulici.

V posledních letech se Borkovi hlavním koníčkem stalo knihvazačství. Do sta listů si troufne oříznout blok ručně a sám si vyrábí a popisuje desky i předsádku. Jako již mnohokrát, sklízí za své výrobky obdiv i profesionálů, např. pí. Janečkové z tiskárny VŠCHT.

Zvláštní kapitolu v Borkově kutilství tvoří umění kuchařské. Jeho repertoár sahá od biskupského chlebíčku až po pastevecké řízky, od kuchyně starých Římanů až po jídla dálného Orientu. V jeho knihovně je přes 110 kuchařských titulů od Sandtnerky až po Whitehouse-Cookbook. S uměním kuchařským souvisí i záliba v přípravě likérů a kandovaného ovoce, což je vlastně rovněž aplikovaná chemie.

Od překládání odborné literatury (vzpomeňme alespoň Bacanova, Barnarda, Cottona a Wilkinsona) se Borek dostal i k překladům poezie, např. Goethův epigram o vinném střiku:


Být o vodě jen, ztratím hlas

tak jako ryby na rybníku,

být o víně jen, zhloupnu zas -

viz příklad pánů stolovníků.

Když víno s vodou mísí se mi,

tak nejsem hlupák ani němý.


Je ještě řada věcí, které Borek ovládá, a oborů, kterým rozumí. Stále je pro mě učitelem a blízkým člověkem, na kterého se mohu vždy spolehnout. Stálé zdraví, Borku(

Bohumil Kratochvíl

Jan Kloubek sedmdesátníkem

V letošním roce se 2. února dožil sedmdesáti let významný český chemik Ing. Jan Kloubek,CSc. Svou úspěšnou vědeckou činnost započal jako organický chemik již v době studií na VŠCHT v Praze, kde v laboratoři katedry organické chemie uskutečnil náročnou syntézu propargylalkoholu z allylalkoholu. Do ČSAV nastoupil v r.1954 jako vědecký aspirant prof. Lukeše v Laboratoři heterocyklických sloučenin.V roce 1956 byla uveřejněna jeho první odborná publikace společně s profesorem Lukešem, popisující originální syntézu esterů b-aminoakrylových kyselin. Vědeckou kandidaturu obhájil v r. 1957 na téma Studium absolutní konfigurace některých aminokyselin. Po prověrkách v roce 1958 byl nucen přejít do laboratoře prof. Etela, kde v r. 1961 publikoval izolaci a identifikaci sloučeniny oktachloro-1,4-dithianu. Na tomto pracovišti začal studovat hydrofobizační účinky povrchově aktivních látek, zejména jako flotačních činidel. Po převedení tohoto pracoviště do Geologického ústavu pracoval na vývoji dynamické metody měření povrchového napětí.

V rámci této tematiky měl možnost v následujících letech uskutečnit vědecké pobyty na zahraničních pracovištích. Nejprve v roce 1967 krátkodobě v Institut für Grenzflächenaktive Stoffe v bývalé DDR, v následujícím roce v Institut für Physik und Chemie der Grenzflächen v Marienthal NSR, kde spolupracoval se známým odborníkem Dr. Neumannem na problematice povrchového napětí, a v r. 1969 působil jeden rok na University of British Columbia v Department of Mineral Engineering, kde se zaměřil na problematiku zeta potenciálu.

Po návratu nastoupil v r. 1970 do Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského, kde se zabýval především strukturou porézních látek, studiem interakcí sil na fázových rozhraních a výzkumem sorbentů pro plynové masky. V rámci redukce pracovišť Akademie věd v r. 1991 z ústavu odešel a na obdobné tematice pracoval dva roky jako odborný konzultant v podniku Tessek při vývoji sorbentů z hnědého uhlí.

Výsledky své vědecké činnosti publikoval v časopisech (65 prací) a ve sbornících (22). Od roku 1964 je uvedeno v Citation Index celkem 391 citací jeho prací cizími autory.

Od roku 1962 je členem Čs. společnosti chemické, v roce 1965 založil v této společnosti odbornou skupinu pro povrchovou a koloidní chemii, jejímž prvním předsedou se stal prof. Brdička. Od roku 1970 převzal funkci předsedy a uspořádal řadu odborných konferencí národních i s mezinárodní účastí. V roce 1990 obdržel Hanušovu medaili jako nejvyšší vyznamenání ČSCH. Od r. 1989 byl členem European Chemistry at Interfaces Conference Commitee, dále členem edičního výboru časopisu J.Adhesion Science and Technology, členem Scientific advisory board International Conferences on Surface and Colloid Science. Byl vyhledávaným recenzentem prací uveřejněných v předních světových časopisech.

Kromě výzkumné práce se věnoval i pedagogické činnosti. Na VŠCHT v Pardubicích přednášel pro postgraduální studium a napsal skripta o povrchové chemii. V poslední době již sedm let vyučuje angličtinu na střední škole.

Weishauptová

Karel Volka šedesátiletý

Dne 28. června uplyne 60 let od narození prof. Ing. Karla Volky, CSc., dlouholetého pedagoga katedry analytické chemie VŠCHT v Praze a nynějšího vedoucího Ústavu analytické chemie VŠCHT v Praze.

Profesor Volka se narodil v Praze a je nejstarším z devíti sourozenců. Po maturitě na jedenáctileté střední škole se v roce 1958 stal posluchačem VŠCHT v Praze, kde v roce 1963 vysokoškolská studia v oboru analytická chemie úspěšně dokončil.

Po vojenské prezenční službě začal pracovat, nejprve jako vědecký aspirant prof. Holzbechera, poté jako odborný asistent na mateřské katedře, později Ústavu analytické chemie VŠCHT v Praze. Od počátku své vědecké kariéry se věnoval vibrační spektroskopii. Postupně sám zvládal velice náročný obor, aby posléze vybudoval vlastní vědeckou školu. Po změně politického uspořádání byl jmenován docentem analytické chemie (1990), v roce 1994 pak profesorem téhož oboru. Od roku 1990 působí ve funkci vedoucího Ústavu analytické chemie.

Kromě pedagogické a vědecké činnosti působil prof. Volka v letech 1994-1996 jako prorektor VŠCHT v Praze pro vědu a výzkum.

Prof. Volka je dlouholetým předsedou Spektroskopické společnosti Jana Marka Marci. Pod jeho vedením uspořádala v roce 1998 Spektroskopická společnost prestižní celosvětový kongres EUCMOS. Je rovněž členem a sekretářem Commission on Spectrochemical and other Optical Procedures for Analysis V.4 IUPAC.

Prof. Volka se dožívá významného životního jubilea jako koordinátor vědeckého a pedagogického života Ústavu analytické chemie, jako vedoucí řešitel významných projektů z oblasti životního prostředí a jako aktivní dědeček milovaného vnuka Vojtíška.

Milý Karle, do dalších let Ti přeji mnoho zdraví, pevných nervů, mnoho dalších vědeckých úspěchů a spokojenosti v osobním životě.

Miloslav Suchánek

K životnímu jubileu Otakara Mikeše

Dne 2. července 2001 se dožívá osmdesáti let Ing. Dr. Otakar Mikeš, DrSc. Narodil se v Praze, vystudoval chemickou průmyslovku v Betlémské ulici a v říjnu 1941 nastoupil v Organické laboratoři Spolku pro chemickou a hutní výrobu. Toto pracoviště v dnešní Podkovářské ulici ve Vysočanech, bylo vedeno docentem Ing. Dr. Rudolfem Lukešem, který zde měl na starosti školení studentů vysokých a absolventů středních škol pro jejich pozdější zaměstnání v nově budovaném závodu v Rybitví. Pan docent se snažil frekventanty - a bylo nás kolem deseti - zasvětit do základních syntetických operací, od oxidací a redukcí až po Grignardovy syntézy. Z laboratorní techniky zvláštní důraz kladl na destilaci ve vakuu, v aparatuře sestavené z Claisenovy a frakční baňky s třemi korkovými dobře utěsněnými zátkami. Vakuum ve vodních vývěvách však pro kolísavý tlak vody nevyhovovalo. Proto pan docent nechal opatřit jednu vývěvu skleněným odvodem po požárním řebříku na dvůr. Osobně po žebříku (z třetího patra) pak všechny kaučukové spoje zkontroloval a od té doby vakuum dělalo dobrotu tak, že ani odpařit na nezábrusové vakuové odparce 120 litrů vody po oxidaci 1 kg směsi methylol-4-pikolinů na kyselinu isonikotinovou nebyl problém. Připravené preparáty často sloužily Ing. Dr. Františku Šormovi k jeho vědecké práci, proto Otakara Mikeše lze právem považovat za jednoho z prvních Šormových spolupracovníků. Otakar, díky své rozvážnosti a obratnosti, zvládal preparativní úkoly velice dobře. Dokonce z vlastní iniciativy uskutečnil několikastupňovou syntézu 5-amino-1,4-dihydroxyftalazinu (luminolu), který při oxidaci vykazuje intenzivní luminiscenci.

V červenci 1942 byla většina frekventantů laboratoře převedena do Farmaceutické laboratoře v Rybitví. Otakar Mikeš se velmi rychle dokázal zapojit do výzkumu k přípravě farmaceutických preparátů. Mimo jiné propracoval předpis k syntéze adrenalinu vycházející z pyrokatecholu.

Po válce vystudoval Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství a pod vedením profesora Šorma na Ústavu technologie látek organických obhájil roku 1949 doktorskou disertační práci "O izolaci oxylysinu z hydrolyzátu želatiny". Při tom u nás jako první použil ionexovou chromatografii v chemii bílkovin. Další úspěšnou vědeckou dráhu dr. Mikeše, soustředěnou hlavně na výzkum proteinů v Ústavu organické chemie a biochemie ČSAV, podrobně popsal Ž. Procházka v časopise Chem. Listy 75, 1007 (1981). Výsledky Mikešovy bohaté vědecké činnosti jsou předmětem obsáhlého souboru publikací (asi 200 položek) a řady patentů. Dokonce jím a spolupracovníky vyvíjené ionexové deriváty Spheronu byly patentovány v několika západních státech, přičemž americký patentový úřad měl určité námitky; proto došlo v New Yorku k soudnímu procesu, který česká strana vyhrála. Doktor Mikeš pokračoval ve svých teoretických studiích o evoluci bílkovin a enzymů a výsledky shrnul v publikaci otištěné v časopise Biol. Listy 48, 249 (1983). Za tuto práci získal (již podruhé) cenu Českého literárního fondu. Vyvrcholením snah doktora Mikeše o rozvoj metod pro potřeby biochemie byla rozsáhlá dvoudílná monografie High Performance Liquid Chromatography of Biopolymers and Biooligomers, vydaná nakladatelstvím Elsevier roku 1988.

Po odchodu do důchodu se věnuje své velké zálibě, kterou v období totality nemohl plně rozvíjet, duchovně-filozofickým aktivitám. Roku 1995 na panelové diskusi Evropského kulturního klubu pořádané ve spolupráci s Radou vědeckých společností AV ČR na téma Náboženství a věda, přednesl příspěvek "Futurologie vztahu náboženství a vědy". Na základě příznivého ohlasu na toto jeho vystoupení založil Sdružení pro rozvoj duchovního odkazu Alberta Einsteina.

My všichni, kdo doktora Otakara Mikeše známe a pro jeho pěkné osobní vlastnosti si vážíme, mu přejeme co nejlepší životní pohodu.

Miloslav Ferles

Rozloučení s doktorem Václavem Černým

Pro některé z nás byl panem doktorem, pro jiné Václavem nebo Vaškem, pro nejbližší tátou nebo dědečkem. Ať tak či onak, všichni si dnes připomínáme jeho život a vidíme, že to byl dobrý život.

Václav se narodil před 78 lety v pražských Košířích. Cesta chudého kluka vzhůru vypadá jak námět na román. Snil o medicíně nebo chemii, ale hned samotný začátek mu pokazila válka. Místo vysokoškolských studií přišla praxe v modřanské Interpharmě. Možná, že právě tato epizoda přispěla k tomu, že se definitivně rozhodl pro chemii, kterou vystudoval na dejvické technice. K čerstvému titulu inženýra ještě přidal doktorát technických věd. Tehdy ještě nevěděl, že nová doba přinese nové tituly, jako tzv. velký doktorát a státní cena. Obého se mu později dostalo, a zase mezi prvními.

Pak nastoupil do tehdy vznikajícího Ústředního ústavu chemického, který byl později přejmenován na Ústav organické chemie ČSAV. Zde jako jeden z nejbližších spolupracovníků akademika Šorma založil oddělení steroidní chemie. V počáteční době oddělení intenzivně spolupracovalo s praxí a tak se sám zúčastňoval vypracovávání předpisů pro řadu výrob steroidních hormonů, na které už čekala ústecká Chemopharma.

Svou odbornou činnost na ústavu zahájil izolací steroidních alkaloidů a sapogeninů a studiem jejich využitelnosti. Vzpomínám si, že při diskusích, ať už na seminářích nebo přímo u laboratorního stolu nad čerstvými výsledky experimentů často upozorňoval na to, jak u steroidů je obyčejná organická reakce na některém centru ovlivňována prostorovou blízkostí jiných substituentů. Tyto jeho postřehy vnikly do myšlení několika mladých kolegů tak, že ti si je pak "objevovali" po svém.

Při vlastní práci v laboratoři stačil vychovat řadu aspirantů, kteří pak odcházeli do VULERA, VÚFB, GALENY, Endokrinologického ústavu nebo i za hranice, kde se rozhodně neztratili. Pro ně se svými spolupracovníky sepsal monografii Steroidní chemie, která slouží dodnes.

Posledním tématem, které Dr. Černý ještě sám experimentálně zahájil, byl pokus o syntézu brassinolidu, nového rostlinného hormonu, tehdy čerstvě objeveného. Možná vás bude zajímat, že toto téma v jeho oddělení žije dál.

My, jeho podřízení, jsme v Dr. Černém viděli přísného šéfa, někdy až pedanticky přísného, ale vždycky poctivého. Zdálo se nám, že šéf, přicházející do laboratoře mezi prvními, zůstane v ústavu navždy. Proto nás překvapilo, když se jednou náhle rozhodl, definitivně odešel z ústavu a plně se věnoval rodině.

Dr. Černý měl zřejmě silný smysl pro rodinu. To byl možná důvod, proč tak málo odjížděl z republiky na delší dobu. Strávil sice nějaký čas na stáži v západním Německu a absolvoval přednáškové turné po prestižních univerzitách Spojených států, ale v podstatě stále potřeboval své rodinné zázemí.

Spolupracovníci na něj budou vždycky vzpomínat jako na člověka, který cokoliv dělal, dělal poctivě. Ve složitých společenských podmínkách si zachoval integritu: nikdy nevyužil možnosti zkrátit si cestu nahoru metodami, které doba tehdy víc než nabízela. Jeho zásady jsou a budou předávány i těm, kdo ho nikdy nezažili. Děkujeme Ti, Václave, za tento životní román.

Alexander Kasal

Dr. Ing. Miloslav Kolínský, CSc. (* 2. 2. 1918 - + 19. 3. 2001)

Jak těžké a bolestné je vyrovnat se s tím, že již není mezi námi. Těžké pro tři generace chemiků, kteří ho 26. března doprovázeli na jeho poslední cestě.

Byl mezi mnou a jím na den přesně rozdíl 20 let. Patřím ke střední generaci z těch, kteří ho poznali, kteří s ním pracovali, kteří ho obdivovali a vedli s ním nesčetné vzájemné spory. Ty však vždy vyústily k vzájemné úctě, respektu a přátelství.

Když jsem jako student obdivoval Lukešovu učebnici Organická chemie, úvodní poděkování pana prof. Lukeše Ing. Miloslavu Kolínskému bylo pro mne nic neříkajícím výrazem zdvořilosti osobě mně neznámé. Nepředstavoval jsem si atmosféru poválečného nadšení generace před námi po znovuotevření vysokých škol, při překonávání nedostatku skript a učebnic, neuvědomoval jsem si, že podkladem pro mnou tak obdivovanou knihu byly detailní zápisy přednášek prof. Lukeše, jež pečlivě vedl v první řadě sedící a po znalostech prahnoucí mladý Miloslav Kolínský.

Tu jeho mravenčí práci, kterou knize pomohl na svět, jsem si promítnul až o několik let později když jsem jako čerstvý absolvent vysoké školy u něho nastoupil jako jeho první inženýr-asistent tehdy vznikajícího a z mnoha detašovaných pracovišť se tvořícího Ústavu makromolekulární chemie ČSAV.

Poválečné nadšení podpořené zahraničními zkušenostmi při budování cukrovaru v Persii přenášel mezi nás a strhnul nás mladé vědecké aspiranty k nebývalému pracovnímu nasazení. Jeho pracovitost, píle, houževnatost a vitalita bylo to, co jsme obdivovali, co nás burcovalo, co nás dráždilo a někdy nám i vadilo, neboť jen málokdo z nás a s velkými obtížemi se mu mohl v tomto směru vyrovnat. Trávili jsme často spolu v laboratoři více než 24 hodin nepřetržitě a zatímco my mladí jsme bývali zcela na pokraji sil, on neprojevoval známky únavy. My jsme odcházeli po dlouhých nepřetržitých směnách unaveni ke svým rodinám, on pokračoval a vedl nesčetná obtížná jednání s ministerstvy, úřady, architekty a stavbyvedoucími, jednání směřující k jedinému cíli: k vybudování centra makromolekulární vědy na Petřinách. Jednání, kterými byl nenapodobitelný a nedostižný, ve kterých byl neúnavný a neodbytný, ve kterých často přiváděl protistrany na pokraj zoufalství. V nás pak vyvolával obavy, že takovým způsobem k cíli nedospěje a vytvoří si z protistran jen nepřátele. Opak se stal skutkem: nepolevil, dokud postupně nedosáhl vytčeného cíle. Potenciální nepřátelství dovedně spoutával spojeneckými či přátelskými pouty, a vytvářel tak významný potenciál známostí pro další služby ústavu. Ten se stal nejen vědeckým centrem, ale i významnou architektonickou dominantou Petřin.

