Atašé Francouzského velvyslanectví na schůzi Asociace
Na pozvání vedení Asociace českých chemických společností navštívila dne 24. února dr. Dominique Sotteau, atašé Francouzského velvyslanectví pro vědu a technologii, schůzi vedení Asociace. Na schůzi byli přítomni i vedoucí představitelé slovenských chemických společností. Ve svém projevu dr. Sotteau zdůraznila, že ač sama je odbornicí na matematickou teorii grafů (Directeur de recherche CNRS) vítá spojení na české chemiky. Jako klíčový úkol současnosti označila aktivní vyhledávání kontaktů mezi českými, slovenskými a francouzskými partnery. K tradičně dobrým kontaktům by, podle ní, bylo velmi záhodné přidat zejména další kontakty mezi sférou akademickou a výrobní. I to byl důvod, proč vyslovila svůj vřelý souhlas s budováním Asociace.
Dr. Sotteau seznámila přítomné s programy podpory vzájemných kontaktů, podporou výměny studentů a dalšími aktivitami velvyslanectví. Podrobila kritice současnou úroveň organizace i firemní podpory udělování ceny Rhône-Poulenc, která jako taková zřejmě již nebude vyhlašována a pro níž hledá velvyslanectví novou formu. Vyzvala chemiky k široké diskusi o dalších možnostech zlepšování spolupráce v této oblasti mezi Francií, Slovenskem a Českou republikou.
Prof. Šimánek, za Asociaci, nabídl Francouzskému velvyslanectví odbornou pomoc při vyhledávání informací z akademické i průmyslové sféry, sestavování hodnotících komisí v oboru, expertní činnosti i šíření informací. V diskusi vystoupili dr. Míšek, prof. P. Kratochvíl, prof. Hanika a doc. Sališová.
Dr. Sotteau se seznámila s prací Chemických listů a časopisu Collection a poděkovala za nabídnutou spolupráci.
pad
Valná hromada Svazu chemického průmyslu České republiky
Dne 16.února 2000 se uskutečnilo v Praze jednání valné hromady Svazu chemického průmyslu České republiky. Jednání se zúčastnili představitelé 48 členských společností SCHP ČR, pozvaní hosté a pracovníci sekretariátu. Valná hromada projednala zprávu představenstva o činnosti SCHP ČR včetně hodnocení hospodářských výsledků chemického průmyslu za rok 1999. Zpráva konstatuje stagnaci tržeb v chemickém průmyslu v roce 1999, ovlivněnou stagnací celého hospodářství České republiky v minulém roce. Ve IV. čtvrtletí však došlo ke zlepšení hospodářských výsledků chemického průmyslu i průmyslu celkem, což ukazuje na pozitivní obrat hospodářského vývoje. V průběhu roku zaznamenal chemický průmysl pokles průměrného počtu pracovníků ve všech agregacích. Pozitivní je nárůst vývozu chemického zboží především do zemí Evropské unie, ale při trvalém vyšším růstu dovozů, které souvisí se sortimentem české chemické výroby. Odrazem této skutečnosti je zhoršení bilance zahraničního obchodu s chemickými výrobky České republiky. Zpráva upozorňuje na bezprostřední závislost českého chemického průmyslu na zahraniční poptávce a na skutečnost, že oživení německého hospodářství začalo ve druhé polovině roku 1999 příznivě ovlivňovat chemickou výrobu v ČR. SCHP ČR očekává, že dlouhodobé zvýšení investiční aktivity, vstup zahraničního kapitálu a strategických partnerů do privatizujících se společností, aktivita státu v daňové oblasti a při podpoře exportu, investiční činnosti a výzkumu a v neposlední řadě i ofenzivní obchodní politika společností vytvoří příznivější podmínky pro zvýšení rozvoje a konkurenceschopnosti chemického průmyslu na území ČR.
Dále zpráva hodnotí přínosy pro členské společnosti, vyplývající z činnosti SCHP ČR. Jedná se zejména o aktivity, vedoucí k vytváření vhodného podnikatelského prostředí a související s účastí SCHP ČR při přípravě a přijímání legislativních norem, při vypracování hospodářských politik státu, dále o premarketingové činnosti, spočívající v obchodní propagaci, v pomoci při navazování kontaktů v jednotlivých obchodních případech a ve zprostředkování účasti na prezentačních setkáních s podnikateli a o aktivní odborné a organizační činnosti při mezinárodním chemickém veletrhu CHEMTEC. Dále byla činnost SCHP ČR soustředěna na zvyšování image chemického průmyslu v zahraničí i tuzemsku, na plnění dobrovolného mezinárodního environmentálního programu Responsible Care - odpovědného podnikání v chemii a na poskytování odborných služeb členské základně. Úspěšně probíhala v roce 1999 spolupráce s orgány státní správy (MPO, MŽP, MZe), se Svazem průmyslu a dopravy ČR, s Odborovým svazem chemie ČR a s profesními odbornými organizacemi.
Valná hromada dále projednala a odsouhlasila návrh na úpravu stanov SCHP ČR, souhlasila se zprávou o hospodaření SCHP ČR v roce l999 a schválila rozpočet na rok 2000. Valná hromada doporučila, aby se činnost SCHP ČR v roce 2000 soustředila v hospodářské oblasti na další aktivní součinnost s orgány státní správy a zákonodárnými orgány při realizaci hospodářských a výzkumných programů a na přípravu nových legislativních norem při důsledném dodržení harmonizace s legislativou ES, v zahraniční oblasti na spolupráci v rámci Rady evropských chemických svazů CEFIC, na odborné i organizační zabezpečení zasedání představitelů národních chemických svazů střední Evropy, které se uskuteční v České republice a na spolupráci se Svazem chemiků Ruska při uspořádání mezinárodního semináře k chemickým technologiím v rámci doprovodného programu veletrhu CHEMTEC v říjnu 2000 v Praze. SCHP ČR bude v následujícím období pokračovat v koordinaci dobrovolných aktivit v oblasti ochrany životního prostředí a péče o zdraví a bezpečnost, v zaměstnavatelské oblasti zajistí kolektivní vyjednávání s Odborovým svazem chemie ČR a připraví Kolektivní smlouvu vyššího stupně na období 2001-2002. SCHP ČR zorganizuje a odborně zajistí v roce 2000 setkání manažerů členských společností, bude pokračovat ve vydávání bulletinu Informace a vydá Výroční zprávu chemického průmyslu za rok 1999, Katalog výrobků členské základny SCHP ČR a Příručku pro Responsible Care. Pro propagaci chemického průmyslu bude SCHP ČR spolupracovat s Inchebou Praha při organizaci chemického veletrhu CHEMTEC 2000, při udělování cen pro nejlepší exponáty, při odborném zajišťování doprovodného programu a bude organizovat propagační a prezentační akci Večer s českou chemií.
Valná hromada zhodnotila činnost SCHP ČR za uplynulé období jako úspěšnou s přesvědčením, že i v letošním roce budou aktivity SCHP ČR dále rozvíjeny.
Otakar Podroužek
Novinky v knihovně ČSCH
Knihovna ČSCH se na základě kontaktů s AllChemE rozrostla o několik titulů, které jsou v sekretariátu pro členy k dispozici: The business of chemistry, a profile of the product families, CEFIC 1999, Inventing Tomorrow, Preliminary guidelines for the fifth framework programme, EC 1996, CEFIC Annual report 1998, CEFIC Annual report 1997, CEFIC Science education award, CEFIC 1998. Dalším titulem je příručka Activitu Record Cost Chemistry Actions D1-D15, EUR 19109 EN, COST EC, 1999.
pad
Nový čestný člen ČSCH - Wolfgang Wiegrebe
Hlavní výbor České společnosti chemické schválil návrh olomoucké pobočky ČSCH a udělil čestné členství profesoru Wolfgangu Wiegrebemu, vedoucímu Ústavu farmaceutické chemie Farmaceutické fakulty v Regensburgu. Jmenování bylo předáno dne 2. února 2000 na zasedání HV na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy. Laureát přednesl přednášku věnovanou univerzitnímu profesoru Františku Šantavému (1915-1983) s názvem Alkaloids with a 3-(2-pyrrolidinyl)pyridine skeleton. Prof. Wiegrebe je nositelem Hanušovy medaile (1993) a Pamětní medaile Univerzity Palackého (1996). Všechna ocenění jsou vyjádřením úcty jak k jeho odborné činnosti v oboru chemie přírodních látek, tak k jeho pedagogické aktivitě ve výchově doktorandů z České republiky. Ti pracovali v jeho laboratoři většinou jako stipendisté DAAD. Wolfgang Wiegrebe byl zvaným přednášejícím na třech Sjezdech chemických společností. Vždy prosazoval a propagoval německo-českou spolupráci. Jeho osobní vzpomínka přibližuje čtenáři události před desítkami let, kdy na základě odborných diskusí vznikala osobní přátelství přetrvávající generaci a jejichž výsledkem jsou lidské a oboustranně prospěšné vztahy. Prof. Wiegrebe je příkladem toho, že ne jednání na úrovni hlav států, ale dobré kontakty mezi prostými lidmi je to, co vytváří vztahy mezi národy a vede k tomu, aby se Evropa stala skutečným místem ekonomické a kulturní spolupráce.
Jsem jedním z těch, kteří získali DAAD postdoktorandské stipendium a pět měsíců jsem pracoval na ústavu vedeném prof. Wiegrebem. Během celého pobytu jsem mohl mnohokrát ocenit obrovský zájem prof. Wiegrebeho o moji práci a jeho upřímnou pomoc při řešení jakéhokoliv problému, ať odborného nebo ryze soukromého. Je mi potěšením, že jsem se mohl setkat s tak vzácným člověkem.
Jaromír Soušek
Časopis pro členy Asociace
Všichni členové Asociace, kteří dostávají pravidelně Bulletin budou od 2. čtvrtletí 2000 dostávat pokusně i časopis, zabývající se otázkami chemie v souvislostech výpočetních metod, Internetu, výuky a komerčních aplikací. Časopis s názvem ChemNews.com (Chemists@Internet), jehož se v tištěné podobě distribuuje přes 250 000 výtisků, je k dispozici v anglické, německé, japonské a francouzské mutaci. Členové Asociace budou dostávat anglickou verzi s tím, že ostatní jsou k dispozici na webu na straně časopisu www.ChemNews.com, kde jsou k dispozici i starší čísla časopisu. Zařadíme se tak k předním evropským chemickým spolkům, jejichž členové tento časopis dostávají. Vzhledem k tomu, že dohoda s vydavatelem je taková, že Asociace za časopis (cena jednoho čísla je $5.00) nebude platit, uhradí pouze distribuci; je nemožné žádat jinou jazykovou mutaci časopisu. Pokud by některého člena zasílání časopisu s Bulletinem obtěžovalo, nechť přijme tímto omluvu vedení Asociace s tím, že by se ekonomicky nevyplatilo dělit zasílání členských časopisů na Bulletin a ChemNews.com. Prosíme ty, kteří časopis nevyužijí, aby jej předali např. škole, nebo místní knihovně.
Sleva pro členy Asociace
Pro členy Asociace se podařilo získat významnou slevu na titul Vohlídal, Julák, Štulík: Chemické a analytické tabulky, které jsme recenzovali v minulém Bulletinu (Chem. Listy 94, 72 (2000)). Společnost Grada, vydavatel odborné literatury nabízí 25% slevu při objednávce tabulek prostřednictvím sekretariátu Asociace (tel. 02/22220184, email mblahova@csvts.cz).
Přihlášky na 52. Sjezd chemických společností
Přihlášky na sjezd v Českých Budějovicích lze podávat prostřednictvím sekretariátu ČSCH anebo na formuláři z přílohy tohoto čísla.
Cena A. Badera
Sekretariát ČSCH upozorňuje, že uzávěrka přihlášek do soutěže o Cenu A. Badera je 15. června 2000. Podmínky byly otištěny v Chem. Listech 94, 63 (2000).
Možnost financování středně velkých inovací v chemickém průmyslu
Redakce se omlouvá čtenářům, že zdůraznila možnost zpětné vazby na možný seminář o financování inovací v ČR. Odpovědní pohlednice je tentokrát přiložena explicitně.
Přidružené členství v IUPAC
Jako v minulosti, mohou se členové ČSCH cestou sekretariátu přihlásit k přidruženému členství IUPAC. Na požádání zašle sekretariát další informace.
Informace sekretariátu
Sekretariát společnosti žádá laskavě členy, kteří dosud neuhradili členský příspěvek za rok 2000, aby tak učinili nejpozději do 15. května. V opačném případě jim již nebude zasílán Bulletin Společnosti.
Člen ČSCH v Londýně
Praktickým pokusem zjistili naši členové v Londýně v Library and Information Centre v Burlington House na Piccadilly v Londýně, že po předložení legitimace ČSCH se skutečně dočkali "členských" služeb. Podobně si může každý člen cestující do zahraničí na www.avis.com a www.hertz.com objednat zapůjčení automobilu s tím, že lze snadno zjistit, že členská čísla slevy u těchto firem tj. CDP697129 (Hertz) a X936901 (AVIS) skutečně fungují. U společnosti Hertz se dokonce objeví na rezervační straně, že jde o slevu pro "Czech Chemical Society".
Towards a European Research Area
Komisař Philippe Busquin publikoval na adrese http://europa.eu.int/comm/research/area/com2000-6-en.pdf či http://europa.eu.int/comm/research/area.html svůj názor na analýzu rozvoje vědy a výzkumu v Evropě a na to, co by se dalo a mělo udělat v nejbližší době pro podporu této oblasti.
Schůze ECCC
Na listopadovém shromáždění 22 představitelů ECCC bylo předáno předsednictví prof. L. Carlsenovi z Dánské chemické společnosti z rukou prof. Alderweireldta (Vlámská chemická společnost). Schůze se zabývala profilem ECCC ve vztahu k FECS, k orgánům EU, při vypracovávání profilů vzdělávacích systémů v Evropě a spolupráci v AllChemE. Shromáždění rozsáhle diskutovalo rozvoj úlohy registru Evropských chemiků (EurChem), zejména v situaci měnící se bruselské administrativy. Byla naznačena možnost spolupráce s CEFIC na úrovni EC. Schůze zhodnotila i současný vliv projektu ECTN na jednotný způsob zjištění úrovně chemických vědomostí. Seznam akreditovaných kvalifikací chemiků (Category A Qualifications) byl usnesením doplněn o britské kvalifikace MChem a MSci. Byla diskutována spolupráce s CEFIC a COST.
ECTN: funkční forum pro chemiky z evropských univerzit
Většina Evropanů, kteří jsou nějak účastni vysokoškolského vzdělávání ví, co je to European Credit Transfer Systém (ECTS). Zdá se však, že ne všichni z nich vědí co je to ECTN. Podobné akronymy mají různou etymologii na rozdíl od ECTS je ECTN European Chemistry Thematic Network. Ve skutečnosti jsou oba systémy velmi úzce propojeny. Chemie byla jedním z pěti původních předmětů ECTS a v době kdy program SOCRATES zavedený Evropskou komisí začal podněcovat a podporovat vznik tematických sítí (Thematic Networks) jako fórum pro výměnu názorů a hledání řešení problémů a nových přístupů v celoevropském kontextu. Zástupci univerzit a zemí sdružených v těchto iniciativách rozhodli, že zorganizují takovou síť pro chemii. Cílem bylo získat zájem škol a národních chemických organizací. Z těch se dosud zúčastní pouze Royal Society of Chemistry (UK) a Česká společnost chemická. Zástupci škol v ECTN reprezentují 90 škol z 24 zemí. V ECTN pracovalo několik pracovních skupin (Working Groups) jako Core Chemistry, bezpečnost práce, praktické dovednosti, image chemie, chemie a životní prostředí a jiné. Prezentace odborných skupin jsou k vidění na webu (www.cpe.fr/ectn). Byly ustaveny dobré kontakty s FECS a Radou Evropského společenství pro chemii (ECCC).
Pracovní skupina pro nalezení společných základů vzdělávání v chemii v Evropě (Core Chemistry) vypracovala obsažnou zprávu popisující své pozitivní nálezy z celoevropském kontextu. Praktickým výsledkem těchto prací bylo i sestavení testů pro zkoušení studentů s cílem zjistit, zda mají základní vědomosti. Podobně je možno testovat i úroveň před-univerzitních znalostí. Tyto testy jsou nyní v základní verzi k dispozici ve 12 evropských jazycích včetně češtiny. Fáze tvorby a zkoušek CD s těmito testy je téměř u konce a připravuje se šíření těchto CD pro praktické zkoušky, které již začaly probíhat ve vybraných školách.
Odborníci sdružení v ECTN (reprezentující školy a nikoli katedry chemie) jsou si od začátku své práce vědomi, že jejich cílem není homogenizace chemické výuky v Evropě ale naopak spíše vytvoření celoevropského diskusního fóra, které na základě svých výsledů nalezne širokou podporu v chemické komunitě i v dalších zemích "širší Evropy". Jsou si však vědomi i toho, že podporující a ochranná ruka Bruselu nemusí být nad touto aktivitou držena do nekonečna. I v takovém případě je kolektiv sdružený v ECTN připraven pracovat dále pro dobro společné věci.
Terry Mitchell
(Materiály ECTN jsou členům ČSCH k dispozici v sekretariátu ČSCH. Byly předány i MŠMT, akreditační komisi VŠ a řadě odborníků. pozn. red.)
