Možnost financování středně velikých inovací v chemickém průmyslu


Popis situace

Jedním z vážných problémů našeho průmyslu je malá šance pro realizaci inovací či nových patentů. Absence takových inovací potom přináší stagnaci konkurenceschopnosti výrobků a v konečném důsledku pokles prodejního obratu, ať už z důvodu menšího odbytu nebo vynuceného snižování ceny. V chemickém průmyslu je situace v jistém smyslu ještě složitější - nízký podíl kvalifikované chemie, současná obecně složitá situace v odbytu chemických komodit na mezinárodních trzích, nutnost investic do ekologie existujících výrob - to jsou jen některé z problémů, které zpomalují vývoj stejně jako neefektivní gigantické provozy plánované pro ruský trh. Vedle těchto historicky daných problémů existují také negativa, která přinesl vývoj po roce 1989, jako například neoficiální vládní schválení devastace ze strany staronových vlastníků v minulých letech, chyby posledních deseti let ve vládních prioritách, jež nezahrnovaly vědu a výzkum. Z těchto důvodů se dostal chemický průmysl do situace, kdy nedostatek vývoje ohrožuje konkurenceschopnost pro období za pět až deset let.

Trendy

Otázkou je, zdali existuje nějaká cesta ze současného stavu. Pro její hlednání je užitečné zmínit současné trendy v chemickém průmyslu. K nim patří například: vysoká specializace, přenechání vysokotonážních a ekologicky náročných výrob asijským producentům, orientace na farmaceutický, "elektro-related", plastikářský průmysl (v uvedeném pořadí jsou přibližně také marže produktů realizovaných na těchto trzích), biologizace produkcí (relativně vysoký podíl fermentačně produkovaných látek, které přirozeně zaručují optickou čistotu, vzrůstající podíl enzymatických syntéz), vysoké investice do ekologicky bezpečných produkcí, rostoucí význam technologií využívajícch nejnovějších výsledků a metod molekulární biologie, hlednání nových oborů, které budou "high-tech" v příštím tisíciletí.

Co je v tomto směru schopen nabídnout náš chemický průmysl? Situace není zcela optimální, protože minulé režimy naopak prosazovaly vysokotonážní produkci (velmi podobná situace v těžkém strojírenství), porevoluční vlády nepomohly investicím do vývoje, samotné podniky se často "zabetonovaly" do existujícího statu quo a bránily se změně, protože první, porevoluční managementy pocházely ze staré, nekonkurenčí generace a nechtěly, odmítaly vidět nevyhnutelné konce takového počínání. Proto bylo možno, zvláště po privatizaci, vidět časté vymýcení aplikovaného výzkumu (někdy oprávněného, ale často velmi nešťastného) a znemožnění menších inovací. Z důvodu rychle postupující globalizace, nesmírné nákladnosti při zavedení nových molekul a chyb v privatizaci došlo také k téměř dokonalému zpustošení farmaceutického výzkumu a vývoje.

Na druhé straně se podařilo, přes neobyčejně negativní tlak státních organů, udržet velmi vysokou úroveň základního výzkumu, ať již v Akademii věd nebo na universitách a vysokých školách. Co však chybí, je organické a efektivní spojení mezi základním a aplikovaným výzkumem. Nicméně potenciál v základním výzkumu zůstal a existuje také zájem firem o propojení úsilí na inovacích. Stále častěji si managementy uvědomují, že jejich budoucnost závisí na vývoji a proto jsou ochotny akceptovat investice v tomto směru. Narážejí ale na jeden základní problém. Nejsou peníze.

Ještě než se přikročí k další části, bylo by dobře definovat onen nepřesný pojem použitý v tomto článku: středně velké inovace. Míněny jsou projekty, které nevyžadují stamiliónové, miliardové investice. Míněny jsou projekty založené na objevu, vynálezu, nápadu a které buď stávající technologii posunou o výrazný krok kupředu anebo jsou zcela novým prvkem, ale potřebují se "rozjet" a vyrůst v opravdovou produkci s mnohanásobným obratem.

Nic nového nevymyslíme

Nebezpečnou myšlenkou bývá hledání "české cesty" a ignorace již existujících modelů fungujících v zahraničí. I v otázce financování rozvoje existují v západní evropě a především v USA fungující modely, proto nelze očekávat nějaké zázračné řešení a je daleko produktivnější pokusit se aplikovat fungující postupy. Typickým příkladem investice, která směřuje ke zhodnocení inovace je tak zvaný "venture capital", překládaný ne zcela šťastně jako "rizikový kapitál".

Při aktivitě zvané venture capital stojí na jedné straně investor, disponující finančními prostředky a jeho partnerem je podnikatel, malá firma či vědec, který má v rukou produkt, o němž je přesvědčen, že jeho rychlé rozšíření a prodej mnohonásobně zhodnotí prostředky do produktu vložené. Produktem může být zboží nebo služba. Při dohodě mezi investorem a například malou firmou s nový produktem, jehož prodej je limitován malým "dosahem firmy", pak investor získává za svou investici podíl ve firmě, stává se vpravdě spolumajitelem firmy s výraznými právy ve firmě. Jako hlavní cíl vidí v řádově několikaletém období prodej firmy jinému subjektu a při daném prodeji předpokládá veliké zhodnocení prostředků vložených na začátku spolupráce. Původní firma, podnikatel, který do projektu vkládá svou ideu nebo produkt pak získáva jednak prostředky na rozšíření svého produktu, jednak má podíl na tržbách za produkty a samozřejmě je podílníkem při prodeji firmy. Po tomto prodeji může zůstat zaměstancem firmy, která již patří novému vlastníku, nebo vydělá prodejem takový majetek, který mu umožní začít nový cyklus - vývoj - produkt - investice - prodej.

Filosofie subjektu, který se zabývá venture kapitálem je výrazně jiná než filosofie například bankovní instituce. Záměrem podnikání je v tomto případě investovat peníze ne kvůli deseti, patnácti procentům mnohaletých úroků, ale tak, aby se díky spojenému efektu středně veliké investice (vklad venture kapitálu) a konkurenční výhodě (vklad existujícího podniku) zvýšila cena firmy v průběhu několika let, aby po jeho prodeji vznikl dostatečný zisk jak pro fond, tak pro původní majitele.

Existuje podobná možnost u nás? Existuje. I u nás pracují firmy v oblasti venture kapitálu. V současné době je v České asociaci venture kapitálu spojeno 10 správců fondů (například Fond rizikového kapitálu) a přibližně 10 přidružených členů. Během posledního roku bylo touto formou investováno 1,3 miliardy korun a podle předsedy Asociace rizikového kapitálu Michala Noska je průměrná investice v desítkách miliónů korun. Jak se postupně tento způsob investice rozvíjí I v našem prostředí, vzniká možnost pro podobnou aktivitu I v oboru chemie a příbuzných výrob. Bude zajímavé sledovat jak chemický průmysl dokáže těchto, pro náš region netradičních zdrojů využít.

Česká společnost chemická nabízí pro zlepšení komunikace mezi případnými zájemci a zástupci společností, zabývajícími se venture kapitálem organizaci seminář. Předběžný termín semináře bude v posledním týdnu měsíce března 2000 v sídle společnost Na Novotného lávce v Praze. Prosíme Vážené čtenáře, aby nám sdělili na přiloženém formuláři zájem o podobný seminář.

Děkujeme Ing. Radku Laštovičkovi (Fond rizikového kapitálu) za cenná data a rady. Další informace lze získat na URL: http://www.cvca.cz nebo na http://www.notesnet.cz/frk.

Martin Fusek


Ze života chemických společností


51. zjazd chemických spoločností

V dňoch 6.-9. septembra 1999 sa konal v Nitre 51. zjazd chemických spoločností v priestoroch Univerzity Konštantína Filozofa (UKF) a Slovenskej polnohospodárskej univerzity (SPU). Zjazd bol spoločným podujatím Slovenskej chemickej spoločnosti (SCHS) (ktorá v tomto roku oslavuje 70. výročie svojho vzniku), Slovenskej spoločnosti priemyslovej chémie (SSPCH) a Asociácie českých chemických spoločností (AČCHS). Na príprave a organizácii zjazdu sa podieslali okrem učitelov spomínaných fakúlt aj učitelia Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského (PRIF UK), Chemicko-technologickej fakulty Slovenskej technickej univerzity (CHTF STU) v Bratislave, Strednej priemyslovej školy potravinárskej (SPŠCH) v Nitre a vedeckí pracovníci Slovenskej akadémie vied (SAV) v Bratislave. Zjazd sa konal pod záštitou Zväzu chemického a farmaceutického priemyslu Slovenskej republiky (ZCHFP SR).

Úvodný príhovor na zjazde predniesol generálny riaditel ZCHFP SR Jozef Kollár, ktorý okrem potreby spolupráce chemického priemyslu a výskumných ústavov podčiarkol aj potrebu vysokého štandardu chemického vzdelania na všetkých typoch škôl. Zdôraznil tiež potrebu pestovania profesných spolkov, kde by sa odborníci navzájom informovali o najnovších poznatkoch vo svojich odboroch. Nakoniec poprial členom jubilujúcej Slovenskej chemickej spoločnosti k 70. výročiu jej založenia vela úspešných podujatí v rámci Slovenska, ale aj na medzinárodnom poli. S poznatkami o vzniku a rozvoji jubilujúcej Slovenskej chemickej spoločnosti, o jej aktivitách, spoločných, pamätných zjazdoch v Banskej Štiavnici, ale aj o jej najvýznamnejších členoch a českých priateloch sa podelil s prítomnými emeritný profesor Farmaceutickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, čestný predseda SCHS, Jozef Tomko.

K účastníkom zjazdu sa prihovorili viacerí čestní hostia zo Slovenska, Čiech i zo zahraničia, ktorí okrem iného pripomenuli aj 1500. výročie príchodu Slovanov na naše územie, 750. výročie udelenia výsad slobodného královského mesta Nitre, 40. výročie založenia Univerzity Konštantína Filozofa, 80. výročie založenia najstaršej Alma-Mater na Slovensku - Univerzity Komenského v Bratislave a 75. výročie výuky chémie na jej pôde ale aj 35. výročie Chemickej olympiády v Česko-Slovensku.

Pozdravné príhovory okrem Dušana Bereka za SCHS a Jiřího Haniku za AČCHS predniesli resp. poslali aj zahraniční partneri: John Malin, administrátor pre medzinárodné vzťahy Americkej chemickej spoločnosti (ACS), okrem príhovoru, v ktorom zdôraznil potrebu medzinárodnej spolupráce, odovzdal aj plaketu Americkej chemickej spoločnosti k 70. výročiu založenia Slovenskej chemickej spoločnosti.

Vjačeslav Kaučič, prezident Slovinskej chemickej spoločnosti predniesol návrh na rozšírenie spolupráce medzi chemickými spoločnosťami. Pozdravný list jubilujúcej SCHS poslal aj sekretar Nemeckej chemickej Spoločnosti H. tom Dieck a prezident Polskej chemickej spoločnosti J. Konarski.

Pavel Drašar odovzdal za AČCHS Hanušovu medailu členom predsedníctva SCHS Dušanovi Berekovi a Michalovi Uherovi. Dušan Berek a Marta Sališová odovzdali ocenenia SCHS: čestné členstvo SCHS: Danielovi Bellušovi, Jozefovi Polonskému a Vojtechovi Kello (bude odovzdaná osobne), zlatú medailu SCHS: Rudolfovi Zahradníkovi, Vilímovi Šimánkovi (preberie pri inej vhodnej príležitosti), Johnovi Malinovi, Heindirkovi tom Dieckovi (preberie pri inej príležitosti) a Vojtechovi Bílikovi - in memoriam (prebrala dcéra Zuzana). Pamätnú medailu: Vjačeslavu Kaučičovi, Jean-Marie Devosovi (CEFIC), mestu Nitra, UKF, SPU a SPŠP.

Po slávnostnom otvorení nasledovala prednáška A. Ruttkaya "Počiatky historickej Nitry" a v kultúrnom programe sa predstavilo s interpretáciou barokovej hudby Mestské komorné teleso - Collegium Cantorum Nitra.

Odborný program začal plenárnou prednáškou profesora Daniela Belluša (Ciba-Geigy). V ďalších dvoch prepoludniach boli plenárnymi prednášatelmi experti z rôznych oblastí chémie (väčšinou slovenského pôvodu): profesor Rudolf Zahradník (ČR), Jean-Marie Devos (generálny sekretár CEFIC - Centrum of European Federation of Industrial Chemistry, Bruxeles, B), profesor John M. Malin (ACS, USA), profesor Viliam Kriváň (Ulm, Nemecko), profesor Stanislav Miertuš (Terst, Taliansko), profesor Miroslav Urban (PRIF UK Bratislava) a dr. Igor Goljer (New York, USA).

Rokovanie zjazdu pokračovalo prácou v 13. sekciách, ktoré okrem sekcie Agrochémia, boli zhodné s odbornými skupinami SCHS. Celkove na zjazde odznelo 9 celoplenárnych prednášok, 204 prednášok v sekciách a bolo prezentovaných 251 panelových oznámení. Na základe vlastných dojmov, ako aj rozhovorov s garantami jednotlivých sekcií, bol o prednášky a panelové oznámenia počas zjazdu stály záujem.

Dobrá účasť (celkove sa na zjazde zúčastnilo takmer 500 chemikov, z toho viac ako tretina z ČR, 9 Poliakov a už spomenutí zahraniční prednášatelia), pozitívne ohlasy účastníkov zjazdu i garantov jednotlivých sekcií len potvrdili užitočnosť takýchto stretnutí. Spoluorganizovania zjazdu sa zúčastnilo 28 firiem, z toho 9 firiem sa zúčastnilo na zjazde s vlastnou výstavkou.

V rámci zjazdu sa uskutočnilo aj rokovanie zástupcov SCHS, SSPCH a AČCHS o pokračovaní organizovania spoločných zjazdov a o možnostiach ďalšej spolupráce. Dohodli sa, že ďalší spoločný zjazd sa uskutoční v Českých Budějoviciach už v septembri roku 2000. V roku 2001 budú organizátormi opäť chemici na Slovensku.

V rámci spoločenského programu sa konala prehliadka hradného areálu, Diecéznej knižnice a Polnohospodárskeho múzea v Nitre, ako aj návšteva Arboréta v Mlyňanoch a kaštiela v Topolčiankach. Účastníci zjazdu ocenili aj možnosť zúčasniť sa divadelného predstavenia "Fidlikant na Streche" ako aj spoločne sa stretnúť po dva večery na neformálnych diskusiách, v príjemnom prostredí, podfarbenom príjemnou hudbou a skvelým, pekne zaranžovaným občerstvením.