Po přestěhování na Petřiny se jeho a s ním i naše nasazení dokonce znásobilo. Stal se vedoucím oddělení heterogenní radikálové polymerace, nositelem projektu polyvinylchlorid. Problematika polyvinylchloridu od výzkumu základního po aplikaci v závodech se stala synonymem jména dr. Kolínského od západních Čech až po východní Slovensko. V této oblasti byl autorem a spoluatorem 74 publikací, 18 patentů a přednesl na 80 přednášek.

Technické problémy, před kterými mnozí zůstávali bezradně stát, zpravidla řešil s lehkostí jemu vlastní. Diskuse o jejich řešení se nezúčastňoval. Místo diskuse měl vždy připraveno řešení, s jehož realizací přicházel dříve, než se ostatní vzpamatovali.

Nikdy neustal věnovat svůj um a zkušenosti službám ústavu, službám, které jiní podceňovali, či jimi opovrhovali. Koncem r. 1962, v době, kdy přiblížení se západním hranicím na 10 km bylo nemožné, natož se přes ně podívat, přišel s rozhodnutím uskutečnit kolektivní zájezd na mezinárodní sympozium ve Štrasburku. Měli jsme ho za snílka. Ze sna se však probouzela početná skupina většinou nás mladých vědeckých pracovníků, když o necelý rok později přistála na mezinárodním letišti v Orly. Byl to první průlom makromolekulárních vědců v jejich osobních kontaktech směrem na Západ na území západoevropského státu. Následovaly zájezdy další včetně zájezdu na sympozium do exotického Japonska. Významnou měrou se zasloužil o první zahraniční pobyty a stáže pro mladé vědecké pracovníky. Sám jsem byl mezi prvními, na koho tak jeho zásluhou přišla řada.

Úkol či řešení problému, který si předsevzal, vždy splnil. Při řešení neznal kondicionálů. V úspěch vyřešení zdánlivě nesplnitelných úkolů začali postupně věřit všichni, bylo-li jejich řešení spojeno se jménem dr. Kolínského.

Svým odpůrcům se neuměl mstít, byť k tomu měl mnohdy pádné důvody. Svým obratným diplomatickým přístupem je naopak vždy pacifikoval a nakonec získal na svou stranu.

Ač sám nestraník, bez politického vlivu a podpory, neváhal přijmout do svého oddělení politicky nepohodlné pracovníky, případně jim umožnit emigraci.

Narozeniny jsme slavili společně. Jeho společenská svěžest však sotva dávala znát, že je mezi námi rozdíl 20 let. Byť generačně starší, nikdy nechyběl na našich zábavách, mejdanech a recesích a opouštěl je vždy spolu s posledními.

Poté, co jsem koncem sedmdesátých let opustil ústav, mnohdy jsem se po práci ve večerních hodinách vracel, abych navštívil své známé. Soudě podle počtu osvětlených oken, aktivita v důsledku tíživé politické atmosféry viditelně klesala. Jedno okno však v 6. podlaží budovy A však zářilo vždy. "Již tu nikdo není, jenom pan dr. Kolínský", hlásil mi vrátný v ústrety. S velkým zájmem se zajímal o mé pracovní úspěchy a problémy.

To okno zářilo vždy, i přes jeho pokročilý věk. Pak náhle přestalo svítit i ono okno. Ač těžce nemocný, upoután na lůžko, vyzařovalo z něho odhodlání jemu vlastní zvítězit nad zákeřnou chorobou. Byl to však nerovný boj, byl to první a poslední úkol nad jeho síly.

V laboratořích ÚMCH pracuje nyní další, mladá generace chemiků, přijdou generace další. Budou listovat kronikou ústavu se stejným zájmem a reakcí jako kdysi já Lukešovou Organickou chemií. Málokdo z nich si vůbec bude moci představit objem té Kolínského mravenčí práce, která vznik jejich pracoviště podmínila. Mnozí se přirozeně pokusí vytvořit v nových podmínkách dílo významem obdobné jeho dílu. Jen málo jednotlivcům se to podaří. Budou se pak vracet s úctou k poselství, které jim my, kteří jsme byli při tom, předáváme: "Nebýt Dr. Kolínského, nebylo by Ústavu makromolekulární chemie".

Miroslav Ryska

Vzpomínka na profesora Karla Dostála

12. července 2000 zemřel po dlouhé nemoci ve věku 78 let dlouholetý vedoucí katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně prof. RNDr. Karel Dostál, CSc. Odešel člověk, kterého jsme si nesmírně vážili a ctili pro jeho obdivuhodnou pracovitost i optimismus, se kterým překonával mnohdy nelehká úskalí svého života. Byl sice našim nadřízeným, ale současně jsme v něm viděli svého otce (alespoň my, v době jeho "šéfování") a především dobrého přítele. dostalg

Karel Dostál se narodil 12. května 1922 v Kloboukách u Brna v rodině sedláře, kde prožil se svými dvěma sourozenci i dětství. Reálné gymnázium navštěvoval v Hodoníně a po absolvování dvouleté zemědělské školy pracoval až do konce války v zemědělském podniku v Lanškrounu. Od září 1945 studoval na brněnské Přírodovědecké fakultě obor chemie-fyzika.

Jako diplomant a doktorand tehdejšího vedoucího katedry profesora F. Toula dostal za úkol pokusit se o přípravu dosud nepopsaného oxidu selenového. Tímto problémem se v minulosti zabývala spousta autorů (první práce byla publikována již v roce 1873), v žádném případě však oxid selenový nebyl izolován. V řadě publikací byl sice popsán vznik nepatrného množství produktů s vlastnostmi blízkými vlastnostem SeO3, zřejmě se však jednalo o směs oxidu seleničitého a selenového, případně o později popsaný Se2O5.

Karel Dostál experimentálně ověřil téměř všechny v literatuře popsané postupy přípravy oxidu selenového (oxidace selenu, příp. oxidu seleničitého v proudu kyslíku nebo ozonu za přítomnosti katalyzátorů, UV záření a vysokého tlaku, termický rozklad selenanů těžkých kovů a konečně i dehydrataci kyseliny selenové oxidem fosforečným). Veškeré pokusy však byly neúspěšné - SeO3 se nepodařilo připravit. V tomto stadiu práce navrhl prof. F. Toul ukončit experimenty a sepsat doposud dosažené výsledky. K. Dostál však provedl ještě jeden pokus o dehydrataci kyseliny selenové oxidem fosforečným s použitím vyššího vakua, a při sublimaci v mikrosublimační aparatuře získal bílou krystalickou sloučeninu, jejíž vlastnosti odpovídaly očekávaným vlastnostem oxidu selenového. Možná se vám, čtenářům zdá, že význam přípravy oxidu selenového poněkud přeceňuji, ale tento objev měl dalekosáhlé důsledky pro rozvoj chemie sloučenin selenu(VI). Možnost připravit tak jednoduchou a dlouho hledanou sloučeninu jako oxid selenový a začít studovat jeho reakce byla fascinující, alespoň pro některé z nás. Není bez zajímavosti, že takřka současně se podařilo připravit oxid selenový i německým chemikům H. A. Lehmanovi a G. Krügerovi reakcí selenanu draselného s oxidem sírovým. Jisté spory o prioritu objevu přípravy oxidu selenového zde byly, ale nakonec se z obou rivalů stali dobře spolupracující kolegové.

Prof. A. Okáčovi, který po zesnulém prof. F. Toulovi v roce 1953 převzal řízení katedry, se v roce 1956 podařilo pro dr. K. Dostála získat půlroční stipendijní pobyt v Ústavu anorganické chemie Akademie věd NDR v Berlíně. Zde měl příležitost zapojit se do široce založeného výzkumu chemie kondenzovaných fosforečnanů a arzeničnanů pod vedením prof. E. Thilo. Výsledkem pobytu byl úspěšný a detailní průzkum systému kondenzovaných arseničnanů draselných a příprava trimetafosforečnanu draselného. V Berlíně navázal úzký pracovní i přátelský kontakt s vedoucím pracovníkem ústavu Dr. H. Grunzem a Dr. L. Kolditzem a jejich přátelství a spolupráce překonaly desetiletí.

Témata dalších diplomových a disertačních prací vedených prof. K. Dostálem úzce souvisela s chemií selenu v oxidačním stupni VI: reakce oxidu selenového, příprava N-, F-, Cl-, OR- derivátů kyseliny selenové, studium systému SeO3-H2SeO4 a rentgenografické potvrzení existence kyseliny di- a triselenové (spolupráce s prof. M. Černohorským z katedry experimentální fyziky MU Brno). Opomenuta nebyla také problematika kondenzovaných fosforečnanů a arzeničnanů a velice úspěšné práce byly v oblasti thiazenových sloučenin.

Docentem byl K. Dostál jmenován v roce 1962 a po prof. J. Trtílkovi, profesorem anorganické chemie v roce 1966 (oslavy tehdy nebraly konce!).

Prof. Dostál byl vždy dokonale informován o pracovních problémech a výsledcích práce jednotlivých členů katedry, dovedl poradit a svými zkušenostmi i tzv. "chemickým čichem" vhodně usměrnit jejich úsilí. K jeho zvykům (u nás ostatních nepříliš oblíbeným) patřily pravidelné (někdy dvakrát denně, minimálně však jednou týdně) návštěvy v laboratořích jednotlivých asistentů a diplomantů spojené s obligátním dotazem: "co je nového?" Zažil jsem ta léta na katedře a mohu říci, že se tehdy na našem ústavu intenzivně a úspěšně pracovalo jak vědecky tak i pedagogicky.

Osobně jsem se děsil jeho vstupu do mé laboratoře, když s fasciklem rukou psaných přednášek řekl: "Zítra (v nejlepším případě to bylo pozítří) jedu do Prahy a vezmeš za mě přednášku. Nemusíš nic hledat a studovat, všechno máš tady." Háček byl v tom, že jeho přednáška na dané téma byla zpracována nejméně v pěti verzích, různě přeskupených, doplněna poznámkami o posledních poznatcích, zpřehledněna nejrůznějšími vsuvkami, šipkami a znaky, kterým (možná) rozuměl jen pan profesor, dále krabička diapozitivů a obálka s průsvitkami. Věděl jsem, že daný prvek, o kterém mám přednášet sice existuje a vytváří mnoho známých sloučenin, ale představa, že vstoupím krokem nejistým a s hrdlem sevřeným do posluchárny, zaplněné studenty zvyklými na přednášky pana profesora a budu dvě hodiny přednášet, mne deprimovala. Teprve po létech jsem ocenil, že to pro mne byla škola, sice ne hrou (J.A.K.), ale šokem! Díky i za to, pane profesore!

Velice úzké pracovní i osobní kontakty navázal prof. K. Dostál s prof. R. Paetzoldem z univerzity v Jeně, který intenzivně a velmi úspěšně pracoval v oblasti chemie selenu. Mezi oběma pracovišti došlo k jakési džentlmenské dohodě a k rozdělení oblasti výzkumu. V posledních létech působení prof. K. Dostála na katedře se velice zdařile rozvíjela i spolupráce s prof. H. Roeskym z univerzity v Göttingenu. Návštěvy a především přednášky tohoto věhlasného chemika byly vždy pro brněnskou akademickou obec svátkem.

Z pohledu dnešního je až neuvěřitelné, že jsme s minimálním vybavením (analytické váhy - vážení metodou tří kyvů, mikrováhy, pec, bodotávek, Mikrometa - pro pořizování práškových diagramů, mikrostanovení N, C a papírová chromatografie a samozřejmě stanovení Se podle Pagela-Mierse) byli schopni úspěšně pracovat a publikovat. Byli jsme dobrým kolektivem, který byl kompaktní nejen při plnění pracovních úkolů, ale který se dokázal po práci velice srdečně pobavit, zasmát se i zazpívat. K vrcholným číslům pana profesora patřila hra na housle spojená s tancem (housle obvykle byly nahrazeny ukazovátkem, vařečkou nebo něčím, co bylo právě po ruce).

V dalších létech pak prof. Dostál směroval jednotlivé pracovníky katedry na účelnou specializaci (NMR, RTG, termická analýza, molekulová spektroskopie) a postupné vybavení pracoviště moderními přístroji. To dovolovalo celému pracovnímu kolektivu komplexní řešení problematiky syntézy a struktury nových fluorových a dusíkatých sloučenin selenu, síry a fosforu. Úspěšně se rozvíjela spolupráce při výzkumu sloučenin P-N-S s TU v Drážďanech a Ústředním ústavem anorganické chemie Akademie věd v Berlíně.

Vědecká práce prof. Dostála je rozsáhlá a její výsledky jsou publikovány ve více než 100 původních pracích, především v renomovaných zahraničních časopisech. V roce 1977 publikoval v časopise Folia PřF UJEP rozsáhlý přehledný referát o sloučeninách selenu. O ohlasu vědecké práce prof. K. Dostála a jeho školy svědčí i skutečnost, že byl vydavatelstvím Butterworth požádán o sepsání autoritativního přehledu anorganických sloučenin selenu, který vyšel pod názvem Inorganic Selenium Compounds v roce 1974.

Na pozvání Akademií věd, chemických společností i vysokých škol přednášel prof. Dostál o výsledcích práce naší katedry na univerzitách a ústavech v Berlíně, Drážďanech, Lipsku, Halle, Jeně, Göttingenu, Bonnu, Vídni, Insbrucku, Grazu a v Moskvě.

Prof. Dostál pracoval úspěšně jako předseda komise pro obhajoby kandidátských disertačních prací na Přírodovědecké fakultě Masarykovy univerzity v Brně, jako místopředseda této komise na VŠCHT v Praze a jako člen celostátní komise pro obhajoby doktorských disertačních prací v oboru anorganická chemie. Záslužná byla i jeho činnost místopředsedy odborné skupiny pro anorganickou chemii Československé společnosti chemické při ČSAV. Podílel se i na organizování několika celostátních konferencí o anorganické chemii a dvou mezinárodních sympozií o chemii fosforu pořádaných v Praze v létech 1970 a 1974.

Stejně významná jako vědecká činnost prof. Dostála je jeho pedagogická práce, kterou vykonával vždy s velkým zaujetím pro svůj vědní obor. Jeho základní přednášky z obecné a anorganické chemie, vždy doprovázené demonstracemi, stejně jako četné přednášky speciální, byly koncipovány tak, aby byly pro posluchače srozumitelné a přitažlivé a aby odrážely i prudký rozvoj anorganické chemie v posledních létech. Prof. Dostál vychoval několik desítek diplomantů a aspirantů a vypracoval nespočet posudků na diplomové, kandidátské i doktorské práce. Je autorem nebo spoluautorem celé řady skript a spolu s prof. F. Jursíkem přeložil 800 stránkovou učebnici anorganické chemie pro pokročilé, autorů R.B. Heslopa a K. Jonese.

Prof. K. Dostál byl členem České názvoslovné komise při kolegiu chemie ČSAV a podílel se na vypracování nového českého názvosloví anorganických sloučenin.

Významné vědecké, pedagogické a organizátorské činnosti prof. Karla Dostála se dostalo řady uznání a v roce 1981 mu byla Československou společností chemickou při ČSAV udělena Hanušova medaile a v roce 1995 Zlatá medaile Masarykovy univerzity. Prof. Dostál byl i členem prestižní Akademie Leopoldiny v Jeně.

Nesmíme ovšem zapomenout ani na jeho úspěchy v pěstování vinné révy a v přípravě vín. Jeho Rýnský ryzlink, Tramín a Veltlínské zelené byly vysoce ceněny na oblastních výstavách vín a velmi často získával za ně čestné diplomy. Prof. Dostál nás naučil nejen řádné vědecké práci, ale i ocenit dobré víno, i když my, laikové, jsme jeho vína řadili pouze do dvou skupin: Profesorské bílé a Profesorské červené. Na posezení v jeho vinném sklípku v Kloboukách se nedá zapomenout!

Stejně nezapomeneme ani na Vás, pane profesore, chybíte nám!

Antonín Růžička


Střípky a klípky o světových chemicích


Sir Walter Norman Haworth (1883-1950)

Haworth, druhý syn ze čtyř dětí manažera továrny na linoleum v Chorley (Lancashire), studoval univerzitu v Manchesteru pod vedením W.H.Perkina mladšího. Pokračoval v Göttingenu u Wallacha a pak se vrátil do Manchesteru. Působil v South Kensingtonu, St.Andrews, Newcastle upon Tyne a nakonec na univerzitě v Birminghamu.

Haworth se významně zasloužil o chemii sacharidů, jmenovitě o cyklickou strukturu nejen monosacharidů, ale i disacharidů a dalších. Roku 1932 se zabýval řešením struktury vitaminu C, jehož vzorek získal od Szent-Györgyie ze Szegedu, který tento vitamin izoloval z papriky. Haworth provedl i syntézu vitamínu C, komplikovaným postupem z D-galaktosy přes L-xyloson. Současně ale mnohem výhodnější cestu k tomuto vitaminu popsal T. Reichstein, z D-glukosy. Roku 1937 byla Haworthovi, jako prvnímu britskému organickému chemikovi, udělena Nobelova cena za výzkum sacharidů a vitaminu C. Za druhé světové války byl Haworth zapojen do atomového výzkumu. Roku 1947 získal šlechtický titul, nemluvě o dalších poctách.

Haworth byl velmi dobrým znalcem obrazů, koberců a starého nábytku. Na svých cestách všude navštěvoval muzea a galerie. Přes intezivní vědeckou činnost sportoval, hrál tenis, pěstoval turistiku a jezdil na motocyklu. Jako profesor v Birminghamu bydlil v krásném domě se zahradou v Berkswellu, odkud dojížděl na univerzitu autem. Později se přestěhoval blíž, do Barnt Green, do nové vily. Ve svých 39 letech se oženil s Violetou Dobbie, ze šlechtické rodiny, a měli dva syny.

LITERATURA

1. Hirst E.L.: J. Chem. Soc. 1951, 2790.

2. Haworth W. N.: Ber. Dtsch. Chem. Ges. 65 A, 43 (1932).

Miloslav Ferles

Některá výročí vztahující se k roku 2001

Před 350 lety se narodil Ehrenfried Walter Tschrinhaus (1651-1708), spolu s J. F. Boettgerem (1682-1719) autor evropského porcelánu.

Roku 1851 zemřeli: Louis Jacques Mandé Daguerre (1787-1851) francouzský malíř, vynálezce fotografie. Hans Christian Oersted (1777-1851), dánský fyzik, který studoval elektrodynamiku a jako první (roku 1825) připravil menší množství hliníku.