Česká vakuová společnost
Česká vakuová společnost je neustále otevřena všem zájemcům o vakuovou fyziku, techniku a její aplikace. Přihlášky na sekretariátě ČVS, c/o Sdružení MFF UK / Vakuum Praha, V Holešovičkách 2, 180 00 Praha 8, tel. 02-2191-2636. Pro kontakt můžete použít i vytrhávací pohlednici z tohoto čísla.
ČVS pořádá spolu se Slovenskou vakuovou společností 16.-18. května 2000 v Horské Kvildě Letní školu vakuové techniky, zaměřenou na vakuové vývěvy a jejich provoz. Přihlášky k dispozici na adrese ČVS. E-mail: cvs@mbox.troja. mff.cuni.cz.
ChemIndustry.Com
Členové naší Asociace byli vyzváni ke spolupráci na tvorbě a využívání projektu na internetu The ChemIndustry.com Newsletter. Zpravodaj přináší informace z chemie, petrochemie, agrochemie, biochemie, farmacie, plastikářství a příbuzných oborů. Redaktoři zpravodaje surfují po Webu a hledají zajímavá spojení a informační zdroje. Podívejte se na ně na stránce http://www.chemindustry.com/info/newsletter.asp
Pětasedmdesátiny významného chemika
Dr. Alfred Bader se stal spoluzakladatelem světově známé firmy Aldrich Chemical Co., jedné z největších společností na výrobu čistých chemikálií, kterou vybudoval takřka z ničeho. Roku 1975 firma Aldrich splynula s neméně známou firmou Sigma. V roce 1991 byl donucen opustit vedení sloučené společnosti, když mu správní rada nemohla odpustit, že věnoval značný balík akcií Queen´s University.
Dr. Alfred Bader se narodil 1924 ve Vídni židovskému otci původem z moravského Kyjova. Po smrti otce byl záhy adoptován svou tetou. Po "Křišťálové noci" v listopadu 1938 získal spolu s jinými židovskými dětmi britské vízum. A to mu zachránilo život. Roku 1940 byl jako německý příslušník internován pro podezření ze špionáže a převezen do Kanady. Tam byl posléze přijat ke studiu na Queen´s University (Kingston, Ontario), kde vystudoval organickou chemii. Bader zůstal své Almě Mater, kde se po dlouhé době cítil opět jako rovnoprávný občan, dodnes věrný a jeho podpora této universitě je dnes již legendární. Později studoval ještě na Harvardu.
Poté se dr. Bader věnoval se svou paní Isabel filantropii a sběru výtvarných děl vlámských mistrů. Mimořádně již od šedesátých let podporoval chemické vědy, sponzoroval účast mladých českých chemiků na zahraničních konferencích. Obdivuhodná filantropická aktivita přerostla v roce 1989 v několik významných forem. Dr. Bader ustanovil finanční jistiny, z jejichž úroků jsou hrazeny "navždy" studijní stipendia pouze českým studentům chemie na významných světových univerzitách, jako je Harvardova universita, Imperial College of London, University of Pennsylvania, Columbia University.
Vědom si svého moravského původu udržoval čistě přátelské vztahy k řadě chemiků v naší republice a teprve v roce 1949 měl prvou poválečnou příležitost k návštěvě Olomouce.
Vrcholem angažovanosti pro českou chemii bylo zřízení Ceny Alfreda Badera v roce 1994, která je spojena s udělením finanční premie mladému organickému chemikovi do 35 let. Finanční prostředky pro CAB poskytuje Dr. Bader a uděluje ji Česká společnost chemická na základě rozhodnutí komise. Již z řady úspěšných chemiků vznikl "Klub nositelů Ceny Alfreda Badera".
Málokdo může ocenit vhodným výrazem velkomyslnou podporu mladých chemiků a těšit se z rozvoje české organické a bioorganické chemie. Z hlubokého zájmu, důvěry a přesvědčení ve vynikající úroveň vyplývá udělování prestižní ceny jménem sponzora - dr. Alfreda Badera.
Naše Společnost udělila v roce 1994 dr. Baderovi poctu nejvyšší - čestné členství. V roce 1995 byl vyznamenán Cherles Lathrop Parsensovou cenou Americké chemické společnosti.
Co my můžeme oslavenci víc než přát, štěstí, zdraví a úsměv na pořád.
Literatura:
1. Bader A.: History of the Aldrich Chemical Co. (Přednáška, SPCH ČVTS,
Lachema Brno 1995).
2. Paleta O., Koutek B.: Chem. Listy 93, 54 (1999).
3. Paleta O.: Bull. ČSCH, 26 [zima], 16 (1995).
4. Drašar P., Paleta O.: Bull. ČSCH, 25 [jaro], 7 (1994).
5. Vičar J.: Bull. ČSCH, 25 [podzim], 13 (1994).
Adolf Gustav Pokorný
Otakar Červinka jubiluje
V květnu oslaví čestný člen České společnosti chemické a emeritní profesor Vysoké školy chemicko-technologické v Praze Ing.Dr. Otakar Červinka, DrSc. 75té narozeniny. Ti čtenáři, kteří se chtějí seznámit blíže s dílem jubilanta odkazuji na články autorů Karla Bláhy, Miloslava Ferlese a Anny Fábryové v Chemických listech 1985, 79, 104-105 a 1995, 89, 331-332 a Bulletinu ČSCH, Jaro 1995, 34-35. Osobnost profesora Červinky je známa jak mezi českými a slovenskými chemiky tak i mezi světovou komunitou organické chemie. K jeho domácímu věhlasu nesporně přispěla také jeho několik desetiletí trvající aktivní činnost jako funkcionáře České společnosti chemické. Mé laudatio jubilantovi je spíše osobní, nejsem jeho žákem a v minulosti jsme se často nesetkávali. Pana profesora jsem poprvé poznal začátkem sedmdesátých let v Liblicích. Na každoročně pořádaných konferencích jsem jako čerstvý absolvent Univerzity Palackého v Olomouci a vědecký aspirant profesora Aloise Vystrčila s patřičným respektem a současně obdivem poslouchal vášnivého a často velmi kritického diskutéra docenta Červinku. Když jsem přednášel svůj příspěvek, předem jsem měl obavu z jeho pronikavých otázek a připomínek, tak často odhalujících slabé stránky prezentovaných výsledků. Byl králem diskuzí a jako takový byl respektován. Pak jsem se s ním setkal při obhajobě své doktorské disertační práce v roce 1986. Byl členem komise a dal mi svůj hlas. Vážím si toho dodnes. V roce 1993 jsme se setkali v Hlavním výboru ČSCH a od té doby jsem měl možnost být s profesorem Červinkou v kontaktu častěji. Ne vždy souhlasil s mými názory či mojí osobou jako takovou. Vždy to však otevřeně a bez jakýchkoliv postranních úmyslů řekl. Jako dlouholetý funkcionář ČSCH byl v jednání konstruktivní a v řadě věcí mi pomohl. Nepřísluší mi jubilanta hodnotit, nicméně pro mne je jednou z nejvýraznějších osobností společenství českých chemiků, osobností, která ovlivnila chemii v naší zemi v mnoha směrech a to většinou pozitivně. Byl respektovaným vysokoškolským učitelem, zanechal výraznou stopu v několika generacích chemiků, vždy usiloval o vysokou odbornou úroveň výuky organické chemie a vědeckého výzkumu v tomto oboru. Patří k těm, kteří utvářeli činnost České společnosti chemické a byli zárukou její přitažlivosti pro širokou chemickou obec.
Chci tímto článkem poděkovat jubilantovi za to, že pro mne byl a zůstává osobním příkladem v mnoha směrech. Příkladem toho, že ne snaha po společenském uznání, často problematickém, ale profesionalita v oboru je to, co z odborníka dělá uznávanou osobnost. Panu profesorovi přeji do dalších let jménem svým a jménem všech členů České společnosti chemické zdraví, tvořivost a rodinnou pohodu.
Vilím Šimánek
Životní výročí prof. RNDr. Jaroslava Vulterina, DrSc.
Dne 7. dubna roku milenia se pro nás, kteří známe prof. RNDr. Jaroslava Vulterina, DrSc., stane neuvěřitelné skutkem. Stále příjemně naladěný pan profesor bude sedmdesátníkem. Tento rodák z Kolína po maturitě vystudoval matematicko- fyzikální fakultu Univerzity Karlovy (UK) v oboru chemie. Poté nastoupil jako asistent na katedru chemického průmyslu ekonomicko-inženýrské fakulty Českého vysokého učení technického a později jako odborný asistent na katedru analytické chemie VŠCHT vedené prof. Čůtou. V externí aspirantuře na Přírodovědecké fakultě UK získal v oboru analytická chemie hodnost kandidáta věd. Na oddělení instrumentální analýzy VŠCHT pod vedením doc. Štráfeldy obhájil habilitační práci a v r. 1967 byl jmenován docentem. Po svém přechodu na katedru chemie Pedagogické fakulty UK r. 1976 obhájil na Přírodovědecké fakultě UK doktorskou dizertační práci a v r. 1989 mu byla udělena hodnost doktora věd. V r. 1990 byl jmenován profesorem.
Profesor Vulterin publikoval v tuzemsku i v zahraničí více než 150 prací v monografiích a odborných periodikách. Je hlavním autorem či spoluautorem učebnic a skript pro výuku chemie. V rámci výsledků vědeckého výzkumu publikoval pro praktické využití v průmyslu řadu analytických metod, které jsou doposud využívány v praxi.
Vstup prof. Vulterina na katedru chemie Pedagogické fakulty UK byl významnou změnou v zaměření a v odborné úrovni tohoto pracoviště. Již v r. 1978 vytvořil koncepci a přednášel tematiku ekologie a ekologické výchovy pro budoucí učitele chemie. Později se tyto přednášky staly součástí všeobecné přípravy všech studentů fakulty. V návaznosti na svoje dřívější zkušenosti z vědeckého výzkumu v "čisté" chemii se významným způsobem zapojil do řešení mezinárodních a celostátních výzkumných úkolů v oblasti ekologické výchovy.
Všichni kolegové a studenti si váží prof. Vulterina pro jeho odbornou kvalifikovanost, náročnost na pracovní výkon, lidskost a laskavost. Jubilantovi přejeme, aby zůstal při zdravé životní síle co nejdéle.
Pavel Beneš
K sedmdesátinám prof. Ing. Jaroslava Churáčka, DrSc.
Neuvěřitelná zpráva pro každého, kdo profesora Churáčka potká. V červenci oslaví "sedmdesátku", ač se tomu jeho tělo i duch úspěšně brání. Vždyť každou zimu jezdí lyžovat na alpské sjezdovky a jeho manažerské schopnosti by mu mohl závidět leckterý z jeho mladších kolegů. Data ovšem potvrzují, že prof. Ing. Jaroslav Churáček, doktor chemických věd a člen Učené společnosti České republiky, se narodil 15. července 1930 v Novém Bydžově. Tam prožil dětství a vychodil obecnou a měšťanskou školu, v prvních poválečných letech navštěvoval odbornou školu pro drogisty a laboranty v Hradci Králové a poté Státní vyšší průmyslovou školu chemickou v Liberci. V roce 1952 byl přijat ke studiu na nově založené Vysoké škole chemické v Pardubicích, kde se rozhodl pro specializované studium analytické chemie a pod vedením prof. Jurečka vypracoval a v r. 1957 obhájil diplomovou práci z oboru analýzy organických látek. Již rok před ukončením studia pracoval na katedře jako odborný instruktor, od r. 1957 pak jako asistent.
Když ho koncem roku 1959 prof. Jureček pověřil přípravou samostatného předmětu předběžně nazvaného Analýza směsí organických látek, začal tuto problematiku v r. 1960 přednášet pod názvem Chromatografie. Pardubická VŠCHT tak byla vůbec první vysokou školou v republice, kde byly zahájeny samostatné přednášky z tohoto velmi významného oboru. O několik let později (1966) napsal také první u nás vydaná skripta o chromatografických metodách. To už měl za sebou dvě významné etapy, když v r. 1963 obhájil kandidátskou disertační práci, v r. 1966 habilitační práci. Obě představovaly významný příspěvek k chromatografické separaci mastných kyselin. V r. 1975 obhájil doktorskou dizertační práci, v níž se zaměřil především na nové derivatizační techniky, které umožňovaly detegovat stopová množství některých kontaminantů životního prostředí.
Koncem 70. let nastartoval novou kapitolu, když s čerstvým absolventem katedry, který na ní zůstal v rámci studijního pobytu, se začal (opět jako jeden z prvních v republice) zabývat vysokoúčinnou kapalinovou chromatografií (tím mladíkem nebyl nikdo jiný než současný prof. Ing. Pavel Jandera, DrSc., který se vypracoval v jednoho z předních specialistů světové pověsti v tomto oboru). S ním začínal na problematice gradientové chromatografie, s ním uveřejnil desítky prací v odborném tisku, s ním napsal i první česky psanou knihu o HPLC. V r. 1971 byl ustanoven vedoucím katedry analytické chemie a v r. 1981 jmenován vysokoškolským profesorem. Jak postupně získávalo na významu jeho postavení na katedře, obklopoval se spřízněnými kolegy a mladšími odchovanci, z nichž postupně vyrostl velice ambiciózní a produktivní tým. S předstihem rozpoznával cesty dalšího vývoje. I ve skromných podmínkách dokázal vybudovat kvalitní zázemí, vytvořil podmínky pro práci a potom nechal pracovat. Nelpěl na detailech v postupu, důraz kladl na preciznost ve výsledcích. Dokázal být velkorysý, když bylo třeba. Nebál se přenést odpovědnost a trpělivě pomáhal hledat nejlepší varianty řešení. Prof. Churáček je autorem či spoluautorem 173 původních prací a 16 monografií, zaměřených na organickou analýzu a chromatografii. Většina původních prací byla uveřejněna v mezinárodních časopisech, téměř polovina monografií vydána v zahraničních nakladatelstvích. Přednášel na řadě mezinárodních sympozií i na domácích odborných setkáních. A má nepopiratelně velkou zásluhu na tom, že pardubická chromatografická škola má dnes velmi dobré jméno doma i v zahraničí.
Po listopadu 1989 - právě v době, kdy jich bylo nejvíce třeba - vyplavaly na povrch jeho manažerské schopnosti. Svoji práci zaměřil do grantové problematiky a podařilo se mu získat nezanedbatelné finanční prostředky, potřebné k vybavení pracoviště instrumentací srovnatelnou s vyspělými zeměmi. Pracoval v Akademickém senátu a v Radě vysokých škol. Od r. 1993 se angažuje i v grantových agenturách (GA Akademie věd, později i GA ČR). V letech 1994-1997 zastával funkci prorektora Univerzity Pardubice. Od roku 1998 zastává funkci předsedy Podoborové komise pro chemické obory, od r. 1997 je členem Oborové komise přírodních věd. Je členem Akreditační komise pro přírodovědné obory. Další kontrolní a hodnotitelskou činností se zabýval jako člen Akademického hodnotitelského grémia a počítá se s jeho aktivním působením i v dalším připravovaném hodnocení ústavů Akademie věd. V r. 1998 znovu dostal dekret na předsedu komise pro obhajobu "velkých doktorátů" (DrSc.) v oboru analytické chemie (tuto funkci vykonával od r. 1982). Po celou dobu svého působení na VŠCHT pilně pracoval i v Chemické společnosti, do r. 1997 předsedou její pardubické pobočky. Udělení Hanušovy medaile, jakož i čestného členství, plně vyjadřuje uznání za vykonanou práci. Je členem Chromatographic Society (Nottingham), členem Komise pro spolupráci ČR a Národní vědeckou nadací USA, v letech 1994-1998 byl členem sněmu Akademie věd ČR. A to jsme na řadu postů určitě zapomněli. Nejvyšší pocty se mu však dostalo v roce 1995, kdy byl zvolen členem Učené společnosti České republiky.
Konference s mezinárodní účastí "Pokroky v chromatografii a elektroforéze 2000", plánovaná na počátek měsíce září, bude nejen příspěvkem k 50. výročí vysokého školství v Pardubicích, ale také poděkováním prof. Churáčkovi za vše, co v této oblasti vykonal. Přestože nabízel v prvé řadě především práci, našel vždy dostatek lidí, které bez ohledu na věk dokázal stmelit a kteří v něm kromě špičkového odborníka a učitele viděli především člověka. Vedle nich si udržel kromě skvělé fyzické kondice i záviděníhodnou psychickou svěžest.
Jardo, ať Ti Tvůj neutuchající elán ještě dlouhou dobu vydrží! K tomu Ti za všechny spolupracovníky přejeme hodně pohody v osobním životě a především pevné zdraví.
Karel Vytřas, Karel Ventura
Profesorka Anna Sopková (1927-1999)
S hlbokym zármutkom sme prijali správu o nečakanej ťažkej strate, ktorá postihla priateľov, kolegov a sprolupracovníkov prof. Ing. Anny Sopkovej, CSc., ktorá nas náhle opustila dňa 19. 11. 1999. Pracovala aktívne do poslednej chvíle svojho života. Večer skončila prácu pri počítači a o hodinu neskôr sa jej niť života navždy pretrhla.
Prof. Ing. Anna Sopková, CSc., sa narodila 28. februára 1927 v Seredi. Po ukoncení Chemickotechnologickej fakulty SVŠT v Bratislave (v roku 1951) pôsobila v Kremnici, Prahe, Banskej Štiavnici, Banskej Bystrici a od roku 1961 v Košiciach.