Dovidenia v Českých Budejoviciach.

Marta Sališová

Nově jmenovaní vysokoškolští profesoři z řad členů naší Společnosti

Prezidentem ČR byli s účinností od 15. října 1999 jmenováni profesory:

Prof. RNDr. Milan Kotouček, CSc., Přírodovědecká fakulta Univerzity Palackého v Olomouci

Prof. RNDr. Bohumil Kratochvíl, CSc., VŠCHT Praha

Prof. Ing. Jan Roda, CSc., VŠCHT Praha

Prof. Ing. Pavel Šťáva, CSc., Vysoká škola báňská - Technická univerzita Ostrava

Cena Alfreda Badera

Cena Alfreda Badera je udělována z podnětu a finančního altruizmu dr. Alfreda Badera, významného světového chemika, podnikatele, znalce a sběratele vlámských mistrů. Dr. Bader se narodil v r.1924 ve Vídni ve smíšené židovské rodině. Aby unikl nacistické persekuci, byl ve čtrnácti letech poslán do Anglie. Po vypuknutí 2.světové války však byl deportován do Kanady a internován. Po propuštění vystudoval chemii na Queen's University v Kingstonu (Ontario) a v r.1945 odešel na stáž na Harvard University, kde získal v r.1950 hodnost PhD. Poté nastoupil jako výzkumný pracovník u firmy Pittsburgh Plate Glass Company v Milwaukee. Již v r.1954 získala tato firma prodejem jednoho z jeho patentů milion dolarů.

Protože se již v době svého doktorátu setkával se značnými problémy při nákupu chemikálií v drobném, rozhodl se se svým přítelem právníkem založit firmu, která by prodávala chemikálie připravené studenty v praktiku. Přestože neměli obchodní zkušenosti, firma Aldrich Chemical Company se brzy rozrostla. Jedním ze způsobů, jak dr. Bader vybudoval během let katalog o téměř deseti tisících položkách, byla barterová výměna přebytečných vzorků chemikálií z univerzitních a výzkumných pracovišť za jiné produkty firmy Aldrich. V šedesátých až osmdesátých letech takto vlastně umožňoval výzkum mnoha našim chemikům. V roce 1970 se firma Aldrich spojila se společností Sigma, sloužící biochemikům a posléze inkorporovala i další významné firmy (Fluka, Supelco, R. de Haën aj.).

Dr. Bader se stal jedním z nejúspěšnějších a nejznámějších chemiků nejen na obchodním, ale i vědeckém i poli. Jeho vědeckým zaměřením se stalo uplatnění soudobých metodik ve výzkumu historických obrazů, o čemž napsal i monografii. V roce 1968 založil časopis Aldrichimica Acta, který se stal užitečnou pomůckou organických chemiků.

Dr. Bader přispěl mimo jiné i k znovuobjevení zásluh českého rodáka Josefa Loschmidta o objev struktury benzenu. Na pěti významných univerzitách na světě založil fondy pro trvalá stipendia, určená výhradně pro české studenty. Kromě toho v r.1994 založil Cenu Alfreda Badera a pověřil Českou společnost chemickou udělovat ji každoročně mladému chemikovi (do 35 let) za vynikající práce v organické a bioorganické chemii. Součástí ceny je značná finanční prémie - dr. Bader přitom velmi těžce nese, že tato cena u nás musí být zdaněna daní z příjmu.

Za své zásluhy o rozvoj české chemie byl dr. Bader odměněn nejvyššími vyznamenáními České společnosti chemické.

Dosavadními nositeli Ceny Alfreda Badera jsou: v r.1994 RNDr. Ivo Starý, CSc. (33), Ústav organické chemie a biochemie AV ČR, Praha, v r.1995 RNDr. Martin Smrčina, CSc. (34), Přírodovědecká fakulta Univerzity Karlovy, Praha, v r.1996 Dr. Ing. Vladimír Havlíček (29), Mikrobiologický ústav AV ČR, Praha, v r.1997 Ing. Pavel Lhoták, CSc. (34), Ústav organické chemie VŠCHT, Praha, v r.1998 Ing. Michal Hoskovec, CSc. (35) Ústav organické chemie a biochemie AV ČR. Letos byl cenou Adolfa Badera znovu oceněn pracovník Ústavu organické chemie a biochemie AV ČR, Praha, Ing. Michal Hocek, CSc. (30). Ing. Hocek byl odměněn za soubor prací s titulem Syntéza a biologická aktivita 2- a 6-C-substituovaných purinových bází, nukleosidů a acyklických analogů nukleotidů.

P. Drašar a A. Holý

Cena SHIMADZU 1999

Ve spolupráci s Českou společností chemickou vyhlásila firma Shimadzu "Cenu SHIMADZU" pro mladé vědecké pracovníky. Cílem této ceny je motivovat mladé odborníky v jejich práci a alespoň částečně je za tuto snahu ocenit. Vyhlášení této ceny společně s Českou společností chemickou zdůrazňue fakt nekomerčnosti celé této akce. Kritéria pro účast byla velmi volná a podle obecného názoru nebyla limitující pro mladé vědecké pracovníky. Komise, která zaslané práce hodnotila, byla jmenována ČSCH z řad významných vědeckých kapacit ČR tak, aby objektivita soutěže byla plně zachována.

Na základě stanovených kritérií byla po zralé úvaze komisí pro rok 1999 vybrána práce:

Kateřina Kurečková, Aleš Eisner: Využití extrakce rozpouštědlem pro isolaci aditiv z jednosložkových bezdýmných prachů. Jedná se o původní práci mladých autorů z Univerzity Pardubice, Fakulty chemicko-technologické, kteří v rámci doktorského studia pracují i na dalších úkolech. Vítězná práce má nejenom vysokou odbornou hodnotu, ale lze ji aplikovat v praxi, konkrétně při charakterizaci povýbuchových stop a vzorků životního prostředí.

Předání této ceny na půdě Univerzity Palackého v Olomouci je ocenění naší snahy pomoci mladým vědeckým pracovníkům a současně i potvrzení již existující spolupráce mezi Shimadzu a UP Olomouc. Předání ceny se kromě vedení ČSCH, rektora UP Profesora Lubomíra Dvořáka, generálního manažéra společnosti Shimadzu Ing. Roberta Kaubka, prvého tajemníka japonského vyslanectví p. Susumu Kuwahary, zástupce vedení Asociace českých chemických společností doc. Jana Vymětala, členů vedení Univerzity Palackého a vlastních účastníků soutěže, zúčastnila i početná skupina novinářů.

Všichni řečníci vysoce hodnotili užitečnost a úroveň vítězné práce, úroveň angažovanosti společnosti Shimadzu v ČR, česko-japonské vztahy, ale i fakt, že k předání ceny poskytla prostor a publicitu druhá nejstarší univerzita v ČR.

Firma Shimadzu byla založena roku 1875 panem Shimadzu jun. v Kyotu, Japonsku. Již od svého založení patřila k těm firmám, které stály u pokroku nejen v Japonsku, ale na celém světě. Vždy ctila praxi, že novinky, které vznikají na základě vědeckého pokroku, musí být komerčně využity, tj. uvádět nové poznatky do běžného života.

Od počátku svého působení se Shimadzu orientovala na přístroje pro lékařské použití a současně měřící přístroje, později zařízení do chemických laboratoří. Mezníkem v historii firmy je rok 1896, kdy pan Shimadzu jun. zkonstruoval jako druhý na světě rentgenový přístroj a získal první radiograf a ve velmi krátké době byl vyvinut a dán do prodeje první skutečně sériově použitelný rentgenový přístroj.

Další vývoj Shimadzu následoval a aktivity se rozrůstaly. Na základě potřeb trhu, v první fázi hlavně japonského, byly vyvíjeny a prodejně realizovány další a další skupiny přístrojů, v současné době jsou ve výrobním programu - analytické, měřící a lékařské přístroje, zařízení pro kontrolu ovzduší, procesní přístroje, testovací přístroje, průmyslové přístroje a vybavení, letecká technika, senzory a bio-produkty. Jako jedno z posledních ocenění firmy Shimadzu v Japonsku bylo předání císařského řádu "The Order of the Sacred Treasure, Gold and Silver Star" panu Kikuo Fujiwarovi, nejvyššímu představiteli Shimadzu Corporation. Tento řád je oceněním nejenom samotného pana Fujiwary, ale i firmy Shimadzu jako takové.

Jak již bylo uvedeno, jedna divize Shimadzu se zabývá výrobou analytických přístrojů. I zde je možno připomenout tradici, kdy v roce 1952 byl uveden na trh první spektrofotometr a roku 1956 první model sériově vyráběného plynového chromatografu.

Právě tato část výrobního programu Shimadzu, společně s lékařskými přístroji, je hlavním předmětem činnosti Shimadzu Corp. v mnoha státech světa včetně České republiky. V roce 1991 bylo v Praze založeno Shimadzu GmbH obchodní zastupitelství, jako přímé zastoupení Shimadzu pro ČSFR, později ČR. Hlavním posláním tohoto zastoupení bylo a je prodej, instalace a servis Shimadzu přístrojů na českém trhu. Od založení bylo prodáno desítky přístrojů a sestav do všech oborů analytické instrumentální chemie a přístrojů lékařských. Mottem, které společnost vždy razila, byla preciznost japonských výrobků a technická a aplikační dovednost českých pracovníků. Cílem bylo a je získat maximum opravdu spokojených zákazníků.

Jelikož k zákazníkům firmy patří nemalou měrou i vysoké školy, ústavy AV ČR, výzkumná pracoviště apod., jsou její pracovníci plně seznámeni s každodenními problémy těchto laboratoří. Ví, jak problematické je udržet na špičkových pracovištích v České republice mladé a talentované vědecké pracovníky, kteří mohou přinést české vědě mnoho pozitivního v budoucnosti. Mnohokráte se setkali, při pracovních návštěvách v laboratořích s faktem, že tito vědci jsou přetahováni do finančně lukrativnějších geografických i profesních oblastí. A právě tato skutečnost přiměla vedení společnosti Shimadzu k zamyšlení, jak pomoci. Cena Shimadzu se tak stala plodem tohoto zamyšlení, jako jeden z podpůrných mechanizmů stabilizace mladé odborné komunity na chemických pracovištích v ČR.

Theodor Petřík

Prof. George A. Olah - Hanušova medaile

Naše chemická veřejnost byla ve dnech 9. a 10. září 1999 poctěna návštěvou nositele Nobelovy ceny za chemii, prof. G. A. Olaha. Návštěva se konala pod záštitou Ústavu anorganické chemie AV ČR, Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy a České společnosti chemické. Host je jeden z nejznámějších chemiků současné doby a ředitelem famosního Loker Hydrocarbon Research Institutu při University of Southern California v Los Angeles. Navštívit naši zemi bylo jeho výslovným přáním a bylo velkou ctí takového hosta přijmout.

Setkání se odehrálo na půdě Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy dne 10.9.1999, kdy měl prof. G. A. Olah přednášku nazvanou "The future of hydrocarbons and facing challenge of global warming". Diskutované téma antropogenních zdrojů vzniku oxidu uhličitého a netušené katalytické možnosti jeho redukce na methanol a jiné organické sloučeniny bylo prezentováno prostými slovy, způsobem jaký si může dovolit jen velká vědecká osobnost. Téhož dne byla prof. G. A. Olahovi udělena Hanušova medaile České společnosti chemické a Zlatá medaile Univerzity Karlovy jako výraz ocenění jeho celoživotní práce. Prof. Olah se narodil v Budapešti v r. 1927 a v r. 1949 získal titul Ph.D v oboru organické chemie na Technické univerzitě v Budapešti pod vedením prof. Gézy Zemplena. V období. 1954-56 byl vedoucím oddělení organické chemie a zástupcem vědeckého ředitele Centrálního výzkumného ústavu Maďarské akademie věd. Během nám dobře známých maďarských událostí r. 1956 emigroval do USA, kde do r. 1964 pracoval jako vědecký pracovník v Dow Chemical Company. Poté začal působit v Case Western Reserve University, kde byl nakonec jmenován C. F. Mabery Distinguished Professor of Research in Chemistry. V r. 1977 se stal profesorem chemie a vědeckým ředitelem výzkumu na Hydrocarbon Research Institutu při University of Southern California v Los Angeles a v r. 1980 byl jmenován Zasloužilým profesorem chemie na téže univerzitě. V r. 1983 se stal na témže ústavu Donald P. and Katherine B. Loker Distinguished Professor of Organic Chemistry a nakonec ředitelem Loker Hydrocarbon Research Institutu v r. 1991.

shimadzu

Pionýrské objevy prof. Olaha se odehrávají na pomezí mezi konvenčními pojetími organické a anorganické chemie a přinesly zcela zásadní objevy do obou z těchto oblastí. Tyto se dotýkají katalýzy organických reakcí superkyselinami, vývoje chemie stabilních organických a anorganických iontů, nitrace nitroniovými solemi, neklasických klastrových organických kationtů a sloučenin uhlíku s neobvyklými typy vazby. Tato chemie dala vznik celé řadě nových, zcela progresivních chemických reagentů a syntetických metod, které jsou dnes využívány v každodenní chemické praxi a staly se přirozenou součástí standardních učebnic organické a anorganické chemie. Tyto objevy jsou předmětem více než 1200 vědeckých prací, 100 patentů a 15 knih a monografií. Jeho příspěvky k chemii superkyselin, karbokationtů a elektrofilní chemii nasycených uhlovodíků byly v r. 1994 oceněny Nobelovou cenou za chemii, kterou prof. Olah získal jako jediný kandidát. Kromě Nobelovy ceny pak získal mnoho dalších prestižních cen a ocenění, zde jmenujme hlavně American Chemical Society's Award for Petroleum Chemistry, Creativity in Synthetic Organic Chemistry a Roger Adam's Medal, Michaelson-Morley Award, Chemical Pioneer Award, California Scientist of the Year, atd. Na jeho počest byla původní Petroleum Chemistry Award of the American Chemical Society přejmenována na George A. Olah Award in Hydrocarbon and Petroleum Chemistry. Kromě členství v US National Academy je čestným členem mnoha evropských chemických společností a obdržel čestný doktorát na osmi univerzitách jak v USA, tak i v Evropě

Bohumil Štíbr

Udelenie Hanušovej medaily ČSCH Prof. Michalovi Uherovi, DrSc.

Na 51. Zjazde chemických spoločností, ktorý sa uskutočnil v dňoch 6.-9. septembra 1999 v Nitre v priestoroch Univerzity Konštantína Filozofa a Slovenskej poľnohospodárskej univerzity prevzal z rúk podpredsedu Českej spoločnosti chemickej Dr. P. Drašara Hanušova medailu člen Predsedníctva Slovenskej chemickej spoločnosti pri SAV Prof. Michal Uher, DrSc.