Před 150 roky se narodili: Ludwig Claisen (1851-1930), univerzitní profesor v Cáchách a v Kielu. Jeho jméno je spjato s přesmykem allyl-aryletherů a allyl-vinyletherů, kondenzací esterů, ale i návrhem dvojhrdlé baňky na destilace ve vakuu. Otto Friedrich Schott (1851-1935), zakladatel skláren v Jeně, autor nových odolných skel na výrobu laboratorních pomůcek. Siegmund Gabriel (1851-1924), profesor berlínské univerzity. Popsal metodu přípravy primárních aminů a syntézy řady základních heterocyklických sloučenin. Percy Carlyle Gilchrist (1851-1935) se svým bratrancem S. G. Thomasem nalezl způsob k výrobě oceli v konvertoru se zásaditou vyzdívkou (k odstranění fosforu). Walter Hempel (1851-1916), profesor anorganické chemie a technologie v Drážďanech se zabýval analytikou plynů. Eduard Hepp (1851-1917), barvářský chemik v Hoechstu, spoluautor (s Otto Fischerem) přesmyku N-nitrosodiarylaminů na p-nitrosodiarylaminy. Karl Kellner (1851-1905), rakouský průmyslový chemik, navrhl sulfitový postup výroby celulosy a elektrolýzu chloridu sodného se rtuťovou katodou.

Roku 1901 zemřeli: Francois-Marie Raoult (1830-1901), profesor univerzity v Grenoblu, zabýval se mimo jiné teorií roztoků. Otakar Šulc (1869-1901), první český fyzikální chemik, docent pražské techniky. Soustředil se na elektrochemii a na stanovení relativní molekulové hmotnosti organických sloučenin.

Před sto lety se narodili: Werner Bachmann (1901-1951), profesor michiganské univerzity v Ann Arbor. Zabýval se studiem volných radikálů, kancerogenních uhlovodíků a syntézou steroidů. John Dermond Bernal (1901-1971), profesor krystalografie v Londýně. Vyřešil strukturu grafitu, sexuálních hormonů, vitaminu D2, pepsinu pomocí strukturní analýzy. Henry Eyring (1901-1981), pracoval na University of Utah v Salt Lake City. Studoval teorii reakčních rychlostí a použití kvantové a statistické mechaniky. Ernest Orlando Lawrence (1901-1958), profesor fyziky na kalifornské univerzitě v Berkeley, konstruoval první cyklotron, objevil několik izotopů, účastnil se výzkumu atomové bomby. Laureát Nobelovy ceny z roku 1939. Linus Carl Pauling (1901-1994), působící na California Institute of Technology v Pasadeně, se zabýval teorií chemické vazby a strukturou bílkovin. Je tvůrcem představy o prostorové stavbě bílkovin s uspořádáním v podobě šroubovice. Pauling je dvojnásobným nositelem Nobelovy ceny, 1954 za chemii a v roce 1962 za mír. Stanislav Škramovský (1901-1983), profesor anorganické chemie na Karlově univerzitě, se věnoval mj. studiu koordinačních sloučenin a termické analýze. Tadeusz Urbanski (1901-1985), profesor varšavské techniky, se zabýval výzkumem nitrolátek, heterocyklů a syntézou léčiv. Vincent du Vigneaud (1901-1978), na Cornellově univerzitě v Ithace, určil strukturu biotinu a hormonů vasopresinu a oxytocinu (provedl i jeho první syntézu). Je laureátem Nobelovy ceny z roku 1955. Egon Wiberg (1901-1976), profesor anorganické chemie v Mnichově. Studoval borany, borazol, hydridy kovů, popsal přípravu čistého křemíku pro polovodiče.

Roku 1901 začaly být udělovány Nobelovy ceny. Prvním laureátem za chemii se stal Jacobus Henricus van´t Hoff (1852-1911) za objevy zákonů chemické dynamiky a osmotického tlaku.

Před padesáti roky zemřeli: William Draper Harkins (1873-1951), fyzikální chemik na univerzitě v Chicagu. Zabýval se mimo jiné strukturou atomových jader, předpověděl existenci neutronu. Otto Fritz Meyerhof (1884-1951), německý biochemik, který emigroval do USA, zakotvil na univerzitě ve Philadelphii. Roku 1922 získal Nobelovu cenu za objevy vztahů mezi spotřebou kyslíku a produkcí kyseliny mléčné ve svalových buňkách. Arnold Sommerfeld (1868-1951), profesor teoretické fyziky mnichovské univerzity. Je autorem teorie spektra vodíku a eliptických drah elektronů. Zabýval se i teorií kovů.

LITERATURA

1. Poetsch W. R., Fischer A., Müller W., Cassebaum H.: Lexikon bedeutender Chemiker. Bibliographisches institut, Leipzig 1988.

2. Nekrolog o Šulcovi, viz Chem. Listy 25.

3. Kácl K.: Chem. Listy 75, 1110 (1981).

Miloslav Ferles


Technické zajímavosti a služby


Obsah této rubriky může naplňovat charakter sdělení vymezeného Kodexem reklamy (Rada pro reklamu, březen 1997) označeného jako INZERÁT-REKLAMA ve smyslu Zákona O regulaci reklamy a doplnění Zák. 468/91 Sb (Sb. 40/95). Zájemci o publikování technických novinek jsou vítáni, ať již to budou odborníci, kteří ze své praxe něco chtějí pochválit, nebo firmy, které se chtějí pochlubit.

Pokud není k dispozici ve Vašem výtisku CHL odpovědní pohlednice, použijte prosím korespondenční lístek  nebo pošlete E-mail na adresu csch@csch.cz.

LinMOPAC a MOPAC2000 pro Linux

Společnost Fujitsu oznámila, že nový "Molecular Orbital Software Package" pro Linux obsahuje MOPAC2000 a LinMOPAC1.0 na jednom CD. LinMOPAC 1.0 poskytuje jednoduché grafické rozhraní (graphical user interface, GUI) pro semiempirické výpočty v chemii programem MOPAC2000 ve verzi 1.33. 3D molekulární vizualizace a jednoduchý dialog pro nastavení MOPACu umožňují program používat i méně zkušeným chemikům

* LinMOPAC čte a zobrazuje molekulární struktury ze standardních MOPAC ".dat" souborů.

* Umožňuje vizuální přehled o běžící úloze MOPAC.

* LinMOPAC zobrazuje konečnou molekulární geometrii a molekulové orbitaly stejně jako textové MOPAC output soubory.

* Vizualizace je umožněna v řadě módů tzv. wire-frame, ball-and-stick, cylinders, space-filling.

* Vstupní soubory mohou být editovány jako textová pole.

* Není třeba znalostí o ovládání MOPACu k tomu, abychom mohli pracovat s LinMOPACem.

* Orbitaly mohou být zobrazeny všemi běžnými reprezentacemi od poloprůhledných až po průsvitné.

Nová verze MOPAC2000 (MOPAC2000 1.33) obsahuje:

* "Bugs fixed".

* Zlepšený modul konfigurační interakce.

* Dynamickou alokaci paměti.

* Zvýšenou rychlost a přesnost výpočtů.

Rodinka Linuxových programů se rozrůstá

Datum uvedení Linux Spartanu na trh se naplnilo. Linux Spartan (single-processor CPUs). Nová verze Unix Spartan 6.0, je očekávána v zápětí. Očekávané Linuxové ceny budou USD 5000 (komerční) a 1250 (akademická). Linux Spartan umožní chemikům:

Vystavět organické, organokovové a anorganické molekuly, polypeptidy a polynukleotidy. Získat tranzitní stavy z extenzivní reakční databáze. Generovat substituované molekuly. Připojit svá data k účelnému tabulkovému procesoru, který umožňuje organizovat a analyzovat výstupy pro representace molekul a jejich uskupení. Zobrazit a dotazovat se na 3D strukturní modely. Umožňuje zobrazit řadu stylů molekul, vypočtených vlastností, objemů a hyperploch, dipolmomenty a atomové náboje. Zobrazuje 3D izoplochy a 2D řezy zobrazením elektronových hustot, hustot spinů, elektrostatických a polarizačních potenciálů a molekulových orbitalů. Barevné kodování vlastností umožňuje mapování vlastností na isoplochách. Využívá možnosti řízení koordináty pro simulaci chemické reakce, konformační analýzu, výpočet slučovacích tepel, napětí, určení rovnováh a geometrií tranzitních stavů a hodnocení "normal-mode" vibračních frekvencí. Prohledávání Cambridge Structural Database.

Při výpočtech je možno použít SYBYL a MMFF molekulových mechanik, AM1, PM3 i s parametry pro přechodové kovy, MNDO, MNDO/d, AM1-SM5.4 semi-empirické, Hartree-Fock, molekulové orbitaly, SVWN, BP, BLYP, EDF1, B3LYP funkce hustot pro základní a excitované stavy, MP2, MP3, MP4, a LMP2, CCSD, CCSD(T), QD, a QD(T), CIS a CIS(D) pro excitované stavy, STO-3G, 3-21G, 6-31G*, 6-311G*, cc-pVDZ, cc-pVTZ, a cc-pVQZ báze s doplněnými polarizačními a difuzními funkcemi, pseudopotenciálová báze pro výpočty molekul s těžkými kovy.
Těšme se. (Carrie A. McBratney)

100 000 Downloads of ChemSketch!

V této době bylo ze stránek kanadské firmy ACD zkopírováno již přes sto tisíc kopií editoru chemických struktur ACD ChemSketch, který je jako jediný zástupce "prvé ligy" ve své kategorii k dispozici v plné verzi úplně zdarma bez omezení a vedlejších podmínek. Přečtěte si o tom více na www.acdlabs. com/chsk_ann.html. Firma se rozhodla oznámit tajemného sto tisícího chemika na www.acdlabs.com/pastwin.html, podobně jako předchozí "jubilanty".

Spektroskopický portál

Portál věnující se spektroskopii na www.spectroscopynow. com byl otevřen společností J. Wiley. Jistě potěší každého chemika.

ACD učitelské balíčky

Společnost ACD se rozhodla podpořit používání svých produktů na akademických pracovištích a zavádí tzv. Educators Packs. Jde o Educators Pack 1, který obsahuje plné verze LogP DB, Sigma Calculator, IUPAC Name Pro, ChemFolder a ChemSketch s Dictionary. Educators Pack 2, obsahující HNMR Predictor, CNMR Predictor, ChemFolder and ChemSketch s Dictionary, případně oba dohromady, Educators Pack 1 and 2 Combined, obsahující HNMR Predictor, CNMR Predictor, IUPAC Name Pro, LogP DB, Sigma Calculator, ChemFolder a ChemSketch s Dictionary. Ceny nebudou tak nízké jako u balíčků oslavujících výročí založení Americké chemické společnosti, ale měly by se pohybovat kolem 45 tisíc Kč za jednotlivý balíček, případně něco pod 80 tisíc Kč za oba najednou. Nabídka zatím není časově limitována. (#017001)

Zvláštní ceny produktů fy Cambridge Software

U příležitosti sjezdů chemických společností v Banské Bystrici chce společnost CamSoft.Com, podobně jako u sjezdu amerického, přilákat pozornost mimořádně sníženými cenami celé plejády svých produktů. Informujte se prostřednictvím emailu (scitech@scitech.cz) nebo si vyžádejte zvláštní sjezdový ceník CS na: SciTech, s.r.o., Nad Šárkou 75, 160 00 Praha 6. (#017002)

Pomoc při hodnocení návodů

Pokud jste zaslali společnosti ACD svoje připomínky k jejich uživatelským příručkám, přesvědčte se na www.acdlabs.com/ feedback/guideswin.html, zda nejste jedním z výherců. Pokud se akce chcete zúčastnit letos, neváhejte a navštivte www.acdlabs. com/feedback/guides.html.

Software Buzz

Software Buzz je periodikum, které přináší poslední informace o vývoji a použití "Tripos Discovery Software". Poslední číslo, dosažitelné na www.tripos.com/software/ buzz.html přináší mnoho zajímavého.
Z obsahu Volume 1, No.4 - May 1, 2001:

AUSPYXTM Enables Unified Storage And Searching Of Structures And Relational Data In Oracle

Novel Technology For Analyzing Structure-Activity Relationships Spawns A Second U.S. Patent

SYBYL 6.7.2/UNITY 4.2.2 Update Offers Enhanced Virtual Screening Capabilities

New Online, Searchable Database Simplifies Access

Applications of Modeling Software

L-Selectride® - vysoce selektivní hydridové redukční činidlo

L- Selectride® - Lithium tri-sec-butylborohydride - LiB[CH(CH3C2H5]3 L-Selectride® je ochranná značka redukčního činidla, které může být použito pro selektivní redukci ketonů v přítomnosti ostatních funkčních skupin, jako jsou karboxylové kyseliny, estery, laktony a amidy. Je využíváno také k redukci cyklických anhydridů či pro stereoselektivní redukci cyklických iminů a aminů. Selektivita reakce je diktována sterickými důvody - objemný alkylový zbytek umožňuje přístup hydridu pouze z více odkryté strany.

L-Selectride® nabízí proti jiným redukčním činidlům následující výhody: lepší selektivita než např lithium aluminiumhydrid, a tím i nižší stupeň znečištění vedlejšími produkty, vysoká rozpustnost umožňuje pracovat s vyššími koncetracemi a zvyšuje tak ekonomiku průmyslového použití, je nabízen jako roztok (1 M roztok katal. číslo 178497) v tetrahydrofuranu, což snižuje komplikace při manipulaci, vzhledem k přesné výstupní analýze již zákazník v průmyslu nemusí provádět komplikované vzorkování a vstupní analýzu. Nyní probíhá výroba L-Selectridu® jak pro katalog, tak pro průmysl. Průmyslovou výrobu je možno zvýšit až na kapacitu 10 000 litrů na jednu šarži.

Martin Fusek, Sigma-Aldrich s.r.o.

Cholesterol syntetizovaný z fytosterolů eliminuje obavy z materiálů zvířecího původu

Cholesterol je látka zmiňovaná nejčastěji v souvislosti s dietou a prevencí kardiovaskulárních chorob. Je ale také důležitou surovinou pro mnoho bio-farmaceutických výrob, jako jsou liposomální aplikace léků, formulace vakcín a jako komponenta do tkáňových kultur. Současná situace (především nebezpečí přenosu chorob ze zvířat na člověka) staví používaní materiálů izolovaných ze zvířat pro humánní aplikace do problematické polohy.

Cholesterol je sterol vyskytující se v přírodě, který je obsažen ve tkáních mnoha zvířat. Vysoká koncentrace je nalézána v mozku, míše a v tucích. Je také známou součástí žlučníkových kamenů a vaječného žloutku. V současnosti jsou nejrozšířenější dvě technologie výroby cholesterolu - izolace z míchy hovězího dobytka a z přírodních olejů z vlny.

Obava z přenosu BSE (bovinní spongioformní encephalopatie) z hovězího dobytka na člověka způsobila poplach mezi odběrateli v kosmetickém a farmaceutickém průmyslu. Jednou možností, jak se problémům vyhnout, je získávaní cholesterolu pouze ze zvířat žijících mimo výskyt choroby (Austrálie, Nový Zéland). Druhou, z některých hledisek bezpečnější, cestou je příprava cholesterolu z jiných než zvířecích zdrojů.

Jako první nabízí nyní firma Sigma-Aldrich cholesterol připravený z rostlinných steroidů, a to jak pro výzkumné, tak pro výrobní účely. Výroba probíhá v závodě v Gillinghamu ve Velké Británii za podmínek cGMP. V současnosti je hotova šarže 2 kg a šarže 10 kg je právě dokončována.

Semisyntetický cholesterol se připravuje z výchozího materiálu rostlinného původu sedmistupňovým chemickým postupem.

Současná výroba je výsledkem několikaletého výzkumu ve vývojovém středisku firmy Sigma-Aldrich. Převládá názor, že Sigma-Aldrich je jedinou firmou používající tuto syntézu pro průmyslovou výrobu. Výroba vychází z rostlinného materiálu a pokračuje přes klíčový intermediát - i-cholesterolmethylether k syntetickému cholesterolu. Nejdůležitější operací průmyslového zpracování je hydrogenace i-cholesterolmethyletheru. Koncové dva kroky zahrnují přesmyk dvojné vazby a deacetylaci. Celý proces je patentován, stejně jako použití specifické rostliny.

Současná specifikace "syntetického" cholesterolu je v souladu jak s evropským, tak americkým lékopisem. V mnoha fyzikálně-chemických parametrech (například bod tání, čistota podle elementární analýzy) překoná syntetický preparát běžně dodávanou substanci vyrobenou z živočišného materiálu. Nyní probíhá registrace nového produktu u evropských a amerických farmaceutických autorit. Přibližně v polovině roku 2001 bude také připravena velkokapacitní výroba.

Odhad velikosti trhu "syntetického" cholesterolu je mezi 2 a 5 miliony dolarů ročně. Samozřejmě syntetický materiál je dražší než přírodní, avšak firma vychází z předpokladu, že zákazníci dají přednost dražšímu materiálu před komplikacemi s dokazováním čistoty a neinfekčnosti u materiálu ze zvířat. Produkt je uveden pod katalogovým číslem C9913-Synthetic Cholesterol.

Martin Fusek, Sigma-Aldrich, s.r.o.

Populární učebnice opět na skladě

Společnost SciTech oznamuje, že populární McMurry (včetně studentského manuálu) and March jsou opět na skladě. Výpadek byl pravděpodobně zapříčiněn tím, že je vydavatelství pro velký zájem v USA musely dotisknout. Informace na tel. 02-24311850. (#017003)

Titrace vody v nevodném prostředí

Článek, původně zveřejněný v CHEMagazínu XI, 25 (2001) pod označením KXI064 je přetisknut z reklamních důvodů se souhlasem redakce tohoto časopisu v upravené podobě.

Karl Fischerova titrace, to je často používaná analytická metoda stanovení vody v nejrůznějších materiálech. Jaká je historie vývoje této metody? Metoda byla publikována v roce 1935 německým chemikem Karlem Fischerem. Jedná se o oxidačně-redukční reakci s reverzibilním systémem I2 <-> 2I-, pro kterou je nezbytně nutná voda. Reakce probíhá stechiometricky, jedna molekula vody odpovídá jedné molekule jodu. V původním postupu byly používány následující chemikálie: jod, oxid siřičitý, pyridin a methanol. Při tomto složení dochází k rychlému poklesu titru činidla, obtížně se stanovuje koncový bod titrace. Titrace provází nepříjemný zápach pyridinu. Problémem je i vysoká toxicita chemikálií. Následujících 40 let byla tato metoda upravována jen nepatrně. Nový výzkum v oblasti Karl Fischerových titrací zahájil až na počátku 80-tých let Eugen Schloz ve firmě Riedel de Haen v Německu.