Svoje pôsobenie ako chemická inžinierka začala v Rudných baniach v Kremnici, neskor v roku 1954, už ako matka dvoch detí, nastúpila do Biotiky v Banskej Bystrici ako vedúca technicko-ekonomických informácií. V roku 1961 začala pracovať v Štátnej vedeckej knižnici v Košiciach ako odborný bibliograf. V tom čase bol jej manžel menovaný profesorom na Baníckej fakulte VŠT.
Po založení Prírodovedeckej fakulty UPJŠ nastúpila v roku 1963 na formujúcu sa Katedru chémie. Celá jej ďalšia pedagogická, vedecko-výskumná a organizačná činnosť je spätá s touto katedrou, resp. z nej vyčlenenou Katedrou anorganickej chémie. Kandidátsku dizertačnú prácu vypracovanú externe na Ústave pre výskum rúd v Prahe, úspešne obhájila v roku 1969 a habilitačnú prácu obhájila na Prírodovedeckej fakulte UK v Bratislave v roku 1971.
Pre svoje vynikajúce organizačné schopnosti vo vedecko- výskumnej a pedagogickej oblasti bola v rokoch 1971 až 1981 vedúcou Katedry anorganickej chémie Prírodovedeckej fakulty UPJŠ. Viac ako 20 rokov bola zodpovedná za výskum na tejto katedre. V prvych rokoch to boli predovšetkým inkluzívne zlúčeniny typu klatrátov tetrakyanokomplexov, neskôr aj iné typy inkluzívnych zlúčenín, vrátane cyklodextrínov, zeolitov a kombinácií syntetických a prírodných inkluzívnych zlúčenín s využiteľnými vlastnosťami v separačných procesoch, agrochémii, veterinárnej farmácii a iných oblastiach.
Popri svojom odbornom raste bola aktívne zapojená do pedagogickej činnosti. Viedla prednášky zo Všeobecnej chémie, Anorganickej chémie, Priemyselnej chémie, Molekulových zlúčenín a ďalších disciplín. Jej pedagogická aktivita zasahovala aj do postgraduálneho štúdia. Pre potreby študentov napísala viacero skrípt a podieľala sa na tvorbe vysokoškolských učebníc. Veľa študentov pod jej vedením vypracovalo diplomové práce a práce ŠVOČ. Bola školiteľkou rigoróznych a dizertačných prác. Dosiahnuté výsledky v oblasti vedecko-výskumnej činnosti a bohaté skúsenosti z pedagogickej činnosti vyústili do jej inaugurácie v roku 1991 (v Pardubiciach).
Významný je jej príspevok pri organizovaní vedeckých podujatí a odborného života vedeckých spoločností. V roku 1973 založila Odbornú skupinu anorganickej chémie vo Východoslovenskej pobočke SCHS v Košiciach, ktorej bola predsedníčkou, neskôr čestnou predsedníčkou. V roku 1987 bola vyznamenaná "Hanušovou medailou ČSCHS" za jej aktívnu činnosť a príspevok k rozvoju chémie v Československu.
Svojou vedecko-výskumnou činnosťou významne prispela k rozvoju chémie inkluzívnych zlúčenín v Československu. Pod jej vedením bol zorganizovaný prvý (v r. 1981) a štvrtý (v r.1991) medzinárodný seminár "Inclusion Compounds".
Prof. Sopková bola dobrým odborníkom aj v oblasti termickej analýzy. Bola členkou Medzinárodnej konfederácie pre termickú analýzu a kalorimetriu (ICTAC) a posledné roky korešpondentkou časopisu ICTAC News pre Slovensko. Od roku 1993 bola členkou redakčnej rady časopisu Journal of Thermal Analysis.
Bola autorkou alebo spoluautorkou viac ako 140 odborných publikácií. Prispievala aj k aktivitám iných univerzít a vedecko- výskumných ústavov v Bratislave, Prahe, ale aj iných pracovísk v zahraničí. Vo svojej odbornej činnosti intenzívne pokračovala aj po svojom odchode do dôchodku v roku 1993, čoho výsledkom boli jej publikácie uverejnené v rokoch 1993-1999 v zahraničných časopisoch a vystúpenia na domácich a zahraničných konferenciách.
Jej láska a úcta k ľuďom, schopnosť pomáhať, vypočuť a riešiť problémy iných ľudí bola obdivuhodná. Jej životná energia a pracovný elán až do posledných hodín pred jej náhlym odchodom inšpirovali a budú naďalej inšpirovať jej bývalých študentov, kolegov, priateľov a blízkych.
Za jej celoživotné dielo jej patrí naša úcta, obdiv a vďaka.
Mária Reháková, Ján Bubanec
Odešel Ing. Blahoslav Sedláček, DrSc.
Začátkem prosince minulého roku opustil českou makromolekulární obec a českou vědu Blahoslav Sedláček. Byl jedním z nejbližších spolupracovníků profesora Otty Wichterla. Spolu s ním budoval na sklonku padesátých a na začátku šedesátých let moderní výzkumné centrum, Ústav makromolekulární chemie ČSAV, který se brzy stal základním místem výzkumu polymerů u nás, a ve světě získal pověst předního a uznávaného pracoviště.
Blahoslav Sedláček se narodil 10. října 1925 v Drahotuších na Moravě. Chemické vzdělání získal na brněnské technice. K makromolekulárním látkám ho přivedla práce v Ústavu organické chemie a biochemie, kde se stal záhy vedoucím laboratoře fyzikální chemie, na tehdejší dobu výborně přístrojově vybavené. Tehdy významně přispěl k objasnění chování biopolymerů v roztoku a k problematice jejich denaturace. Proto také, jakmile se objevila představa o založení ÚMCH, se profesor Wichterle obrátil na Blahoslava Sedláčka. Inspirováni největším evropským ústavem Centre de Recherches sur les Macromolécules ve Štrasburku, počítali budovatelé ÚMCH s vytvořením dvou srovnatelných sekcí - chemické a fyzikální. Zcela přirozeně se hlavou fyzikální části stal Blahoslav Sedláček.
Blahoš - díky své nezměrné energii a elánu - překonával nejen specifické materiální potíže tehdejší doby spojené s vybavením laboratoří, ale i mnohem horší potíže "kádrové". Během krátké doby se Blahošovi podporovanému profesorem Wichterlem podařilo získat přední české odborníky, do té doby působící na jiných výzkumných pracovištích v republice, a zřídit v rámci fyzikální sekce oddělení specializovaná na jednotlivé obory zabývající se strukturou a vlastnostmi makromolekulárních soustav. Tato oddělení byla relativně dobře technicky vybavena a interdisciplinární spolupráce mezi nimi začala brzy poskytovat kvalitní výsledky. Blahoš sám zůstal věrný své původní disciplině - optickým metodám, zejména rozptylu světla - a významně přispěl k objasnění tvorby a struktury hydrofilních gelů.
S Blahoslavem Sedláčkem je spojena i další, po celém světě dodnes dobře známá aktivita ústavu. Je to tradice letních mezinárodních vědeckých setkání, věnovaných určitým specializovaným oblastem, jež vhodně doplňují velké konference. Blahoš tento program výstižně nazval Microsymposia on Macromolecules. První mikrosympozium s názvem Polymer Gels and Concentrated Solution se konalo v roce 1967 a od té doby každoročně proběhnou zpravidla dvě takováto vědecká setkání. Blahoš byl hnací silou mnoha jiných aktivit. Byl osobností, která svým životním dílem přispívala k rozvoji české makromolekulární vědy a šíření vzdělanosti. Řídil publikační činnost ústavu a všemožně ji podporoval. Zavedl vydávání řady tzv. malých makromolekulárních monografií, k jejichž autorství byli zváni ti nejpovolanější z celé republiky, a které se výborně ujaly na jiných výzkumných pracovištích a na vysokých školách. Blahoš se staral o to, aby ústav měl dostatek kvalitního vědeckého dorostu a aby výchova budoucích badatelů byla na špičkové úrovni. Významně přispíval k domácí i mezinárodní vědecké spolupráci.
S nástupem normalizace v sedmdesátých letech a dosazením nového vedení do ÚMCH se postavení Blahoše Sedláčka postupně zhoršovalo a jeho vliv slábl, až byl od jakékoliv rozhodovací a organizační činnosti zcela odstaven. Ještě před tím se mu však podařilo "zachránit" v ÚMCH několik vědeckých pracovníků vysokých škol, kterým by jinak další vědecká a pedagogická práce byla bývala z politických důvodů znemožněna.
Blahošovi se dostalo v životě mnoha ocenění za jeho vědeckou a organizační činnost. Nejvíce ho mohlo těšit vědomí, že myšlenky, které v ústavu uskutečnil, žijí dál.
Karel Dušek
Ing. Jaroslava Turková, DrSc. - in memoriam
V pátek dne 4. února 2000 po krátké nemoci ve věku 67 let zemřela známá a význačná vědecká pracovnice Ing. Jaroslava Turková, DrSc. Za týden poté jsme se s ní v obřadní síni v Českém Brodě rozloučili. Její životopisná data jakož i podstatné rysy její profesionální činnosti byly již v Chemických listech zveřejněny u příležitosti jejích šedesátin (86/1992/549-550) a mnohé lze také nalézt v kompendiu "Kdo je kdo v ČR na přelomu 20. století". Proto se v této stati omezím jen na pár vzpomínek jakožto školitel v rámci její aspirantury, spolupracovník v raných stadiích jejího odborného vývoje a kolega při jejím úplném osamostatnění.
Když jsme spolu s Dr. Bořivojem Keilem - tehdy vedoucím oddělení bílkovin - 26ti letou absolventku VŠCHT v Praze a pak technickou vedoucí v závodě Pektina v Heřmanově Městci Ing. Jaroslavu Turkovou (bydlící v Českém Brodě a matku malého dítěte) na Ústav organické chemie a biochemie ČSAV přijímali, zajímali jsme se - mimo odbornou způsobilost - také o to, zda má zajištěnu péči o malé děti, neboť jsme se obávali obvyklých častých absencí. Uchazečka nás přesvědčila, že o dítě dle potřeby pečuje činorodá babička. Byla proto přijata. Opravdu, aspirantka žádné velké absence neměla a pilně se věnovala své práci na určování struktury antibiotika albomycinu - v roce 1962 obhájila dizertaci na toto téma. Pak se věnovala několik let se mnou studiu proteolytických enzymů z aspergilů. Později se specializovala na afinitní chromatografii a imobilizaci enzymů, kde dosáhla pozoruhodných úspěchů a světového uznání, zejména když v roce 1978 vydala v nakladatelství Elsevier svou prvou velkou monografii "Affinity Chromatography", přeloženou i do ruštiny, která se dočkala dalšího doplněného vydání v roce 1993 pod názvem "Bioaffinity Chromatography". Během své činnosti v biochemickém oddělení ÚOCHB ČSAV sepsala sama nebo se spolupracovníky více než 120 vědeckých publikací, 30 patentů a nejméně 14 kapitol do různých monografií.
Ing. Turková se neomezovala jen na práci v laboratoři a sepisování odborných statí. Byla také členkou ediční rady časopisu "J. Chromatogr., Biomed. Appl.", spoluredaktorkou evropského časopisu "Int. J. Bio-Chromatogr.", členkou výborů Chromatografické sekce ČSCH a předsedkyní pracovní skupiny "Biochemické rozpoznávání", jakož i členkou rigorozní komise a komise pro vědecké hodnosti. Přednesla řadu často vyžádaných přednášek na nejrůznějších mezinárodních sympoziích v Evropě, v USA, v Indii i v Japonsku. Na různých zahraničních institutech absolvovala kratší studijní pobyty, i jako "hostující profesor".
Při všem tom pamatovala i na výchovu vědeckého dorostu a v její laboratoři jsme velmi často nacházeli stážisty domácí i zahraniční. Její působení jako školitelky-specialistky diplomantů a doktorandů ukončila až její smrt. Za svou práci získala řadu čestných uznání a ocenění nejen od mateřského pracoviště ÚOCHB ČSAV, ale i od městské rady ČS VTS, Federace evropských biochemických společností, Českého výboru Společnosti průmyslové chemie ČS VTS, a samotné Akademie věd aj.
Je jistě s podivem, že při této hodně široce rozvinuté odborné činnosti si našla čas i na aktivity v mezilidských vztazích. Jako nestranička byla předsedkyní Společenské komise bývalého Českého svazu vědeckých pracovníků, po roce 1989 poslankyní městského zastupitelstva v Českém Brodě, bojovnicí sociálně- zdravotní komise za zachování nemocnice v tomto městě (kde na neštěstí i zemřela) a obětavou a agilní předsedkyní pražské větvě Svazu pro vědu a umění. Od mládí byla aktivní členkou SOKOLA v Českém Brodě. Myslím si, že tyto mnohé veřejné aktivity, při kterých často nedbala na své zdraví, přispěly k jejímu předčasnému odchodu. Vždyť intenzivně vědecky pracovala i jako důchodkyně do poslední chvíle před onemocněním jak na svém původním pracovišti - Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd České republiky (kam 3× týdně o půl osmé ráno dojížděla z Českého Brodu), tak i s pracovníky Ústavu makromolekulární chemie AV ČR, Ústavu patologické fysiologie 1. LF UK, katedry biologických a biochemických věd Univerzity v Pardubicích, Katedry mikrobiologie PřF Masarykovy Univerzity v Brně atd.
Co říci na závěr? Ing. Jaroslavu Turkovou, DrSc., považuji za svoji nejlepší aspirantku. Školitel má vždy radost, když jeho odchovanec se ve svém oboru významně uplatní. Měl jsem vždy ve zvyku se stýkat se svými aspiranty či dlouhodobými stážisty i společensky mimo laboratoř, což platilo v míře vrchovaté i pro Jarku Turkovou a její rodinu. Nejsem jistě sám, kdo byl úmrtím šokován a velice želí jejího odchodu. Kdyby ji zákeřná nemoc z našeho středu nevyrvala, mohla pro rozvoj svého vědního oboru i pro mezilidské vztahy ještě mnoho cenného vykonat.
Otakar Mikeš
Vzpomínka na Františka Šantavého
S profesorem Šantavým jsem se poprvé setkal na počátku šedesátých let, když můj vedoucí na Technické univerzitě v Braunschweigu, prof. Awe, nesouhlasil se strukturou alkaloidu rhoeadinu (I), hlavního alkaloidu Papaver rhoeas (vlčí mák), kterou na základě analýzy spektrálních dat navrhl prof. Šantavý se svými spolupracovníky. Prof. Awe navrhl pro rhoeadin strukturu II, protože Šantavého struktura I neodpovídala výsledkům degradačních reakcí rhoeadinu. Proto pozval prof. Šantavého, aby v Braunschweigu přednesl přednášku o alkaloidech vlčího máku. Tomu se podařilo překonat všechny překážky, které v době existence železné opony omezovaly cestování do zahraničí a jeho návštěva se uskutečnila. Během diskuse o rhoeadinu jsme s profesorem Awe zjistili, že kontrakce kruhu, byla výsledkem našich degradačních experimentů a že struktura alkaloidu navržená prof. Šantavým je správná. Prof. Šantavý byl osobním hostem mé ženy a mne a velmi dobře si vzpomínám na jeho poznámky týkající se poslání vědce zabývajícího se farmaceutickou a lékařskou chemií. Šantavý prohlásil, že se považuje především za lékaře a chemie je pouze jeho "koníčkem". Radil mi, abych nikdy při svém výzkumu neztratil ze zřetele, že výsledky jsou určeny především trpícím pacientům.
O několik roků později mě prof. Šantavý pozval do Olomouce. Moje přednáška byla plánována na konec srpna roku 1968 a nebyla realizována. Došlo k invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa. Moje přednášky v Praze, Olomouci a Bratislavě byly proto posunuty na jaro 1969 a nicméně byly poznamenány přítomností cizích vojsk na území Československa. Vzpomínám si velmi dobře na hlubokou depresi a nervozitu všech, se kterými jsem se tehdy setkal a rozmlouval.
Po působení na Univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem jsem odešel na Lékařskou fakultu Bernské univerzity. Domnívám se, že osobní kontakty prof. Šantavého s nositelem Nobelovy ceny prof. Tadeusem Reichsteinem usnadnily můj příchod na fakultu. V nové funkci jsem mohl využít podněty prof. Šantavého, které mi zůstaly v paměti z našich prvních rozhovorů před mnoha roky a polovina mojí skupiny začala pracovat na výzkumu, který vzešel z potřeb ústavů neurologie a dermatologie. U příležitosti 60. narozenin prof. Šantavého v roce 1975 jsem mu věnoval publikaci zabývající se polarografickým stanovením antiepileptik a jejich metabolitů v plazmě. Prof. Šantavý a jeho paní Helena navštívili v tomto roce Bern a velmi dobře si vzpomínám na společný výlet do hor, kdy mně a mojí ženě František odkrýval své ohromné znalosti z botaniky. Problémy s cestováním z tehdejšího Československa neumožnily Šantavým se přesunout s námi na kongres do Francie. Dnes, hodnotím-li všechny tyto těžkosti, pak vědecké výsledky, které v té době dosáhl tým prof. Šantavého byly obdivuhodné a osobně si jich vážím.
Během mého působení v Bernu, fakultu navštívil MUDr. Vladimír Preininger. Jeho návštěva ještě více upevnila kontakty mezi mnou a Ústavem lékařské chemie Univerzity Palackého v Olomouci. V roce 1983 František Šantavý zemřel. Jeho předčasná smrt byla těžkou ztrátou pro celou komunitu chemiků v oboru přírodních látek. Krátce poté mě Vadimír Preininger pozval do Olomouce. V té době vedla Ústav lékařské chemie doc. Alice Němečková, která se orientovala především na výukové filmy. Chemie alkaloidů však zůstala i v této době výzkumnou orientací ústavu.