Laureát Hanušovej medaily sa narodil 13.12.1936 v Komárne. Po ukončení štúdia na Chemickotechnologickej fakulte STU v Bratislave v r. 1960 sa začala jeho vedecká a pedagogická kariera na Katedre organickej chémie CHTF STU, kde pracoval najprv ako asistent, neskôr docent a v súčasnosti je profesorom organickej chémie.

Prof. M. Uher sa od nástupu na pracovisko orientoval na syntézu izotiokyanátov a ich reakčných produktov. Túto oblasť rozvinul jednak vo svojej kandidátskej dizertačnej práci a pokračoval ďalej v riešení problematiky využitia acylizotiokyanátov na prípravu 5- a 6- článkových heterocyklických zlúčenín, ktoré boli predmetom jeho habilitačnej práce. Od r. 1984 sa venuje chémii článkovýcých derivátov. Prof. Uher prednáša v súčasnosti na CHTF STU predmet Organická chémia, Bioorganická chémia a Chemická informatika. Je autorom 8 monografií, z ktorých 3 boli vydané v zahraničí, 11 učebných textov - skrípt, je autorom alebo spoluautorom 92 vedeckých publikácií a 40 patentov z toho 7 v zahraničí. Prednášal v Krakove, Wroclave, Toruni, Lubline a Havane ako hosť na medzinárodných konferenciách a na mnohých domácich konferenciách.

Prof. M. Uher je dlhoročným členom SCHS (1965) a na prospech spoločnosti vykonával rad funkcií v jej najprv ÚV neskôr v Predsednícve. SCHS si váži jeho dlhoročnú prácu vo funkcii šéfredaktora Bulletinu SCHS, ktorého pravidelné vychádzanie zodpovedne zabezpečoval a zabezpečuje naďalej aj pri vykonávaní iných náročných činností, napr. vo funkcii vedeckého tajomníka, pri aktívnej účasti v kontaktoch so zahraničnými chemickými spoločnosťami, predovšetkým s Českou společností chemickou a Poľskou chemickou spoločnosťou a pri angažovanosti v organizácii zjazdov chemických spoločností a iných konferencií poriadaných v rámci SCHS. Slovenská chemická spoločnosť ocenila výsledky vedeckovýskumnej a pedagogickej práce a dlhoročnú neúnavnú aktivitu v SCHS Prof. Michala Uhera udelením Zlatej medaily SCHS (1996).

Dalma Gyepesová, Marta Sališová

Doc. Ing. Dušan Berek, DrSc. - Hanušova medaila ČSCH

Doc. Ing. Dušan Berek, DrSc. sa narodil 6.6.1938 v Zlatých Moravciach odkiaľ viedla jeho životná cesta do Bratislavy k štúdiu na Chemickotechnologickej fakulte STU. Po ukončení štúdia (1960) bol prijatý na Ústav polymérov SAV, s ktorým je spätá jeho celoživotná dráha. Tu sa postupne vypracoval na vedúceho vedeckého pracovníka a vedúceho Laboratória kvapalinovej chromatografie. Vyškolil 11 kandidátov vied. Svoju doktorskú dizertáciu "Chromatografia polymérov a polyméry v chromatografii" obhájil v r. 1991. Od r. 1994 prednáša predmet "Analýza a charakterizácia polymérov" na Univerzite Komenského.

Je autorom alebo spoluautorom 3 monografií o kvapalinovej chromatografii, viac ako 200 odborných prác in extenso s citačným ohlasom viac ako 900 a viac ako 50 patentov, z ktorých 7 bolo patentovaných v zahraničí. Počas svojej činnosti na ústave absolvoval viaceré študijné pobyty a prednáškové turné. Ako hosťujúci profesor pôsobil na Université Paris XII, Thiais. Prezentoval okolo 500 prednášok a posterových príspevkov počas prednáškových ciest napr. v európskych krajinách, USA, Japonsku, Austrálii, Argentíne, Brazílii a ďalších. Na medzinárodných konferenciách predniesol viac ako 60 hlavných a plenárnych prednášok na vyžiadanie.

Dušan Berek, dlhoročný popredný funkcionár Slovenskej chemickej spoločnosti pri SAV, bol v r. 1993 zvolený za predsedu Slovenského národného komitétu pre chémiu, IUPAC. V IUPAC pracuje ako titulárny člen Divízie pre makromolekulovú chémiu a je predsedom pracovnej skupiny pre charakterizáciu polymérov. V r. 1993-1996 bol členom výboru Federácie európskych chemických spoločností /FECS/. V r.1997 bol zvolený za predsedu SCHS.

Laureát Hanušovej medaily České společnosti chemické, ktorú mu odovzdal podpredseda ČSCH Dr. P. Drašar na 51. Zjazde chemických spoločností v Nitre, je jedným zo zaslúžilých členov Slovenskej chemickej spoločnosti a k České společnosti chemické dlhoročne preukazuje svoj pozitívny vzťah podporovaním dobrej spolupráce. Výsledky práce Dušana Bereka v oblasti vedeckovýskumnej a výchovnej a jeho zodpovednú prácu, ktorú vykonáva na prospech rozvoja SCHS, ocenila SCHS pri príležitosti 70. výročia svojho vzniku (1999) udelením Zlatej medaily SCHS.

Dalma Gyepesová, Marta Sališová

Komise "Metrologická terminologie v chemii"

Předseda ČSCH a prezident Asociace chemických společností ustanovili jmenováním členů novou komisi "Metrologická terminologie v chemii", která posílí nomenklaturní úsilí chemiků v ČR a lepší návaznost na mezinárodní normotvorbu. Členy kolise se stali doc. RNDr. Jiří Barek, CSc., doc. Ing. Pavel Jánoš, CSc., Ing. Zbyněk Plzák, CSc., prof. Ing. Miloslav Suchánek, CSc., doc. Ing. František Vláčil, CSc., Ing. Ivan Koruna, CSc., Ing. František Skácel, CSc., Ing. Jan Tichý, Ing. Jan Vilímec, doc. MUDr. Tomáš Zima, CSc. a prof. RNDr. Milan Meloun, DrSc.

Časopisy o vědeckých výpočtech

Na adrese www.scientific-computing.com/subscribe lze požádat o bezplatné zasílání časopisu Scientific Computing. Ti, co nedosáhnou na web mohou požádat sekretariát ČSCH o kopii žádosti.

Na základě kontaktů redakcí časopisů Chemické listy a Collection s Bostonskou firmou Cambridge Software a jejího zájmu o české a slovenské čtenáře je sjednáno, že všichni, kdo dostávají bulletinové Chemické listy budou s nimi dostávat i časopis ChemNews.Com, na zkoušku po dobu roku 2000. Číslo 1 ročníku 10 obdrží čtenáři, podle dohody, zřejmě s číslem 4/2000 Chemických listů. Předchozí čísla ChemNews.Com, známá i pod názvem Catalyst, pod kterým vycházela v minulosti, jsou k dispozici na adrese www.chemnews.com.

pad

Časopis Chemical Papers

Po dohodě se slovenskými chemiky vyzývá sekretariát ČSCH všechny, kdo buď mají mezery v číslech Chemical Papers či kdo se chtějí stát novými předplatiteli, aby jednoduše kontaktovali kancelář ČSCH. Kancelář zajistí vše potřebné pro usnadnění předplatného a distribuci v rámci ČR tak, jak to pro časopis Chemické listy zajišťuje již delší dobu sekretariá SCHS na Slovensku.

ACS o ceně V. Šafaříka

C&EN (August 23, str. 51 (99)) přinesl "na poměry neobvyklý" článek o udělení ceny Vojtěcha Šafaříka Johnu M. Malinovi jako prvému zahraničnímu chemikovi. O tomto ocenění přinesl článek i časopis Phoenix, "A Publication of ACS Community" (October 1999, str. 3) pod titulkem ACS Seed Money Leads to International Programs, Staff Awards.

pad


Členská oznámení a služby


Přihlášky uchazečů o Cenu Alfreda Badera v r.2000

Uzávěrka přihlášek do konkursu o Cenu v roce 2000 byla stanovena na 15. červen téhož roku (případné datum poštovního razítka). Podmínky a náležitosti přihlášky zůstávají stejné jako v minulých letech: Cena se uděluje za práce v oborech organické a bioorganické chemie uchazečům, kteří nepřekročí věk 35 let v den uzávěrky přihlášek, a je dotována částkou 100 000 Kč. Uchazeči o Cenu se zpravidla přihlašují sami na sekretariátu České společnosti chemické, návrh však mohou podat kolegové, instituce a rovněž vědecké rady a senáty. Cena je udělována nejlepšímu souboru prací bez ohledu na to, kolikrát se autor o ni ucházel.

Hlavní částí přihlášky jsou separáty publikovaných prací a k nim zpracovaný autorův komentář k dosaženým výsledkům v rozsahu 3-6 běžných strojopisných stran; přiložený životopis by měl zachytit odborný vývoj, mj. téma diplomové a doktorské (kandidátské disertace), získaná ocenění, stáže a jejich tematické zaměření, získané granty apod. Řada publikací vzniká týmovou činností a z toho důvodu je potřeba uvést, jak se uchazeč na publikaci a jejím zveřejnění podílel (např. se jednalo o diplomovou práci, zadané téma doktorské práce, řešení grantu získaného uchazečem, samostatně řešená část projektu, vlastní projekt, vedení diplomanta nebo doktoranda apod.; publikaci zpracoval školitel resp. vedoucí, uchazeč do publikace přispěl určitou částí (např. experimentální, teoretickou), zpracoval celou publikaci, byl korespondujícím autorem apod.). Hodnoticí komise uvítá rovněž doporučení školitelů, vedoucích apod., avšak přihláška je plně platná i bez těchto doporučení.

Autoři nejlepších kolekcí, kteří nebyli v předchozích létech oceněni, získali privilegium permanentní přihlášky (do věku 35 let); privilegium jim umožňuje, aby v roce, kdy se hodlají opět soutěže zúčastnit, poslali pouze doplněk předchozího souboru, případně jej aktualizovali dle svého uvážení.

Oldřich Paleta

Literární služba pro členy ČSCH obnovena

Vedení ČSCH opět uhradilo poplatky přidružení Společnosti k Literárnímu a informačnímu centru RSC (LIC). Přidružení ČSCH k LIS (LIC Corporate Membership) bude znamenat otevření informačních zdrojů RSC, největších kolekcí chemických informací v UK, které zahrnují 700 periodik, 20 tisíc monografií, sbírku referenční literatury, sbírku historických materiálů, dotazovou službu k chemickému průmyslu, databázové zdroje na CD, rychlou kopírovací službu, půjčování knih a internetové služby, pro členy ČSCH tak, jako by byli členy RSC. Přidružení zahrnuje osobní přístup členů ČSCH do centra (London) a celou řadu placených i neplacených služeb. Placené služby mají ve vztahu k sazbám pro nečleny slevu ca. 50%. Přesné částky sdělí sekretariát ČSCH. URL http://chemistry.rsc.org/rsc/library.htm. Objednávku může učinit pouze člen se zaplacenými příspěvky a výhradně pro vlastní potřebu. Na službu bude vystavena faktura proplatitelná např.z grantu a pod.

pad


Chemik na studiích, cestách


31. Mezinárodní chemická olympiáda, BANGKOK 1999 (slohové cvičení - úvaha)

Část první - Thajsko - země buddhismu

Bangkok leží na 14. rovnoběžce na sever od rovníku, má rozlohu 560 km>2, 8972 km od Frankfurtu n/M., od 1782 hlavní město Thajska (do 1948 Siamu).

Nejposvátnějším místem v Bangkoku je Velký palác. Pro Thajce něco jako pro nás Hradčany. Tady žili (do roku 1946) králové dynastie Čakri a každý z nich dával postavit náboženské i světské budovy. V tradičním thajském stylu s příkře skloněnými taškovými střechami i novoklasicistické stavby evropského typu. Jedinečný je v areálu paláce Vat Phra Keo (Vat znamená klášter nebo chrám). Vat Phra Keo je v Thajsku mezi tisíci chrámy jediný, kde nežijí mniši. Je to chrám Smaragdového Buddhy. Dříve než vstoupíte do chrámu je nezbytné odložit boty. Vstup v tričku a krátkých kalhotách nepřichází v úvahu a uvnitř pak není vhodné se posadit tak, aby byly nohy blíž k oltáři než hlava. Fotografování zakázáno. Vzduch je tu nasycen vůní květin a vonných tyčinek. Smaragdový Buddha (soška je z jadeitu) je proti 11 metrů vysokému pozlacenému oltáři maličký (65 cm). Třikrát do roka mu slavnostně mění oděv sám panovník. Je to povinnost a výsada krále.

Z Velkého paláce je pár kroků k nejstaršímu a největšímu komplexu (osm hektarů) náboženských budov ve městě - Vat Po, který je považován za centrum tradiční thajské medicíny. Svým leskem přitahuje návštěvníky největší ležící Buddha v Thajsku. Je 46 metrů dlouhý, 15 metrů vysoký a obrovská chodidla má vyložena pravými perlami. Buddhisté se před sochou třikrát uklánějí. Každý úklon přestavuje úctu k jednomu ze tří nejcennějších klenotů. Pro věřící je to Buddha, jeho učení (dharma) a mnišství (sangha). Klenoty symbolizují i tři vonné tyčinky, které společně se svíčkou a lotosovým květem přinášejí lidé Buddhovi jako nezbytné obětiny.

Největší zlatý Buddha na světě je ve Vatu Traimit. Až do roku 1956 byla socha pokryta štukovou omítkou a nikdo netušil, co se pod ní skrývá (patrně opatření před barmskou invazí v polovině 18. století). Sedící Buddha se zkříženýma nohama měří skoro čtyři metry a je zhotovený z pěti a půl tuny zlata. Odhadní cena tak kolem 14 milionů US dolarů. Prakticky na dosah ruky. Fotografování dovoleno.

Buddhismus je filosofie skloubená dohromady s pravidly života (nic, s čím by se nedalo bez problémů souhlasit). Konej dobro, dobré se dobrým splácí, říkají buddhisté, ke kterým se hlásí 95% obyvatel Thajska. Soucit, nenásilí, víra v převtělování a v odplatu všech skutků, snaha překonat utrpení a dosáhnout nirvány. Zákony umožňují mužům odejít do kláštera na vysvěcení, či pobýt tam kdykoli se jim zachce meditovat. Nikoho tak nepřekvapí, když některý úředník není na svém místě - je v klášteře a medituje.