Prvním zlepšením bylo nahrazení zapáchajícího pyridinu imidazolem, který je navíc i vhodnější bází. Při jeho použití probíhá stanovení rychleji a koncový bod titrace se určí přesněji. V tomto období vznikají i činidla jedno a dvousložková a činidla pro coulometrické titrace. Nesou obchodní název HYDRANAL®.

Druhá etapa výzkumu byla zaměřena na velkou skupinu látek, u kterých je stanovení vody komplikováno vedlejšími reakcemi, jako jsou různé typy kyselin a zásad, aldehydy a ketony. Byly vyřešeny problémy s obtížnou rozpustností tuků a olejů. Jako třetí generace byla vyvinuta metoda šetrná k životnímu prostředí. Na konci 80-tých let byl další výzkum zaměřen na nahrazení halogenovaných uhlovodíků, např. chloridu uhličitého nebo chloroformu, které patří mezi karcinogeny. I zde bylo úspěšně nalezeno řešení.

To, že jsou chemikálie šetrné k životnímu prostředí, nemusí ještě znamenat, že jsou bezpečné pro lidi, kteří s nimi denně pracují. Většina činidel pro Karl Fischerovy titrace obsahuje methanol, který patří mezi jedy. Při jeho nahrazení ethanolem neprobíhala reakce dostatečně rychle, a tak byl další výzkum zaměřen na vyřešení tohoto problému a vzniká řada s označením HYDRANAL®E.

HYDRANAL® standardy vody

Podle pravidel správné laboratorní praxe je třeba provádět validace a pravidelné kontroly KF titrátorů. I tady je nabídka široká a zahrnuje standardy vody jak pro volumetrická tak i pro coulometrická stanovení.

Firma Riedel-de-Haen pracuje v oblasti Karl Fischerových titrací již déle než 20 let a díky tomu má velké zkušenosti s titracemi problematických vzorků. Tyto zkušenosti jsou Vám k dispozici mj. i jako "Technická podpora při Karl Fischerových titracích". Pokud máte zájem o další informace ZDARMA vyplňte, prosím, dotazník vložený do tohoto čísla Chemických listů a nafaxujte nebo odešlete na naši adresu.

Dotazy směřujte na RNDr. Danu Procházkovou, SIGMA-ALDRICH s.r.o. Pobřežní 46, 186 21 Praha 8, Telefon: (02) 2176 1220, (02) 21761230, Fax: (02) 21763300, (02) 21763200, dprochaz@eurnotes.sial.com.



Zákony, které ovlivní život chemiků


Redakce uvítá upozornění na normy, které se v této rubrice měly objevit.

 178 Nařízení vlády, kterým se stanoví podmínky ochrany zdraví zaměstnanců při práci

 177 Zákon, kterým se mění zákon č. 101/2000 Sb., o ochraně osobních údajů a o změně některých zákonů, ve znění zákona č. 227/2000 Sb., a zákon č. 65/1965 Sb., zákoník práce, ve znění pozdějších předpisů

 172 Nařízení vlády k provedení zákona o požární ochraně

 124 Vyhláška Ministerstva zemědělství, kterou se stanoví požadavky na odběr vzorků a principy metod laboratorního zkoušení krmiv, doplňkových látek a premixů a způsob uchovávání vzorků

 123 Vyhláška Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva zemědělství, kterou se mění vyhláška Ministerstva zdravotnictví a Ministerstva zemědělství č. 21/1998 Sb., kterou se stanoví vyhrazená léčiva a správná praxe prodejců vyhrazených léčiv


Knihy, literatura, informace, web


Detergenty

ČSCH získala z produkce CEEP/CEFIC příručku J. Köhler: Detergent Phosphates and Detergent Ecotaxes: a Policy Assessment. Příručka je po dohodě k dispozici cestou sekretariátu ČSCH. (#017004)

Aktuální chemický adresář Webu

Na Webu je dnes publikováno značné množství chemické informace. Na Webu též existuje řada adresářů mapujících elektronické informační zdroje z různých úhlů pohledu. Zkušenosti však ukazují, že je občas dobré se vrátit ke klasické tištěné formě a přehledným způsobem uspořádat aktuální adresář mapující zdroje chemické informace, se kterými jsou dobré zkušenosti. Čtenář z vlastní praxe jistě zná, že někdy je to skutečně složité a finančně i časově náročné nalézt kvalitní informační zdroj a předtím přejít přes desítky jalových Web stránek. Tištěná forma také dává příležitost vlastních poznámek, snadného objevení nového zdroje, se kterým již má někdo dobré zkušenosti, a také možnost předem sestavit postup vyhledávání. Autoři předkládají adresář chemických informačních zdrojů, s nimiž mají dobré zkušenosti nebo na něž existují dobré reference. Adresář jistě není úplný, může však poskytnout řadu námětů, kde specifickou informaci objevit. Navíc, poslední článek na toto téma byl v Chemických listech uveřejněn v č. 4/1998 ale od té doby již řada míst nefunguje a naopak řada nových, užitečných i zajímavých míst vznikla.


"On-line" adresáře elektronických chemických zdrojů

Jde o adresáře chemických zdrojů Webu, každý z jiného úhlu pohledu. Zpravidla se na ně obracíme v případě, kdy lze informaci, kterou hledáme, specifikovat přímo jako oborovou (např. patřící do fyzikální chemie) nebo je možné ji účinně reprezentovat jedním nebo několika klíčovými slovy.

a) Nezávislé chemické adresáře

http://www.chemindustry.com (ChemIndustry, "Yahoo of Chemistry")
http://www.claessen.net/chemistry/ (Rolf Claessen's Chemistry Index)
http://www.liv.ac.uk/Chemistry/Links/links.html (Links for Chemists)
http://www.chem.ucla.edu/chempointers.html (WWW Chemistry Resources)
http://www.chemsources.com/chemlinks.html (Links to Chemistry Sites)
http://www.chemsoc.org/crl/links.htm (Weblinks)
http://www.chemdex.org (Chemdex)
http://www.chemie.de (Chemie.de Chemistry Internet Information Server)
http://macedonia.nrcps.ariadne-t.gr/chemistry/ (Institute of Physical Chemistry, Athens, oborové třídění)
http://www.chemie.fu-berlin.de/chemistry/index_en.html (Chemistry Index)
http://library.adelaide.edu.au/guide/sci/Chemistry/ (Adelaide University Library)
http://www.chem.ucla.edu/chempointers.html (The World-Wide Web Virtual Library: Chemistry)
http://www.cfsan.fda.gov/~dms/chemist.html (Chemistry Information via the Internet)
http://hackberry.chem.trinity.edu (Trinity University Cheminformatic Site)
http://netaccess.on.ca/~dbc./cic_hamilton/other.html (oborově tříděné chemické zdroje)
http://www.einet.net/galaxy/Science/Chemistry/ (oborově tříděné chemické zdroje)
http://chemistry.gsu.edu/links.html (Georgia State University for Chemists)
http://www.scitech.cz/stlinky.htm (Scitech, český produkt)
http://www.natur.cuni.cz/~jindrich/chemistry.html (J. Jindřich, český produkt)
http://www.upce.cz/~slchpl/chemie.htm (Univerzita Pardubice, český produkt)
http://www.labo.cz/ (Laboratorní průvodce, český produkt)
http://www.indiana.edu/~cheminfo/ (Chemical Information Sources, Indiana University)
http://www.library.ucsb.edu/subj/chemistr.html (InfoSurf, University of California)
http://www.chinweb.com (ChIN, The Chemical Information Network)


b) Chemické adresáře vyhledávacích nástrojů

http://dir.hotbot.lycos.com/Science/Chemistry/ (HotBot)
http://directorysearch.netscape.com/Science/Chemistry/ (Netcenter)
http://dmoz.org/Science/Chemistry/ (Open Directory)
http://dir.yahoo.com/Science/Chemistry/ (Yahoo)

c) Všeobecné vyhledávací nástroje pro chemická témata

http://www.alltheweb.com (All the Web)
http://www.google.com (Google)
http://www.37.com (Meta37)
http://www.metacrawler.com (MetaCrawler)
http://www.altavista.com (AltaVista)
http://infoseek.go.com (InfoSeek)
http://hotbot.lycos.com (HotBot)


d) Oborové informační zdroje

http://www.med.umich.edu/biochem/enzresources/ (enzymologie)
http://www.chemical-stoichiometry.net (stechiometrie)
http://www.csch.cz/enter.htm (zelená chemie)
http://electrochem.cwru.edu/estir/ (elektrochemie)
http://www.che.ufl.edu/www-che/ (chemické inženýrství)
http://www.rapra.net (polymery)
http://www.ccl.net/chemistry/ (počítačová chemie)
http://www.combichemlab.com (kombinatoriální chemie)
http://indigo.lib.lsu.edu/sci/chem/internet/chemical.html (chemie a biochemie)
http://www.indiana.edu/~cheminfo/ca_accc.html (analytická chemie)
http://www.wsu.edu/~wherland/ (anorganická chemie)
http://indigo.lib.lsu.edu/sci/chem/guides/srs105.html (anorganická chemie)
http://www.libs.uga.edu/ref/ecolbib.html#databases (ekologie)
http://mcb.harvard.edu/BioLinks.html (biochemie)
http://www.netaccess.on.ca/~dbc/cic_hamilton/bio.html (biochemie)
http://sgi.bls.umkc.edu/biolinks/ (biochemie)
http://www.library.musc.edu/resources/biomed/biochem.html (biochemie)
http://www.horizonpress.com/gateway/genome.html (Genomes and Databases)
http://users.pandora.be/synthesis/worgche.html (organická chemie)
http://chemistry.gsu.edu/post_docs/koen/wdetail.html (organická chemie)
http://members.aol.com/chromgroup/links.htm (chromatografie)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov (biotechnologie)
http://www.ilpi.com/msds/ (MSDS)
http://www.chemheritage.org (historie chemie)


Pokud předem neznáme Web adresu informačního zdroje, uveďme několik užitečných vzorů pro vyhledávání:

Specifikujeme cíl vyhledávání jedním nebo několika klíčovými slovy.

Hledání začínáme ve všeobecných informačních zdrojích, vhodnými a rychlými jsou např. All the Web nebo Google.

Pokračujeme v oborově zaměřených informačních zdrojích.

Nalezené informační zdroje či informace zaznamenáváme úměrně tomu, kde nalezenou informaci uplatníme. Pokud ji budeme uvádět veřejně, je potřeba odpovídající zdroj citovat.

Záznamy provádíme v původním jazyce zdroje, později nebudeme mít pochybnosti o překladu.

Při vyhledávání se osvědčuje pečlivá a systematická práce, přesný záznam Web adres a současné zaznamenávání několika nezávislých informačních zdrojů.


Chemické kluby

Pokud máme zájem o pravidelný přísun aktuálních informací i pohotový přístup do řady databází a k množství softwaru, staneme se členy chemického klubu.


http://chemweb.com (ChemWeb)
http://www.chemclub.com (ChemClub.Com)
http://www.chemnews.com (ChemNews.Com, informace a vzdělávání)
http://www.piug.org (PIUG, Patent user group)


Chemické databáze s indexem podle chemicko-fyzikálních vlastností

V řadě oblastí chemie je k dispozici množství dat se stejnými atributy. Např. existuje množství chemických článků, s atributy takovými jako autor (autoři), název článku, časopis, stránky uvedení, rok vydání, abstrakt apod. Také existuje množství organických sloučenin, s atributy jako název, strukturní vzorec, bod tání, bod varu, index lomu světla apod. Taková data organizujeme v databázích, které můžeme prohledávat na výskyt specifického záznamu. Za přístup k databázi buď paušálně platíme bez ohledu na počet nalezených záznamů nebo můžeme v databázi zdarma hledat a získat částečné záznamy a platí se až úplné záznamy nebo databázi můžeme zdarma prohledávat i zdarma získávat úplné záznamy databáze. V dalším se zaměříme na poslední případ databází, které jsou zcela zdarma. Tento přehled doplníme seznamem databází, kdy hledáme podle nějaké chemicko-fyzikální vlastnosti a chtěli bychom vědět, v jaké databázi hledat. Nezapomeňme také na to, že řada databází (jinak i placených) bývá volně přístupná také v chemických klubech. Chemické databáze můžeme vyhledávat v nezávislých chemických adresářích nebo adresářích vyhledávacích nástrojů. Velmi dobrý přehled databází je např. na Web adrese www.claessen.net/chemistry/base_en.html.


a) Servery pro přístup k více databázím

http://www.chemweb.com/databases/ (Beilstein Abstracts, NCI-3D, Medline, NMR Spektra ACD Labs ...)
http://sis.nlm.nih.gov (Specialized Information Services at NLM, ChemID, TOXNET, HIV/AIDS ...)
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/Database/ (National Center for Biotechnology Information)
http://www.epa.gov/enviro/ (EPA Envirofacts, environmetální databáze)
http://www.ccohs.ca (Canadian Centre for Occupational Health and Safety, MSDS, ChemIndex ...)
http://esc.syrres.com/interkow/onlinedb.htm (environmetální databáze)
http://www.nist.gov/srd/online.htm (databáze referenčních dat, spektra, termochemie ...)
http://igm.nlm.nih.gov (National Library of Medicine, medicínské databáze)
http://gateway.nlm.nih.gov (NLM Gatewary, bimedicínské databáze, Medline, Dirline, HSR, AIDS, Locator)
http://www.nist.gov/public_affairs/database.htm (Institute of Standards and Technology, referenční databáze)
http://mole.icm.ac.cn (databáze chemického inženýrství)
http://chemie.upce.cz (chemie v ČR, chemikálie, výrobci, chemické zdroje)


b) Databáze (z těch, které jsou dostupné také v bodě a) jsou uvedeny ty nejvíce chemické, databáze jsou pro lepší orientaci a přehlednost uvedeny v abecedním pořadí podle názvů)

Aldrich http://www.sigma-aldrich.com (katalog chemikálií)
Acronyms http://www.chemie.de/tools/acronym.php3 (akronymy, zkratky sloučenin, 12 tis. záznamů)
BeilsteinAbstracts http://www.chemweb.com/databases/bel/badisplay.exe?jcode=belaba (abstrakta od 1980)
Bio-RadFD http://www.fluorescence.bio-rad.com (Bio-Rad Fluorescence Database)
CCCBDB http://srdata.nist.gov/cccbdb/ (NIST Computat. Chem. Compar. and Benchm. Dbase, termochem.)
CDF http://www.ornl.gov/TechResources/cdf/hmepg.html (Chemical Dictionary File, 28 tis. sloučenin)
Chem.Com http://www.chem.com (komerční chemikálie, 127 tis.záznamů)
CHEMCYCLOPEDIA http://pubs.acs.org/chemcy/ (CHEMCYCLOPEDIA Online, komerční chemikálie)
ChemExper http://www.chemexper.be (ChemExper, sloučeniny, 70 tis. sloučenin)
ChemFinder http://www.chemfinder.com (ChemFinder.com, sloučeniny, 75 tis. sloučenin)
Chem-HS http://ntp-server.niehs.nih.gov/Main_Pages/Chem-HS.html (2 tis. sloučenin, zdraví a bezpečnost)
ChemID http://chem.sis.nlm.nih.gov/chemidplus (ChemID Plus, 352 tis. sloučenin)
CHEMINDEX http://ccinfoweb.ccohs.ca/chemindex/search.html (odkazy databází sloučenin, 200 tis. zázn.)
Chem-Ph http://www.chem.brown.edu/chem-ph.html (preprinty chemické fyziky)
ChemScope http://www.chemscope.com (biofarmaceutické produkty)
CMP http://www.colby.edu/chemistry/cmp/cmp.html (fyzikálně chem. vlastnosti org. sloučenin, 2500 zázn.)
CODATA http://physics.nist.gov/cuu/Constants/index.html (CODATA, fyzikální konstanty)
CZCHEM http://chemie.upce.cz (chemikálie vyráběné v ČR, 2200 zázn.)
DrugApprovals http://www.fda.gov/cder/approval/index.htm (CDER New and Generic Drug Approvals)
DrugDataBase http://chrom.tutms.tut.ac.jp/JINNO/DRUGDATA/00database.html (Drug Data Base, léková)
DrugInformation http://www.nlm.nih.gov/medlineplus/druginformation.html (MEDLINEplus, léková)
ECDIN http://ecdin.etomep.net (Environmental Chemicals Data and Information Network)
EFDB http://esc.syrres.com/efdb.htm (Environmental Fate Data Bases, environmetální)
EPA http://www.epa.gov/enviro/index_java.html (EnviroFacts, životní prostředí)
Espacenet http://ep.espacenet.com (European Patent Office, patentová)
ETD http://plumbum.ceu.cz/ETD/default.htm (ekotoxikologická databaze, 28 tis. záznamů)
FPC http://www.chemie.fu-berlin.de/chemistry/general/constants_en.html (Fundamental Physical Constants)
GenBank http://www.ncbi.nlm.nih.gov/Genbank/index.html (genová)
GDB http://www.gdb.org (genová)
HerbMed http://www.herbmed.org (herbální, 124 záznamů)
HSDB http://chem.sis.nlm.nih.gov/hsdb (Hazardous Substances Databank, 4520 záznamů)
Klotho http://www.ibc.wustl.edu/klotho/ (Biochemická, 439 sloučenin)
MatWeb http://www.matweb.com (materiálová, 24 tis. záznamů)
Medline http://www.ncbi.nlm.nih.gov/PubMed/ (MEDlars onLINE, bibliografická, 11 mil.citací)
NCIDB2 http://131.188.127.222/ncidb2/ (Enhanced NCI Database Browser, 25 tis. sloučenin)
NCI http://nci.chemfinder.com (NCI databáze sloučenin)
NCI-3D http://chem.sis.nlm.nih.gov/nci3d (126554 3D struktur)
NDB http://ndbserver.rutgers.edu (nukleové kyseliny)
OrangeBook http://www.fda.gov/cder/ob/ (Electronic Orange Book, Approved Drug Products)
OrgSyn http://www.orgsyn.org (Organic Syntheses on-line)
PhysProps http://esc.syrres.com/interkow/PhysProp.htm (fyzikálně chem. vlastnosti sloučenin, 25 tis.zázn.)
PhysRefData http://physics.nist.gov/PhysRefData/contents.html (Physical Reference Data, referenční)
PDB http://www.rcsb.org/pdb/ (Protein Data Bank - dříve Brookhaven)
PSD http://pir.georgetown.edu/pirwww/search/textpsd.shtml (Protein Sequences Database, 217 tis. sekvencí)
PubList http://www.publist.com (The Internet Directory of Publications, databáze periodik, 127 tis. zázn.)
SciQuest http://www.sciquest.com (SciQuest, laboratorní vybavení)
SDBS http://www.aist.go.jp/RIODB/SDBS/menu-e.html (spektrální databáze, 30 tis. zázn.)
SIRI http://siri.uvm.edu/msds (MSDS archiv)
SolvDB http://solvdb.ncms.org/PROP01.htm (rozpouštědla podle vlastností)
SREV http://www.chem.leeds.ac.uk/srev/srev.htm (přehledné články organické chemie)
Sugabase http://www.boc.chem.ruu.nl/sugabase/databases.html (sacharidy a jejich NMR spektra)
TheAcronym http://129.79.137.107/cfdocs/libchem/titleu.cfm (zkratky, akronymy, 12 tis.záznamů)
TOXNET http://toxnet.nlm.nih.gov (Toxnet, nebezpečné látky)
Uncover http://uncweb.carl.org (Uncover Database, bibliografická, od r.1988, 18 tis. časopisů, 8.8 mil.citací)
USPTO http://www.uspto.gov/patft/ (USPTO Web Patent Databases, americké patenty od r.1976)
VisElements http://www.chemsoc.org/viselements/ (periodická tabulka prvků)
WebBook http://webbook.nist.gov/ (NIST Chemistry WebBook, termochemická a další data, tisíce zázn.)
WebElements http://www.webelements.com/webelements.html (periodická tabulka prvků)
WebMolecules http://www.webmolecules.com (WebMolecules, molekulové modely 220 tis., 3D)
WebOfScience http://wos.cesnet.cz (ISI, bibliografická, od r.1980, 5600 časopisů, 16 mil.citací)
WebReactions http://WebReactions.org (chemické reakce)