Při mé další návštěvě Olomouce v roce 1993 jsem zjistil, že došlo k rozšíření výzkumného zaměření ústavu o studium biologické aktivity přírodních látek. Jsem si zcela jist, že tento vývoj by byl prof. Šantavým uvítán, vždyť vlastní lékařská terapie se z velké části opírá o výsledky ostatních přírodovědných oborů.
Po dobu, kdy ústav vede prof. Vilím Šimánek přijelo ke mně na Farmaceutickou fakultu Univerzity Regensburg mnoho mladých vědců z Palackého univerzity, aby se seznámili se speciálními technikami a metodikami používanými na mém ústavu. Řada společných publikací a plodná spolupráce jasně ukazují, že tyto pobyty nepatří mezi ty, které jsou v Německu klasifikovány jako "vědecká turistika". Proto jsem se mohl jako vědecký poradce DAAD vždy zaručit, že granty poskytnuté českým vědcům jsou účelné.
Když jsem byl mladým vědcem, měl jsem to štěstí, že František Šantavý byl mým přítelem a učitelem, který korigoval moje vědecké myšlenky a případné chyby - vždy ještě před jejich publikováním! Nyní je mi potěšením podporovat vědeckou kariéru jeho " žáků, vnuků a vnuček".
Regensburg, únor 2000, Wolfgang Wiegrebe
Evropská síň slávy
Již jsme psali před delší dobou, že byly shromažďovány návrhy na nominace pro zařazení do seznamu 100 evropských chemiků, který byl vydán u příležitosti roku 2000 Federací evropských chemických společností (FECS). Evropské chemické společnosti, jak každá sama za sebe tak na vzájemných schůzích orgánů FECS, zažily nejednu horkou chvilku i mnoho kuloárových jednání. Vznikl seznam (viz např. Chemistry in Britain, February, 50 (2000)), který do jisté míry obráží podíl evropských mocností i na rozvoji chemie (Německo 28 jmen, Británie 24, Francie 15, Švédsko 5, Rusko 5). Češi se mohou radovat majíce v seznamu svého Jaroslava Heyrovského. Trochu radosti přidá i konečná nominace Leopolda Ruzicky a Vladimira Preloga. Za zmínku stojí, že pouze Lavoisier a Berzelius získali svou konečnou nominaci za 100% skore.
Heinrich Wieland (1877-1957)
Wieland pocházel z rodiny ředitele rafinerie drahých kovů ve Pforzheimu. Studoval postupně na univerzitách v Mnichově a ve Stuttgartu. Roku 1904 se habilitoval v Mnichově a roku 1913 se stává profesorem na mnichovské technice, od roku 1925 pak na univerzitě. Ve svém velmi rozsáhlém díle (400 publikací) se Wieland věnoval studiu fulminové kyseliny, volných radikálů, struktuře alkaloidů (strychninu, alkaloidů morfia a lobelky), barvivům motýlích křídel, žlučovým kyselinám, toxinům z ropuch a muchomůrky hlíznaté. Při řešení struktury žlučových kyselin aplikoval odbourání postranního řetězce obsahujícího karboxylovou skupinu reakcí esteru s fenylmagnesiumbromidem a oxidaci po dehydrataci vzniklého terciárního alkoholu (Barbierovo- Wielandovo odbourávání). Za objasnění struktury žlučových kyselin získal Wieland roku 1927 Nobelovu cenu. Do výzkumu ropuších toxinů na univerzitě ve Freibergu, kde Wieland působil před nástupem do Mnichova, se zapojili studenti, kteří během deseti dnů pochytali 27 tisíc ropuch, odebrali jim toxin a zase je vrátili do přírody. Při studiu toxinů muchomůrky zpracoval jeho asistent Witkop 500 kg hub a přitom utrpěl zánět očí a ekzémy. Wieland je dál v povědomí organických chemiků starší generace zakotven jako editor vynikající "kuchařky" Die Praxis des organischen Chemikers.
Wieland byl filozoficky a umělecky založen, dobře hrál na klavír. K vládnoucímu nacistickému režimu byl dost kritický a nesouhlasil s antisemitismem. Při přednáškách studentům s oblibou vykládal, že fosfor je obsažen také v mozku a pokračoval "Německo je dnes jedna ze zemí nejchudších na fosfor". Při procesu obžalované skupiny studentů v předsálí soudní síně profesor s každým obviněným mluvil a svědčil v jeho prospěch. Když profesor Wieland dostal příkaz odstranit z rasových důvodů z ústavu bustu svého předchůdce Willstttera, odpověděl tak, že odstranil i busty Liebiga a Baeyera. V Paříži na banketu chemické společnosti roku 1938 měl v úzkém kroužku kolegů prohlásit, že nacističtí zločinci Německo ruinují. Ve svém ústavu pak Wieland přijímal i studenty, kteří měli židovské prarodiče a stále udržoval nápis "Willsttter-Labor" nad vchodem do místnosti, kde jeho předchůdce pracoval.
Heinrich Wieland se oženil roku 1902 s Josefinou Bartmannovou z Mnichova. Měli tři syny a dceru, Wolfgang byl doktorem farmacie, Otto profesorem medicíny, Theodor (1913-1995) se stal profesorem organické chemie na univerzitě ve Frankfurtu nad Mohanem. Zabýval se hlavně studiem peptidů a dořešil po svém otci strukturu faloidinu z muchomůrky, přednášel i v Praze. Dcera Eva se provdala za Feodora Lynena, profesora biochemie v Mnichově, laureáta Nobelovy ceny za fyziologii a medicímu z roku 1964.
Literatura
Huisgen R.: Proc. Chem. Soc. 1958, 210.
Witkop B.: Angew. Chem. 89, 575 (1977).
Freise G., Hamm-Brücher H.: Chem. Unserer Zeit. 11, 143 (1977).
Miloslav Ferles
Obsah této rubriky může naplňovat charakter sdělení vymezeného Kodexem reklamy (Rada pro reklamu, březen 1997) označeného jako INZERÁT-REKLAMA ve smyslu Zákona O regulaci reklamy a doplnění Zák. 468/91 Sb (Sb. 40/95). Zájemci o publikování technických novinek jsou vítáni, ať již to budou odborníci, kteří ze své praxe něco chtějí pochválit, nebo firmy, které se chtějí pochlubit.
Pokud není k dispozici ve Vašem výtisku CHL odpovědní pohlednice, použijte prosím korespondenční lístek nebo pošlete E-mail na adresu csch@csch.cz.
Jak se vyvíjí v poslední době ACD NAME
Nomenklaturní program na automatické pojmenovávání chemických struktur z nakreslených vzorců v editoru ChemSketch zná z verzí šířených jako DEMO mnoho českých chemiků a někteří si dokonce neváhali na základě DEMO verze utvořit názor na kvalitu verze "ostré". Podívejme se proto blíže, jak se tento balík programů vyvíjel v poslední době. Ze podotknutí stojí, že program existuje ve dvou úrovních, tj. jako školní verze pro výuku (generátor) a plná verze pro praxi a to vždy pro názvoslovnou normu IUPAC a CAS (Chemical Abstracts Service).
Nejprve bylo v přechodu z verze 3 na 3,5 doplněno 97 prvků periodické tabulky (viz např. ytterbium(3+) hexacyanoferrate(3-) nebo dipotassium tetrachloro(diphenyl)platinate(2-)), aminokyseliny D i L a jejich jednoduché deriváty plus monosacharidy. Dále byly doplněny sigma-vazebné organokovy (bromo(bromophenyl)magnesium a cyclohexyllithium), molekulárně adiční sloučeniny, hydrohalogenidy, hydráty, amoniáty (např. 4-aminobenzoic acid hydrobromide nebo 1,3-cyclobutanedicarboxylic acid dihydrate). V dalším přechodu na verzi 4 přibyla plná verze cukerné nomenklatury, nomenklatura okolo 130 typů přírodních látek (steroidů, alkaloidů a terpenů), aditivní funkční skupiny, set funkčních skupin se rozrostl na úctyhodných 40 000 (1400 ve verzi 2,5 a 10 000 ve verzi 3) a byla doplněna stereo konvence s tím, že je možno volit jak znázorníme "nahoru a dolu". Ve výkladové části obrazovky přibyly sekce D, E a F z "IUPAC Recommendations 1979". Co dále? V obvykle dobře informovaných kruzích se proslýchá, že letos bude doplněn set látek o další a-aminokyseliny, peptidy a jejich deriváty, o skládání cyklických systémů (včetně symetrických) a o systémy s můstky přes anelované kruhy. Odborníci z celého světa se shodují na tom, že "tento prášek je lepší než ten Váš obyčejný". On totiž nemá v této podobě na světě konkurenci. (#0401)
ChemOffice WebServer v novém kabátě
ChemOffice WebServer 2000 je posledním převtělením webově orientované informační technologie CambridgeSoft˘s, jejíž historie se počala roku 1995. ChemOffice WebServer je komplexně provázaná informační a vědecká aplikace, propojená se zdroji průmyslových a obchodních informací. Tento produkt je propojen i s nástroji jako Microsoft SQL Server a Oracle, a je projektován aby sloužil k produkci, uchování a hledání chemických dat. Nové rysy pro rok 2000 zahrnují zdokonalení uživatelského prostředí jako uchování dotazů (saving queries), proznačování nalezených odpovědí (marking hits), zdokonalení ovládání zobrazených výsledků a integraci s programem CS ChemFinder v jeho použití jako vnitřního nástroje MS Excel. Nová integrovaná databáze ChemACX obsahuje nejen přístup k datům, ale i možnost on-line objednání více než půl milionu produktů od ztrojnásobněného počtu dodavatelů. ChemACX může být integrována do stávajících objednávkových systémů anebo sloužit sama o sobě. Dalšími novinkami v CSCO WebServer 2000 jsou dvouúrovňová chemická registrace, doplněná dávkovým zpracováním, automatizovaným vyhledáváním duplikátů a přehledným zpracováváním fyzikálních dat. Jako nadstavba může sloužit brána do Derwent data (jako např. World Drug Alerts), ISI Reaction Databases (jako CCR) a reakčních databází InfoChem GmbH. CSCO Web Server je nepostradatelným pomocníkem i pro vytváření podnikových intranetových sítí a internetových serverů, obdařených notnou dávkou chemické inteligence a možností propojení s datovými, informačními, vyhledávacími a obchodními zdroji na serverech fy Cambridge Software v USA (ChemFinder, ChemQuote, ChemACX, SciStore, ChemStore, LabEquip, ChemNews, ChemSell a ChemClub). Komplexností svého přístupu, která k výše jmenovaným atributům přiřazuje implementaci nejrozšířenějšího komerčního editoru chemických struktur ChemDraw (s podprogramy na chemickou nomenklaturu, předpověď H a C NMR a dalších fyzikálně chemických dat), ale i celý balík MOPAC a MM2 pro semiempirické výpočty a molekulární modelování v rámci CS Chem3D, se nabídka Cambridge Software stává "na své parketě" obtížně napodobitelným mistrovským kouskem. (#0402)
Nová generace malých membránových čerpadel
Vacuubrand uvádí na trh novou membránovou vývěvu MD1 a rozšiřuje tím svoji produkci o čerpadla s malými rozměry a nízkým mezním vakuem. Tím se rozšiřuje rodina rozměrově malých vývěv i o produkt známé značky Vacuubrand, záruky kvality, značky, která má vedoucí postavení mezi výrobci membránových čerpadel.
Membránové vývěvy Vacuubrand MD jsou třístupňové suché mechanické vývěvy. Mohou být použity v mnohočetných aplikacích pro evakuaci či cirkulaci plynů, například jako alternativní zdroj vakua místo rotačních šoupátkových vývěv s olejovou náplní. MD1, jako třístupňová vývěva s osvědčenou konstrukcí se čtyřmi plochými membránami má vynikající provozní parametry i za nízkého vakua, což vyniká, zejména ve srovnání s konvenčními dvoustupňovými vývěvami, které používají tvarované "membrány". Vývěva je dále charakterizovaná nízkými vibracemi a mimořádně dlouhou dobou bezporuchové práce membrán.
Všechny použité materiály, přicházející do styku s čerpaným mediem zaručují naprostou čistotu (hliník, polyamid, fluoroelastomery typu kopolymeru vinylidenfluorid - hexafluoropropylen, jako například Viton). Tyto materiály byly voleny tak, aby zaručovaly co nejširší spektrum použití nové vývěvy. Jako typické příklady použití mohou být instalace do analyzátorů plynů, instalace do hybridních čerpadel s turbomolekulárními vývěvami s čerpací rychlostí 150 l/s i v náročných aplikacích s vysokým průtokem plynu, nebo vysokým obsahem vodíku v čerpaném plynu anebo instalace v kryopumpách.
Mezi vlastnostmi nové vývěvy lze m.j. vytknout: kontinuální bezolejové čerpání plynů, nulová spotřeba vody, žádná odpadní voda, extrémně nízké nároky na údržbu, optimalizovaná kvalita membrán zaručující životnost obvykle přes 10 tis. h, snadná výměna membrán a ventilů, stálé provozní parametry po celou dobu životnosti ventilů a membrán, vysoká čerpací rychlost při nízkém vakuu způsobená přesně uloženými plochými membránami, nízké vibrace a minimální hluk, téměř libovolná montáž a umístění s přestavitelnými nožkami i držákem či bez nich, při zabudování do aparatury, třístupňová koncepce se čtyřmi membránami. Technické parametry jsou maximální čerpací rychlost při 50 a 60 Hz 1,0 a 1,2 m3/h, limitní vakuum (absolutní) < 1,8 mbar, výkon motoru 80 W, hmotnost pumpy 6,5 kg, rozměry 303 × 168 × 143 mm. Vývěva je vyráběna pro 200-240 V s evropskou zástrčkou a pro 100-120 V se zástrčkou typu US. Na zvláštní objednávku je vyráběna i v provedení 100-120/200-240 V s možností přepínání.
Revoluční možností je dodávka vývěvy v provedení s elektronicky regulovatelným motorem 24V, kdy se rozměry zmenší na pouhých 223 × 168 × 143 mm. Tato vývěva umožňuje změnu otáček motoru, snížení vibrací i spotřeby elektřiny. Limitní vakuum je zlepšeno na < 1 mbar. Typickým profilem použití je montáž k turbomolekulárním vývěvám. (#0403)
Katalog značených sloučenin CDN
Katalog sloučenin se "studenými" izotopy C, D a N firmy CDN Isotopes je k dispozici i s ceníkem. Jeho přehledná PDF forma je na adrese http://www.scitech.cz/ceniky/ceniky.htm. (#0404)
Scivision ToxSYS
Nakladatelství Scivision (Harcourt) dává na trh novou databázi toxických sloučenin, která je vybavena i samostatným predikčním mechanizmem a QSAR modelingem. Sama databáze obsahuje 230 tisíc sloučenin s tabelovanými toxickými efekty jako toxicita, karcenogenita, mutagenicita, chronické efekty apod. Hledací mechanizmus umožňuje i hledání podobných struktur. Bibliografické informace zahrnují kolem 1 milionu referencí. (#0405)
Přenos souborů spekter
Je jistě příjemné, že je možno, bez náročné instalace např. programu Excalibur, importovat přímo ANDI MS soubory (následníky netCDF) z přístroje Thermoquest-Finnigan do programu ACD/SpecManager: MS Module. Trik je v tom, že je nutno přenášet (ftp) soubory jako "binary" z počítače, kde vlastní Finnigan MS sídlí do Windows-PC. (#0406)
Peptidy a biochemikálie
Firma Bachem nabízí nový katalog pro rok 2000. Katalog se soustřeďuje na deriváty aminokyselin, protilátky, bioaktivní peptidy a proteiny, enzymové substráty a inhibitory, organické sloučeniny a pryskyřice. Více než 1100 stran přináší dosud největší nabídku firmy. (#0407)
ACD ohlašuje verzi 4.5 NMR Manageru
Nejpopulárnější balík 1D NMR modulu přináší ve verzi 4.5 řadu zlepšení a úprav. Nová možnost "Full audit trail" přináší možnost zpětného ohlédnutí za provedenými úlohami. Nově řešené je i zlepšení práce s makry a tabulka práce s multiplety a konstantami štěpení. Přidanými podporovanými formáty jsou MacNMR, Nicolet/GE CHARMM, Jeol Generic v1.0 and 2.0). Možnost potlačení rozpouštědla a zlepšení korekce základní linie. Nová možnost přináší automatickou detekci TMS a rozpouštědel v 1H i 13C spektrech. Zdokonalena je i práce s fázováním a zooming měřených i vypočtených spekter. Dokonaleji jsou podporovány i formáty VNMR a XWINNMR. Generování ESP názvů bere v potaz složitou strukturu adresářů spekter. Výstup byl obohacen o vícestránkové zprávy a volbu grafického rozlišení. (#0408)
PC Spartan Pro 1.0.3 pro rok 2000
Také Spartan přichází se změnou z verze 1.0.1/1.0.2 s mnohou novinkou. Mimo jiné uvádíme. V exportu je obohacena možnost přímého výstupu z Spartan collection files, export bitmap a JPEG souborů. U JPEG je kvalita grafiky ovladatelná. Zlepšeno je importování souborů SYBYL. Byla přidána podpora klipboardu pro okna Output a Spreadsheet. Data ze spreadsheetu mohou být přenesena přímo do Excelu. Je zlepšeno překrývání prvků v modelování. Doplněna podpora BP86 funkcí, doplněno ovládání rozlišení při výpočtu povrchů, předurčení spinů pro orbitaly. Zlepšena je i práce s pamětí počítače u Hartree- Fockových výpočtů, PM3 parametry pro Re a Os, takže jsou k dispozici parametry pro všechny přechodové prvky, kromě Sc, Y, La, Nb, Ag and Au. Zlepšena je práce s jednotkami pro E(HOMO) a E(LUMO ) (nyní eV) a E, Eaq (nyní kcal/mol). Je doplněn knoflík Dynamic Quality k dialogu Preferences. Je-li spuštěn, rozlišení se automaticky sníží během rotací modelů. Je přidáno postranní šoupátko volící kvalitu JPEG. Je přidán dialog volby barev. Zlepšena je i práce s obrazem na monitoru. (#0409)
Databázové produkty firmy Chemical Information Services
Americká firma Chemical Information Services, Inc. (CIS) založená v roce 1972 v Texasu, nabízí renomované databázové produkty, které si získaly světové prvenství a široké využití mezi zdroji vyhledávání výrobců chemikálií pro svou rozsáhlost a neustálou aktualizovanost.