Silná je víra v dobré a zlé duchy. Lidé si získávají jejich přízeň prostřednictvím malých svatostánků, neboli domečků duchů, které najdeme i v centru Bangkoku. Thajci si duchy předcházejí různými dary, aby je chránili od všeho zlého. Nosí jim květiny, jídlo, rozžíhají svíčky a vonné tyčinky.

Thajsko je velmi půvabná země - nepociťujete žádnou agresivitu nebo napětí - je to dáno zdejší kulturou a způsobem života. V Thajsku potřebujete při jednání s lidmi spíše úsměv, který vám pomůže víc než znalost jazyka. Kdo se neumí ovládat, ztrácí u Thajců vážnost. Místo podání ruky používají Thajci spíše lehký úklon hlavy, popř. tradiční gesto, při kterém sepnou ruce pod bradou jako při modlitbě.

Hovorová thajština (patří do skupiny tibeto-čínských jazyků) má asi 5 000 slov. Mnohá z nich stejně znějí, ale mluvený tón mění jejich význam. Abeceda ze 13. století má 44 písmen.

Strava je v Thajsku vcelku levná, neobyčejně pestrá a chutná (raději bez ochucovadel). Pozor, některá jídla jsou i sama velmi ostře pálivá a pro Evropana často nepoživatelná. Zhubnout se mi (narozdíl od některých soutěžících) rozhodně nepodařilo.

Současný král Achúmipchón Adundét - Ráma IX není absolutním vládcem (Thajsko je konstituční monarchie), každého cizince však překvapí, jak velkou úctu mu lidé projevují. Králova autorita není jenom záležitost tradice, soustavně se zabývá zlepšováním podmínek jejich života. Je to nejdéle vládnoucí král na světě (od 1946). Prostřední dcera, princezna Mahá Čakri Sirindhorn, pomáhá králi jako osobní sekretářka a v roce 1996 navštívila neoficiálně Českou republiku. Vcelku náhodně jsme ji potkali v paláci Vimanmek (největší stavba z týkového dřeva na světě). Nejmladší princezna Čulabhorn vystudovala chemii a zahájila soutěže olympioniků a také předala medaile nejlepším.

Mezi nimi nebyl bohužel ani jeden reprezentant naší republiky. Ale vraťme se na začátek.

Část druhá - Thajsko & chemická olympiáda

Když se mě loni po vcelku vydařeném celostátním kole národní chemické olympiády Hradec Králové-Pardubice předseda Ústřední komise dr. Zemánek zeptal, jestli nemám zásadní připomínky k účasti na MChO 99, bral jsem to jako milý řečnický obrat o něčem tak vzdáleném. Uklidnilo mě, že mám sekundovat nejzkušenějšímu z našich olympijských specialistů - prof. RNDr. Miloslavu Černému, DrSc. (z Přírodovědecké fakulty UK), začal jsem průběžně shromažďovat informace a zahájil jakousi preventivní elementární přípravu. Spolu s Petrem Matouškem (našim nejúspěšnějším olympionikem devadesátých let, momentálně studentem PřF UK) jsme sepsali úkoly praktické části a na soustředění Běstvina 98 přivítali zprávu, že MCHO 2001 bude ve Východních Čechách. Potom, po prázdninách, se něco stalo s časem. Nepřiměřeně zrychlil a já začal registrovat už jen jak se za oknem mění roční doby. V únoru nás vlídně přijala ostravská VŠB a ukázalo se, kterých 16 nejlepších zahájí kvalifikaci o Thajsko, potom soustředění v Úvalech - teorie, zbývá 8. Konec dubna a první májové dny na PřF UK na Albertově (praxe) rozhodly o čtveřici reprezentantů v čele s bronzovým z Melbourne 98 Michalem Šitinou (z gymnázia J.K. Tyla v Hradci Králové). Dalšími olympioniky se stali Miloslav Polášek (gymnázium v Bučovicích), Zbyněk Rohlík (gymnázium ve Žďáru nad Sázavou) a Martin Kováč (gymnázium v Hořovicích). Podkladem pro program obou soustředění byl sborník přípravných úloh vypracovaný organizátorem soutěže. Bez medailí se jistě nevrátíme (vždy, celých třicet let tomu tak bylo). S takovými pocity jsme balili kufry.

Sraz na Ruzyni, odlet přes Vídeň, tam se připojily další výpravy (Slováci, Němci, Švýcaři a další). Vše proběhlo vcelku bez problémů, každá chvilka byla dobrá k odborným konzultacím. Zdravé sebevědomí podporoval i jistý respekt ostatních delegací.

Už před přistáním (časový rozdíl + 5 hodin vůči letnímu středoevropskému času), mi začalo docházet, když jsme klesli pod mraky a kol dokola žádné lesy, že šance uvidět slona vychází asi tak jako v Pardubicích (skutečně živé jsem viděl dva v Ajuttchaji z autobusu ověšené turisty, pravděpodobně americkými). Intenzivně zavlažované golfové hřiště hned vedle letiště nepůsobilo dojmem, že zrovna přestalo pršet (dvě krátké přeháňky jsem přestál bez problémů a opravdu zmokl až doma). Byl začátek vlhkého období (červenec - říjen). Ale teplo tam bylo. Spíše dusno. Větším problémem byl ale smog z velmi husté a pro nás nepřehledné dopravy (mimochodem jezdí se vlevo). Systém městské dopravy ve skoro sedmimilionovém Bangkoku (thajsky Krungthep) se nám nepodařilo odhalit, doporučuji raději taxík, kaskadérům pak trojkolku zvanou tuk-tuk. Pro středoevropana je zajímavá periodicky se opakující kombinace sklo+beton, vlnitý plech (pod magistrálami chybí i ten).

Po registraci se objevuje, a později ještě několikrát, otázka, kde jsou vaši ohlášení pozorovatelé. Nevíme. To spíš přijde kouzelník. Zároveň nás přestal trápit problém dopravy, protože najednou nebyl žádný volný čas - na nic, ani na spánek. Přesunům, přípravám na ceremonie, a posléze jejich realizaci, bylo věnováno nepřiměřeně času. Stejně tak některá zasedání "poroty" byla spíš úsměvná než cokoli rozumného řešící. 53 účastnických zemí (z Evropy, Asie, Ameriky a Austrálie) + 2 pozorovatelé (bez soutěžících) což znamená 197 soutěžících studentů-absolventů, studentů gymnázií nebo jejich ekvivalentů. Po působivém zahajovacím programu, odstartovala soutěž princezna Čulabhorn, se začalo v místě značně izolovaném diskutovat o praktické části. Brzy po obědě bylo jasné, že při zvoleném systému nebude noc dost dlouhá.Typickým příkladem byla asi tak půlhodinová vložka, kolik zkumavek by měli soutěžící mít (stojan byl 16ti místný) - 18 nebo 19, ale jistě, nakonec přece jen 16. O smyslu některých návazností, popř. bodování jednotlivých dílčích úloh, se prakticky nemluvilo. Skoro nikdo se k nám nepřidal. S asi tak pětihodinovým zpožděním, oproti plánu, jsme byli po půl noci v nejlepším (dík příkladné spolupráci se slovenskými kolegy - jak za starých časů byl výsledek česko-slovenský nebo chcete-li slovensko-český), jenže v ten moment došel proud. Ten nemohl nahradit ani dopink ve formě tuzemské (rýžové) whisky značky Mekhong. Průměrný spánek byl kratší 60ti minut a následovala parádní exkurse do Velkého paláce. Při nejlepší vůli jsme probrali jen ty nejvýznačnější monumenty, Smaragdový Buddha a přenášení "zlaté" folie (obětiny) kolegou Černým na sošku k tomu určeného Buddhy a zase zpátky (jak odejít s jedním plátkem a vrátit se s třemi). Folie, jak ukázala RFX analýza, byla ale zlatá minimálně (vpodstatě jen názvem, takže ze žlutého kovu). Zatím naši hoši během 5ti hodin, v laboratořích postrádajících klimatizaci ztratili naději na přední umístění. Praktická část je vůbec černou můrou posledních ročníků. Při minimu laboratorních hodin ve výuce na gymnáziích nelze čekat jakoukoliv zažitost prakticky použitelných návyků. Tentokrát to byla "destilace" s vodní parou. První z praktických úloh byla zaměřena na kinetickou studii kysele katalyzované reakce acetonu s jodem, jejíž významnou součástí byla jodometrická titrace a stanovení rychlostní konstanty. Druhá úloha se týkala izolace a identifikace neznámé přírodní silice se zmíněnou problematickou destilací. Zprávy, zvlášť ty nepříznivé, se šíří i na východě poměrně rychle, takže jsme k diskusi nad teoretickou částí přistupovali, že jen pokud možno "ideální" překlad pomůže, protože úkoly (problémy z oblasti termodynamiky, acidobazických rovnováh a spektrální analýzy, radiochemie, komplexních sloučenin s bipyridinovými ligandy, organické chemie se zaměřením na strukturu glykosidů a stereochemii chirálních sloučenin a na řešení struktury cyklického nonapeptidu pomocí biochemických postupů) rozhodně nebyly triviální.Udělali jsme co se dalo a ještě jsme asi tak 3 hodiny prospali. Následoval výlet do bývalé metropole jménem Ajuttchaja (ca 70 až 83 kilometrů na sever). Zážitek, na který se nezapomíná. A zase schůzování a večer na akci pořádané ministerstvem školství setkání s našimi hochy. Výsledky, jak se později ukázalo byly dost vyrovnané. Bohužel, každý si vybral jednu slabší chvilku. Zajímavé, že každý někde jinde. Sumárně jsme měli všechno. Přes značnou šíři tematiky, úlohy celkem dobře navazovaly na přípravné úlohy ze sborníku, byly však časově náročné, takže rychlost jejich řešení hrála důležitou roli. Stále jsme věřili, že medaile (bronzová) nemůže být až tak daleko. Skutečně nebyla, ale nedosáhl na ni ani Michal Šitina s 52,658 body - bronz byl za 53 (definitivní výsledky jsem zjistil až za 14 dní z internetu)! Nepomohlo ani dohadování - srovnávání výsledků námi opravených úloh s oficiálními. Na slavnostním zakončení na nás nezbyla žádná medaile (z rukou princezny, kdy se to člověku poštěstí). Podle usnesení poroty bylo uděleno 22 zlatých, 43 stříbrných a 62 bronzových medailí. První byl reprezentant USA, druhé místo pro Argentinu a absolutně třetí byl Turek. Další naši: Rohlík 47,806, Kováč 45,575 a Polášek 44,086. Náladu nám vylepšila až návštěva zástupce naší ambasády pana Vagnera. Díky společně zorganizovanému poslednímu dnu pobytu jsme stihli ještě několik míst, které rozhodně stálo zato vidět. Studenti, naštěstí pro ně, neschůzovali, ale byli u moře, u slonů a jiných zvířat, sportovali, seznamovali se s kulturou pořádající země, zkrátka viděli o kousek víc. Poslední den se ale u některých objevily nepříjemné zdravotní problémy (kdo nemá rád Fernet?!). 11 hodin v letadle je částečně spravilo, takže z Prahy už byli schopni vyrazit "po svých". Na Běstvině jsme se, zhruba po týdnu, zase všichni sešli. To už jsem se zbavil abstinečních příznaků a usínal i mimo autobus.

Část třetí - závěr

Čekali jsme veselejší návrat a na krku nějaké medaile. Snad příště. Parta byla skoro ideální, se zkušenostmi i neutuchajícím zájmem o další vědomosti. Takto vyrovnanou čtveřici asi v příštích letech, no nevím? Více než kdy jindy bude záležet na intenzivním studiu přípravných úloh a na intenzivních konzultacích se středoškolskými i vysokoškolskými učiteli. Na dny prožité v exotickém a velmi pohostinném Thajsku ale rozhodně nikdy nezapomeneme. Takže sawasdee (něco jako ahoj a nashledanou) Bangkoku.

Závěrem by bylo slušné poděkovat všem bez jejichž přispění by nebylo důvodu někam jezdit.

Karel Ventura, karel.ventura@upce.cz

P.S. Představa, že dříve než uschnu, začne zase pršet, by se mi vyplnila zhruba o měsíc později. Celá jihovýchodní Asie byla pod vodou a byly i oběti na životech. Slona jsem potkal v Pardubicích u cirkusu až v září. Vhodnou literaturou před cestou do Thajska může být např. kniha Stanislavy Stehnové: Thajsko-Království lotosového květu (START 1996)


Z vědeckých, odborných a zahraničních společností


40.výročí udělení Nobelovy ceny za polarografii

Dne 10.prosince 1999 uplynulo 40 let ode dne, kdy švédský král Gustav Adolf VI. předal českému fyzikálnímu chemikovi, profesoru Karlovy university Jaroslavu Heyrovskému Nobelovu cenu za polarografii. Toto výročí si česká chemická veřejnost připomněla celou řadou akcí. Za zmínku stojí především mezinárodní konference "Modern Electroanalytical Methods", kterou uspořádala v září 1999 odborná skupina analytické chemie a pardubická pobočka České společnosti chemické, které se zúčastnilo více než 100 předních odborníků z této oblasti. V den výročí byla za účasti děkana Přírodovědecké fakulty Karlovy university profesora Karla Štulíka a zástupců Ústavu fyzikální chemie Jaroslava Heyrovského AV ČR a České společnosti chemické odhalena pamětní deska profesoru Heyrovskému na domě v Ladově ulici v Podskalí, kde žil v letech 1926 až 1951. Došlo tak k důstojnému připomenutí významu profesora Heyrovského, jako zcela mimořádné vědecké osobnosti, i jeho objevu, který rozhodujícím způsobem ovlivnil další rozvoj analytické chemie, elektrochemie a dalších oborů.