c) Index podle fyzikálně-chemických vlastnosti

Chemici se často specializují na určité chemicko-fyzikální vlastnosti. Pro ně je určený následující abecední přehled fyzikálně-chemických a jiných vlastností, vedle kterých jsou uvedeny názvy databází, kde lze danou vlastnost najít. Je-li u databáze uveden znak (S), lze databázi na danou vlastnost také prohledávat. Některé vlastnosti lze vyhledávat ve více databázích současně.


Abstrakt BeilsteinAbstracts (S), WebOfScience (S)

Akronymy Acronyms, TheAcronym (S)

Aktivní ingredience OrangeBook

Atomová spektra PhysRefData

Autor BeilsteinAbstracts (S), Sugabase (S), WebBook (S)

Bezpečnostní karty WebMolecules

Bibliografie BeilsteinAbstracts (S), Chem-Ph (S), Medline (S), SREV, Uncover (S), WebOfScience (S)

Bílkoviny PDB, PSD

Biologická aktivita ECDIN, NCI, SIRI

Bod tání Aldrich, ChemExper (S), ChemFinder, Chem-HS, CMP (S), ECDIN, PhysProps, SolvDB (S)

Bod varu Aldrich, ChemExper (S), ChemFinder, Chem-HS, CMP (S), ECDIN, PhysProps, SolvDB (S)

Bod vzplanutí Aldrich, ChemFinder, Chem-HS, SolvDB (S)

CAS registrační číslo Aldrich (S), CDF (S), CHEMCYCLOPEDIA (S), ChemExper (S), ChemFinder (S), Chem-HS, ChemID (S), CHEMINDEX (S), ECDIN (S), ETD (S), HSDB (S), NCIDB2 (S), NCI (S), NCI-3D (S), PhysProps (S), SDBS (S), SIRI (S), WebBook (S), WebMolecules (S)

Číslo žádosti OrangeBook

Databáze CHEMINDEX

Elektronová afinita WebBook

EPA kód ChemFinder

ESR spektra SDBS (S)

Fluorescence Bio-RadFD

Hmotnostní spektra CMP (S), SDBS (S), WebBook

Hustota Aldrich, ChemExper (S), ChemFinder, Chem-HS, ECDIN

Infračervená spektra ChemExper (S), SDBS (S), WebBook

Jednotky CODATA

Keramika MatWeb

Komerční chemikálie Aldrich, Chem.Com, CHEMCYCLOPEDIA, ChemScope

Konstanty CODATA, FPC

Kovy MatWeb

Kritická teplota ECDIN

Kritický tlak ECDIN

Laboratorní vybavení SciQuest

Léčiva DrugApprovals, DrugDataBase, DrugInformation, OrangeBook

Léčivé rostliny HerbMed

LogP NCIDB2, PhysProps

Molekulová hmotnost ChemExper (S), ChemFinder (S), Chem-HS, CMP (S), PhysProps, SolvDB (S), WebBook (S)

Název Aldrich (S), Bio-RadFD (S), CDF (S), ChemExper (S), ChemFinder (S), Chem-HS (S), ChemID (S), CHEMINDEX (S), ChemScope (S), CZCHEM (S), DrugInformation, ETD (S), Klotho (S), MatWeb (S), NCI (S), OrangeBook, PhysProps, SIRI (S), WebBook (S), WebMolecules (S)

Název časopisu BeilsteinAbstracts (S), PubList (S), Sugabase (S)

NCI číslo NCI (S), NCI-3D (S), WebMolecules (S)

NMR SDBS (S), Sugabase (S)

Nukleové kyseliny GenBank, GDB, NDB

Optická rotace Aldrich, ChemExper (S)

Patenty Espacenet, USPTO

Periodika PubList

pKa PhysProps, WebBook

Podavatel žádosti OrangeBook

Polymery MatWeb

Povrchové napětí SolvDB (S)

Preprinty Chem-Ph

Protonová afinita WebBook

Prvky VisElements, WebElements

Přehledné články SREV

Reakce OrgSyn (S), WebReactions (S)

Refrakční index Aldrich, ChemExper (S), ChemFinder, CMP (S)

Rok publikace BeilsteinAbstracts (S), Sugabase (S)

Rozpouštědla SolvDB

Rozpustnost Chem-HS, ECDIN, PhysProps

RTECS Kód ChemFinder

Sacharidy Sugabase

Struktura 2D Aldrich (S), Chem.Com (S), ChemExper (S), ChemFinder (S), ChemID (S), HSDB (S), NCI (S), OrgSyn (S), Sugabase (S), WebBook (S), WebReactions (S)

Struktura 3D Klotho, NCI-3D (S), WebMolecules

Sumární vzorec Aldrich (S), ChemExper (S), ChemFinder (S), Chem-HS, ChemID (S), CMP (S), ECDIN (S), ETD (S), HSDB (S), NCI (S), NCI-3D (S), PhysProps, SDBS (S), WebBook (S), WebMolecules (S)

Synonyma názvu Aldrich (S), CDF (S), ChemExper (S), ChemFinder (S), Chem-HS, ChemID (S), CHEMINDEX (S), ECDIN (S), Klotho (S), NCI (S), SDBS (S), TheAcronym, WebBook (S), WebMolecules (S)

Tense par ChemFinder, PhysProps, SolvDB (S)

Termochemie CCCBDB

Toxikologie Chem-HS, ECDIN, ETD, HSDB, TOXNET

UV spektrum CMP (S)

Výrobce sloučeniny Chem.Com, CHEMCYCLOPEDIA (S), CZCHEM (S), ChemScope (S), MatWeb (S), SIRI (S)

Zkratky TheAcronym (S)

Životní prostředí EFDB, EPA


Chemický software

Řada míst je na Webu věnována přehledům chemického software, na řadě míst je zajímavý software. Opět se zaměříme na ten volně dostupný. Jeho instalace je zpravidla velmi jednoduchá. Na vybrané Web adrese najdeme položku "Download" a spustíme ji. Objeví se okénko s nabídkou, do kterého adresáře na počítači se má přenášený program uložit. Po specifikaci adresáře proběhne přenos vybraného programu. Potom již uložený program pouze spustíme a můžeme začít pracovat.


a) Přehledy software

http://www.chemdex.org/chemdex/software.html (Chemdex)
http://www.claessen.net/chemistry/soft_en.html (Rolf Claessen's Chemistry Index)
http://www.genamics.com/software/ (Genamics)
http://www.chemsw.com (ChemSW)
http://www.ccl.net/cca/software/ (softwarová banka)
http://antas.agraria.uniss.it/software.html (software počítačových chemiků)
http://www.chem.swin.edu.au/chem_ref.html (software počítačových chemiků)
http://www.netsci.org/Resources/Software/top.html (software počítačových chemiků)
http://nbif.org/software/software.html (nekomerční software)
http://interchem.chem.strath.ac.uk/inter/interprobe.html (Interprobe Chemical Services)
http://www.cti.ecp.fr/documents/tests/chem.html (chemické MIME formáty)
http://www.torleif.org/computing/ (programy v jazyce Java)
http://www.csir.org (CSIR)
http://studwww.rug.ac.be/~tkuppens/chem.shtml (volně šiřitelný software)


b) Vybraný software

http://www.mathtrek.com (EQS4WIN, Chemical Equilibrium Software)
http://www.ks.uiuc.edu/Research/namd/ (NAMD, simulace velkých biomolekulových systémů)
http://www.ks.uiuc.edu/Research/vmd/ (VMD, vizualizace molekulové dynamiky)
http://www.acdlabs.com (ChemSketch, kreslící program)
http://www.mdli.com (ISIS/Draw, kreslící program; Chime PlugIn)
http://www.umass.edu/microbio/rasmol/ (Rasmol, grafický molekulový prohlížeč 3D)
http://www.eyesopen.com/babel.html (BABEL, konverze formátů pro molekulové modelování)
http://dirac.cnrs-orleans.fr/MMTK/ (MMTK, Molecular Modelling Toolkit)
http://www.openscience.org/jmol/ (JMOL, prohlížeč a editor molekul)
http://www.ks.uiuc.edu/Research/vmd/ (VMD, Visual Molecular Dynamics)
http://www.chemaxon.com/marvin/ (Marvin, kreslení a zobrazení chemických struktur)
http://igc.ethz.ch/molekel/molekel.html (MOLEKEL, interaktivní 3D grafika)
http://www.cs.wisc.edu/~ghost/ (Ghostscript, PS do PDF a naopak)
http://www.oxmol.com/landings/chemexplorer/ (ChemExplorer, objevování chemické informace)
http://www.teokem.lu.se/molcas/ (MOLCAS, pro kvantovou chemii)
http://gauss.fh-bielefeld.de/aim2000/ (AIM2000, analýza a vizualizace atomů)
http://vegemite.chem.nott.ac.uk/~xmakemol/ (XMAKEMOL, prohlížení molekulových systémů)
http://www.ch.unito.it/ifm/fisica/moldraw/moldraw.html (MOLDRAW, reprezentace molekul)
http://www.emsl.pnl.gov/pub/docs/nwchem/ (NWCHEM, vlastnosti molekulových systémů)
http://compbio.ornl.gov/structure/prospect/ (PROSPECT, proteinové struktury)
http://www.uku.fi/~thassine/ghemical/ (GHEMICAL, molekulové modelování)
http://www.planaria-software.com (ArgusLab, příprava 3D molekul)
http://www.jchem.com (Jchem, manipulace s chemickými daty)
http://dasher.wustl.edu/tinker/ (TINKER, návrh molekul)
http://jchempaint.sourceforge.net (JchemPaint, kreslení 2D struktur)
http://users.erols.com/cbaba/ (chemický kalkulátor)
http://www.jindrich.com (CHROMuLAN, akvizice a zpracování chromatografických dat)
http://quantum-2.chem.msu.ru/gran/gamess/ (PC GAMESS)
http://dasher.wustl.edu/tinker/ (Tinker, molekulová mechanika a dynamika)
http://linkchecker.sourceforge.net (ověřování platnosti hypertextových odkazů)
http://home.c2i.net/astandne (CHEMIX, výuka chemie, výpočty)


c) "On-line" interaktivní software

http://www2.ccc.uni-erlangen.de/services/ (TORVS - Chemical Internet Services)
http://cwgenqa.chemweb.com/autonom/autonomsearch.html (název podle struktury)
http://www.chemie.de/tools/units.php3?language=e (konverze jednotek)
http://www.chemie.de/tools/mm.php3?language=e (výpočet molekulové hmotnosti)
http://pirika.com/chem/index-j.html (VMPSC, on-linové výpočty fyzikálně chemických vlastností)
http://dusek.upce.cz/netdiag/link/ (prověřování zadané Web stránky na platnost hypertextových odkazů)


Výuka chemie

Na Webu se objevuje řada specializovaných výukových programů. Zpravidla jde o to, jak chemii nebo její části co nejvíce přiblížit posluchačům. Jinou možností je umístění výukových kurzů, což může být např. v kombinaci s datovým projektorem názorný nástroj a vodítko při přednáškách. Vzhledem k tomu, že studenti dnes mají přístup k Webu zpravidla i v mimoškolní době, jde i z tohoto pohledu o užitečnou pomůcku.


http://www.psrc.usm.edu/macrog/701/ (kurz, organické polymery)
http://www.sst.ph.ic.ac.uk/angus/Lectures/compphys/ (kurz, počítačová chemie)
http://zvon.vscht.cz (kurzy, Beilstein CrossFire, XML, XSL, Perl)
http://www.iucr.org/cww-top/edu.index.html (kurz, krystalografie)
http://informatics.indiana.edu (kurz, chemická informatika - anglicky)
http://www.natur.cuni.cz/~jindrich/cicz/cihome.html (kurz, chemická informatika - česky)
http://hera.uhk.cz/home/pdf/ucitel/pubilem1/www/ (didaktika chemie - česky)
http://www.ch.ic.ac.uk/video/ (videoklipy)
http://scifun.chem.wisc.edu/SCIFUN.HTML (science is fun)
http://www.chemie-im-fokus.de/index1.htm (Chemie im Fokus)
http://www.sbu.ac.uk/water/ (vše o vodě)
http://sis.nlm.nih.gov/toxtutor.cfm (toxikologický tutoriál)
http://www.cem.msu.edu/~parrill/ (výukové materiály pro organickou chemii)
http://www.rsc.org/lic/imagesintro.htm (historie chemie)

Elektronické časopisy, knihy, knihovny, diskusní skupiny, konference

a) E-časopisy

Mnoho časopisů vychází na Webu v plné verzi (často se jim říká Webziny), mnoho časopisů je na Webu částečně. Jejich plná verze je v tištěné podobě a jejich webová verze obsahuje nadpisy, autory a abstrakta článků. Jiným zdrojem časopisů mohou být chemické kluby, některé časopisy v nich exklusivně vycházejí. Dále jsou uvedeny zejména přehledy chemických časopisů s tím, že na domovské stránce časopisu lze zjistit jeho rozsah volně přístupný na Webu.


Přehledy vydávaných časopisů:

http://www.publist.com (The Internet Directory of publications, časopisy, magazíny, 150 tis. titulů)
http://genamics.com/journals/index.htm (databáze 4600 akademických časopisů)
http://www.chemconnect.com/library/journals/ (přehled chemických časopisů)
http://highwire.stanford.edu, intl.highwire.org (přehled on-linových biomedicinálních časopisů)
http://www.library.ubc.ca/scieng/coden.html (abecední seznam názvů)
http://info.cas.org/EO/ejourn2.html (časopisy monitorované CAS)
http://dir.yahoo.com/Science/Chemistry/Journals/ (chemické časopisy)
http://www.public.iastate.edu/~pedro/rt_journals.html (bio/chemické časopisy)
http://www.elsevier.nl/inca/tree/?prod=J&key=SSAA (chemické časopisy vydavatelství Elsevier)
http://www.netnam.vn/journals/chemistry.htm (NetNam)
http://www.biblioteca.cbpf.br/impacto/Num_fp_e.txt (seznam časopisů podle impakt faktoru)
http://pubs.acs.org (časopisy vydávané Americkou chemickou společností)
http://www.stk.cz/zdroje/casopisy/chem.htm (seznam on-linových chemických časopisů)
http://www.stk.cz/katalogy/sedalit.htm (báze šedé literatury)
http://www.reedchemicals.com (Reed Magazines Online)

Vybrané časopisy a další periodika:

http://www.drugdiscoveryonline.com (Drug Discovery Online)
http://intl-neco.mitpress.org (Neural Computation)
http://intl-chemse.oupjournals.org (Chemical Senses)
http://www.nature.com (Nature)
http://www.acdlabs.com/webzine/ (Reactive Reports - novinky z chemie a příbuzných oborů)
http://www.chemcomp.com (Journal of the Chemical Computing Group)
http://www.molbank.org (syntézy organických sloučenin)
http://www.mdpi.org/molecules/ (Molecules)
http://www.mdpi.org/entropy/ (Entropy)
http://www.jbc.org (Journal of Biological Chemistry Online)
http://petrology.oupjournals.org (Journal of Petrology Online)
http://journals.iucr.org (Acta Crystallographica Online)
http://www.chemical-newsflash.de/en/ (periodikum informací z Německa)
http://ojps.aip.org/jcpo/ (The Journal of Chemical Physics)
http://ojps.aip.org/jpcrd/ (The Journal of Physical and Chemical Reference Data)
http://journals.wiley.com/jcc/ (Journal of Computational Chemistry)
http://sunsite.cnlab-switch.ch/mdpi/cji/ (Chemical Journal on Internet)
http://ojps.aip.org/cry/ (Crystalography Reports)
http://www.turpion.org/mc/ (Mendeleev Communications)
http://www.turpion.org/rcr/ (Russian Chemical Reviews)
http://www3.electrochem.org/journal.html (The Journal of The Electrochemical Society)
http://www.chemweb.com/alchemist/ (The Alchemist, novinky z oblasti chemie)
http://www.the-scientist.com (The Scientist, oblast přírodních věd)
http://www.newscientist.com (New Scientist)
http://pubs.acs.org/journals/tcwoe7/ (Today's Chemist At Work)
http://pubs.acs.org/cen/ Chemical and Engineering News)
http://www.biopharm-mag.com (BioPharm Magazine Online)
http://www.chemweek.com (Chemical Week)
http://ci.mond.org/ (Chemistry & Industry)

b) E-knihy

Jde o knihy publikované na Webu. Bývají velmi dobré a pohotově k dispozici. Vzhledem k rychlosti vydání a širokému okruhu čtenářů dnes představují jeden z nejucelenějších zdrojů informace. Dále jsou uvedeny e-knihy publikované zejména v poslední době.