Pomocí Databáze světových producentů chemikálií (Directory of World Chemical Producers) zahrnující více než 100 000 chemikálií a 11 000 výrobců v 99 zemích lze snadno nalézt výrobce chemických látek a surovin z celého světa. Tato databáze umožňuje hledání dle názvu chemikálie, CAS čísla, funkční skupiny, výrobce a země. Na trhu je dále Databáze celosvětových spotřebitelů farmaceutických produktů nakupujících "ve velkém" (Worldwide Bulk Drug Users Directory), která mimo jiné po zadání suroviny najde všechna farmaceutika v nichž je obsažena a obráceně po zadání koncového produktu najde všechny využívané suroviny. V nabídce je také Katalog chemických intermediátů (PathFinder: A Catalogue of Chemical Intermediates), který pokrývá přes 14 900 možných typů syntéz, a tak po propojení s Databází světových producentů chemikálií umožňuje najít uživatele specifického meziproduktu. Pomocí této databáze lze nalézt finální produkt vyrobený ze specifického meziproduktu a naopak meziprodukt použitý při výrobě finálního produktu. Jako další produkt Chemical Information Services představuje DMF, VMF a ANDA katalog.
Vedle knihy a CD-ROM jsou všechny produkty dostupné v on line verzi na internetu, kdy je aktualizace prováděna každý měsíc. Od roku 1999 je Chemos Cz, s.r.o. autorizovaným distributorem CIS produktů pro východní Evropu. Další informace o databázových produktech jsou dostupné na internetové adrese http://www.chemos-group.cz. (#0410)
Výměna kolon na GC/MS za 5 min
Zařízení fy SGE ms-NoVent dovoluje, například u GC/MS přístrojů HP, Shimadzu, Finnigan a Varian, velmi jednoduchou výměnu kapilárních kolon, vložku nástřikového systému anebo septum "za chodu" s několikahodinovými úsporami operačního času přístrojů. Chromatografická integrita systému byla po takové rychlé výměně testována podle USEPA metody č. 8270C. (#0411)
Kapilární kolony BPX
Rodina kapilárních kolon BPX, jejichž teplotní rozmezí použitelnosti se pohybuje od -40 do 430 °C se rozrostla a má již 8 členů. BPX1SimD (20 až 430 °C) je nepolární kolona odpovídající 100% dimethyl polysiloxanové fázi. BPX5 (-40 až 370 °C) je nepolární kolona odpovídající 5% fenyl polysilfenylen siloxanové fázi. BPX35 (0 až 370 °C) je málo polární kolona odpovídající 35% fenyl polysilfenylen siloxanové fázi. BPX608 (0 až 370 °C) je málo polární kolona odpovídající fenyl polysilfenylen siloxanové fázi. BPX10 (-20 až 340 °C) je málo polární kolona odpovídající 14% kyanopropylfenyl polysilfenylen siloxanové fázi. BPX624 je málo polární kolona odpovídající kyanopropylfenyl polysilfenylen siloxanové fázi. BPX50 (40 až 370 °C) je středně polární kolona odpovídající 50% fenyl polysilfenylen siloxanové fázi. BPX70 (50 až 260 °C) je polární kolona odpovídající 70% kyanopropyl polysilfenylen siloxanové fázi. Kolona BPX624 je kyanopropylfenyl polysilfenyl siloxanová fáze designovaná speciálně pro USEPA metody 624 a 502,2 její maximální operační teplota ve 300 °C. (#0412)
HPLC Wakosil II C18 RS
Kvalita oblíbených "značkových" HPLC kolon Wakosil je stále zlepšována. Kolony SGE Wakosil II C18 RS představují novou "špičku" ve svém oboru. Kromě klasických ocelových kolon, jsou produkovány i ve sklem pokrytých trubkách pro pravou analýzu bez přítomnosti kovů. Pro moderní mikrochromatografické aplikace jsou dodávány kolony o světlosti 2 a 1 mm. Po rychlou HPLC jsou vyráběny 50 mm kolony. Wakosil C18 RS je super endkapovaná C18 HPLC náplň vyrobená z extrémně čistého silikagelu. Předností Wakosilu je uniformní pokrytí částic. Vyrábí se v zrnění 3 a 5 mm. Obsah některých kovů jde hluboce pod zaběhnuté hodnoty, např. Na 5 ppm, Al 7 ppm, Fe 6 ppm, Ca 4 ppm atd. Specifická oblast použití je LC/MS a analýza farmak. Brožura SGE nabízí příklady analýz umělých sladidel, tryptického digestu myoglobinu, pyridinu, organických kyselin, benzylaminu, uracilu, 8-chinolinolu, vitaminů, adenosinu, AMP, ADP a ATP, alkaloidů, chlorhexidinu aj. (#0413)
PIA-1000 Personal Ion Analyser firmy SHIMADZU - Analýza v místě odběru
Se zpožděním, ale přece (!), je uváděn i na tuzemský trh unikátní iontový chromatograf PIA-1000 vyráběný již dva roky firmou SHIMADZU. Dosavadní zahraniční zkušenosti ukazují na vysokou výkonnost, spolehlivost a překvapující flexibilitu tohoto až podezřele malého kompaktního přístroje. Osobní iontový chromatograf, jak zní překlad zkratky PIA, je možno vozit v osobním automobilu i snadno přenášet (15 kg celková hmotnost) a používat v terénu i laboratoři. Velkou předností je kompatibilita se semimikrokolonami a z toho plynoucí úspora mobilní fáze. PIA-1000 lze doplnit o autosampler SHIMADZU SIL-10Ai. Data jsou zpracována interaktivním způsobem, bez dalších přídavných zařízení lze kalibrovat, vytvářet analytické metody a zpracovávat kompletní výsledky měření. Uživatel komunikuje pomocí klávesnice a LCD obrazovky, data, výsledky měření a metody jsou ukládány pomocí 3.5" FDD. Napájení z autobaterie 12V, přenosné baterie 12V nebo sítě 220V/50 Hz. Detekční limity v řádu ppb dosahované systémem bez suppressoru s jednoduchou obsluhou a údržbou zaručují spokojenost mnoha uživatelů PIA-1000. PIA-1000 je dodáván s uživatelským manuálem a podrobným aplikačním manuálem objasňujícím problematiku iontové chromatografie i začátečníkům, zahrnuje přípravu mobilní fáze, úpravy vzorků, výběr kolon a běžnou "údržbu" zařízení. Velmi užitečný je kompletní "Start-up Kit" ve variantách pro anionty i kationty. (#0414)
SHIMADZU společně s LC Packings = mikro-HPLC pro rutinní použití
Známá kvalita čerpadel SHIMADZU LC-10AD ověřená v nejnáročnějších aplikacích s elektrochemickými a MS detektory je základem úspěchu mHPLC aplikací s mikrokolonami vnitřního průměru 1 mm a kapilárními kolonami (0,3 mm) dodávaných holandskou firmou LC Packings. Čerpadla LC-10AD v nové dále vylepšené verzi LC-10ADvp zaručují vysokou stabilitu průtoků při minimální pulsaci a vysokou reprodukovatelnost gradientu s velmi malým zpožděním. V systému je využíván dělič toku typ ACURATE AC-200-VAR zaručující konstantní tok mobilní fáze v rozsahu od 100 nl do 50ml. Detekce je zajišťována vysoce citlivým diode array detektorem SPD-M10Avp s mikrocelou objemu 35 nl (případně UV/VIS nebo fluorescenčním detektorem). Typické pro mikro aplikace jsou velké úspory mobilní fáze a nízká spotřeba vzorku, například nástřik 1m vzorku na kolonu 150 × 1 mm při průtoku 50 ml/min mobilní fáze kolonou (pumpou je do děliče čerpáno 250 ml/min). Za uvedených podmínek je dosahováno stabilních retenčních časů (RSD < 0,25 %) a to i při použití gradientů. (#0415)
GC SHIMADZU slaví 40. narozeniny
Čas neúprosně utíká a první exempláře komerčních plynových chromatografů dodávaných v letech padesátých jen nemnoha firmami se jen velmi výjimečně najdou v dnešních laboratořích. SHIMADZU již čtyřicet let vyrábí a neustále vylepšuje své plynové chromatografy, jedním z dárků ke kulatým narozeninám GC SHIMADZU byl nový GC-17A verze 3 s možností elektronicky řízené FAST GC a také nový automatický dávkovač AOC-20i.
Vedle klasických technik umožňuje spojení GC-17A Ver.3 s AOC-20i při použití PTV injektoru dávkovat až několik mililitrů kapalných vzorků do kapilárních kolon vnitřního průměru 0,25 mm. Například standardní směs pesticidů s koncentrací jednotlivých složek 2 ppb v hexanu byla do kolony DB1 30 m × 0,25 mm zavedena technikou PTV, dávkovačem AOC-20i pěti nástřiky po 200 ml (celkem 1 ml), výsledný chromatogram je zobrazen. (#0416)
SHIMADZU MultiSpec1500
SHIMADZU uvádí na evropský trh nový UV-VIS spektrofotometr MultiSpec1500. Tento model využívá jako detektor diodové pole s 512 diodami. Rozsah 190 až 800 nm. Díky velmi rychlému skenování, celý rozsah za 0,1 sec, je tento UV-VIS spektrofotometr ideální pro velmi rychlé kinetiky PC software HyperUV umožňuje využít všech výhod tohoto spektrofotometru. (#0417)
Nový atomový absorpční spektrofotometr SHIMADZU - model AA-6800
Firma SHIMADZU přichází na trh s novým modelem atomového absorpčního spektrofotometru, modelem AA-6800. Jako u předchozího modelu, i zde je použito patentově chráněné výměny plamene za kyvetu pomocí PC softwaru a dvojí korekce pozadí metodou SR. Nový je hořák pro plamen, standardně titanový, který díky unikátní konstrukci umožňuje snížit mez detekce. Konstrukce kyvety, kde ve standardu je optimalizace analýzy, dává možnost až dvou tisíc analýz na jedné kyvetě. Možnost přepínání argonu v průběhu atomizace spojeno se speciální konstrukcí kyvety dává možnost naměřit 0,13 Abs pro 5 ppb Pb. Další nespornou výhodou je jeden autodávkovač pro plamen i kyvetu. (#0418)
Nová rodina spektrálních softwarů SHIMADZU
SHIMADZU dává možnost našim zákazníkům rozhodnout se, zda chtějí mít nainstalovaný základní PC software pro UV-VIS, FTIR a spektrofluorometry nebo použít univerzální PC software: HyperUV pro UV-VIS spektrofotometry, HyperIR pro FTIR nebo HyperRF pro spektrofluorometry. Standardem u všech softwarů je GLP/GMP, validace a hlavně vysoká modularita. Zmíněné softwary lze doinstalovat k většině již dodaných přístrojů SHIMADZU. (#0418)
Multidimensionální GC na PCB
Zařízení firmy SGE pro multidimensionální GC na přístroji Agilent Technologies HP 6890 je ekonomicky nenáročným technicky špičkovým řešením přinášejícím možnost moderních metodik jako heart-cutting, fore-flushing, back-flushing, variable splitting a cold-trap refocusing. V současné době byla tato technologie optimalizována na analýzu polychlorovaných bifenylů. Vlastní systém obsahuje MDS 6890 multidimensionální adaptér, 30 m 0,25 mm ID PBX-5 předkolonu a 30 m 0,25 mm ID HT8 analytickou kolonu, 5 focus linerů, 10 ml dávkovač, 25 AutoSep T sept, grafitované vespelové ferule a CD s databází o všech 209 PCB analyzovaných na kolonách BPX5 a HT8. (#0419)
MERCK CN BIOSCIENCES: Globální dodavatel reagencií pro biotechnologie a výzkum genových technologií
Rostoucí potřeby základního výzkumu v medicíně a příbuzných oborech jsou velkou výzvou pro všechny dodavatele inovativních chemikálií, mezi něž patří i firma Merck KGaA Darmstadt, která chce prostřednictvím své dceřinné společnosti CN Biosciences v U.S.A. hrát dominantní roli v oblasti výroby reagencií pro biotechnologie a výzkum genových technologií. CN Biosciences zaměřuje své produktové portfolio pod ochrannými známkami firem Calbiochem!, Novabiochem, Oncogene Research Products a Novagene! na potřeby základního výzkumu spojeného s léčením chorob.
CN Biosciences má své sídlo v San Diegu v bezprostřední blízkosti největších center pro " life sciences" jako jsou University of California, Scripps Clinic, Salk Research Institute. Výsledkem více než desetileté spolupráce s nimi, ale také s Yale University, MIT, apod., dnes již cca 8 700 institucemi v 50 státech světa, je uvádění více než 1 000 nových produktů ročně, s cílem zvýšit roční nárůst až na 1 500 reagencií. Již tradičními zákazníky CN Biosciences jsou biotechnologie/farmaceutické firmy, akademické ústavy a státní instituce. Povaha "life sciences" výzkumu vyžaduje bezprostřední reakci dodavatele. Systém logistiky CN Biosciences je schopný dodávat potřebné reagencie v 24-hodinových termínech, v Evropě realizovaných z Evropského distribučního centra v anglickém Nottinghamu.
Calbiochem!(San Diego, California, http://www.calbiochem. com), nejstarší člen sdružení, vyrábí vysoce kvalitní biochemikálie a imunochemikálie pro biochemický výzkum více než 45 let. K významným liniím patří produkty pro glykobiologii, apoptosu a signální transdukci se speciálním zřetelem na inovativní produkty pro studium protein kinasy, G-proteinu, metabolismu vápníku, oxidu dusitého a výzkumu nervové soustavy.
Novabiochem (Laufelfingen, Švýcarsko, http://www.nova.ch) je vedoucím průmyslovým výrobcem činidel pro peptidovou syntézu, stejně jako inovativních produktů pro kombinatorní chemii pro farmaceutický průmysl. K produktům patří reprezentativní soubor aminokyselinových derivátů pro peptidovou syntézu, pevných nosičů, linkrů, kondenzačních činidel a stavebních bloků pro organickou syntézu na pevné fázi ( SPOC).
Oncogene Research Products (Cambridge. Massachusetts, http://www.oncresprod.com) je výrobcem vysoce kvalitních, aplikačně orientovaných protilátek, kitů a dalších produktů pro detekci a kvantifikaci apoptosy, rakoviny, buněčných cyklů/ proliferace, stejně jako pomůcek pro neurobiologii, signální transdukci a výzkum buněčných struktur.
Novagene! (Madison, Wisconsin, http://www.novagen.com) je specialistou na produkty pro genové klonování, expresi a analýzu genu. Zahrnuje nejpoužívanější systémy pro PCR, klonování, expresi, transkripci/translaci a fágové zobrazení. Expresní systémy a genové vektory představují komplexní soubor potřeb pro detekci a čištění rekombinantních proteinů.
Výše uvedené firmy nabízejí svůj sortiment prostřednictvím pravidelně vydávaných souborných katalogů a katalogů specializovaných. Informace o nových produktech jsou v průběhu roku uváděny na web stránkách a ve firemních bulletinech. Katalogy obsahují řadu cenných informací o produktech, včetně aplikací. Kvalita reagencií je doložena analytickým certifikátem, k dispozici je štáb odborníků pro aplikační poradenství a hot-line (pro Evropu: Calbiochem-Novabiochem GmbH, Ober der Roth 4, 658 24 Schwabach/Ts. , tel: 0049 6196 564962,3, fax: 0049 6196 641347, E-mail: Erika.Hoegen@calbiochem-novabiochem.de)
V České republice je CN Biosciences zastoupena firmou Merck spol. s r.o. Pro informace, katalogy a objednávky nás kontaktujte na adresách uvedených v našem inzerátu na zadní straně tohoto časopisu. (#0420)
Elektronické zdroje informací o výrobcích firmy Merck
Firma Merck spol. s r.o., dceřiná firma Merck KGaA Darmstadt (SRN), distribuuje velké množství informací o výrobcích a službách v elektronické podobě. Mateřská firma Merck KGaA Darmstadt se prezentuje na internetové adrese http://www. merck.de, která vám poskytne podrobnější odborné informace o jednotlivých produktových skupinách, o mateřské firmě apod. Na internetové adrese http://www.merck.cz naleznete vedle obecných údajů o firmě Merck spol. s r.o. a odborných informací o nabízených výrobcích také aktuální ceníky, včetně cen speciálních (např. Ceník vybraných chemikálií, půd pro mikrobiologii, apod.). Prostřednictvím internetu můžete nabízený sortiment i objednávat, a to tak, že v části "Objednávky" doplníte údaje o vaší firmě a odešlete k nám po internetu. Objednávky můžete zasílat rovněž e-mailem, a to nejlépe na naší obecnou adresu merck@merck.cz. Přehledné údaje o výrobcích firmy Merck jsou shrnuty v pravidelně vydávaném katalogu, můžete však je mít k dispozici i v elektronické formě na CD-ROM ChemDat, který shrnuje informace o cca 12 000 položkách. Naleznete zde i typový analytický certifikát příslušné chemikálie. Žádané a v ChemCat dostupné jsou i bezpečnostní listy, dále toxikologická data, fyzikální údaje atd. Všechny údaje jsou uvedeny v angličtině a můžete je nalézt rovněž na internetu na adrese http://chemdat.merck.de. Novinkou je analytický certifikát příslušné šarže na internetové adrese http://www.merck.de/ certificates. který je k dispozici po zadání katalogového čísla a čísla šarže (na obalu a štítku výrobku).