Jiří Barek

70. výročí SCHS

Dne 30. listopadu 1999 se v Bratislavě konala slavnostní schůze k oslavě 70. výročí založení Slovenské chemické společnosti. Na schůzi se de facto ujala své funkce doc. M. Sališová, nová předsedkyně SCHS od svého předchůdce dr. D. Bereka. Postavení SCHS a význam jejího 70. výročí založení vyplýval i z mnoha diskusních příspěvků. Prof. J. Tiňo, místopředseda SAV vyzvedl současnou nutnost mezioborového přístupu k vědeckým otázkám, nutnost nadrezortní podpory výzkumu a vývoje a nezastupitelnou úlohu mladých odborníků v tomto procesu. Prof. J. Knopp za radu vědeckých společností ocenil aktivitu SCHS, jako jedné z nejlépe pracujících společností RVS. Vyzvedl nutnost popularizace vědy doma i v zahraničí. Na horizontu zmenšujících se státních dotací kriticky zhodnotil možnosti financování vědeckých a odborných společností. Podtrhl nutnost aktivní účasti v práci nadnárodních organizacích. Doc. D. Heřmanová přednesla historický referát o činnosti SCHS v letech 1929-1940 s tím, že doložila, že SCHS byla ve skutečnosti založena 30. 11. 1929, což je v protikladu k zjevně chybným historickým materiálům bývalé Československé společnosti chemické. Dr. P. Drašar nastínil pracovní priority ČSCH a Asociace českých chemických společností, financování jejich činnosti a problematiku kolem vydávání chemických časopisů u nás i na Slovensku. Zdůraznil, že mezi vydavateli Chemických listů, Collection a Chemical Papers (Chemických zvestí) nejsou žádné antagonizmy a že tyto časopisy mohou ve vzájemné spolupráci reprezentovat řádně českou i slovenskou chemii. Jako jednu z priorit podtrhl prestižní úkol - organizaci sjezdů: 2000 České Budějovice (Chemie a udržitelný rozvoj), 2001 předběžně Vysoké Tatry, 2002 Brno (Chemie a nové materiály pro 21. soletí). Poděkoval slovenským chemikům za podporu distribuce českých časopisů na Slovensku a za celkovou stále lepší spolupráci. Prof. Romančík přítomné seznámil s historií, strukturou a úkoly Slovenské společnosti průmyslové chemie a o Slovenské společnosti chemických inženýrů to provedl prof. V. Báleš a za Slovenskou společnost biochemie a molekulární biologie. Prof. Báleš poděkoval za dobrou spolupráci, kdy SSBMB a SCHS mají ve výborech navzájem své zástupce a zopakoval, že každý biochemik musí být nejprve chemikem. Diskuse se zaměřila na propagaci chemie jako oboru, financování velkých investic, odměny pracovníkům pečujícím o mládež, možnosti zřízení centrální knihovny a webových licencí. Na závěr setkání promluvil J. Kollár, předseda Svazu slovenského chemického a farmaceutického průmyslu. Přednesl dvě možné varianty rozvoje chemie na Slovensku, kde, pokud bude trvat nezájem o její rozvoj, dojde k nevratným katastrofickým jevům. Za předpokladu uzavření neefektivních provozů, posílení proexportní role slovenské chemie a péče o rozvoj lidského potenciálu je možno naopak očekávat, že role chemického průmyslu v SR dále vzroste. Pro podporu slovenské chemie slíbil sponzorovat nový slovenský chemický časopis.

Pavel Drašar

ChemClub

Na adrese http://www.chemclub.com/ lze zdarma vstoupit do klubu chemiků, a podílet se na informacích o chemických firmách, časopisech, akcích, humoru, zprávách, výrobcích, možnostech nákupu, ale i umístit chemicky orientovanou webovou stránku. pad

EurChem

Chemická rada evropského společenství (ECCC) projednávala na své schůzi v listopadu 99 mj. i roli a postavení chemiků zapsaných do profesionálního registru Evropského chemika (EurChem), Rada zdůraznila fakt, že v procesu standardizace a akreditace je v technických oblastech dokonána příslušná legislativa a praxe pro techniku, nemovitosti, postupy a podobně. V nejbližší budoucnosti se proto očekává silný tlak na akreditace lidského potenciálu s tím, že pouze člověka s akreditovaným vzděláním a praxí bude možno zařadit to akreditovaného postupu a práce s akreditovaným a certifikovaným zařízením či metodou. Profesionální registr EurChem, vzniklý z popudu orgánů Evropské komise na základě vnitřních akreditací zapisuje do seznamu pouze chemiky, splňující kvalifikační předpoklady a praxi, podle požadavků regulí ECRB (European Chemist Registration Board). Podobně jako Euroinženýři se Evropští chemici stanou v nedaleké budoucnosti žádanou pracovní silou. ECCC proto vyvolá nové kolo jednání s orgány EU s tím, aby byla kvalifikace EurChem ještě hlouběji zapracována do legislativy EU. Členové ČSCH mohou z důvodu členství ČSCH v ECRB o udělení titulu EurChem zažádat již dnes. Podrobnosti jsou na www.csch.cz, nebo na vyžádání v sekretariátu ČSCH.

pad

NC PWS

Národní komitét pro vlastnosti vody a vodní páry (NC PWS) sděluje, že informace o Mezinárodní asociaci pro vlastnosti vody a páry IAPWS nalezne zájemce na www.it.cas.cz/czncpws . Dále sděluje, že Parní tabulky a Mollierův h-s diagram vodní páry IAPWS-IF97 platné od 1.1.1999 lze objednat na adrese VUT Brno, Vutium, Kounicova 67a, 601 90 Brno, mizerova@ro.vutbr.cz, telefon-fax: 05-41125184.


Bulletin představuje


Redakce Chemických listů chce umožnit představení významných chemických entit, a to především z ČR nebo alespoň s významnými vazbami na tento region jak kapitálovými, tak obchodními. Příspěvky do rubriky jsou vítány. Předpokládaný rozsah 1 strana rukopisu 30×60.

Zlatý CHEMTEC 99

Letos poprvé se u příležitosti mezinárodního chemického veletrhu ChemTec udělovala cena za nejlepší exponát výstavy. Z přihlášených 23 soutěžních exponátů vybrala komise jmenovaná vedením veletrhu a Svazem chemického průmyslu, ve složení Ing. J. Kaška, prof. J. Hanika, Dr. Luděk Pitra, prof. Z. Šňupárek a Ing. J. Zelený, z ČR pět, které obdržely cenu Zlatý Chemtec. Oceněny byly exponáty:

LASAMID (2,4-dichlor-5-sulfamoylbenzoová kyselina), pokročilý farmaintemediát pro výrobu diuretik, vystavený a vyráběný společností Aliachem as, odštěpný závod Synthesia.

EKO-KONTEJNER SCHÜTZ, typ Ex-Ex 1000 UN, plasový kontejner s výpustním ventilem, vhodný pro přepravu a skladování hořlavin, vystavený firmou Eko-Container Service, vyrobený společností Schütz Werke GmbH & Co. KG.

TITANOVÁ BĚLOBA PRETIOX AV 01 FG, neupravený anatans vysoké čistory pro potraviny a kosmetiku, vystavený a vyráběný firmou Precheza a.s., Přerov.

DYNAMICKÝ TERMOMECHANICKÝ ANALYZÁTOR DMA DX-04T, zařízení pro testování materiálových vlastností elastomerů, termoplastů, termosetů, kompozitů a podobných materiálů, vystavený a vyráběný společností RMI s.r.o.

CHEMOFFICE 2000, univerzální programový, projekční a databázový softwarový balík pro chemii, vystavený společností SciTech s.r.o., Praha a vyrobený firmou Cambridge Software, Boston USA.

Redakce s potěšením zveřejňuje tato prestižní ocenění a připojuje se svým blahopřáním oceněným. Blahopřeje i organizátorům ceny k této formě popularizace užitečných výstupů chemie na našem trhu. pad

"Křemencárna" inovuje

V letošním roce otevřela Masarykova střední škola chemická v Praze v Křemencově ulici nově vybavené laboratoře. Laboratoře, které by jim mohla závidět každá chemická škola mají vše, co od nich lze požadovat, včetně řady digestoří a stojanů pro poloprovozní zařízení. Škola tak demonstruje své dlouhotrvající úsilí o stálé zkvalitňování výuky chemie na středoškolské úrovni. O tomto zdokonalování svědčí nejen laboratoře ale i další, jako např. počítačová učebna, kterou se podařilo vybavit výběrem nejmodernějších programů. Škola velmi hezkým způsobem prezentuje svoji úroveň ale i "chemické disciplíny" široké veřejnosti na sérii dnů otevřených dveří. Veřejnosti je kromě prostor školy předváděna i práce studentů v laboratořích, videoprojekce, ale i mimoškolní činnost.

pad


Střípky a klípky o světových chemicích


Některá výročí připadající na rok 2000

Před 400 lety se narodil Anselmus Boetius de Boodt (+1632), lékař císaře Rudolfa II. Zabýval se též popisem minerálů. Dvorní lékař Tadeáš Hájek z Hájku (1525-1600), astronom, matematik a botanik (pořídil překlad Mattioliho herbáře) měl též na starosti prověřování znalostí adeptů do císařovy alchymistické družiny.

Před 300 lety se narodil Henri Louis Dahumel de Monceau (+1782), člen pařížské akademie, který jako jeden z prvních rozlišil sodu od potaše, připravil octan sodný a vyráběl ether.

Roku 1800 zemřelo nebo se narodilo několik autorů: Henry Cort (1740-1800), podnikatel, který zdokonalil proces pudlování. William Brownrigg (1711-1800), lékař ve Whitehavenu, který se zabýval sloučeninami platiny a hydrokarbonáty. Victor Dessaignes (1800-1885) ve své soukromé laboratoři poznal strukturu hippurové kyseliny a vztahy mezi kyselinami jantarovou, maleinovou a vinnou. Jean-Babtiste André Dumas (1800-1884), profesor Sorbonny, jeden z klasiků organické chemie, autor metody stanovení dusíku, studoval vlastnosti chloralu, chloroformu, trichloroctové a pikrové kyseliny. Charles Goodyer (1800-1860), americký podnikatel, objevitel vulkanizace kaučuku. Jean Louis Lassaigne (1800-1859), pařížský soudní chemik, mimo jiné autor důkazu dusíku (tavením organické látky se sodíkem, převedením na NaCN a berlínskou modř). Friedrich Wöhler (1800-1882), profesor univerzity v Göttingenu, autor syntézy močoviny, objevitel několika prvků, karbidu vápníku, derivátů kyseliny benzoové aj. Známější autoři, kteří roku 1850 zemřeli nebo se narodili: Hermann Heinrich Hess (1802-1850), profesor petrohradského chemicko-technologického institutu, autor termodynamického zákona. William Prout (1786-1850), londýnský lékař, který propagoval hodnoty atomových vah jako násobky hodnoty 1 pro vodík. Objevil HCl v žaludečních šťávách, definoval základní živiny. Oskar Doebner (1850-1907), profesor univerzity v Halle, mimo jiné autor kondenzace aldehydů s malonovou kyselinou a syntézy chinolinových derivátů. Constantin Fahlberg (1850-1910), provedl spolu s Remsenem přípravu sacharinu (1879). Karl Heumann (1850-1894), profesor chemické technologie na ETH v Curychu, autor syntézy indoxylu jako základu indiga. Michail Grigorovič Kučerov (1850-1911), profesor petrohradského zemědělského institutu, objevitel hydratace acetylenu na acetaldehyd. Henry Le Chatelier (1850-1936), profesor Sorbonny, autor principu akce a reakce, průkopník fyzikální chemie. Hans Freiherr von Pechmann (1850-1902), univerzitní profesor v Tübingenu, objevitel diazomethanu, diacetylu a acetoinu. Zdenko Hans Skraup (1850-1910), pražský rodák, profesor univerzit ve Štýrském Hradci a ve Vídni, autor syntézy chinolinu.

Před sto lety zemřeli: Johan Gustav Kjeldahl (1849-1900), profesor kodaňské univerzity, původce metody stanovení dusíku. Peter Waage (1833-1900), profesor univerzity v Oslo, jeden z klasiků fyzikální chemie, který se též zabýval potravinářskou problematikou (výrobou sterilovaného a kondenzovaného mléka). Mezi roku 1900 narozené patří: Sir James Winfred Cook (1900-1978), profesor v Glasgově, průkopník studia karcinogenních uhlovodíků. Fritz Wolfgang London (1900-1954), profesor univerzity v Durhamu. Zabýval se spektroskopií, reakčními mechanismy a supravodivostí. Sir Hans Adolf Krebs (1900-1981), původem Němec, profesor biochemie v Oxfordu, laureát Nobelovy ceny (1953), objevitel ornithinového a citrátového cyklu. Richard Kuhn (1900-1967), profesor univerzity v Heidelbergu, laureát Nobelovy ceny (1938), proslul hlavně výzkumem karotinoidů a vitamínů, průkopník aplikace sloupcové chromatografie.

Konečně připomeňme sté výročí narození našich chemiků: Karel Kácl (25.1.1900-8.5.1986), profesor lékařské chemie Karlovy Univerzity. Václav Hovorka (23.4.1900-24.5.1960), profesor analytické chemie VŠCHT Praha. Jiří Fragner (3.9.1900-6.11.1977), jeden ze zakladatelů českého farmaceutického průmyslu.

Z objevů zveřejněných r. 1900 stojí za zmínku Grignardova syntéza. Stalo se tak před Francouzskou akademií, kde H. Moissan přednesl výsledky mladého Victora Grignarda o jeho pokusech o přípravu alkylmagnesiumhalogenidů a jejich aplikacích.

Roku 1950 zemřeli světoví badatelé v oblasti chemie sacharidů. Emil Votoček (1872-1950), profesor VŠCHT a sir Walter Norman Haworth (1883-1950), profesor v Birminghamu, laureát Nobelovy ceny (1937).

Literatura

1. Pötsch W., Fischer A., Müller W., Cassebaum H.: Lexikon bedeutender Chemiker. Leipzig 1988.

2. O Káclovi: Chem. Listy 54, 97 (1960), 81, 223 (1987).

3. O Hovorkovi: Chem. Listy 54, 411 (1960).

4. O Votočkovi: Chem. Listy 16, 236 (1922), 36, 260 (1942), 44, 217 (1950).

Miloslav Ferles

Američané objevují Votočka

J. Chem. Educ. 75, 511 (1999) přinesl rozsáhlý článek o Emilu Votočkovi diskutující jeho život, osobnost, jeho chemické, lingvistické a hudební aktivity a přirovnal Votočkovy práce na fukóze jeho Triu pro housle, klavír a violoncello.

První moderní maďarský chemik vojevůdcem v boji za nezávislost Uher v letech 1848-49

V tomto roce si maďarská veřejnost připomíná 150. výročí porážky protihabsburského povstání vedeného maďarským středním stavem na čele s Lajosem Kossuthem. Málokterý vzdělanec, včetně i chemiků ví, že poslední vrchní velitel povstaleckých vojsk generál Artur Görgey byl prvním moderním maďarským chemikem a že jeho studia i badatelská práce je úzce spojena s Prahou a s její tehdejší chemickou komunitou. Görgey se narodil na Horní zemi v Toporci (teď Toporec, Slovensko) v roce 1818. Středoškolská studia ukončil na gymnáziu v Kežmaroku, kde snil o vědecké kariéře. Z otcovy vůle v duchu rodinné tradice a také z finančních důvodů byl však nucen dát se na vojenskou dráhu. V rakouském Tulnu absolvoval vojenskou školu, kde pak dále sloužil jako nižší důstojník, později jako podporučík se stal členem císařské osobní stráže ve Vídni a v roce 1842 byl převelen do Pešti kde sloužil v husarském pluku místodržitele v hodnosti nadporučíka.