http://hplc.chem.shu.edu/NEW/HPLC_Book/index.html (Basic Liquid Chromatography)
http://www.cis.rit.edu/htbooks/nmr/nmr-main.htm (The Basics of NMR)
http://gutenberg.llnl.gov/~colvin/intro/intro.html (Introduction to Computational Chemistry)
http://www.chemistry.mcmaster.ca/faculty/bader/aim/ (Theory of Atoms in Molecules)
http://gilsonlab.umbi.umd.edu (Introduction to Continuum Electrostatics)
http://www.ilpi.com/organomet/ (Organometallic HyperText Book)
http://www.libsci.sc.edu/bob/chemnet/chchron.htm (Chronology of Chemical Information Science)
http://www.chemsoc.org/goldbook/ (IUPAC Compendium of Chemical Terminology)
http://esg-www.mit.edu:8001/esgbio (MIT's Biology Hypertextbook, biochemie, molekulární biologie)

c) E-knihovny

Dále se zaměříme na specializované elektronické knihovní katalogy spíše než na všeobecné knihovny.

http://wos.cesnet.cz (Web of Science, bibliografický katalog vědeckých informací, citační indexy)
http://www.bl.uk (The British National Library)
http://www.cam.ac.uk/Hytelnet/ (knihovní zdroje světa)
http://igm.nlm.nih.gov (National Library of Medicine)
http://theses.mit.edu (disertační práce M.I.T.)
http://www.theses.org (adresář zdrojů on-linových disertací)
http://www.ulg.ac.be/libnet/spring/histoire.html (historie chemie)
http://polycbs.com (centrum krystalografie)
http://www.almaz.com/nobel/ (archiv Nobelových cen)
http://www.chem.brown.edu/chem-ph.html (preprinty chemické fyziky)
http://www.elsevier.nl/homepage/elecserv/?mode=other&mode=other (Elsevier Journals)
http://chemie.upce.cz/a_liter.htm#knihovny (přehled knihoven v ČR)
http://bibis.lib.cas.cz/www/cz/frame_souborny_katalog.HTML (Linca - katalog AV ČR)
http://brutus.cbvk.cz/cr/libracz.html (on-linové katalogy českých knihoven)
http://www.stk.cz (INVIK - INtegrovaná VIrtuální Knihovna STK, doručování kopií článků e-poštou)

d) E-diskusní skupiny

Uvedeme přehledy chemických diskusních skupin. Diskusní skupiny všeobecně představují významný a rychlý zdroj získávání informací.

http://www.liv.ac.uk/Chemistry/Links/maillists.html
http://www.chem.swin.edu.au/mirrors/mailinglists.html
http://www.chemdex.org/chemdex/listserv.html


e) E-konference

Na Webu pravidelně probíhá několik e-konferencí. Na e-konferenci není třeba jezdit, vše od přihlášení příspěvku až po jeho přednesení a následnou diskusi se dá provést od domovského počítače.


http://www.ch.ic.ac.uk/ectoc/ (ECTOC, Trends in Organic Chemistry)
http://www.chemint.org (ChemInt, Chemistry and Internet)
http://hackberry.chem.trinity.edu (ECCC, Computational Chemistry)

Chemické asociace, společnosti a agentury

Dále uvedeme některé větší chemické subjekty, případně subjekty s nezanedbatelnou historií.

a) Chemické společnosti

http://www.acs.org, pubs.acs.org (American Chemical Society)
http://ecs.tu-bs.de/ecs.html (European Chemical Society)
http://www.chemsoc.org/networks/ENC/fecs.htm (European Network for Chemistry)
http://www.rsc.org (Royal Society of Chemistry)
http://www.chemistry.or.jp/index-e.html (The Chemical Society of Japan)
http://www.georgetown.edu/earleyj/ISPC.html (International Society for the Philosophy of Chemistry)
http://www.csch.cz (Česká společnost chemická)
http://www.gdch.de (Gesellschaft Deutcher Chemiker)
http://www.kemisk-forening.dk/ (The Danish Chemical Society)
http://www.sfc.fr (Société Francaise de Chimie)
http://ozchemnet.adfa.oz.au/FACS/ (Federation of Asian Chemical Societies)


b) Chemické agentury a centra

http://www.epa.gov (EPA, Environmental Protection Agency)
http://www.combichem.net (chemické informační centrum)
http://toxnet.nlm.nih.gov (Toxicology Data Network)
http://www.ccl.net/chemistry/ (centrum počítačové chemie)
http://www.nobel.se (Nobelova nadace)
http://www.molmall.org (Rare Chemical Samples Exchange Center)
http://airsite.unc.edu (centrum pro atmosférickou chemii)
http://www.cefic.be (CEFIC, European Chemical Industry Councils)
http://www.iinet.net.au/~chemist/ (Industrial Chemist&Consultant)
http://www.claessen.net/chemistry/award_en.html (Top 5% Chemistry Site)
http://chem.sis.nlm.nih.gov/chemindex.html (centrum informačních služeb)
http://www.us.iucr.org (International Union of Crystallography)
http://www.iupac.org (International Union of Pure and Applied Chemistry)
http://www.censa.org (Collaborative Electronic Notebook Systems Association)
http://www.chem-structure.org (Chemical Structure Association)
http://www.aocs.org (American Oil Chemists' Society)
http://www.surfactants.net (The Surfactants Virtual Library)
http://www.aiche.org (AIChE, American Institute of Chemical Engineers)
http://www.nist.gov (NIST, National Institute of Standards and Technology)

Chemická komerční místa

Dále uvedeme některá význačnější komerční místa, kde lze mnohdy získat cenné informace nebo se do obchodování či do nabídky/poptávky po chemických produktech přímo zapojit.

http://www.chemconnect.com (ChemConnect)
http://www.neis.com (Chemical Industry)
http://www.hazmatmag.com (Hazardous Materials Management)
http://www.derwent.com (Derwent)
http://www.mdli.com (MDL Information Systems, databáze)
http://www.chem.com (WWW Chemicals)
http://www.chemplace.com (The Chemistry Place)
http://www.allchem.com (globální obchodní výměna)
http://www.analytical-systems.com (Analytical Systems)
http://www.biochemist.com/home.htm (Biochemist.com)
http://www.chemicalanalysis.com (Analytical Chemistry Portal)
http://www.chemexpo.com/ (chemické společnosti, výrobky, zprávy
http://www.sourcerer.co.uk (komerční místa Velké Británie)
http://pubs.acs.org/chemcy/ (komerční místa v USA)
http://www.chemnews-japan.com (komerční místa v Japonsku)
http://www.cambridgesoft.com (software, online obchod s chemikáliemi, databáze,..)
http://www.e-chemicals.com/excite/ (elektronický obchod s chemikáliemi)
http://www.sciquest.com (on-linový obchod s potřebami pro vědu)
http://www.labo.cz (seznam firem s laboratorními potřebami v ČR)

Periodické tabulky prvků

Periodické tabulky prvků jsou ukázkovým příkladem, jak lze využít technologií Webu k prezentaci chemické informace. Uvedeme několik nejznámějších tabulek.

http://www.shef.ac.uk/chemistry/web-elements (Web elements)
http://www.chemsoc.org/viselements/ (Periodic Table)
http://periodictable.tsx.org (ChemGlobe)

České chemické zdroje

Dále se zaměříme především na adresáře elektronických chemických zdrojů v ČR. Lze v nich najít všechny výše uvedené kategorie zaměřené na chemii v ČR. Protože se zde informace vyskytují v poměrně kompaktní a přehledné podobě, chemické zdroje ČR jsme výše vesměs neuváděli.

http://chemie.upce.cz (Česká chemie na Internetu)
http://www.seznam.cz/Veda/Chemie/ (chemie v Seznamu)
http://www.czis.cz/chemie.htm (Český informační systém)
http://katalog.centrum.cz/vt/Chemie/ (chemie v Centru)
http://katalog.atlas.cz/vzdelavani/veda_a_technika/chemie/ (chemie v Atlasu)
První zdroj navíc obsahuje databáze výrobců v ČR a chemikálií vyráběných v ČR, které je možné podle jména výrobce nebo názvu chemikálie (i zkráceného, min. 3 po sobě jdoucí znaky) prohledávat.
Závěr

Autoři předkládají aktuální přehled chemických zdrojů Webu. Přehled je podle zaměření rozdělen do 10 kategorií a dalších podkategorií podle subjektivní zkušenosti autorů. Autoři při sestavování využívali zejména vlastní archivy, případně archiv elektronické diskusní skupiny chemické informatiky CHMINF-L. Předkládaný adresář jistě není úplný a autoři uvítají jeho doplňování od laskavých čtenářů.

Poděkování: Petr Klán na článku pracoval v rámci projektu MŠMT-ČR s označením LI 2000008. Svatopluk Rieger v rámci projektu MŠMT s označením LI2000055.

Příloha: Seznam použitých zkratek

CCOHS Canadian Centre for Occupational Health and Safety, CCSD Complex Carbohydrate Structure Data, CDER Center for Drug Evaluation and Research, ECDIN Environmental Chemicals Data and Information Network, EPA Environmental Protection Agency, HSDB Hazardous Substances Databank, HSR Health Services Research, ISI Institute for Scientific Information, MSDS Material Safety Data Sheet, NCBI National Center for Biotechnology Information, NCI National Cancer Institute, NIH National Institutes of Health, NIST National Institute of Standards and Technology, NLM National Library of Medicine, NSN national stock number, OSHA Occupational Safety & Health Administration, PDB Protein Data Bank, SDBS Integrated Spectral Data Base, System for Organic Compounds, SIRI Safety Information Resources, Inc., SIS Special Information Services, TOXNET TOXicology Data NETwork

Petr Klán (pklan@cs.cas.cz), Jindřich Jindřich (jindrich@natur.cuni.cz), Svatopluk Rieger (rieger@risc.upol.cz)


Poezie


Nomenklaturní

Až mastné kyseliny postavíš příště do řady,
neprodlužuj jim řetězce podle nálady,
a vzpomínej, a mysli na to znova,
že uhlíků osmnáct má kyselina stearová.
A i kdyby pokoušel Tě z pekla rarach,
do tváře vmeť mu: Dvacet! To je arach!!!
A naposled než padne na vše tma,
behenová, tak ta má přesně dvacetdva.
Vím, ty řetězce dlouhé jsou někdy kleté,
zapomeň na ně, ať pohltí je vody Léthé.

Za inspiraci (Chem. Listy 95, 234 (2001)) děkuje Honza

Balada o strašlivé straně 187 v ISBN 8020007245

Lišáku krahujci, patříť on k těm, co nikdy se tu nepletou,
příšer strašlivých však nikdy v mysli neleží,
na um mu nepřijde, co zplodí v ruce s paletou
an modrou knihu jupák když pak přeloží.
Pteridín nemohoucí hnedle tady kulhá, stvořen šotkem popletou,
zpotvořen s tváří fosfinolínu co jen a pouze náleží,
namísto dusíků čtyř záměnou však prokletou
mu nic než fosfor v rohu jednom neleží.
Purín pak chudáček je pak obrán zlým a chtivým pobertou
o dusíky dva, jak snad byly by mu jenom přítěží,
však navíc uhlík mu dán v vínek, sudičkou či pratetou
má postavu, co ftalazínu závistí tu vlasy naježí.

ze zamýšlené pozůstalosti V. Michla, volně podle E.T.


Zajímavosti ze světa vědy a techniky


RECETOX

K datu 1. května 2001 dochází ke sloučení dosud existujících pracovišť Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně, a to katedry chemie životního prostředí a ekotoxikologie (KCHŽPE) a Výzkumného centra pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii programu PHARE (RECETOX - z anglického názvu původního projektu Research Centre for Environmental Chemistry and EcoTOXicology). Od 1. května 2001 bude nadále existovat pouze RECETOX - Výzkumné centrum pro chemii životního prostředí a ekotoxikologii.

Centrum představuje spojení pedagogických a výzkumných aktivit obou pracovišť a pod jeho péči bude organizačně přesunuto zajištění doktorského studijního programu Chemie životního prostředí a magisterských studijních oborů Chemie životního prostředí a Ekotoxikologie. Centrum se bude současně podílet na dalších magisterských studijních programech (Chemie, Biologie, Učitelství chemie) a Ekologie, Hydrobiologie a Prediktivní onkologie (ve spolupráci s LF MU).

Centrum bude nadále vykonávat všechny původní výzkumné programy, pro které bylo z fondu PHARE ustaveno (monitoring složek životního prostředí, studium osudu chemických látek v prostředí, studium jejich biologických účinků, analýza rizik). Adresa zůstává stejná, jakož i čísla telefonů, faxu a elektronické spojení. Současně předem avizujeme, že bychom se měli v prosinci tohoto roku přestěhovat do areálu v Brně - Bohunicích. RECETOX - TOCOEN & Associates, Veslařská 230 B, 637 00 Brno, tel.: +420 5 4321 0395 Mobil: +420 602 753 138 Fax: + 420 5 4332 1295.

Ivan Holoubek


Aprílový klub


Medvědí služba vědeckým informacím

Je chvályhodné, pokud tisk informuje o nejnovějších vědeckých informacích. Pokud tomu ale redaktor nerozumí a ani to neumí z cizího jazyka přeložit, měl by raději psát doma tužkou na toaletní papír těsně před použitím.

Právo ze 7/5 2001 přineslo na straně 9 článek "Zemská atmosféra rychle ztrácí přirozenou samočisticí schopnost". Z článku vyjímáme nejzajímavější objevy: "Množství volných čistících látek, tzv. hydroxylových skupin v poslední desetiletí ... ... významně pokleslo. Hydroxylová skupina (chemicky OH) na sebe ve volné atmosféře váže řadu znečisťujících prvků - atomy oxidu uhlíku (CO), síry (SO2) a dusíku (NO2) - a ve formě deště je pak ze vzduchu odstraňuje. Zásadité sloučeniny tak snižují kyselost dešťů. Hydroxylové skupiny pak rovněž neutralizují některé plyny podílející se na skleníkovém efektu a způsobující rozklad atmosférického ozónu."

Větší blábol jsem dlouho nečetl. Redakce uděluje tomuto objevu "Chemšmejd I. třídy" s doživotním právem používat nočník se zlatým držadlem.

pad

Smyšlený příběh o poruše vedení žlutomodrého plynu

Když se v jedné známé chemické továrně Tygrona (Chemie se silou tygra je na Vaší straně ...) začalo hovořit o tom, že bezpodmínečně nutné zkontrolovat a obnovit svary na vedení žlutomodrého plynu, byli všichni členové vedení na místě (možná i duchem) a hlasovali jednoznačně pro (dá se to totiž zkontrolovat posléze ze zápisů). Přítomen, duchem i tělem byl i pan předseda generálního exekutivního výboru Zuckermann, jako za starých časů se na jeho vybrané košili nádherně vyjímal saténový motýlek, jehož vzor mu záviděl i sám pan premiér, přítomen byl i jeho výkonný ředitel a politický poradce Tibor Novotný.

Když pak ale při jednání došlo na to, že doba je těžká a že na kontrolu a opravu není moc peněz (společnost si totiž nutně musela nechat vytisknout environmentálně laděné plakáty s vítězkou loňské soutěže královny krásy a postavit palác z mramoru, oceli a broušeného skla, který jim záviděla i celá bruselská administrativa), dohodlo se "mezi námi děvčaty", že oprava trubek se svěří firmě Fušer & Šupák s ručením velmi obmezeným, kterážto firma proslula nejen svojí nespolehlivostí, ale i tím, že z předem fakturované částky ihned poctivě rozdělila 24,6 % netto fakturované částky mezi účty, které jim byly v důvěře sděleny. A kromě jiného její faktury byly obvykle mírně nižší než cena tržní a obvyklá.

Když ale po náležitě provedené fakturaci firma Fušer & Šupák náhle zmizela z obchodního světa zdálo se, že tato plytká historka upadne v zapomnění. Nestalo se tak. Roura vedení žlutomodrého plynu jednoho pátečního dne praskla a žlutomodrý plyn vesele utíkal ven. Vedení Tygrony vyhlásilo interně VI. stupeň přípravného poplachu a v tisku dementovalo podvratnou a rozvracečskou kampaň "jistých kruhů". Zatímco roztomilá tisková mluvčí Tygrony s milým úsměvem charakterizovala situaci kolem závodu jako stabilizovanou a koncentraci žlutomodrého plynu tak hluboko pod přípustnými normami, že jejich stopová přítomnost vlastně prospívá zdraví, roznemohlo se z neznámých příčin 16 účastníků plicní rekreace v slunečních a vzdušných lázních Halogen, lokalizovaných asi 6 km od Tygrony po směru větru. Těchto 16 nešťastníků posléze začalo chrlit krev a následně se i udusilo po rozedmě plic a jiných vnitřních a vnějších orgánů.