Pro oblast chromatografie Merck nabízí ucelený soubor informací na CD-ROM s názvem ChromCircle. Obsahem jsou aplikace z oblasti HPLC, TLC, SPE a dále názvosloví IUPAC, seznam produktů i s popisy, apod. (#0421)
Důvěřujte svému GC
Zařízení Gas Management System firmy SGE zvýší důvěryhodnost výsledků z GC. Sada doplňků ke GC, obsahující vysokokapacitní zachycovače vlhkosti, uhlovodíků a kyslíku jsou požadavkem doby na zkvalitnění analýz na GC. (#0422)
Upozornění na zákonná opatření si nedělají sebemenší nárok na úplnost. Redakce uvítá upozornění na normy, které se v této rubrice měly objevit.
Částka 104 obsahuje Vyhlášku MPO č. 321/99 Sb. o vydávání úředního povolení k dovozu a vývozu zboží a služeb.
Částka 105 přináší Vyhlášku MZd 322/99 Sb., kterou se stanoví maximální limity reziduí pesticidů v potravinách a potravinových surovinách. Dále přináší Vyhlášku 323 MZd, kterou se mění vyhl. MZd č. 298/97 Sb. o stanovení chemických požadavků na zdravotní nezávadnost potravin a surovin, podmínky jejich použití, označování čistotu a identitu..., ve znění vyhl. č. 3/99 Sb. Dále přináší vyhlášku SÚJB, o limitech jaderného materiálu na který se nevztahuje ustanovení o jaderných škodách.
Částka 108 přináší Vyhlášku MŽP 224/99 Sb., kterou se mění vyhl. 337/97 Sb. a vydává Katalog odpadů a stanoví další seznamy odpadů.
Částka 111 přináší Zákon 352, kterým se mění Zákon 157/98 Sb. o chemických látkách a přípravcích, Zákon 353, o prevenci závažných chemických havárií, Zákon 354, kterým se mění Zákon 167/98 o návykových látkách.
Částka 3 přináší Nařízení vlády 6/2000 Sb. o bezpečnostních programech prevence vážných havárií, Vyhlášku MŽP 7/2000 Sb. o hlášení vážných havárií a Vyhlášku MŽP 8/2000 Sb. o hodnocení rizik vážné havárie a havarijním plánování.
Částka 8 přináší Zákon 22/2000, kterým se mění zákon 587/1992 Sb. o spotřebních daních. Přináší mnoho nového o ethanolu a denaturovaném lihu, týká se i potravinářské výroby.
Esej o cenové politice v evropském zemědělství
podle Dimitrije Ivanyče
Laciné ceny prasat
nedovolily Prométheovi smésti Europu,
gdyž Théby dýchaly
horkou erotickou tmou
ybišku lučního.
Smutná transfermiální, jak Rutherford ošidil Kurčatova
Osmdesát devět aktivovaných thorroidů
patří Uranovi,
neptej se Plutona americká
couro,
ber Cliffa, ˘esi Fermi mladší
nosil Lawrencovou Rutherfordovi.
Dubový
se boří
hasičů materiál - stodesáté unununium.
Nové vedení fakult VŠCHT
S účinností od 1. 2. 2000 byli na tři roky jmenováni rektorem VŠCHT v Praze doc. Ing. Josefem Koubkem, CSc. noví děkani fakult. Děkani pak jmenovali příslušné proděkany.
Fakulta chemické technologie
Prof. Ing. Jan Roda, CSc. - děkan
Doc. Ing. Olga Smrčková, CSc. - proděkanka pro pedagogickou činnost
Prof. Ing. František Jursík, CSc. - proděkan pro vědu a výzkum
Doc. Ing. Aleš Helebrant, CSc. - proděkan pro styk s průmyslem a zahraniční styky
Fakulta technologie ochrany životního prostředí
Doc. Ing. Jiří Burkhard, CSc. - děkan
Doc. Ing.Václav Janda, CSc. - pověřený funkcí proděkana pro pedagogickou činnost
Prof. Ing. Gustav Šebor, CSc. - proděkan pro vědu a výzkum
Doc. Ing. Karel Ciahotný, CSc. - proděkan pro styk s průmyslem a zahraniční styky
Fakulta potravinářské a biochemické technologie
Prof. Ing. Jan Velíšek, DrSc. - děkan
Prof. Ing. Pavel Rauch, DrSc. - proděkan pro pedagogickou činnost
Doc. Ing. Karel Melzoch, CSc. - proděkan pro vědu a výzkum
Doc. Ing. Michal Voldřich, CSc. - proděkan pro zahraniční styky a styk s praxí
Fakulta chemicko-inženýrská
Doc. Ing. Karel Kadlec, CSc. - děkan
Doc. Ing.Václav Machoň, CSc. - proděkan pro pedagogickou činnost
Doc. Ing. Ivan Cibulka, CSc. - proděkan pro vědu a výzkum
Doc. Ing. Aleš Procházka, CSc. - proděkan pro vnější vztahy a informační technologie
Ing. Monika Šáchová, Ing. Jaroslava Vítková, Ing. Jitka Caudrová, Svatava
Poupětová - tajemnice fakult
Polymer podle zákona
Zákon 157/1998 Sb. z 11,6, definuje v §2, odst. 3: Polymer je látka, jejíž molekuly jsou tvořeny řetězcem jednoho nebo více druhů monomerních jednotek, která obsahuje více než poloviční hmotnostní podíl molekul s nejméně třemi monomerními jednotkami spojenými kovalentní vazbou a další nejméně jednou monomerní jednotkou nebo jiným reaktantem a obsahuje méně než poloviční hmotnostní podíl molekul stejné molekulové hmotnosti. Hmotnost molekul látky se pohybuje v určitém rozmezí, přičemž hmotnostní rozdíly mezi molekulami souvisí především s rozdíly v počtu monomerních jednotek. Monomerní jednotka ve smyslu této definice je zreagovaná forma monomeru v polymerní molekule.
A je to přece tak prosté. Za příspěvek děkujeme p. Martinovi Hrubému.
Hnačkovitá reakcia
Čestný titul chemšmejd III. třídy uděluje redakce na základě anonymní nominace chemické reakci
2 Al(OH)3 + 3 HCl = Al2Cl3 + 3 H2O
Pozoruhodné je, že pramen udává, že podobná reakce u hořčíku "Môže vyvolať hnačkovitú reakciu, (kdežto) pri nadbytku hliníka dochádza k vývoju obstipácie". U chemika by měl průjem vyvolat dojem z molekuly Al2Cl3. Autorem novinky je R. Hyrdel z LF UK (Hyrdel R., Slovakofarma revue IX, 4, 100-103, 1999). Subkomise orgánu pro nomenklaturu při Mezinárodní unii pro porkanovou chemii předpokládá pro Al2Cl3 název chlorid hemi hlinato hliničitý. Někteří ignoranti, kterým je památka národních buditelů zřejmě cizí, možná aby zdůraznili neobvyklé mocenství hliníku, pojmenovávají tuto novou sloučeninu jako hliněný chlorid. Správnější by zřejmě bylo chlorid hlinno hlinnatý. V posledním názvu vynikne vzácné jednoapůlmocenství hliníku tak, jako počet izoprenů v sequiterpenech.
Redakce časopisu Chemické listy i Bulletinu se shodly na tom, že příliv rukopisů pro rubriku Odborná setkání převyšuje kvantitou publikační možnosti časopisu a zavedly proto pravidla pro přednostní zveřejnění rukopisů. V nejbližším možném termínu bude zveřejněn rukopis, který redakce obdrží dva měsíce před plánovaným vydáním čísla (t.r. např. č. 1 20. ledna, č. 2 20. února atd.), jenž u oznámení akcí budoucích nepřekročí 1/2 rukopisné stránky 30 × 60 (tj. cca 900 znaků) a u hodnocení dvojnásobek (1 strana 30 × 60, 1800 znaků). Rukopisy nesplňující toto pravidlo budou "v záloze" bez ohledu na termín akce. Výjimky jsou možné pouze po dohodě s redakcí. Redakce uvítá jakýkoliv příspěvek v tištěné podobě a na disketě.
Setkání absolventů organiků 2000
Ústav organické chemie VŠCHT pořádá ve dnech 8. a 9. září 2000, setkaní absolventů (katedry) Ústavu organické chemie VŠCHT Praha. U příležitosti setkání bude vydán sborník obsahující program "Setkání", abstrakty příspěvků, seznamy absolventů inženýrského studia a vědecké výchovy a seznam učitelů. Pro zájemce bude zajištěn oběd (cca 50 Kč ) a společenská večeře (cca 150 Kč) v prostorách menzy i ubytování na kolejích na Jižním Městě nebo v Masarykových kolejích.
Máte-li o účast zájem, využijte některý z dole uvedených kontaktů a kromě adresy uveďte i rok, v němž jste promovali. My vám obratem pošleme závaznou přihlášku s dalšími informacemi. K tomu, aby informace o setkání dospěly ke všem našim absolventům můžete přispět i Vy tím, když své bývalé spolužáky, na něž máte spojení, na toto setkání upozorníte.
Adresa: Setkání absolventů 2000 Ústav organické chemie, VŠCHT Technická 5, 166 28 Praha 6, tel. 02/311 17 90, 02/24 35 42 40, tel./fax 02/24 35 42 88, E-mail: stibori@vscht.cz, eva.dvorakova@vscht.cz, aktuální informace budou přístupné na Internetu: http://uoch.vscht.cz/Setkani
rubriku kompiluje Lukáš Drašar, drasarl@vscht.cz
ČSCH nesouhlasí s obchodním a úplatným využitím tohoto seznamu. Akce jsou řazeny podle data. Hvězdičkou jsou označeny nové přírůstky seznamu. Pokud hledáte konferenci a nenacházíte ji v našem seznamu, navštivte URL http:// www.chemsoc.org/events/post.htm. Redakce rubriky má stále málo informací z České republiky a Slovenska.
Molecular Photoionisation 3.-5.4.2000 York Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
8th World Filtration Congress 3.-7.4.2000 Brighton Inf.: 0044 1403-257594 fax -262005, exhibition@btinternet.com
RSC Carbohydrate Group spring meeting 3.-6.4.2000 Norwich Inf.: http://www.carbconnect.com
Applications of Electronic Noses 5.4.2000 Plymouth Inf.: Dr. Hywel Evans, University of Plymouth,Plymouth PL4 8AA, UK, 01752 233040, hevans@plymouth.ac.uk
*Prochema - Odborná kontraktační výstava chemických produktů včetně barev a laků 6.-8.4.2000 Plzeň Inf.: Exposale s. r. o., Radčická 2, 301 17 Plzeň,019/22-2503 fax -1096, vystavy@vystaviste-plzen.cz
* Micro Engineering & Nanotechnology II 6.-7.4.2000 London Inf.: Acces Conferences International Ltd., 22-26 Albert Embenkment, London SE1 7TJ, UK, +44(0)20 7840-2700 fax -2701,www.access-conf.com
5th International Symposium on Supercritical Fluids ISSF 2000 9.-11.4.2000 Atlanta Inf.: www.chemse.gatech.edu/conferences/issf2000.html
* Biomedical Applications of Micro & Nano Devices 10.-11.4.2000 Newcastle Inf.: Acces Conferences International Ltd., 22-26 Albert Embenkment, London SE1 7TJ, UK, +44(0)20 7840-2700 fax -2701,www.access-conf.com
* Hutnícká analytika 2000 10.-14.4.2000 Nízké Tatry Inf.: Ing. Vladimír Kolárik, INTERTEC, Čsl. Armády 6, 974 00 Banská Bystrica, SR, 088/41-54256 fax -24454, info@intertec.sk
* Analytica 11.-14.4.2000 Mnichov Inf.: Expo Consult & Service, s. r. o., Příkop 4, 604 45 Brno,05/4517-6158 fax -6159, expocs@sky.cz
157th Rubber Div. Spring Technical Mtg. 11.-14.4.2000 Dallas Inf.: C. Koone, Rubber Div., P.O. Box 499, Akron, Ohio 44309-0499, USA, (330)972-7815 fax -5269, clm3@uakron.edu
* Central European Chemical Congress 11.-13.4.2000 Prague Inf.: Alex Daniel, First Conferences, 45 Whitechapel Road, London E1 1DU, UK, +44(0)20737575-75 fax -76, confdesk@firstconf.com, www.ecChemicals.com
* 4th European & 9th Int. Symp. On Supercrit. Fluid Chromatography & Extraction 13.-14.4.2000 H. Engelhardt Inf.: Univ. des Saarlandes, scf2000@mx.uni-saarland.de
Validating and Using Pharmacogenomics 16.-19.4.2000 Kyoto Inf.: Ms. Ursula Steeb, Roche Diagnostics, Bldg. 223/315 P.O. Box, CH-4070 Basel, Switzerland, +41(61)687-2516 fax -2510, ursula.steeb@roche.com
The Age of the Molecule Annual Conference 2000 16.-20.4.2000 Manchester Inf.: Nicole Morgan, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)171-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
Mini Symposium on "Ion Chromatography" 19.4.2000 Belfast Inf.: Dr. M. A. Leonard, 01232 668574, 106721.2614@compuserve.com
Thermal Analysis - Past, Present and Future 27.4.2000 Loughborough Inf.: P. J. Haines,38, Oakland Avenue, Weybourne, Farnham, Surrey GU9 9DX, UK, 01252 663719, phaines875@aol.com
18th Informal Meeting on Mass Spectrometry 30.4.-4.5.2000 Prague Inf.: http://www.biomed.cas.cz/-havlicek/18thimms.htm
* ExTech 2000 Symp. Advances in Extraction Technologies 3.-7.5.2000 Waterloo Inf.: hlord@scimail.uwaterloo.ca, http://www.science.uwaterloo.ca/ chemistry/pawliszyn
* Using Hydrocolloids in Pharmaceutical Product Development 8.-9.5. 2000 Basel Inf.: Technonomic Publishing AG, Missionsstrasse 44, CH-4055 Basel, Switzerland, 061/38152-26 fax -59, technomic@bluewin.ch, www.techpub.com
* 3rd Biennial Int. Conf. on Chem. Mesaurement & Monitoring of Environment 8.-11.5.2000 Ottava Inf.: fax: 613 5203679, http://www.carleton.ca/ -rburk/ea2000
* EuroResidue IV, Int. Conf. On Residues of Veterinary Drugs in Food 8.-10.5.2000 Koningshof Inf.: fax : 3130 2744403, euroresidue@rivm.nl, http://www.rikilt.dlo.nl/euroresidue
* VIIth Symp. Of EU Biochromatogr. Soc, Separ. & Character. Of Biol. and Synth. Macromol. 9.-11.5.2000 Nantes Inf.: B. Sebille,BP28, F-94320 Thiais,fax : 331-49781208, sebille@glvt-cnrs.fr
COLORCHEM 2000 14.-15.5.2000 Špindlerův Mlýn Inf.: Ing. J. Kadlecová, VÚOS,532 18 Pardubice,+420 40682-3234 fax -2971, colorchem@vuasas.cz, http://www.upce.cz/colorchem
* 11th Int. Symp on Pharmaceutical and Biomedical Analysis (PBA 2000) 14.-18.5.2000 Basel Inf.: congress@messbasel, www.congres.ch/pba
* 13th Int. Symp. On Prepar./Process Chromatogr. (PREP 2000) 14.-17.5.2000 Washington DC. Inf.: J. Cunningham, fax: 301-8985596, janetbarr@aol.com, http://www.stlcdg.org/prep
* 4th Int. Symp. on Micro Total Analysis System 14.-18.5.2000 The Netherlands Inf.: Congress Assoc. Twente, fax: 3153-4894442, www.el.utwente.nl/ mesa/mutas2000
Aseptic Processing Training Program (Week1) 15.-19.5.2000 Baltimore Inf.: PDA, 7500 Old Georgetown Road, Suite 620, Bethesda, MD 20814, USA, (301)986-0263 fax -0296, info@pda.org, www.pda.org
* Lyophilization for the Pharmaceutical Industry 16.-18.5.2000 Zürich Inf.: Technonomic Publishing AG, Missionsstrasse 44, CH-4055 Basel, Switzerland, 061/38152-26 fax -59, technomic@bluewin.ch, http://www.techpub.com
* Particle Size Measurement in the Pharmaceutical Industry 18.-19.5.2000 Zürich Inf.: Technonomic Publishing AG, Missionsstrasse 44, CH-4055 Basel, Switzerland, 061/38152-26 fax -59, technomic@bluewin.ch, http://www.techpub.com
ACHEMA 2000 - 26th Exhibition-Congress 22.-27.5.2000 Frankfurt Inf.: fax : 0049 69756 4201
* 6th World Congress on Biosensors 24.-26.5.2000 San Diego Inf.: L. Reed, Biosensors 2000 Secret., reed@elsevier.co.uk, www.elsevier.nl/locate/biosconf