Po otcově smrti opustil vojenskou službu a v roce 1845 se zapsal na univerzitu v Praze, aby se tam mohl věnovat studiu svého oblíbeného předmětu - chemii. Je příznačné, že pro hmotné zabezpečení studijních podmínek prodal svého koně i důstojnickou uniformu. Görgey s plnou zaujatostí a pílí přikročil k uskutečnění svého žákovského snu. S přísnou kázní, ke které přivykl během své vojenské služby, se úplně oddal chemii, neustále se učil a experimentoval. Rozhodující roli jeho snažení mělo vedení a i přátelství jenom o osm let staršího prof. Josefa Redtenbachera, který objevil nadání a vážné zaujetí Görgeyho pro chemii a poskytl mu mnohostrannou pomoc. Redtenbacher mu zařídil stipendium a poskytl obývací pokoj v blízkosti laboratoře, ale hlavně ho usměrnil na takovou oblast výzkumu, která skýtala reálnou možnost nových objevů.

V té době, v půli 19. století, v centru zájmu chemického výzkumu stála organická chemie: získávání, separace, identifikace a stanovení přírodních uhlíkatých sloučenin. Těžiště výzkumných prací bylo zejména v Německu, kde pracovali takové osobnosti jako např. Justus Liebig (1803-1873), zakladatel organické analytické chemie, Hermann von Fehling (1812-1885), první badatel v oblastí chemie aldehydů, dále ve Francii Michel Eugene Chevreul (1786-1889), dlouho žijící průkopník organické chemie a Jean Baptiste André Dumas (1800-1884), autor metody stanovení dusíku v organických látkách. Mezi jiným se věnovali i studiu vyšších mastných kyselin (se součtem C atomů větším než 10). V roce 1845 Fehling izoloval z tuku kokosového ořechu kyselinu kapronovou (C5H11COOH), již objevenou v másle a také kyselinu kaprylovou (C7H15COOH), avšak nevěděl, že z másla se již podařilo izolovat i třetí mastnou kyselinu a to kyselinu kaprinovou (C9H19COOH).

Prof. Redtenbacher poradil Görgeymu, aby zkusil vyřešit problém, který do té doby se ani slavnému Fehlingovi nepovedl, tj. experimentálně prověřit, jestli kokosový ořech obsahuje kyselinu kaprinovou nebo ne. Görgey se cílevědomě a s obdivuhodnou pílí pustil do analytické práce a jeho několika měsíční úsilí v roce 1847 bylo korunováno skvělým kladným výsledkem. Potvrdil předcházející Fehlingovo zjištění ohledem kyseliny kapronové a kaprylové a dokázal existenci hledané kyseliny kaprinové a navíc objevil v kokosovém ořechu i již známou kyselinu myristovou (C13H27COOH). Hlavním výsledkem jeho experimentální práce byl však objev nové mastné kyseliny C11H23COOH, která se v homologické řadě nachází mezi kyselinou kapronovou a myristovou. Görgey tuto mastnou kyselinu o 12 C atomech pojmenoval jako kyselinu pichurinovou. Avšak objevená kyselina do organické chemie se dostala pod jiným jménem. Totiž ve Francii současně Mardson také objevil ve vavřínovém oleji do té doby neznámou mastnou kyselinu, kterou pojmenoval podle francouzského názvu vavřínu jako kyselinu laurovou. Později se ukázalo, že se jedná o stejnou kyselinu jakou objevil i Görgey, avšak oblibu organických chemiků získalo její francouzské pojmenování.

Tato skutečnost však nic neubírá na bravurnímu objevu Görgeyho. Navíc Görgey experimentálně dokázal, že později ohlášený objev jedné další mastné kyseliny o 11 C atomech Francouzem St. Évrem, tzv. kyseliny kocinové je omyl, protože se jednalo jenom o směs již známé kyseliny kaprinové (C10) a laurové (C12) a "objev" je vlastně důsledkem jejich nedokonalé separace. Görgeymu, kterého publikování objevu Mardsona nepříjemně zaskočil a viděl v něm pochybení svého prvenství při objevu mastné kyseliny s 12 C atomy, se takto v určitém smyslu dostalo zadostiučinění potvrzením svých separačních a analytických kvalit. Redtenbacher si vysoce cenil výkon Görgeyho, a již mu vyhlédl i místo asistenta na katedře prof. Rochledera, bývalého Redtenbacherového žáka v hlavním městě tehdy rakouské provincie Galície v Lembergu v (teď Lviv, Ukrajina).

Avšak výzkumná kariéra Görgeyho během 3 let náhle doznala konce. Nejdříve z rodinných důvodů, když po úmrtí bratra se musel postarat o rodinný statek a záhy pro vypuknutí povstání. Na jaře roku 1948 se ještě v Praze oženil s Adélé Aubouinovou, francouzskou chůvou Redtenbacherovy rodiny. Svatba se uskutečnila v pražském evangelickém kostele. Krátce nato s chotí opustil Prahu a vrátil se do rodného Toporce s úmyslem popři vedení statku věnovat se i chemii a to jednak pokračováním ve výzkumu začatém v Praze, jakož i aplikací chemických poznatků v hnojení půdy, které v této době se začalo obecně uplatňovat podle pionýrských prací prof. Justusa Liebiga. V Pešti jednal s tehdejším ministrem kultury a školství o obsazení místa vedoucího katedry chemie na zdejší technické vysoké škole. V Toporci na statku zařídil chemickou laboratoř, kde chtěl pokračovat ve výzkumu mastných kyselin. Odtud posílá v němčině svou publikaci o tuhých a kapalných mastných kyselinách oleje kokosového ořechu do zpravodaje vídeňské Akademie. Článek byl uveřejněn v 3. sešitě ročníku 1848 Sitzungsberichte der kaiserische Akademie der Wissenschaften. Článek pak vyšel i v časopise Annalen der Chemie und Pharmacie redigovaném J. Liebigem. Vídeňská císařská Akademie v roce 1851 zaslala i honorář autorovi za uvedený článek. Redaktoři zpravodaje zaslouží hluboké uznání za projevenou objektivitu, protože jim nevadilo, že autor honorovaného článku mezitím v roli vojevůdce se zbraní v ruce povstal proti císařskému Rakousku.

Zdálo se, že 30-letý Görgey se usadí a bude se věnovat své milované chemii. Události v osamostatňujícím se Uhersku však náhle dostaly jiný směr a radikálně změnily i Görgeyho osud. První republikánská vláda v dějinách Uherska žádala na uherských císařských důstojnících o reaktivizaci v prospěch obrany revoluce od nejdřív císařské, později i od carské vojenské intervence. Görgey neváhal a také poslechl výzvu a bývalý císařský nadporučík, koncem května 1848 v povstaleckém vojsku začínal svou druhou vojenskou kariéru jako setník a při bezpodmínečné kapitulaci v srpnu 1849 jí ukončil jako generál a vrchní velitel.

Jeho druhá, poměrně krátká vojenská činnost - polovina jeho také krátké vědecké činnosti - měla mnohem větší vliv na osud vlasti než vliv jeho chemického bádání. Měl dost času o tom všem popřemýšlet, jelikož se dožil vysokého věku. Po mnoholetém vyhnanství v rakouském Klagenfurtu bylo mu dovoleno se usadit ve Visegrádu, kde žil v ústraní. Zemřel v roce 1916 ve věku 98 let. Vojtěch Šafařík, profesor pražské univerzity při jedné příležitosti v roce 1870 se velice pochvalně vyjádřil o chemikovi Arturu Görgeym v tom smyslu, že podle svých schopností a talentu by se mohl stát jedním z nejlepších chemiků své doby. V den 90. narozenin se Görgeymu dostalo uznání od domácí chemické obce a byl oslavován jako "první maďarský chemik".

Štefan Palágyi

Význační chemici na Moravě a ve Slezsku

Hugo František Salm (1776-1836), nazývaný starohrabě, vědec, jehož rod pocházel z Lucemburska a roku 1763 se usídlil v Rájci nad Svitavou. Zde se Salm zapsal ve 2.polovině 18.století a v 1.polovině 19. století do našich pokrokových tradic, že prováděl a podporoval na Moravě vědecká bádání a způsobil rozmach brněnského textilního průmyslu. Založil v letech 1800-1860 hutní výrobní komplex umělecké litiny a první chemickou továrnu v Blansku. Náležel ke spoluzakladatelům Františkova, později Zemského, muzea v Brně a Moravskoslezské společnosti pro orbu, která sdružovala odborníky ze šlechtických i duchovědných vrstev. Podílel se na zařízení prvního moravského cukrovaru na zpracování řepy. Na studijních cestách navštívil prakticky všechny vysoké školy a vědecké instituce v Evropě. U prvního profesora chemie na univerzitě v Berlíně M. H. Klaprotha (1743-1817) se seznámil s pokusy o zuhelnění dřeva v uzavřené nádobě a začal sám v této oblasti bádat. Akademii v Berlíně předložil svoji práci na využití vedlejších produktů suché destilace dřeva. V Anglii roku 1801 byl velice překvapen, když u prezidenta Royal Society Josepha Bankse viděl spisy Mitrovského o aplikaci vědeckého výzkumu na Moravě. V roce 1818 navštívil chemické laboratoře nově otevřeného Polytechnického institutu ve Vídni, kde se setkal s chemikem K.L.Reichenbachem.

Karel Ludvík Reichenbach (1768-1869), chemik, hutník a objektivní přírodovědec. V letech 1821-1840 se v Blansku stal ředitelem závodů hraběte Salma, u něhož se zabýval pracemi v oblasti suché destilace dřeva a destilačních produktů, především dehtu. V dehtu byly nalezeny nové a do té doby neznámé chemické látky. Parafin (1830) a kreosot (1832) jsou spojeny s Blanskem jako místem objevu a Reichenbachem jako prvním, kdo systematicky popsal a studoval jejich fyzikální a chemické vlastnosti. Reichenbachův pittakal se považuje za první synteticky připravené a vyráběné barvivo na světě, které se v Blansku začalo vyrábět jako náhrada za dovážené indigo. Zůstává skutečností, že syntézou a výrobou pittakalu předešel Reichenbach skoro o 25 let objev W.H.Perkina, který v Anglii připravil ze surového anilinu barvivo, mauvein, které patentoval a založil jeho výrobu. Reichenbachovy objevné práce v Blansku z třicátých let devatenáctého století zůstávají natrvalo zapsány v chemických análech.

Vincenz Petke (1753-1805), aktivní brněnský lékárník s motivy všeobecně vědeckými, ovlivněný francouzskými encyklopedisty, byl jedním z těch kteří se přičinili v roce 1794 o založení Moravské společnosti přírodoznalství a vlastivědy. Dobré základy pro vědeckou práci získal u vídeňského lékárníka J. Jacoba Wella, profesora přírodních věd na vídeňské univerzitě. V roce 1781 Petke zakoupil lékárnu v Brně, ve které zřídil a dobře vybavil chemickou laboratoř, kde prováděl rozbory. Společně s Hugo Salmem předložili podrobně vypracovaný návrh na získávání cukru z řepy podle metody Marggraf-Ancharda. Petke byl také skvělý lékárník, spolupracovník a rádce lékařů v komplikovaných otázkách receptů. Byl předseda grémia brněnských lékárníků a sepsal v roce 1798 gremiální řád.

Julius Robert (1826-1888), cukrovarnický technolog, nastoupil roku 1848 praktickou dráhu v závodech svého otce v Židlochovicích, které byly známy jako směrodatná zkušební stanice pro průmysl cukrovarnický. Robert prostudoval endo- a exo- osmózu v rostlinných buňkách. Zákony difuze uplatnil v těžení řepné šťávy. Roku 1864 sestavil na zkoušku první difuzní baterii na soustavné vyluhování řepných řízků. Nový způsob těžení šťávy se osvědčil a roku 1867 byl zaveden v 27 cukrovarech. Posléze se rozšířil i v zahraničí do všech zemí vyrábějících řepný cukr pod názvem "Robertova difuze". Vynález po stránce chemickotechnologické nahradil staré způsoby práce.

Adolf G. Pokorný


Technické zajímavosti a služby


Obsah této rubriky může naplňovat charakter sdělení vymezeného Kodexem reklamy (Rada pro reklamu, březen 1997) označeného jako INZERÁT-REKLAMA ve smyslu Zákona O regulaci reklamy a doplnění Zák. 468/91 Sb (Sb. 40/95). Zájemci o publikování technických novinek jsou vítáni, ať již to budou odborníci, kteří ze své praxe něco chtějí pochválit, nebo firmy, které se chtějí pochlubit.

Pokud není k dispozici ve Vašem výtisku CHL odpovědní pohlednice, použijte prosím korespondenční lístek nebo pošlete E-mail na adresu csch@csch.cz.