Specialisté z jednotky UNRRA ihned zajistili vedení podniku na základě anonymního udání za zanedbání povinné bezpečnostní praxe a odvezli je v obrněných helikoptérách do vězení na hrad Špilberk. Po rychlém šetření se však zjistilo, že Zuckermann sice podepsal pravidelný bezpečnostní reglement podniku (charakterizující situaci v podniku jako "v pořádku") v situaci, kdy celý exekutivní výbor věděl o havarijním stavu potrubí, ale se svým vlastním podpisem nesouhlasil, neboť na té schůzi, na které se dokument podepisoval, pravděpodobně ani nebyl (vyšetřovateli sdělil, že se nejen na to, ale ani na nic jiného nepamatuje, neboť je to již skoro týden). "Nemůžeme stíhat někoho, kdo podepsal něco, co neměl, a natož když se na to, co podepsal, ani nepamatuje", uvedl k Zuckermannově odpovědnosti vyšetřovatel Vendelín Kulaťoučký, "On třeba mohl s rozhodnutím nesouhlasit, ale musel respektovat většinové rozhodnutí exekutivy, a toto rozhodnutí už jen podepsal, přičemž vlastní podpis v našem reálném kapitalistickém právním státě nemůže přece nic znamenat". Odborná analýza pak zní: "Zuckermannův podpis nelze z právního hlediska brát jako jeho souhlas s tím, co podepisuje, natož aby za tento svůj podpis jako šéf výkonného vedení podniku nesl jakoukoliv odpovědnost." "Dosti na tom, že musí jako vrcholový managementista pobírat 84 tisíc měsíčně a starat se o podnikové BMW řady 800, to jej již vytíží dostatečně, než aby ve vedení vykonával jakoukoliv další odpovědnou činnost", doplnil jeho kolega z exekutivy, který si nepřál být jmenován. Podobně byl zproštěn jakékoliv viny i výkonný náměstek a politický poradce Tibor Novotný, který sice také podvodné výkazy o opravě vedení žlutomodrého plynu podepsal, ale vyšetřovatel usoudil, že protože podvodné výkazy nevyplnil a jenom podepsal, není dostatek důkazů o tom, že to byl právě Novotný, kdo by se podvodu dopustil.

Situace v okrese se stabilizovala, když se mluvčí Tygrony jménem, tehdy ještě ve vyšetřovací vazbě zajištěného, vedení omluvila jak správě lázní Halogen tak firmě Fušer & Šupák s ručením značně, ale značně obmezeným (t.č. na Banánových ostrovech, hotel Grand-Hilton, apartmá Maharaja, pozn. red.) za neoprávněné poškozování jejich pověsti. Obyvatelstvo okolních obcí přijalo s uspokojením fakt, že jedovatost žlutomodrého plynu byla po nehodě zvláštním výnosem bezpečnostního technika snížena o 36,7 %. Pro vyšetření příčin nevolnosti 16 rekreantů lázní Halogen bude pravděpodobně ustavena mimoparlamentní komise...

V tom okamžiku jsem se zbrocen proudy potu probudil a umínil jsem si, že přestanu číst noviny a poslouchat zprávy. Jinak bych asi musel být na vlastní žádost hospitalizován v nějakých vhodných lázních.

pad


Odborná setkání


Redakce časopisu Chemické listy i Bulletinu se shodly na tom, že příliv rukopisů pro rubriku Odborná setkání převyšuje kvantitou publikační možnosti časopisu a zavedly proto pravidla pro přednostní zveřejnění rukopisů. V nejbližším možném termínu bude zveřejněn rukopis, který redakce obdrží dva měsíce před plánovaným vydáním čísla (t.r. např. č. 1 20. ledna, č. 2 20. února atd.), jenž u oznámení akcí budoucích nepřekročí 1/2 rukopisné stránky 30 × 60 (tj. cca 900 znaků) a u hodnocení dvojnásobek (1 strana 30 × 60, 1800 znaků). Rukopisy nesplňující toto pravidlo budou "v záloze" bez ohledu na termín akce. Výjimky jsou možné pouze po dohodě s redakcí. Redakce uvítá jakýkoliv příspěvek v tištěné podobě a na disketě.


Konference VITAMINY 2001 v Pardubicích

Společnost RADANAL s.r.o. ve spolupráci s Univerzitou Pardubice, Společností pro výživu a Městem Pardubice pořádá ve dnech 5. a 6. září tohoto roku konferenci s názvem VITAMINY 2001. Cílem této akce je seznámit širokou odbornou veřejnost s novinkami v oblasti vitaminologie a přispět k výměně zkušeností a nových poznatků. Současně má konference přispět k navázání osobních kontaktů a vytvoření příznivé atmosféry pro vědecká, odborná i komerční setkání a přípravu společných projektů. Tohoto setkání se zúčastní špičkoví odborníci z oblasti medicíny, kosmetiky, zdravotnictví a chemie. Setkání se bude konat v aule Univerzity Pardubice a přednášky budou v češtině, slovenštině a v angličtině. Další informace poskytne Ing. Aleš Horna, CSc., firma RADANAL s.r.o.,Okružní 613, 530 03 Pardubice, tel.: 0603 / 440 318, 040/66 50 618, e-mail: radanal.biochem@worldonline.cz, a Ing. Jarmila Blattná, CSc., Společnost pro výživu, Praha, tel.: 0605-103958, 02/33322413.

Cukrblik aneb od sladkého úsměvu k tradici

Vždy v polovině března se koná jednodenní setkání chemiků a biochemiků, jejichž výzkum a zájem je nějakým způsobem spjat s cukry. Letošní setkání bylo již třetí v pořadí. Před třemi lety vzbudil název tohoto setkání na tvářích úsměv díky vtipně zvolenému názvu. Tehdejší konference se však vydařila. Byla chápána jako česká a slovenská národní předehra velkého sympozia, věnovaného cukerné chemii a biochemii, které bylo ten rok pořádáno v Hamburgu v SRN. Tehdy šlo o to, aby se čeští a slovenští vědci, cukrářsky zaměření, setkali a aby se na mezinárodní sympozium důkladně připravili. Ti starší a zkušenější proslovili přednášky, ti mladší, a zvláště studenti, předvedli výsledky své práce na posterech. Setkání splnilo svůj účel, protože podnětné otázky v diskusích naznačily, co ještě je třeba před symposiem v Hamburgu dokončit či zdokonalit.

O rok později se organizátoři prvního setkání, vedoucí Ústavu chemie přírodních látek VŠCHT, doc. Ing. Jitka Moravcová, CSc. a vedoucí Laboratoře biotransformací MBÚ AV ČR, doc. RNDr. Vladimír Křen, CSc., rozhodli setkání zopakovat - a opět s úspěchem. Byl učiněn krok od úsměvu k tradici.

Letos představil Cukrblik 2001, první ve třetím tisíciletí, novou tvář. Především se objevilo logo a sborník dostal identifikační číslo ISBN, což značně pozvedlo jeho prestiž. Vedle češtiny a slovenštiny se do přednáškového sálu i do sborníku dostavila i angličtina. Hosty letošního Cukrbliku byli profesor Jesús Jiménez-Barbero (Španělsko) a Dr. Vicky Gibson (Velká Británie), oba s přednáškami v angličtině. Cukrblik představil nástup na mezinárodní scénu. Někdo z českých přednášejících se přidal a jakoby s omluvou, že v sále jsou stále přítomni zahraniční hosté, proslovil svoji přednášku rovněž v anglickém jazyce. Řada přednášejících měla alespoň diapozitivy v angličtině. Bylo potěšující, že výrazně vzrostl počet studentů, kteří prezentovali své výsledky ústně. Někteří z nich příjemně překvapili kvalitou vystoupení i úrovní znalostí.

Zájemcům a zvídavcům bych chtěl poradit, že abstrakty přednášek a posterů letošního Cukrbliku naleznou na www.biomed.cas.cz/mbu/biotrans/news.html minimálně po dobu několika měsíců.

Zúčastnil jsem se všech tří Cukrbliků. Jejich úroveň vykazuje trvale stoupající tendenci, což se projevuje i ve stoupajícím zájmu zúčastnit se tohoto setkání. Cukrbliky jsou atraktivní i pro chemiky, kteří se nemohou počítat mezi "skalní cukráře". Vím to, jsem jedním z těch, pro které cukerná molekula není objektem pro chemické či biochemické transformace její struktury, ale je součástí komplexů, obsahujících důležitý aglykon, předmět výzkumného zájmu. Nicméně jsem se z každého z těchto Cukrbliků vracel bohatší o nové inspirace pro další vědeckou práci. Za to patří dík především oběma organizátorům.

Stejně, jako to naznačili organizátoři setkání Cukrblik 2001 na jeho závěr, cítí i většina účastníků Cukrbliků potřebu rozšířit dosavadní tři setkání cukrářské vědecké veřejnosti, dosud více či méně česko-slovenské, na setkání na mezinárodní úrovni. Cukry představují pro budoucnost látky velkého významu, zejména díky skutečnosti, že jde o suroviny z obnovitených zdrojů, synthony pro chirální syntézy či modely pro nejrůznější chemická a biochemická studia. Polysacharidy se mohou uplatnit i v nastupující moderní oblasti nanotechnologií s nejširším možným způsobem uplatnění. Jde přece o přírodní látky, a ty mají při nastupujícím ekologickém myšlení a chování společnosti jednoznačně zelenou.

Vědecká kvalita přednášek i posterů na Cukrbliku 2001 přesvědčila o správnosti započaté cesty a vzrůstající zájem vědců i studentů dokumentuje, že má smysl tradici Cukrbliků rozvíjet. Přeji tedy budoucím Cukrblikům i jeho organizátorům, aby vždy s příchodem jara se mezi chemiky a biochemiky, kterým je molekula cukru sympatická, objevoval hojně cukrblik.

Zdeněk Wimmer

Liblice 2001

Tradiční konference o organické, bioorganické a farmaceutické chemii se bude konat 19. až 21. listopadu v Nymburce. O cirkulář si můžete napsat na drasar@uochb.cas.cz, anebo dopisem na adresu P. Drašar, ÚOCHB AV ČR, Flemingovo 2, 166 10 Praha 6.

Sigma-Aldrich konference mladých chemiků, biochemiků a molekulárních biologů

Konference se konala ve dnech 17. až 19. května 2001 v Kamených Žehrovicích blízko Kladna. Zúčastnilo se 43 mladých chemiků a biochemiků z celé republiky, kteří byli vybráni komisemi nominovanými odbornými společnostmi. Na pořádání se podílely Česká společnost chemická a Česká společnost pro biochemii a molekulární biologii, zejména jako odborní garanti.

Příspěvky byly presentovány formou ústních sdělení v délce 15 min včetně diskuse, řazených do tematických bloků. Jejich tematika byla velmi široká, vedle klasické organické chemie, biochemie a molekulární biologie byly prezentovány příspěvky i z oblasti analytické chemie na jedné straně a genetiky laboratorních zvířat na straně druhé. Organizátoři se v tomto prvém ročníku soutěže záměrně rozhodli ponechat co největší možnou šíři tematik.

Protože počet přihlášených příspěvků předčil očekávání a dosáhl čísla přes 110, museli organizátoři přistoupit k předběžnému výběru příspěvků. Žádný přednášející nepřetáhl vymezený čas, nevyskytl se žádný "zaklínač hadů" a všechny příspěvky měly živý ohlas v následné diskusi. Toto samozřejmě není zásluha organizátorů ale samotných účastníků, a jistě některé kvalitní přihlášené příspěvky byly opominuty. Nicméně, jak všichni doufáme, nebyla tato konference poslední ale naopak první v řadě. Celkově lze hodnotit všechny příspěvky jako velmi kvalitní, které by obstály na libovolné "dospělé" konferenci. Většina přednášejících použila moderní audovizuální techniku. Abstrakty všech příspěvků přednesených na konferenci jsou publikovány v čísle 5/2001 Chemických listů.

Konferenci zahájil za firmu Sigma-Aldrich dr. M. Fusek a za odborné společnosti prof. V. Pačes. Po tomto krátkém zahájení následoval odborný program. Hodnocení přednesených příspěvků provedla komise ve složení doc. P. Drašar, dr. M. Fusek, Ing. I. Krumlová a dr. V. Pouzar na základě svých poznatků a žebříčků získaných od všech účastníků. Nejprve bylo vybráno pět příspěvků z organické chemie a pět příspěvků z oblasti biochemie a molekulární biologie. Příspěvky z okrajových oblastí byly při hodnocení přiřazeny vždy k jednomu z těchto okruhů. Z okruhu "organické chemie" byli nominováni: M. Hocek - ÚOCHB AV ČR Praha, M. Hradílek - ÚOCHB AV ČR Praha, L. Hušáková - MÚ AV ČR, B. Košata - VŠCHT Praha, F. Teplý - ÚOCHB AV ČR Praha. Z okruhu "biochemie" byli nominováni: J. Blahoš - 3 LF UK Praha, V. Brázda - Biofyzikální ústav AV ČR Brno, O. Kinclová - Fyziologický ústav AV ČR, V. Martínek - PřF UK Praha, Š. Pospíšilová - Masarykův onkologický ústav Brno. Všichni nominování obdrželi malý upomínkový dárek od firmy Sigma-Aldrich Pak již následovalo vyhlášení vítězů obou kategorií, kterými se stali:

Šárka Pospíšilová (Masarykův onkologický ústav Brno) s příspěvkem "Mechanismy regulující aktivitu nádorového supresoru proteinu p53 a možnosti aktivace jeho nefunkčních forem v nádorové buňce",

Filip Teplý (ÚOCHB AV ČR Praha) s příspěvkem "Heliceny - přímá syntéza isomerací aromatických cis,cis-dientriinů".

Odměnou vítězům byly granty ve výši 50 000 Kč na produkty firmy Sigma-Aldrich Tyto ceny předala ředitelka Sigma-Aldrich s.r.o., Praha a oblastní manažerka Sigma-Aldrich pro východní Evropu, Ing. Daniela Dornerová.

Říká se "sláva vítězům a čest poraženým", ale tady nebylo poražených, všechny příspěvky byly kvalitní a hodnotící komise měla těžký úkol. Firmě Sigma-Aldrich s.r.o. lze jen poděkovat za tuto formu mimořádné podpory přírodních věd a mladých odborníků v nich pracujících. Poděkovat je nutno i za to, že firma vyhlásila tuto akci jako soutěž, se kterou počítá jako s trvalou formou podpory mladých odborníků u nás.

Vladimír Pouzar


Akce v ČR a v zahraničí

rubriku kompiluje Lukáš Drašar, drasarl@vscht.cz

ČSCH nesouhlasí s obchodním a úplatným využitím tohoto seznamu. Akce jsou řazeny podle data. Hvězdičkou jsou označeny nové přírůstky seznamu. Pokud hledáte konferenci a nenacházíte ji v našem seznamu, navštivte URL http://www.chemsoc.org/events/post.htm. Redakce rubriky má stále málo informací z České republiky a Slovenska.


4th G.-M. Schwab Symposium 8.-12.7.2001 Inf.: Berlin, Kirsten Müller, DECHEMA e.V., Theodor-Heuss-Allee, D-60486 Frankfurt am Main, Germany, +49(0)69 7564-242 fax -304, mueller@dechema.de, http://dechema.de/schwab

9th International Congress of Toxicology 8.-13.7.2001 Inf.: Brisbane, Intermedia Convention & Event Management, P.O. Box 1280, Milton QLD 4064, Australia, +6107 3369-0477, ictiw2001@im.com.au, www.uq.edu.au/ICT9

13th International Zeolite Conference 8.-13.7.2001 Inf.: Montpellier, Francois Fajula, +33 (0)46714-4323 fax -4349, izc13@argon.enscm.fr, http://www.izc13.enscm.fr

20th P.M.M. Discussion Conf. (IUPAC) : Scattering Methods for the Investigation of Polymers 9.-12.7.2001 Inf.: Praha, Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax : 367981, sympo@imc.cas.cz

41th P.M.M. Microsymposium (IUPAC): Polymer Membranes 16.-19.7.2001 Inf.: Praha, Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax : 367981, sympo@imc.cas.cz

The Gordon Conference on Statistics Chnemistry and Chemical Engineering 22.-27.7.2001 Inf.: Williamstown, Randall Tobias, Randy.Tobias@sas.com, http://www.amstat.org/sections/spes/GRC2001.htm

Molecular Quantum Mechanics: The Right Answer for the Right Reason 22.-26.7.2001 Inf.: Seattle, Prof. W. T. Borden, Dept. of Chemistry, Univerzity of Washington, P.O. Box 351700, Seattle, WA 98195-1700, USA

XXXII Annual Congress in Québee City 4.-8.8.2001 Inf.: Canada, ISPNE 2001, CHUL Research Centre, RC-9800, 2705 boul. Laurier, Sante-Foy, Québec G1V 4G2, Canada, ispne2001@crchul.ulaval.ca

IUPAC International Congress on Analytical Sciences 6.-10.8.2001 Inf.: Tokyo, icas2001@laser.t.u-tukyo.ac.jp, http://wwwsoc.nacsis.ac.jp/jsac/icas2001

7th Scandinavian Symposium on Chemometrics 19.-23.8.2001 Inf.: Copenhagen, +45 3318-4848 fax -4899, bme@ida.dk, http://www.ssc7.dk

39th TIAFT Meeting 25.-30.8.2001 Inf.: Prague, Ms. Martina Šustová, Czech Medical Association J. E. Purkině, P.O. Box 88, Sokolská 31, 120 26 Praha, +420 229-7271 fax -4610, sustova@cls.cz

222nd ACS Natl. Mtg. 26.-31.8.2001 Inf.: Chicago, ACS Meetings, 1155-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036-48, USA, (202)872-4396 fax -6128, natlmtgs@acs.org

* 10th International Conference on Bioorganic Chemistry 26.-31.8.2001 Inf.: http://www.cerm.unifi.it/icdic10.html

1st International Conference on Life Cycle Management 27.-29.8.2001 Inf.: Copenhagen, dk-Teknik Energy & Environment, 15, Gladsaxe Moellevej, DK-2860 Soeborg, Denmark, +4539-555999 fax -696002, aajensen@dk-teknik.dk, www.Icm2001.org

Ion Mobility Spektrometry and its Application in Forensic Cemistry and Toxicology 31.8.2001 Inf.: Praha, Marie Balíková, 1. LF UK, Ústav soudního lékařství a toxikologie, Na Bojišti 3, 121 08 Praha 2, 02-96151332 fax -24911267, mbali@lf1.cuni.cz, www.congress.cls.cz

* 53. Zjazd chemických spoločností 3.-6.9.2001 Inf.: Banská Bystrica, Sekretatiát 53. Zjazdu CHS, Katedra chémie, Fakulta prírodních vied UMB, Tajovského 40, 974 01 Banská Bystryca, +421 88-4230988 fax -4138643, 53zchs@fpv.umb.sk, http://www.fpv.umb.sk/~53zchs

* HOSPITALAR 2001 5.-8.6.2001 Inf.: Sao Paulo, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0)211-456002 fax -45607740, www.messe-duesseldorf.de