* 16th International Meeting - Florine Chemistry 16.-21.7.2000 Durham Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
The Fifth Comité Européen des Agents de Surface et Leurs 29.5.-2.6.2000 Florence Inf.: Congress Secretariat, MGR Congressi - Cesio 2000, Via Servio Tullio 4, 20123 Milan, Italy
* Chemplast - Mezinárodní výstava plastů a chemie pro strojírenství 30.5.-2.6.2000 Nitra Inf.: Agrokomplex - Výstavníctvo, Výstavná 4, 949 01 Nitra, SK, 00421/87-572201, agrokomplex@agrokomplex.sk, www.agrokomplex.sk
18th Informal Meeting on Mass Spectrometry 30.5.-4.6.2000 Praha Inf.: Spektroskopická společnost Jana Marka Marci, http://www.biomed.cas.cz /-havlicek/18thimms.htm
* 9. Ročník mezinárodní konference JAKOST - QUALITY 2000 30.5.-1.6.2000 Ostrava Inf.: Anna Karásková, Dům techniky Ostrava, spol. s r. o., Mariánské náměstí 5, 709 28 Ostrava - Mariánské Hory,069/662-5451 fax -7413
* 4th Symp. on Interface Between Anal. Chem. & Microbiol. 4.-7.6.2000 Le Castel Sainte-Anne Inf.: J. Mehur, fax : 332-98224653, isiam@ifremer.fr, www.ifremer.fr/isiam/
* 23rd Int. Symp. on Capillary Chromatography 5.-10.6.2000 Italy Inf.: P. Sandra, fax : 32-56204859, ric.sandra@ven.be, http://www.richrom.com
* Industrial Toxicology 2000 7.-9.6.2000 Levoča Inf.: RNDr. Jana Babjaková, Quality Assurance of Raw Materials Department, Slovnaft JSC, Vlčie hrdlo, 824 12 Bratislava, SK, 00421(0)7/4024-2089, jana.babjakova@slovnaft.sk
* CHEMSPEC 7.-8.6.2000 Lyon Inf.: M. I. P. Group a.s., Hollarovo náměstí 11, 130 00 Praha 3,673155-86 fax -89, mip@mip.cz, http://www.mip.cz
* Incheba - Mezinárodní chemický veletrh 7.-9.6.2000 Bratislava Inf.: Incheba Bratislava a. s., Viedenská cesta 7, 852 51 Bratislava, SK, 00421/76727-1111 fax -2055, incheba@incheba.sk
* Prochema 2000 8.-10.6.2000 Plzeň Inf.: Martina Vaidišová, Exposale-výstaviště s.r.o., Radčická 2, 30117 Plzeň,019/22-5395 fax -2415, exposale@volny.cz, http://www.exposale.cz
The 18th European Seminar on Applied Thermodynamics 8.-11.6.2000 Kutná Hora Inf.: 18th ESAT, Department of Physical Chemistry, Institute of Chemical Technology, 166 28 Prague 6, CZ, +4202 243-54031 fax -10273, esat18@vscht.cz, http://www.icpf.cas.cz/esat18
8th International Conference on Electroanalysis 11.-15.6.2000 Bonn Inf.: Dr. Hendrik Emons, Institute of Applied Physical Chemistry,D-52425 Jülich, Germany, +49 246161-5701 fax -2493, eseac2000@fz-juelich.de
74th Colloid & Surface Science Symp. 19.-21.6.2000 Lehigh U Inf.: M. S. Elaasser, Polymer Interfaces Ctr., Lehigh U, 111 Research Dr., Bethlehem, Pa. 18015-4732, USA, (610)758-3590 fax -5880
* Chemspec - Mezinárodní chemický veletrh 20.-23.6.2000 Lyon Inf.: M.I.P. Group, a. s., Hollarovo nám. 11, 130 00 Praha 3,02/6731-5585 fax -3135, martinkova@mip.cz
* Organic Chemistry of Sulfur 25.-30.6.2000 Sheffield Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
8th International Conference on Flow Analysis 25.-29.6.2000 Warszawa Inf.: Prof. Marek Trojanowicz, University of Warsaw, Pasteura 1, 02-093 Warsaw, Poland, +48 22822-3532 fax -3532, trojan@chem.uw.edu.pl, http://www.congress.pbp.com.pl/flow/
* 13th International Conference on Organic Synthesis 1.-5.7.2000 Warsaw Inf.: Dr. A. Konowat, Institut of Organic Chemistry, Polish Academy of Sciences, Kasparzaka 44/52, 01-224 Warsaw, Poland
* Supported Reagents and Catalysts in Chemistry 2.-6.7.2000 Scotland Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
* Third International Conference on the History of Chemistry and Chemical Industry 2.-4.7.2000 Budapest Inf.: Theresa Mihályi, Hungarian Chemical Society, Fö u. 68., Budapest H-1027, Hungary, +361201-6883 fax -8056, mail2.mke@mtesz.hu
10th European Conference on Mixing 2.-5.7.2000 Delft Inf.: HEA van den Akker, Tech. Hogeschool Delft, Bernhardlaan 6, NL-2628 BW Delft
* Macrocycles 2000 2.-7.7.2000 Scotland Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
34th International Conference Coordination Chemistry 9.-14.7.2000 U of Edinburgh Inf.: Scientific Secretary, The Royal Society of Chemistry, Science Park, Milton Road, Cambridge CB4 4WF, UK
38th IUPAC International Symposium on Macromolecules 9.-14.7.2000 Poland Inf.: Prof. S. Penczek, Polskej Akademii Nauk, Sienkiewicza 112, PL-90-363 Lodz, Poland, +48(42)-819815 fax -847126
8th Belgian Organic Synthesis Symposium 10.-17.7.2000 Belgium Inf.: D. Van Haver, University of Gent, Krijgslaan 281, B-9000 Gent, Belgium, +32(0)9264-4482 fax -4998, boss8@rug.ac.be, http://www.rug.ac.be
* Progress in Natural Product Chemistry 11.-13.2000 Nottingham Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
* Faraday Discussion 116: Bielectrochemistry 17.-19.7.2000 Southampton Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
* Engineering Catalytic Chemistry, Stockton on Tees 17.-19.7.2000 Durham Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
40th P.M.M. Microsymposium (IUPAC): Polymers in Medicine 17.-20.7.2000 Praha Inf.: Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax : 367981, sympo@imc.cas.cz
5th European Biological Inorganic Chemistry Conference 17.-20.7.2000 Toulouse Inf.: EUROBIC 5, Laboratorie de Chimie de Coordination du CNRS, 205, route de Narbonne, 31077 Tolouse Cedex 04, France, +33 561-333146 fax -553003, eurobic@lcc-toulouse.fr, http://www.lcc-toulouse.fr/eurobic5.html
Aseptic Processing Training Program (Week2) 24.-28.7.2000 Baltimore Inf.: PDA, 7500 Old Georgetown Road, Suite 620, Bethesda, MD 20814, USA, (301)986-0263 fax -0296, info@pda.org, www.pda.org
14th Ecdysone Workshop 24.-27.7.2000 Switzerland Inf.: Markus Lezzi, Institut für Zellbiologie, HPM,F 388 ETH Hönggerberg, CH-8093 Zürich, Switzerland, ++41163-33356, ec200lezzi@cell.biol.ethz.ch, www.cell.biol.ethz.ch/
6th International Symposium on Hydrotermal Reactions (ISHR) and 4th International Conference on Slovo-Thermal Reactions 25.-28.7.2000 Kochi (Japonsko) Inf.: 0091 88844-8362 fax -8352, ishr@cc.kochi-u.ac.jp
16th Biennial Conf. on Chemical Education 30.7.-3.8.2000 U of Michigan Inf.: Dept of Chemistry, U of Michigan,Ann Arbor, Mich. 48109-1055, USA, (313)-7647329 fax -7474865, bcoppola@umich.edu, www.umich.edu/~bcce/
* 16th International Conference on Chemical Education 5.-10.8.2000 Budapest Inf.: Hungarian Chemical Society, Fö u. 68, H-1027 Budapest, Hungaria, +361 2016883, mail2.mke@mtesz.hu
* 16th International Conference on Chemical Education 6.-11.8.2000 Budapest Inf.: Theresa Mihályi, Hungarian Chemical Society, Fö u. 68., Budapest H-1027, Hungary, +361201-6883 fax -8056, mail2.mke@mtesz.hu
220th ACS Natl. Mtg. 20.-25.8.2000 Washington Inf.: ACS Meetings,1155-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036-48, USA, (202)872-4396 fax -6128, natlmtgs@acs.org
* Course of Lectures on Modern Separation Methods in Analytical Chemistry 21.8.-1.9.2000 Pardubice Inf.: Ing. Pavel Jandera, DrSc, Katedra analytické chemie Upa, Nam. Legií 565, 532 10 Pardubice,Jandera@upce.cz
Aseptic Processing Training Program (Week1) 21.-25.8.2000 Baltimore Inf.: PDA, 7500 Old Georgetown Road, Suite 620, Bethesda, MD 20814, USA, (301)986-0263 fax -0296, info@pda.org, www.pda.org
* 11th International Symp., Advances and Applications of Chromatography in Industry 27.-31.8.2000 Bratislava Inf.: Prof. Dr. Jozef Lehotay, Slovak University of Technology, 812 37 Bratislava, SR, fax: 421-7 52926043, benicka@cvt.stuba.sk
* Trace Metal Speciation in the Aquatic Environment 27.-30.8.2000 Porto Inf.: Maria Teresa Vasconcelos, Chemistry Department, University of Porto, Rua do Campo Alegre 687, 4169-007 Porto, Portugal, fax: 3512 6082959, fecs-conf@fc.up.pt
International Drying Symposium - IDS 2000 27.-31.8.2000 Noordvijkerhood Inf.: 0031 40242 9303
* 13th European QSAR Symposium 27.8.-1.9.2000 Düsseldorf Inf.: Doc.Dr. Miloň Tichý, Státní zdravotní ústav, Šrobárova 48, 100 42 Praha 10, miltic@yahoo.com
* 15th International Mass Spectrometry Conference 27.8.-1.9.2000 Barcelona Inf.: Ms. Ana Costejá, Palau de Congressos, Av. Reina Ma Cristina, s/n, 08004 Barcelona, Spain, (+34)93-2332377 fax -4262845, 15imsc@website.es
20th International Carbohydrate Symposium 27.8.-1.9.2000 Hamburg Inf.: http://ics2000.uni-hamburg.de/
CHISA 2000, 14 International Congress of Chemical Process Engineering 27.-31.8.2000 Praha Inf.: CHISA 2000, Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1, CZ, 02/2108-2333 fax -2366
Advances in Polarography and Related Methods 30.8.-1.9.2000 Prague Inf.: Dr. Lubomir Pospisil, J. Heyrovsky Institute of Physical Chemistry, Dolejskova 3, 182 23 Prague 8, CZ, fax : +4202 8582307, pospisil@jh-inst.cas.cz
* 4th Electronic Conference on Synthetic Organic Chemistry 1.-3.9.2000 Inf.: ecsoc@ubaclu.unibas.ch, http://www.unibas.ch/mdpi/ecsoc-4.htm
* Inorganic Chemistry 2.-7.9.2000 Spain Inf.: Dr. J. Hendekovic, European Science Foundation, 1 quai Lezay-Marnésia, 67080 Strasbourg Cedex, France, +33 388-767135 fax -366987, euresco@esf.org, http://www.esf.org/euresco
11th International Biotechnology Symposium 3.-8.9.2000 Berlin Inf.: Prof. G. Kreysa, DECHEMA e. V., P.O. Box 15 01 04, D-60061 Frankfurt am Main, Germany, 4969-7564241 fax -7564201, info@dechema.de
51st ISE Meeting : Electrochemistry at the Turn of the Millenium 3.-8.9.2000 Warszawa Inf.: Prof. Z. Stojek - ISE 2000, Universytet Warszawski, Pasteura 1, 02-093 Warszawa, Poland,ise2000@chem.uw.edu.pl
Excited States at Surfaces 4.-6.9.2000 Nottingham Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)171-4378656, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
6th ECRICE Meeting 4.-5.9.2000 Lancaster Inf.: Tina Overton, Dept.of Chemistry University of Hull,Hull HU6 7RX, UK,mailbase@mailbase.ac.uk
* Transition Metals in Organic Synthesis 5.-7.9.2000 University of Leeds Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
* Pokroky v chromatografii a elektroforéze 2000 5.-6.9.2000 Pardubice Inf.: Ing. Pavel Jandera, DrSc, Katedra analytické chemie Upa, Nam. Legií 565, 532 10 Pardubice,Jandera@upce.cz
* XVII. Biochemický Sjezd 7.-10.9.2000 Praha Inf.: Tomáš Zima, Ústav klinické biochemie VFN, Karlovo náměstí 32, 120 00 Praha 2,(02)2223 2261, zimatom@mbox.cesnet.cz, http://csbmb.img.cas.cz/sjezd/orgvyb.html
* Dalton Discussion 3: Inorg. Crystal Engineering (DD3 - ICE) 9.-11.9.2000 Bologna Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
2nd International Conference on Supramolecular Science & Technology 10.-14.9.2000 Belgium Inf.: http://www.chem.kuleuven.ac.be/research/organ/congress/icsst/icsst.htm
16th International Symposium on Chemical Reactiona Engineering - ISCRE-16 10.-13.9.2000 Krakov Inf.: fax : 0048 3231 0318
* Spektroskopické metody v organické analýze životního prostředí 11.-14.9.2000 Pardubice Inf.: Spektroskopická společnost J.M.M., Thakurova 7, 16629 Praha 6, conference2000@upce.cz, www.upce.cz/conference2000.htm
PDA/FDA Joint Conference & Courses 11.-15.9.2000 Washington, DC Inf.: PDA, 7500 Old Georgetown Road, Suite 620, Bethesda, MD 20814, USA, (301)986-0263 fax -0296, info@pda.org, www.pda.org
* SOFTARG 12.-15.9.2000 Katowice Inf.: International Katowice Fair Ltd., Bytkowska Str. 1b, 40-955 Katowice, Poland, fax : (+4832) 2540227
* QSAR in Environmental Sciences 16.-20.9.2000 Bulharsko Inf.: Doc.Dr. Miloň Tichý, Státní zdravotní ústav, Šrobárova 48, 100 42 Praha 10, miltic@yahoo.com
* 52. Sjezd chemických společností 17.-20.9.2000 České Budějovice Inf.: Sekretariát konference, Katedra chemie Zemědělské fakulty JU, Studentská, 370 05 České Budějovice
27th Ann. Conf. of Federation of Analytical Chemistry. FACSS 22.-30.9.2000 Nashville Inf.: Div. of Analytical Chemistry. FACSS,(505)-8201648 fax -9891073,http://FACSS.org/info.html
* Materials Discussion 3: Inorganic Materials - Properties and Possibilities (MD3) 26.-29.9.2000 Cambridge Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656 fax -7341227, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
* 23rd International Symposium on Chromatography 1.-5.10.2000 London Inf.: Anne Kember, +44(0)1244393158, akember@advanstar.com
* Lipids, Fats and Oils : Opportunities and Responsibilities in the New Century 8.-10.10.2000 Würzburg Inf.: Deutsche Gesellschaft für Fettwissenchaft, Varrentrappstraße 40-42, D-60486 Frankfurt am Main, Germany, s+4969 7917-533 fax -564, f.amoneit@gdch.de, http://www.gdch.de/dgf
* Chemtec Praha - Plasty 10.-13.10.2000 Praha Inf.: Incheba Praha s. r. o., Opletalova 23, P.O. Box 555, 111 21 Praha 1,02/2-2894111 fax -4221406, info@incheba.cz
* FAKUMA 2000 10.-21.10.2000 Friedrichshafen Inf.: Ing. Brožková, HARTASS, Zdíkovská 68, 150 00 Praha 5,02/57218239
Aseptic Processing Training Program (Week2) 16.-20.10.2000 Baltimore Inf.: PDA, 7500 Old Georgetown Road, Suite 620, Bethesda, MD 20814, USA, (301)986-0263 fax -0296, info@pda.org, www.pda.org
158th Rubber Div. Fall Technical Mtg. and Miniexpo ˘00 17.-20.10.2000 Cincinnati Inf.: C. Koone, Rubber Div., P.O. Box 499, Akron, Ohio 44309-0499, USA, (330)972-7815 fax -5269, clm3@uakron.edu