World Buyers' Guide

A World Buyers' Guide for the Chemical Trade and Industry, cenná příručka byla uvedena na trh společností Global Promotions of England. Seznam pokrývá oblast chemikálií, lékových substancí ve velkém, přístroje pro regulaci chemických procesů a analytiku. Zahrnuje údaje ze 120 zemí a 20 000 firem. Signifikantní je objem dat na 1400 stranách A4. Více informací u Global Promotions, 1 Tobin Close, London NW3 3DY, U.K., Tel. 0207 586 1720, Fax 0207 483 2684, Email sang@globalnet. co.uk. (#0135)

Q-Chem

Programový balík Q-Chem autorů dr. Petera Gilla a dr. Martina Heada-Gordona pro prostředí Windows, je určen na molekulární simulace. Program v nové podobě ve verzi 1.2 je totálně propojen s prostředím HyperChem Professional. Mezi typické vlastnosti Q-Chem lze uvést m.j. Hartree-Fock SCF, ONX, QCTC, CFMM, CASE, Local and Gradient-Corrected Density Functional Theory , Slater, Becke, GGA91 a Gill '96 výměnné funkce, VWN (#5), PZ81, Wigner, Perdew '86, LYP and GGA91 korelační funkce, Linear-cost XC algoritmus pro velké molekuly, EDF1, výměnné korelační funkce definovatelné uživatelem. Hybridní HF-DFT metody B3LYP, B3P. Dále CFMM, MP2, CIS, XCIS a CIS(D) pro excitované stavy. Q-Chem AOINTS pro dvouelektronové integrály, COLD PRISM, J Matrix. Q-Chem umožňuje automatizovanou optimalizaci geometrie a tranzitní struktury (Jon Baker's OPTIMIZE), EF, GDIIS, vibrační spektra, IČ a Ramanovy intenzity a standardní statistické termodynamické informace. Elektronová excitační spektra, CIS, XCIS a CIS(D). MO a hustoty nábojů. Natural Bond Orbital Analysis NBO 4.0, excitované stavy. Unikátní nové nástroje pro vizualizaci elektronických přechodů. Jako standardní sety jsou zabudovány Pople, Dunning, Ahlrichs, "Simple format for user-defined basis sets", PNL Basis Set Library. Další informace na http://q-chem.com anebo http://www.hyper.com. (#0136)

Automatický refraktometr

Firma Rudolph Research Analytcal uvedla na trh automatický refraktometr J157 jako doplněk své řady automatických polarimetrů. J157 je automatický kompaktní přístroj malých rozměrů. Namísto spojení s cirkulačním kalorimetrem používá teplotní stabilizaci dvěma Peltierovými členy a platinovým čidlem teploty vzorku. J175 dosahuje rozlišení 0,00001 RI a 0,01 BRIX díky elektronickému ovládání teploty a jedno a dvoubodové kalibraci. Řízení jednotky je provedeno dotekovým displejem; je možno je požívat i v průtokovém a "nalévacím" modu. (#0137)

Patent Explorer

Společnost Derwent otevřela síťově orientovanou vyhledávací a databázovou službu ( jejíž 30 denní použití nabízí zdarma) na adrese http://www.patentexplorer.com. Služba nabízí přístup k americkým patentům od roku 1974, PCT od roku 1978 a evropským od r.oku 1978 s určitými omezeními. (#0138)

Oceněná chemická software a databáze zdarma

Na http://store.camsoft.com/store/specials.cfm?cat=free&step=2 lze získat volné, či časově omezené verze programů společnosti Cambridge Software, programových produktů, které v balíku ChemOffice 2000 získaly prestižní cenu Zlatý Chemtec 1999:

ChemOffice Net 5.0, demoverze ChemOffice Pro 2000; ChemOffice Net Plugin 5.0, síťový vstup do databáze a prohlížeč molekulárních modelů ve vašem browseru; ChemDraw Net 5.0, demoverze ChemDraw Pro 5.0; ChemDraw Net Plugin 5.0, síťový vstup do webového editoru struktur; Chem3D Net 4.0, demoverze Chem3D Std 4.0; Chem3D Net Plugin 4.0, síťový vstup (demoverze) do programu pro molekulární modelování ve vašem browseru; ChemInfo Pro Web Trial Edition, síťový vstup na 1 měsíc do katalogů 200 chemických firem; ChemInfo Std Web Trial Edition, síťový vstup do chemického vyhledávacího programu. (#0139)

Chráněné b-aminokyseliny od Fluky

b-Aminokyseliny představují významnou skupinu molekul díky svému rostoucímu významu v lékařské a farmaceutické chemii pro své zajímavé vlastnosti v biologických systémech - nejsou například degradovatelné peptidasami. b-aminokyseliny se například vyskytují v antibiotikách s b-laktamovým cyklem či v inhibitorech HIV proteasy. b-aminokyseliny mají také slibnou budoucnost ve strukturální biologii jako stavební kameny pro syntézu nových peptidomimetik.

Ve snaze uspokojit stále rostoucí poptávku po chráněných b-aminokyselinách, Fluka (součást korporace Sigma-Aldrich) neustále rozšiřuje jejich nabídku, a v současnosti nabízí více než 60 těchto sloučenin. Katalogová množství jsou obvykle mezi 0,25 až 5g, ale můžeme pro Vás připravit i větší balení za velmi příznivou cenu.

Zde je několik příkladů typických b-aminokyselin: BOC-L-b-homoprolin (kat. č. 14982), BOC-O- benzoyl-L- b-homothreonin (kat. č. 14976), FMOC-L-b-homoprolin (kat. č. 47912) či terc. butyl ester kyseliny FMOC-L-b-homoglutamové (kat. č. 47837). Kromě b-aminokyselin přichází Fluka i s jinými novými reagenciemi s širokým využitím ve farmaceutické chemii: 2-(BOC-amino)etylbromid (kat. č. 17354), činidlo používané například pro syntézu bifenylových linkerů (Tetrahedron Lett. 39, 3627, (1998)). N-FMOC-iminodioctová kyselina (kat. č. 17856), používaná k vnášení glycinových zbytků s volnými C a N konci pomocí acylace (J. Med. Chem. 37, 3373, (1994)). (#0140)

RefMan v novém kabátě

Reference Manager, nejpopulárnější program na zacházení s bibliografickými daty byl vydán ve verzi 9. Tento programový balík zahrnuje nástroje na budování literárních databází a bibliografií, vyhledávací programy pro internet, specializující se na hledání literárních odkazů je ideálním a soudobě koncipovaným pomocníkem výzkumníků, knihovníků, spisovatelů ale i studentů. Nepominutelnou výhodou je, že při instalaci tento program vytvoří spojení s programem MS Word a Word Perfect pro Windows tak, že se stane vnitřním nástrojem těchto editorů s tím, že jeho programové vymoženosti jsou dosažitelné zevnitř editoru, jakoby vnitřní nástroj. Jako příklady webově orientovaných databází, které lze použít pro spolupráci s RefManem jsou PubMed, Medline, ISI Web of Science, Current Contens Connect, Chemical Abstracts, Datastar, World Patent Index, a další.

RefMan umožňuje i použití specifických písmen české abecedy i českých fontů z Windows, což např. u EndNote není možné z principu. Pro intranetové sítě lze pochválit i multilicence se značnou slevou. Pro spolupráci s webem je možno RefMan doplnit i programem Reference Web Poster. Přesvědčte se o tom na www.refman.com. (#0141)

Titan

Firmy Schrödinger a Wavefunction uvedly na trh společný produkt Titan, "software se sílou Jaguára a příjemným ovládáním Spartanu". Balík obsahuje strukturní editor pro organické, anorganické a organokovové sloučeniny, ale i polypeptidy. Generátor tranzitních stavů, reprezentaci dat v tabulkových procesorech, 3D modeling, zobrazení orbitalů, elektronových hustot, spinových hustot, elektrostatických potenciálů (izoplochy, vrstevnice). Import a export podporuje Sybyl MOL, MOL2, PDB, Macromodel a Spartan Exchange. Titan je určen pro výpočet reakčních a aktivačních energií, rovnovážných a tranzitních geometrií, vibračních frekvencí, konformerů, nábojů, dipolů, energií a solvatací. Je vybaven SYBYL a MMFF94, MNDO, MNDO/d, AM1, a PM3, HFMO, DFT, SVWN (local density), "gradient corrected BP a BLYP a B3LYP, LMP2. Báze obsahují m.j. 3-21G, 6-31G* a cc-pVTZ, LAV3P, LAVCP a LACV3P, SM5.4. Titan provádí výpočty QSAR deskriptorů a Torsion-Angle-Only optimalizací. Další informace na www.schrodinger.com a www.wavefun.com. (#0142)

SciLogP Ultra

Rodina programových produktů Scivision se rozrostla o nový titul SciLogP Ultra, produkt, který si činí nárok na to být nejpřesnějším prediktorem Log P na trhu pro klasické rozdělení mezi oktanol a vodu. Je napsán pro odborníky, kteří používají náhodné vzorkování, ale i pro ty, kteří se zabývají masivním screeningem s tisíci vzorky. Program nepoužívá fragmentální metodu. Na vzorku dat 8837 sloučenin z databáze Starlist (Biobyte Corp.) o molekulové hmotnosti od 26 do 821 dosáhla kvalita předpovědi Log P (v intervalu -5 do 12) střední absolutní chyby <0,3. Kvalita byla testována i na 883 nových látkách v databázi neuvedených se střední absolutní chybou 0,39 a čtvercem korelačního koeficientu 0,93. Srovnání s programem CLogP potvrdilo naprostou superioritu produktu. Výhodou programu je i výstup do konvenčních tabulkových procesorů. Další informace na www.scivision.com. (#0143)

Stabilní izotopy CDN

Firma CDN nabízí katalog stabilních sloučenin s izotopy 13C, D a 15N. Úctyhodných přes 100 stránek nabízí sloučeniny se stabilními izotopy firmy C/D/N Isotopes Inc, vzniklé r. 1993 ze skupiny chemiků a manažerů nekdejší společnosti MSD Isotopes (divize Merck & Co.). Sloučeniny, které si v ČR získaly popularitu např. mezi NMR specialisty, do ČR exportuje firma Chemical Sourcing. (#0144)

LCTOX-2000 Novinka pro klinické laboratoře

Kompletní metodika a HPLC systém vybavený knihovnou retenčních dat a UV-VIS spekter zahrnující 2700 toxických látek a jejich metabolitů. Nízké detekční limity a spolehlivá identifikace jsou dány kvalitou použitého detektoru s fotodiodovým polem SPD-M10Avp. LCTOX-2000 nachází uplatnění především v klinických laboratořích, kde díky snadné obsluze a spolehlivosti může být používán nejen specialisty analytiky. Systém LCTOX-2000 je součástí specializovaného firemního analytického aplikačního programu TOXANAL zahrnujícího techniky GC-MS a HPLC. (#0145)

GCTOX-2000 Novinka pro soudní a klinické laboratoře

GC-MS systém dodávaný včetně kompletní metodiky zahrnující zpracování vzorků řeší problematiku drogového screeningu i analýz požadovaných v laboratořích klinicko biochemických a soudních. Uživatelsky snadno zvládnutelný , spolehlivý a robustní GC-MS Shimadzu QP5050 je vybaven kvadrupolovým analyzátorem a EI i CI ionizací. Na přání je systém GCTOX-2000 vybavován sondou přímého vstupu, která umožňuje rychlou orientační kvalitativní analýzu pevných i kapalných vzorků a potvrzování identity vzorků z TLC. GCTOX-2000 je součástí specializovaného firemního analytického aplikačního programu TOXANAL zahrnujícího techniky GC-MS a HPLC. (#0146)

Novinka Shimadzu GC-17AV3 -OILDET

Shimadzu nabízí kompletní řešení analýz dle nové normy ISO-9377-4 / H53. Stanovení minerálních olejů ve vodách bylo do dnešních dnů doménou metod založených na technice FTIR, během roku 2000 bude do praxe uváděna nová metoda ISO-9377-4/H53, předepisující analýzu plynově chromatografickou. Shimadzu dává na trh v předstihu kompletní metodiku a instrumentaci. GC systém "GC-17AV3-OILDET" je plně automatizovaný plynový chromatograf s elektronickým řízením nosného plynu cold on-column injektorem OCI-17, automatickým dávkovačem na 150 vzorků AOC-20i/s, datastanicí, kapilární kolonou RTX-5 a metodikou. (#0147)

Shimadzu News 2/1999

Přehled článků pro informaci čtenářů. Firma nabízí zájemcům tento časopis zdarma. Vítejte do 3. tisíciletí - spojení FTIR a IR mikroskopu, Ne zcela vyčištěná, ale čistá - identifikace pomocí pyrolyzního GCMS v papírenském průmyslu, Snadno průchozí potrubí - on-line TOC při analýze explozních plynů, -pyrolyzní GCMS, Využití autodávkovače SIL-10Advp při derivatizacích, Kapka oleje denně drží doktoru dál - HPLC analýza tokoferolů, Pohár radosti - HPLC ve výzkumu, vývoji a kontrole kvality, Šťastný konec pro TOC analýzy. (#0148)

Databáze Merck

Chemická databáze firmy Merck na CD-ROM a http://chemdat.merck.de, tzv. ChemDAT je katalog chemikálií na CD-ROM, který pracuje ve všech verzích Windows (16-bit program). Obsahuje informace obsažené v tištěném katalogu, stejně tak jsou k dispozici bezpečnostní data ve 2 jazycích (němčina, angličtina) plus technická data a program na tištění štítků. ChemDAT je pravidelně aktualizován. (#0149)

Merck SDS

CD-ROM Merck SDS (Bezpečnostní data) obsahuje všechna bezpečnostní data firmy Merck a Schuchardt (přibližně 10.000), která jsou k dispozici ve shodě s § 14 Hazardous Goods Law stejně jako EC Directive 91/155/EEC. Od 1.1. 2000 budou data i v českém jazyce. (z. 157/1998 Sb, Vyhl. č. 27/1999). (#0150)


Knihy


Chemické a analytické tabulky, Vohlídal Jiří, Julák Alois a Štulík Karel

Nakladatelství Grada, 1999, ISBN 80-7169-855-5, brožovaná vazba, cena 340 Kč, 652 stran, formát A5.

Ani stále snadnější přístup do mnohých databází přes Internet dnes z hlediska ceny a rychlosti získání informací o vlastnostech a charakteristikách prvků, běžnějších sloučenin a látek neposkytuje lepší možnosti než tištěné chemické a analytické tabulky. Otevření příručky, kterou máme na poličce u stolu, vyhledání příslušné látky nebo veličiny na základě abecedního pořádku nebo rejstříku a zjištění hledaných informací je stále rychlejší, a někdy i levnější, než získání stejné informace pomocí Internetu, nebo databáze na CD Romu. Proto jsou publikace tohoto typu nepostradatelné pro většinu pracovišť zabývajících se výzkumem i praxí v oblasti přírodních věd, medicíny a hygieny, životního prostředí, metalurgie, moderní elektroniky, potravinářství, klasických i technologicky špičkových výrobách atd. Velmi důležité jsou takové tabulky i pro kvalitní výuku přírodovědných a technických oborů zejména na středních, vyšších odborných a vysokých školách. Tabulky autorského kolektivu Jiřího Vohlídala, Aloise Juláka a Karla Štulíka obsahují údaje o veličinách a jednotkách SI, včetně jednotek odvozených a převodních vztahů pro nezákonné, avšak používané jednotky. Asi 2/3 rozsahu vydávaných tabulek představují podrobné fyzikální a fyzikálně chemické údaje o všech prvcích a asi 2000 abecedně řazených sloučenin (včetně polymerů) a minerálů; každému prvku a sloučenině je věnován samostatný odstavec. Zbylou třetinu tvoří klasicky uspořádané tabulky často vyhledávaných fyzikálně chemických a analytických údajů, zejména data vztahující se k roztokům látek, elektrochemii, chemické kinetice, termodynamice a jednoduchým kvalifikovaným odhadům vlastností látek z jejich molekulární struktury, vlastnosti běžných technických materiálů apod. Zařazeny jsou též údaje potřebné pro běžnou laboratorní praxi, některé tabulky pro výuku konzultované se středoškolskými profesory a také související přehledy (údaje o elementárních částicích, nositelé Nobelových cen za fyziku a chemii). Publikace zaplňuje citelnou mezeru na trhu odborné literatury a je užitečnou a hodnotnou příručkou pro studenty, profesory a široké spektrum pracovníků vědeckých, lékařských, vývojových, technických a dalších profesí.