* XIX Conference on Isoprenoids 8.-14.9.2001 Inf.: Warsaw, Dr. S. Marczak, Polis Academy of Sciences, P.O. Box 58, ul. Kasprzaka 44, 01-224 Warszawa 42, Polan, +4822632-8117, izopren@icho.edu.pl, www.icho.edu.pl

115th AOAC International Annual Meeting and Exposition 9.-13.9.2001 Inf.: Kansas City, Diana Hopkins, AOAC International, 481 N Frederick Ave, Suite 500, Gaithersburg, MD 20877-2417, USA, +1 301924-7077 fax -7089, dhopkins@aoac.org

* Symposium on Heterocyclic Compounds II 9.-12.9.2001 Inf.: Hradec Králové, SHC, Faculty of Pharmacy, Charles Univerzity, Heyrovského 1203, CZ-500 05 Hradec Králové, +42049-5067277 fax -5210002, shc@faf.cuni.cz, http://www.faf.cuni.cz/HeterocyclicSymposium2001

* Chemistry 2001 10.-14.9.2001 Inf.: Moscow, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0)211-456002 fax -45607740, www.messe-duesseldorf.de

Deutscher Lebensmittelchemikertag 2001 10.-12.9.2001 Inf.: Braunschweig, Gesellschaft Deutscher Chemiker Abteilung Tagungen, 0697917-358 fax -475, tg@gdch.de, http://www.gdch.de

ImSaT - 5 11.-13.9.2001 Inf.: Rechenberg, Prof. Dr. W. Knatlehner, FH Aalen, Fb Chemie/Organische Chemie, Beethovenstr. 1, 73430 Aalen, Germany, 07361 576-152 fax -250

* KERAMSTEKLOPROM 2001 11.-14.9.2001 Inf.: Moscow, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0)211-456002, www.messe-duesseldorf.de

"Quality" : The Bridge to global competetion 19.-21.9.2001 Inf.: Istambul, Necatibey Caddesy, No: 112, 06100 Bakanliklar, Ankara, Turkey, +90 312-414725 fax -417357, eoq2001@tse.org.tr

Jahrestangung Chemie 2001 23.-28.9.2001 Inf.: Würzburg, Gesellschaft Deutscher Chemiker Abteilung Tagungen, Postfach 900440, 60444 Frankfurt am Main, 0697917-358 fax -475, tg@gdch.de, http://www.gdch.de

6th World Congress of Chemical Engineering 23.-27.9.2001 Inf.: Melbourne, The Meeting Planners, 108 Church Street Hawthorn, Victoria 3122, Australia, chemeng@meetingplanners.com.au, www.chemengcongress.com

* Biologicaly-Activr Phytochemicals in Food 26.-28.9.2001 Inf.: UK, Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1J 0BA, UK, +44(0)207-4378656, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences

27th Ann. Conf. of Federation of Analytical Chemistry & Spectroscopy Societes 5.-12.10.2001 Inf.: Detroit, Div. of Analytical Chemistry, FACSS, USA, (505)-8201648 fax -9891073, http://facss.org/info.html

* BioTechnica 9.-11.10.2001 Inf.: Hannover, Deutsche Messe AG, Messegelände, D-30521 Hannover, Germany, 0511/89-32128, www.biotechnica.de

160th Rubber Div. Fall Technical Mtg. and Expo '01 16.-19.10.2001 Inf.: Cleveland, C. Koone, Rubber Div., P.O. Box 499, Akron, Ohio 44309-0499, USA, (330)972-7815 fax -5269, clm3@uakron.edu

Veletrh umělých hmot a kaučuku 25.10.-1.11.2001 Inf.: Brno, Výstaviště 1, 647 00 Brno, 4115-2813 fax -3051, info@bvv.cz

* IMME 2001 6.-9.11.2001 Inf.: Calcutta, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0) 211-456002 fax -45607740, www.messe-duesseldorf.de

* FOODPROCESS INDIA 2001 9.-13.11.2001 Inf.: Mumbai, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0)211-456002, www.messe-duesseldorf.de

* CHEMINDIA 2001 9.-13.11.2001 Inf.: Mumbai, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0)211-456002 fax -45607740, www.messe-duesseldorf.de

* PHARMA INDIA 2001 9.-13.11.2001 Inf.: Mumbai, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0)211-456002 fax -45607740, www.messe-duesseldorf.de

* INDPACK 2001 INTERNATIONAL 9.-13.11.2001 Inf.: Mumbai, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0)211-456002, www.messe-duesseldorf.de

* ENVIRON/WATERTEC INDIA 2001 9.-13.11.2001 Inf.: Mumbai, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0)211-456002, www.messe-duesseldorf.de

* IX Latin American Section Congress & Exhibition 27.-29.11.2001 Inf.: San Jose, Kathay Atchley, AOCS, P.O. Box 3489, 2211 W. Bradley Ave, Champaign, IL 61826-3489, USA, (217)-3592344 fax -8091, kathya@aocs.org, www.aocs.org

* ZDRAVOOKHRANENIYE 2001 3.-7.12.2001 Inf.: Moscow, Messe Düsseldorf GmbH, P.O. Box 101006, Stockumer Kirchstrasse 61, 40001 Düsseldorf, Germany, +49(0)211-456002, www.messe-duesseldorf.de

XXIst International Carbohydrate Symposium 7.-12.7.2002 Inf:. Australia, Bob Stick, University of Western Australia, Nedlands, Australia, +61 89380-3200 fax -1005, rvs@chem.uwa.edu.au

21st P.M.M. Discussion Conf. (IUPAC): Electronically Active Polymers 15.-18.7.2002 Inf:. Praha, Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax: 367981, sympo@imc.cas.cz

XXXVth International Conference on Coordination Chemistry - ICCC 35 21.-26.7.2002 Inf:. Heidelberg, Gesellschaft Deutscher Chemiker Abteilung Tagungen,  tg@gdch.de, http://www.rzuser.uni-heidelberg.de/~il1/ICCC.html

17th IUPAC Conference on Chemical Thermodynamics - ICCT - 2002 28.7.-2.8.2002 Inf:. Rostock, Gesellschaft Deutscher Chemiker Abteilung Tagungen, 0697917-358 fax -475, tg@gdch.de, http://www.gdch.de

4th World Congress on Alternatives and Animal use in the Life Sciences 4.-8.8.2002 Inf:. Massachusetts, Dona Pease, Human Society of the United States, 2100 L Street, NW, Washington, DC 20037, USA, dpease@hsus.org

* CHISA 2002 25.-29.8.2002 Inf:. Praha, ČSCHI, Novotného lávka 5, 116 68 Praha, 02/2108-2333 fax -2366, cschi@csvts

EUROANALYSIS XII 8.-13.9.2002 Inf:., Gesellschaft Deutscher Chemiker Abteilung Tagungen, 0697917-358 fax -475, tg@gdch.de, http://www.gdch.de

224th ACS Natl. Mtg. 8.-13.9.2002 Inf:. Boston, ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, (202)872-4396 fax -6128, natlmtgs@acs.org

24th International Symposium on Chromatography - ISC 2002 15.-20.9.2002 Inf:. Leipzig, Gesellschaft Deutscher Chemiker Abteilung Tagungen, 0697917-358 fax -475, tg@gdch.de, http://www.gdch.de

115th AOAC International Annual Meeting and Exposition 22.-26.9.2002 Inf:. Los Angeles, Diana Hopkins, AOAC International, 481 N Frederick Ave, Suite 500, Gaithersburg, MD 20877-2417, USA, +1 301924-7077 fax -7089, dhopkins@aoac.org

3rd World Congress on Emulsion 24.-27.9.2002 Inf:. Lyon, CME, 50 place Marcel Pangol, 92100 Bolougne-Billancourt, France, +33(0)14761-7689 fax -7465, alain.lecoroller@wanadoo, http://www.cme-emulsion.com

European Winter Conference on Plasma Spectrochemistry 12.-17.1.2003 Inf:. Partenkirchen, Gesellschaft Deutscher Chemiker Abteilung Tagungen, 0697917-358 fax -475, tg@gdch.de, http://www.gdch.de

225th ACS Natl. Mtg. 23.-28.3.2003 Inf:. New Orleans, ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, (202)872-4396 fax -6128, natlmtgs@acs.org

42nd P.M.M. Microsymposium (IUPAC): Stabilization and Degradation of Polymeric Materials 14.-17.7.2003 Inf:. Praha, Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax: 367981, sympo@imc.cas.cz


Zprávy z redakce a dopisy redakci


Křemencárna žádá o pomoc

K zajištění dobré úrovně výuky by Masarykova střední škola chemická v Praze uvítala, kdyby se někde nalezly (jako přebytečné) obyčejné byrety 50 ml, kádinky, aceton p.a., cín kovový, ethanol, kyselina chlorovodíková p.a., kyselina sírová p.a., jodid draselný, toluen, benzin extrakční, síran hlinitý, hydroxid sodný a octan rtuťnatý. Kontakt na tel. 02-24915336, email zajicek@mssch.cz.


Bulletin představuje


Redakce Chemických listů chce umožnit představení významných chemických entit, a to především z ČR nebo alespoň s významnými vazbami na tento region jak kapitálovými, tak obchodními. Příspěvky do rubriky jsou vítány. Předpokládaný rozsah 1 strana rukopisu 30×60.

Vědecko-informační centrum chemické informatiky

Dne 16. března bylo v prostorách katedry řízení procesů a výpočetní techniky Fakulty chemicko-technologické Univerzity Pardubice slavnostně otevřeno Vědecko-informační centrum chemické informatiky (dále jen centrum). Přítomni byli vedoucí jednotlivých kateder FCHT, děkan FCHT a pracovníci, kteří se na vybudování centra podíleli. S krátkými proslovy o pod- poře centru a poděkování za práci spojenou s přípravou centra vystoupili děkan FCHT Josef Kotyk, vedoucí centra Petr Klán a zástupce společnosti Dell Martin Kilián, která centrum vybavila počítači. Poté děkan Josef Kotyk přestřižením pásky centrum otevřel.

Vědecko-informační centrum chemické informatiky vzniklo na základě finanční podpory projektu MŠMT LI2000008, jehož řešitelem je Petr Klán. Centrem se rozumí multifunkční učebna s devíti multimediálními počítači a serverem, sloužící zejména ke zpřístupňování chemických informací a chemických informačních zdrojů v národním i mezinárodním měřítku. Bude sloužit univerzitním pracovníkům, studentům a odborné chemické veřejnosti. Běží zde výuka několika předmětů a předpokládá se zde konání vědeckých a odborných seminářů v souladu se zaměřením centra. Centrum je otevřeno v pracovní dny od 8 do 17 hodin. Umožňuje rychlý a snadný přístup pracovníků univerzity, studentů i chemické veřejnosti k chemickým informacím.

Základ technického vybavení centra tvoří počítače firmy Dell typu Dell Optiplex GX 115 MT, jejichž duši tvoří procesor Intel Pentium III s kmitočtem 733 MHz a rychlou 256 kB Cache pamětí. Každý počítač má dále paměť SDRAM o velikosti 128 MB, pevný disk 10 GB, floppy jednotku, kvalitní grafickou kartu ATI All in Wonder 128, 32 MB a velký, přehledný 17" monitor Dell E770. Rychlý přístup na Internet zajišťuje integrovaná síťová karta s přenosovou rychlostí 100 MB/s. Součástí centra je také společná laserová tiskárna, kde je možné získané informace bezprostředně tisknout. Server je typu DELL PowerEdge 1400 s procesorem Intel Pentium III, 800 MHz s 256 MB RAM, CD a floppy mechanikou.

Počítače jsou zatím vybaveny operačním systémem Windows 98, programovým balíkem Microsoft Office 2000, Web prohlížeči Netscape Navigator i Internet Explorer. Ochranu proti virům zajišťuje antivirový program AVP (firmy PCS software) a systémovou politiku chránící instalované programy před poškozením a přesně vymezující práva uživatelů program OptimAccess (firmy SODAT software). Instalaci programového vybavení se ctí provedl Václav Dušek z univerzitního Centra informačních technologií, centrum zatím pracuje spolehlivě.

Páteřním programem se v první polovině tohoto roku stane program ChemOffice, což je ve světě standardně používaný soubor programů pro práci s chemickými informacemi, který zahrnuje zejména profesionální kreslení chemických struktur ChemDraw (výstupy tohoto programu běžně akceptují chemické časopisy ve světě), databázový program ChemFinder s 250 000 chemickými reakcemi, 180 000 sloučeninami a program Chem3D Ultra pro vizualizace a výpočty. Centrum bude také do budoucna usilovat o přístup k některým placeným chemickým databázím tak, aby poskytlo svým uživatelům komplexní služby pro práci s chemickými vědeckými informacemi.
Ilustrační fotografie zhotovil Svatopluk Rafael. Je na nich zobrazen okamžik slavnostního otevírání Centra, atmosféra bezprostředně po otevření a pohled na studenty při výuce předmětu chemická informatika. Svatopluk Rafael je také autorem malé výstavky historických modelů elektrotechniky, počítačové techniky a radiopřijímačů, která příjemně snoubí moderní techniku s tou nedávnou nebo i dávnější, a přispívá tak k příjemné atmosféře v Centru.

Petr Klán


Volná místa


Makromolekulární chemie

Ústav makromolekulární chemie Akademie věd České republiky nabízí zajímavou vědeckou práci v oborech polymerní syntéza, polymerní materiály, fyzikální chemie makromolekul a  fyzika polymerů. Poskytujeme dobré podmínky pro další odborný růst v příjemném  pracovním prostředí s kvalitním experimentálním vybavením, včetně pobytů na renomovaných zahraničních pracovištích. Přihlášky se stručným životopisem, doklady o dosažené kvalifikaci, přehledem publikací a dosavadní praxi přijímá do 31. srpna 2001 Ústav makromolekulární chemie AV ČR, sekretariát ředitele, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6.


Výročí a jubilea


Životní jubilea členů společnosti ve 4. čtvrtletí 2001

90 let

Ing. Karel Nežerka, (4.12.), dříve Třinecké železárny, nyní v důchodu Třinec

85 let

Ing. Karel Kolomazník, (8.12.), dříve Výzkumný ústav pro práškovou metalurgii, Šumperk, nyní v důchodu Zábřeh na Moravě
Ing. František Večeřík, (24.12.), dříve Státní inspekce jakosti Praha, nyní v důchodu Praha

80 let

František Průša, (26.10.), dříve Státní výzkumný ústav materiálu Praha, nyní v důchodu Praha
Prof. Ing. Dr. Jozef Tomko, DrSc., (12.12.), čestný člen ČSCH, dříve Farmaceutická fakulta Univerzity Komenského Bratislava, nyní v důchodu Bratislava Slovensko
RNDr. PhMr. Zdeněk Jung, CSc., (18.12.), dříve Státní ústav pro kontrolu léčiv, nyní v důchodu Praha

75 let

Doc. RNDr. Eva Fischerová, CSc., (19.10.), dříve Agrotechnika Brno, nyní v důchodu Brno
Ing. Jiří Hruška, (4.11.), dříve Ústav dosimetrie záření AV ČR Praha, nyní v důchodu Praha
Prof. RNDr. Antonín Tockstein, DrSc., (9.11.), čestný člen ČSCH, dříve Univerzita Pardubice, nyní v důchodu Pardubice
Prof. Ing. Dr. Zdeněk Ksandr, CSc., (15.11.), dříve VŠCHT Praha, nyní v důchodu Praha
Ing. Milan Pražák, CSc., (30.11.), dříve VŠCHT Praha, nyní v důchodu Praha
RNDr. Emil Svátek, CSc., (15.12), dříve Výzkumný ústav pro farmacii a biochemii Praha, nyní v důchodu Praha

70 let

RNDr. Jaroslav Kopřiva, (25.10.), dříve Gymnázium Prostějov, nyní v důchodu Kojetín
Prof. RNDr. Antonín Berka, DrSc., (8.11.), dříve PřF UK Praha, nyní v důchodu Praha
Prof. RNDr. Vladimír Dadák, DrSc., (9.11.), dříve MU katedra biochemie Brno, nyní v důchodu Brno
Doc. Ing. Jan Štětina, CSc., (1.12.), dříve Vojenská akademie Brno, nyní v důchodu Brno
Prof. RNDr. Miloš Procházka, CSc., (3.12.), dříve PřF UK Praha, nyní v důchodu Praha
Doc. Ing. Kateřina Orlíková, CSc., (17.12.), dříve VŠB Ostrava, nyní v důchodu Ostrava
Ing. Milan Marhol, CSc., (20.12.), dříve ÚJV Řež u Prahy, nyní v důchodu Řež u Prahy

65 let

Doc. Ing. Jaroslav Matouš, CSc., (23.10.), VŠCHT Praha
Ing. Štěpán Florián, CSc., (24.10.), Ústav polymerov SAV Bratislava Slovensko
Ing. Marta Šolcová, (25.10.), dříve VÚNH Praha, nyní v důchodu Praha
Doc. Ing. Zdeněk Vymazal, DrSc., (31.10.), VŠCHT Praha
Ing. Karel Pětioký, (6.11.), VÚCHZ Praha
Ing. Antonín Galatík, CSc., (27.12.), SVŠT Otrokovice

60 let

Doc. Ing. Karel Komárek, CSc., (3.10.), Univerzita Pardubice
Doc. Ing. Kamil Wichterle, CSc., (11.10.), TUO-VŠB Ostrava
Ing. Jiří Horský, (24.10.), Škoda Plzeň
Ing. Ivo Masařík, CSc., (27.10.), Městská inspekce požární ochrany Praha
RNDr. Josef Hanzlík, CSc., (1.11.), MŠMT ČR Praha
Ing. Karel Tobola, (15.11.), Pragochema s.r.o. Praha
Ing. František Budský, (20.11.), ÚJV Řež u Prahy
RNDr. Jaromír Mindl, CSc., (12.12.), Univerzita Pardubice
Prof. RNDr. Petr Boček, DrSc., (25.12.), ÚIANCH AV ČR Brno
Doc. RNDr. Jiří Hostomský, CSc., (29.12.), ÚACH AV ČR Řež u Prahy
Ing. Ignác Hoza, CSc., (30.12.), VVŠ PVK Vyškov
RNDr. Rudolf Přibil, (31.12.), PřF UK Praha

Blahopřejeme