PDA Training Conference: New Century, New Challenges, New Solutions 23.-25.10.2000 New Orleans, LA Inf.: PDA, 7500 Old Georgetown Road, Suite 620, Bethesda, MD 20814, USA, (301)986-0263 fax -0296, info@pda.org, www.pda.org
* 2000 Eastern Analytical Symposium 29.10.-3.11.2000 Atlantic City Inf.: Eastern Analytical Symposium, P.O. Box 633, Montchanin, DE 19710-0633, USA, 302738-6218 fax -5275, easinfo@aol.com
* Ostravský průmyslový veletrh 8.-10.11.2000 Ostrava Inf.: Agentura Expo Ostrava, s. r. o., Štramberská 41, 703 00 Ostrava - Vítkovice,069/678-1919 fax -1920, expo.pars@ostrava.czcom.cz
AIChE 2000 Annual Meeting 12.-17.11.2000 Los Angels Inf.: http://www.aiche.org/docs/meeting/index.htm
Eastern Analytical Symp. 13.-18.11.2000 Somerset Inf.: S. Gold, Eastern Anlaytical Symp., P.O. Box 633, Montchanin. Del. 19710-0633, USA, (302)738-6218 fax -5275, http://www.eas.org
* Cleantec 14.-16.11.2000 Praha Inf.: Arrow Trade, s. r. o., Osadní 26, 170 04 Praha 7,02/80-6429 fax -1961, expo@arrowtrade.cz
PDA Annual Meeting, Courses & Exhibition 30.11.-3.12.2000 Washington, DC Inf.: PDA, 7500 Old Georgetown Road, Suite 620, Bethesda, MD 20814, USA, (301)986-0263 fax -0296, info@pda.org, www.pda.org
Special Scientific Forum on Microbiology 2.-3.12.2000 Baltimore Inf.: PDA, 7500 Old Georgetown Road, Suite 620, Bethesda, MD 20814, USA, (301)986-0263 fax -0296, info@pda.org, www.pda.org
PDA Annual Meeting, Courses & Exhibition 4.-8.12.2000 Philadelphia, PA Inf.: PDA, 7500 Old Georgetown Road, Suite 620, Bethesda, MD 20814, USA, (301)986-0263 fax -0296, info@pda.org, www.pda.org
Polymer Division Biennial Symp. 11.-13.12.2000 Hawai Inf.: W. H. Daly, Dept. of Chemistry, Lousiana State U,Baton Rouge, La. 70803, USA, (504)388-3237 fax -3458, bill.daly@chemgate.chem.isu.edu
Intl. Chemical Cong. of Pacific Basin Societes 14.-19.12.2000 Honolulu Inf.: ACS Meetings,1155-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036-48, USA, (202)872-4396 fax -6128, natlmtgs@acs.org
* Organic Chemistry 7.-11.1.2001 South Africa Inf.: Conferences and Awards, Royal Society of Chemistry, Burlington House, London W1V 0BN, UK, +44(0)207-4378656, conferences@rsc.org, www.rsc.org/conferences
221st ACS Natl. Mtg. 1.-6.4.2001 San Diego Inf.: ACS Meetings,1155-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036-48, USA, (202)872-4396 fax -6128, natlmtgs@acs.org
159th Rubber Div. Spring Technical Mtg. 24.-27.4.2001 Providence Inf.: C. Koone, Rubber Div., P.O. Box 499, Akron, Ohio 44309-0499, USA, (330)972-7815 fax -5269, clm3@uakron.edu
75th Colloid & Surface Science Symp. 10.-13.6.2001 Pittsburgh Inf.: S. Garoff, Carmegie Mellon U, Dept of Physics,Pittsburgh, Pa. 15213, USA, (412)-2686877 fax -6810648, sg2e@andrew.cmu.edu
20th P.M.M. Discussion Conf. (IUPAC) : Scattering Methods for the Investigation of Polymers 9.-12.7.2001 Praha Inf.: Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax : 367981, sympo@imc.cas.cz
41th P.M.M. Microsymposium (IUPAC): Polymer Membranes 16.-19.7.2001 Praha Inf.: Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax : 367981, sympo@imc.cas.cz
Molecular Quantum Mechanics: The Right Answer for the Right Reason 22.-26.7.2001 Seattle Inf.: Prof. W. T. Borden, Dept. of Chemistry, University of Washington, P.O. Box 351700, Seattle, WA 98195-1700, USA
39th TIAFT Meeting 25.-30.8.2001 Prague Inf.: Ms. Martina Šustová, Czech Medical Association J. E. Purkině, P.O. Box 88, Sokolská 31, 120 26 Praha,+420 229-7271 fax -4610, sustova@cls.cz
222nd ACS Natl. Mtg. 26.-31.8.2001 Chicago Inf.: ACS Meetings,1155-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036-48, USA, (202)872-4396 fax -6128, natlmtgs@acs.org
27th Ann. Conf. of Federation of Analytical Chemistry & Spectroscopy Societes 5.-12.10.2001 Detroit Inf.: Div. of Analytical Chemistry, FACSS, USA, (505)-8201648 fax -9891073,http://facss.org/info.html
160th Rubber Div. Fall Technical Mtg. and Expo ˘01 16.-19.10.2001 Cleveland Inf.: C. Koone, Rubber Div., P.O. Box 499, Akron, Ohio 44309-0499, USA, (330)972-7815 fax -5269, clm3@uakron.edu
* Veletrh umělých hmot a kaučuku 25.10.-1.11.2001 Düsseldorf Inf.: Výstaviště 1, 647 00 Brno,4115-2813 fax -3051, info@bvv.cz
223rd ACS Natl. Mtg. 7.-12.8.1998 Orlando Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
19. sjezd Mezinárodní společnosti pro hypertenzi 23.-28.6.1999 Praha Inf.: Dr. Kuneš, CSc., 4752420
21st International Carbohydrate Symposium 7.-12.7.2002 Australia Inf.: Bob Stick, University of Western Australia,Nedlands, Australia, +61 89380-3200 fax -1005, rvs@chem.uwa.edu.au
21st P.M.M. Discussion Conf. (IUPAC): Electronically Active Polymers 15.-18.7.2002 Praha Inf.: Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax : 367981, sympo@imc.cas.cz
* 4th World Congress on Alternatives and Animal Use in the Life Sciences 4.-8.8.2002 Massachusetts Inf.: Dona Pease, Human Society of the United States, 2100 L Street, NW, Washington, DC 20037, USA,dpease@hsus.org
224th ACS Natl. Mtg. 8.-13.9.2002 Boston Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
225th ACS Natl. Mtg. 23.-28.3.2003 New Orleans Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, (202)872-4396 fax -6128, natlmtgs@acs.org
42nd P.M.M. Microsymposium (IUPAC): Stabilization and Degradation of Polymeric Materials 14.-17.7.2003 Praha Inf.: Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax : 367981, sympo@imc.cas.cz
22th P.M.M. Discussion Conf. (IUPAC): Spectroscopy of Partially Ordered Polymer Systems 21.-24.7.2003 Praha Inf.: Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax : 367981, sympo@imc.cas.cz
226th ACS Natl. Mtg. 7.-12.9.2003 New York Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
227th ACS Natl. Mtg. 28.3-2.4.2004 Anaheim Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
43rd P.M.M. Microsymposium (IUPAC): Polymer Gels 12.-15.7.2004 Praha Inf.: Sekretariát PMM, c/o, Ústav Makromolekulární chemie AV ČR, Heyrovského nám. 2, 162 06 Praha 6, CZ, 20403111 fax: 367981, sympo@imc.cas.cz
228th ACS Natl. Mtg. 22.-27.8.2004 Philadelphia Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
229th ACS Natl. Mtg. 13.-18.3.2005 San Diego Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
230th ACS Natl. Mtg. 28.8.-2.9.2005 Washington Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
231st ACS Natl. Mtg. 26.-31.3.2006 Atlanta Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
232nd ACS Natl. Mtg. 10.-15.9.2006 San Francisco Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
233rd ACS Natl. Mtg. 25.-30.3.2007 Chicago Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
234th ACS Natl. Mtg. 19.-24.8.2007 Boston Inf.: ACS Meetings, 115-16th St., N.W., Washington, D.C. 20036, USA, natlmtgs@acs.org
235th ACS Natl. Mtg. 6.-11.4.2008 San Antonio Inf.: ACS Meetings Dept., 1155-16th St., Washington, D.C. 20036-4899, USA, natlmtgs.@acs.org
236th ACS Natl. Mtg. 17.-22.8.2008 Philadelphia Inf.: ACS Meetings Dept., 1155-16th St., Washington, D.C. 20036-4899, USA, natlmtgs.@acs.org
237th ACS Natl. Mtg. 22.-26.3.2009 Salt Lake City Inf.: ACS Meetings Dept., 1155-16th St., Washington, D.C. 20036-4899, USA, natlmtgs.@acs.org
238th ACS Natl. Mtg. 16.-21.8.2009 Washington, D.C. Inf.: ACS Meetings Dept., 1155-16th St., Washington, D.C. 20036-4899, USA, natlmtgs.@acs.org
239th ACS Natl. Mtg. 21.-26.3.2010 San Francisco Inf.: ACS Meetings Dept., 1155-16th St., Washington, D.C. 20036-4899, USA, natlmtgs.@acs.org
240th ACS Natl. Mtg. 22.-27.8.2010 New York City Inf.: ACS Meetings Dept.,
1155-16th St., Washington, D.C. 20036-4899, USA, natlmtgs.@acs.org,
Padesátníci
Rok 2000 vyzývá kulatostí své číslice k určitému bilancování. ČSCH je hrdá na to, že v roce 2000 bude téměř 70 členů ve Společnosti déle než 50 roků. Tito nejvěrnější si jistě zaslouží stisk ruky a přání mnoha úspěchů v další práci. Rádi uvádíme jejich seznam s uvedením roku vstupu do ČSCH:
prof. RNDr. Matyáš Miloš, DrSc. (1940), Ing. Dr. Pospíšil Rudolf (1941), prof. Ing. Dr. Ferles Miloslav, DrSc. (1942), Ing. Dr. Gut Jiří, DrSc. (1942), RNDr. Veselý Karel, DrSc. (1944), Ing. Baxant Tomáš (1945), prof. Ing. Janák Jaroslav, DrSc. (1945), Ing. Kastner Jaroslav (1945), Ing. Kašpar Antonín (1945), Ing. Malenický Miloslav (1945), Ing. Procházka Želimír, CSc. (1945), Ing. Řeřicha Václav (1945), RNDr. PhMr. Bajgar Lubomír (1946), Ing. Dr. Pokorný Adolf G., CSc. (1946), Ing. Rovner Jiří (1946), Ing. Sokol Ludvík, CSc. (1946), doc. Ing. Dr. Vláčil František, CSc. (1946), prof. RNDr. Vřešťál Jan, DrSc. (1946), Ing. Ženíšek Zdeněk (1946), RNDr. PhMr. Bultas Zdeněk (1947), Ing. Lašek Jiří, CSc. (1947), RNDr. Plechatý Čestmír, CSc. (1947), Ing. Mansfeld Viktor, CSc. (1947), prof. Ing. Zahradník Rudolf, DrSc. (1947), RNDr. PhMr. Zýka Jaroslav, DrSc. (1947), RNDr. Borovička Miloš, CSc. (1948), RNDr. Fischer Jiří, CSc. (1948), RNDr. Heyrovský Antonín (1948), RNDr. Jílek Jiří O., DrSc. (1948), prof. RNDr. PhMr. Kalvoda Robert, DrSc. (1948), Ing. Kavina Josef (1948), prof. Ing. Dr. Komenda Jaro, CSc. (1948), Ing. Dr. Kučera Jaromír, CSc. (1948), RNDr. Odehnal Milan, CSc. (1948), Ing. Reinohl Vilém, CSc. (1948), prof. RNDr. Šimek Miroslav, DrSc. (1948), Doc. Ing. Teplý Jiří, CSc. (1948), Ing. Dr. Trojánek Jan, DrSc. (1948), Ing. Zahálka Jindřich (1948), Ing. Dr. Arient Josef, DrSc. (1949), RNDr. Březina Miroslav, CSc. (1949), prof. Ing. Dušek Karel, DrSc. (1949), Ing. Dr. Dvořák Jan (1949), Ing. Filák Drahomír (1949), Ing. Dr. Jizba Josef, CSc. (1949), RNDr. Jung Zdeněk, CSc. (1949), doc. RNDr. Kišová Libuše, CSc. (1949), Ing. Linhart Bohumír (1949), Ing. Nejedlý Emil (1949), RNDr. Pauček Milan, CSc. (1949), prof. Ing. Pouchlý Julius, DrSc. (1949), RNDr. Skalník Josef (1949), prof. RNDr. Sommer Lumír, DrSc. (1949), Ing. Streibl Milan, CSc. (1949), RNDr. Trkal Viktor, CSc. (1949), prof. Ing. Dr. Vodrážka Zdeněk, DrSc. (1949), RNDr. Beran Miloš, CSc. (1950), Ing. Čejka Jiří, DrSc. (1950), prof. RNDr. Dadák Vladimír, DrSc. (1950), Ing. Koch Miloš, CSc. (1950), Ing. Latinák Josef, CSc. (1950), Ing. Loyda Miloslav (1950), Mgr. Pazderník Jan (1950), Ing. Pitra Josef, CSc. (1950), Ing. Přibyl Miloslav, CSc. (1950), doc. MUDr. Rosenfeld Rudolf, CSc. (1950), Ing. Růžička Jiří, DrSc. (1950), Ing. Veselý Zdeněk, CSc. (1950), Ing. Zámek Miroslav, CSc. (1950).
Životní jubilea členů společnosti
75 let
Ing. Jaroslav Vachek, CSc., (10.7.), dříve VÚFB Praha, nyní v důchodu Praha
Ing. Miroslav Romaňuk, DrSc., (22.7.), ÚOCHB AV ČR Praha
Prof. RNDr. Lubor Žák, CSc., (29.7.), dříve PřF UK Praha, nyní v důchodu Praha
Ing. Stanislav Brebera, (10.8.), dříve Synthesia Pardubice, nyní v důchodu Pardubice
Ing. Ludvík Sokol,CSc., (16.8.), dříve Chemopetrol Litvínov, nyní v důchodu Litvínov
Ing. Dr.Jiří Schreiber, CSc., (22.8.),dříve Synthesia Pardubice, nyní v důchodu Pardubice
Doc. Ing. Dr. Zdeněk Kučera, CSc., (29.8.), dříve VŠCHT Praha, nyní v důchodu Praha
Ing. Jiří Skalský, (1.9.),dříve Severočeské tukové závody Lovosice, nyní v důchodu Lovosice
Doc. Ing. Dr. Karel Číž, CSc., (10.9.), dříve Pražské cukrovary Praha, nyní v důchodu Praha
70 let
Prof. Ing. Josef Pašek, DrSc., (11.7.), VŠCHT Praha
Prof. Ing. Pavel Pitter, DrSc., (13.7.), VŠCHT Praha
Prof. RNDr. Jaroslav Churáček, DrSc., (15.7.), Univerzita Pardubice
Prof. Ing. Vladimír Kudrna, DrSc., (21.7.), dříve VŠCHT Praha, nyní v důchodu Praha
RNDr. Josef Horáček, (23.7.), dříve SZÚ Praha, nyní v důchodu Praha
Ing. Milan Souček, CSc, (8.8.), ÚOCHB AV ČR Praha
Ing. Evžen Kasafírek, CSc., (11.8.), VÚFB Praha
RNDr. Josef Prouza, (19.8.), dříve Kara, provozní laboratoř Trutnov, nyní v důchodu Bohdašín
Doc. Ing. Stanislav Scholle, CSc., (21.8.), Synthesia,a.s. Pardubice
MUDr. František Musil, CSc., (30.8.), soukromá laboratoř Plzeň
Prof. Ing. Robert Holub, DrSc., (4.9.), dříve VŠCHT Praha, nyní
v důchodu Praha
Prof. Ing. Oskar Schmidt, CSc., (21.9.), VŠCHT Praha
65 let
Ing. Irena Vognarová, (5.8.), dříve Výzkumné zkušební středisko Vyškov, nyní v důchodu Brno
Ing. Karel Trefný, (22.8.), dříve Tesla Lanškroun nyní v důchodu Lanškroun
Ing. Rostislav Rott, CSc, (3.9.), České závody gumárenské a plastikářské Zlín
RNDr. Miroslav Benátský, CSc., (12.9.), VŠB , katedra chemie Ostrava
Ing. Eva Davídková, CSc, (14.9.), VÚPP Praha
Prof. RNDr. Jiří Klinot, CSc., (28.9.), PřF UK Praha
Prof. Ing. Miloslav Rakovič, CSc., (28.9.), FVL UK Praha
Doc. RNDr. Karel Janáček, DrSc., (30.9.), dříve MBÚ AV ČR Praha, nyní v důchodu Praha
60 let
Ing. Anna Čechová, (10.7.), Čokoládovny a.d. Praha
Ing. Stanislav Krčmář, CSc., (11.7.), VÚ Liko Bratislava, Slovensko
Ing. Alfred Riedel, CSc., (24.7.), IKEM Praha
Doc. RNDr. Věra Pacáková, CSc., (31.7.), PřF UK Praha
Ing. Jaromír Plecitý, (12.8.), Úřad průmyslového vlastnictví Praha
RNDr. Karel Jírů, (22.8.), Národní divadlo Praha
Ing. Jiří Martínek, (5.9.), Framar Praha
Ing. Václav Vokřál, (7.9.), Lovochemie, a.s. Lovosice
Doc. Ing. Jaroslav Čepička, CSc., (10.9.), VŠCHT Praha
RNDr. Václav Haber, CSc., (16.9.), PřF UK Praha
Ing. Vlastimil Peterka, CSc., (25.9.), dříve VÚTP Rakovník
Prof. Ing. František Liška, CSc., (24.9.), VŠCHT Praha
Ing. Jiří Minster, CSc., (26.9.), ÚTAM AV ČR Praha