Ohmatané knížky Sýkora-Zátka můžeme odložit do muzeí a obrátit svoji pozornost k soudobě pojatým moderním tabulkám. Velmi sympatická cena je v porovnání cena/výkon velkým argumentem pro tuto investici. Pokud bych chtěl tabulkám cokoliv vytknout, pak jen poněkud nepřehlednou uniformní sazbu. Příští vydání tabulek by sneslo i o jeden až dva body menší sazbu. Toto vydání vydrží v našich laboratořích do pozdního věku experimentátorů a pedagogů do časů, kdy jejich oči "již avšak neslouží". Toto dílo se jistě stane tak populárním, že si vydobude přezdívkový akronym VOJUŠ, podobně jako byly LUVIPEHU, Valouch nebo Zátka-Špunt.

Pavel Drašar


Zákony, které ovlivní život chemiků


Vyhláška 281 Sb. 99, publikovaná v částce 92 stanoví ministerstvo obrany službu zvlášť obtížnou a zdraví škodlivou přináší v §3 definice služby se zdraví škodlivými chemickými a toxickými látkami.


Poezie


Příprava některých derivátů chinuklidinu

Veršované these doktorské disertační práce Ing. Ivana Ernesta (Fakulta chemicko-technologického inženýrství, ČVUT Praha, 1948; školitel prof. Ing. Dr. Rudolf Lukeš)

Část theoretická a pokusná

Uchopiv pyridin technický
připravil jsem jednou provždycky
rukou značně dosud nejistou
nejprve jeho sůl chloristou.
Tuto jsem pak dle svých sil
třikrát zdárně z vody přehlatil.

Další operace provedená snáze:
louhem sodným uvolněna báze.
Maje v ruce čistý pyridin,
sám pak zcela zabrán do vidin,
započal jsem heroické drama
vpravit nejprv ethyl do polohy gamma.
Bohudíky odpadla mi hlavní dřina
preparaci popsala už Oparina.
Bázi vařil jsem s největším klidem
se zinkem a acetanhydridem;
destilace s parou byl poslední krok,
kterak isolovat ethylhomolog.

Zdestilovav tuto kapalinu
a přičiniv dosti formalinu
zahříval jsem směs tu v Boží bázni
sto hodin ve vroucí vodní lázni.
Ze sirupu bych byl potom rád
isoloval dimethylolderivát.
Avšak k mému nezměrnému bolu
nevypadl ani krystal methylolu.
Ani dlouhým stáním proklatě
neskýtal se pohled na hlatě.
Teprv odstraněním formalínu,
jemuž kladu v tomto směru vinu,
zdařila se isolace hladká.

Takto získaná pak látka
podle obvyklých všech norem
hydrogenována s katalyzátorem.
Nad rychlostí musel rukama jsem lomit
i když do práce vzat hydrobromid.
Vaněček mi ale dodal novou mízu,
udělav mi správnou analýzu.

Produkt zahříval jsem dále bez křiku
v octovém bromovodíku
a chtěje vyvarovat se vedlejších zplodin,
zahříval jsem v láhvi jenom 20 hodin.
A hle vyslyšena moje přání strohá:
bromem nahrazeno pouze jedno OH.

Ze soli té uvolnil jsem s chvatem
zásadu draselným karbonátem
a vytřepal ji s chutí, na mou věru,
systematicky do etheru.
S dalším neměl jsem již žádnou práci,
osud provedl sám v molekule alkylaci
a já spatřil posléz dávnou vidinu:
hydrobromid svého chinuklidinu.

A hned zvědavost mě provést nutí,
dehydrataci a přesmyknutí.
Uvolněnou bázi, se vší kázní,
zahříval jsem v olejové lázni
a k dehydrataci pak opět
použil jsem čistý P2O5.

Parou přehnána, jak zde již uvedeno třikrát,
zásada, z níž připraven byl pikrát.

Literatura

1. Ber. 64,1897

2. Ber. 56,187

3. H. Heine, Buch der Lieder, Leipzig 1890

4. K. J. Erben, Kytice, Otto, Praha

5. MacPherson, Písně Oshianovy, český překlad J. V. Sládka

6. V. Hanka: Rukopis Královédvorský a Zelenohorský, Topič, Praha

7. F. Hrubín/J. Trnka: Říkejte si se mnou, Topič, Praha

8. J. Lada, nár.um. Halekadla našeho Kadla, Halekačky naší Kačky


Veršovaný "Epos o synthese chinuklidinu" vznikl v roce 1948 na konci jedné noci probdělé nad sepisováním mé skutečné disertační práce. Při pohledu na blednoucí již oblohu (a na hodinky) jsem tehdy usoudil, že je už příliš pozdě nato jít si lehnout, a v exaltované náladě nad dokončeným rukopisem jsem se pokusil o veršovaný pendant k tomu, čím jsem se již tak dlouho mořil. "Báseň" nebyla myšlena pro veřejnost a samozřejmě už vůbec vážně. Sám jsem si svého spontánního výplodu nijak zvlášť necenil, ale u mých kolegů nalezl příznivou odezvu a prof. Lukeš mne dokonce přiměl přednést ještě tohož dne odpoledne mou veršovanou disertaci jako unikát svého druhu na jakémsi kolloquiu. Čtenáře asi zarazí trochu náhlé ukončení tohoto "díla". To mne po dlouhé noci nakonec zmohl hlad a odebral jsem se do kuchyně svého rodného domu hledat něco k předčasné snídani; k "tvorbě" jsem se pak už nevrátil. Dokládá to jen správnost tvrzení, že plný žaludek není Múzám příznivý.

Ivan Ernest, Reinach u Basileje, v únoru 1999.


Ivan ERNEST, prof., Ing., Dr. techn., CSc.

*1922 Praha; 1941 maturita na reálném gymnáziu na Smíchově; 1943 abiturientský chemický kurs na Vyšší průmyslové škole v Praze; 1943-1945 výzkumný chemik ve Spolku pro chemickou a hutní výrobu; 1945-1948 student na fakultě chem.-technol. inženýrství ČVUT (Ing. 1947, Dr.techn.věd 1948); 1948-1953 odborný asistent, 1953 docent organické chemie; 1958 donucen školu opustit; 1958-1966 Výzkumný ústav pro farmacii a biochemii v Praze; 1966-1968 vědecká stáž na Institute of Organic Chemistry, Harvard University, Cambridge, USA; 1968-1979 Woodward Research Institute v Basileji; 1973 Wissensch. Experte Ciba-Geigy; 1987-1995 výzkumná činnost na Universität Basel; 1992 jmenován profesorem organické chemie VŠCHT v Praze. Autor a spoluautor četných publikací a patentů z oboru syntézy přírodních látek a z oboru farmaceutické chemie. Přednášky na domácích i zahraničních kongresech a sympoziích, autor učebnic organické chemie. Čestný člen ČSCH, dlouholetý člen Americké a Švýcarské chemické společnosti. Votočkova medaile 1992. Žije s manželkou ve Švýcarsku v Reinachu u Basileje.


Zajímavosti ze světa vědy a techniky


Analýza evropského chemického průmyslu

Americká chemická společnost publikovala analýzu, kde ČR se svojí výkonností chemického průmyslu umístila v roce 1998 na "čestném" 18. místě s celkovým prodejem za 3,1 mld. USD, exportem 2,0, dovozem 3,5, investicemi 0,3 (dlouhodobý trend), indexem produkce 76,6 (úroveň 1990 = 100), indexem cen 298,8 (úroveň 1990 = 100) a 44 tisíci zaměstnanci.

Licenční studium

Univerzita Pardubice nabízí "licenční studium" v oborech management systému jakosti, správná laboratorní praxe a instrumentace v kontrolní analytické laboratoři. Organizace licenčního studia: Rozsah licenčního studia 210 hodin, rozvrženo do 4 semestrů ve vícedenních soustředěních. Zahájení studia: Školní rok 2000-2001, přesný termín bude oznámen na základě vyhodnocení počtu přihlášených uchazečů. Ukončení studia: Obhajoba závěrečné práce a získání diplomu licenčního studia, event. pro zájemce z řad absolventů Univerzity Pardubice diplom EUROINŽENÝR , platnost ve všech zemích EU (při certifikacích bude podmínkou). Cena studia: Bude vykalkulována podle celkového počtu účastníků (předběžný odhad 18-26 tis. Kč, splatné bud' najednou nebo ve dvou splátkách). Ubytování: Každý z účastníků si hradí sám. Možnosti výběru - koleje, hotel Synthesia, LABE a pod., hromadně zajišťováno předem. Vedoucí licenčního studia: prof. Ing. Jaroslav Churáček, DrSc. - člen Učené společnosti ČR. Závazné přihlášky po projednání se zaměstnavatelem zašlete do konce června 2000 na adresu: Jaroslav.Churacek@upce.cz, nebo normální poštou na adresu: Univerzita Pardubice, Fakulta chemicko-technologická, Katedra analytické chemie, nám. Čs. legií 565, 532 10 Pardubice. Informace na URL http://www.upce.cz/~kalch/licencni.

Charakter a určení studia V době ukončení licenčního studia v roce 2003 se očekává i náš vstup do ES. Většina našich laboratoří bude muset již v této době mít akreditatční certifikát Evropské unie, který bude platný ve všech státech společenství a proto doporučujeme všem významnějším laboratořím u nás, aby se na tento náš vstup v předstihu připravily.

Licenční studium je zaměřeno na zvyšování odborné úrovně pracovníků kontrolních laboratoří tak, aby znalosti, technika práce a nakonec i úroveň výsledků chemických zkoušek, byly srovnatelné s laboratořemi zemí EU.

Studium je směrováno do řad současných i budoucích pracovníků kontrolních laboratoří zdravotnických, veterinárních a vodohospodářských, potravinářské a zemědělské inspekce, chemických, potravinářských a zemědělských výrob. Dále pro všechny pracovníky laboratoří sledující ochranu životního prostředí všech odvětví průmyslu, energetiky, a zemědělství s důrazem na využití moderní instrumentální techniky a zpracování výsledků pomocí matematicko-statistických metod s použitím PC a nejmodernějšího software.

Licenční studium je určeno vysokoškolsky vzdělaným pracovníkům, kteří bud' již pracují v oboru anebo se v rámci rekvalifikace potřebují seznámit s touto problematikou. Ke studiu lze přijmout i středoškoláky s delší praxí, výhradně však s doporučením jejich zaměstnavatelů.

Studium lze doporučit rovněž těm pracovníkům kontrolních chemických laboratoří, které již byly akreditovány anebo se k akreditaci připravují. Učební osnovy studia jsou koncipovány tak, aby toto studium přispělo ke zvyšování kvalifikace certifikovaného personálu.

Přihlášeným pracovníkům bude umožněn individuální výběr specifických témat alternující volitelné přednášky. Těm, kteří již řadu let pracují v oboru např. v plynové chromatografii bude nabídnut alternativní program, podle zájmu, např. GC-MS, HPLC-MS, CZE (kapilární zónová elektroforéza) a pod. Účastníci ovládající počítačovou techniku, nemusí tuto výuku absolvovat a mohou se věnovat studiu pro ně potřebné instrumentace a naopak, kdo bude mít zájem proniknout hlouběji do práce s PC, bude mu to umožněno.

Rozvržení licenčního studia: (1) Oblast všeobecných znalostí: Řízení, kontrola a management systému jakosti v návaznosti na evropské normy. Správná laboratorní praxe. Hodnocení výsledků chemických zkoušek, statistické zpracování pomocí počítače. Certifikace personálu kontrolních laboratoří, význam, zásady a požadavky uplatňované při prověrkách. Úvod do stopové analýzy. Optimalizační kritéria v analytické kontrolní laboratoři. (2) Oblast odborných znalostí: Aplikace plynové a kapalinové chromatografie, identifikace složek, kvantitativní analýza, selektivní detekce, vývoj a optimalizace separačních metod. Základní principy a využití izotachoforézy a kapilární elektroforézy. Odběry vzorků a obohacovací techniky, head-space analýza, superkritická fluidní extrakce, extrakce tuhou fází. Moderní elektroanalytické metody. Využití a aplikace spektrálních metod k identifikaci org. látek, spojení spektrálních a chromatografických metod (GC-FTIR, GC-MS, LC-MS, nové způsoby ionizace v MAS). Monitoring těžkých kovů v materiálech a v životním prostředí. Modelové analytické postupy sledování organických polutantů v životním prostředí. GC a HPLC pesticidů, PCB, PAU, polychlorovaných dibenzodioxinů a dibenzofuranů a dalších skupin toxických organických látek. Zásady monitoringu organických polutantů v životním prostředí. Toxikologická analýza - význam, využití. (3) Práce na osobním počítači: Interaktivní statistická analýza experimentálních jednorozměrných dat. Statistická analýza vícerozměrných dat, korelační analýza. Lineární a nelineární regrese a kalibrace. Vedení laboratorního deníku na osobním počítači, tabulkový procesor. Tvorba grafu grafickým editorem, psaní protokolu a závěrečné zprávy textovým editorem. (4) Práce v laboratořích s moderní technikou: GC-MS se selektivní detekcí, ECD, AFID, HPLC s diode array, fluorescenční a elektrochemickou detekcí, HPLC-MS (particle beam a elektrospray technika), kapilární zónová elektroforéza, obohacování a úpravy vzorků superkritickou fluidní extrakcí a extrakcí tuhou fází.

Jaroslav Churáček


Aprílový klub


Lékař radí

V nedělní příloze časopisu Blesk z 5/9 radí MUDr. Jaroslav Pekárek zasvěceně: "Nedoporučuje se zahánět únavu pouhým alkoholem, jak se dnes mnozí lidé domnívají. Alkohol patří mezi přírodní látky... - má chemickou strukturu podobnou vodě (tj. taktéž dva atomy uhlíku v molekule), a právě proto má (etanol) obdobné zázračné vlastnosti pro lidské tělo jako voda". Dále pan doktor dodává: "Právě vazba několika molekul vodíkovými můstky umožňuje jak vodě, tak i alkoholu disponovat příslušnými fyzikálními vlastnostmi. Voda i etanol jsou výbornými rozpouštědly polárních látek, u etanolu současně i několika nepolárních látek. Etanol je tak spojnicí mezi polárními rozpouštědly (voda) a rozpouštědly nepolárními (kupř. uhlovodíky)." Dále dodává bezprostředně, jakoby snad Cimrmanovi ze švestky spadl: "Na druhé straně, při nevhodné konzumaci alkoholu, jejíž následky se projeví takzvanou kocovinou, úspěšně pomáhá zvýšená konzumace vody!". Je na pováženou, jaké znalosti pan doktor presentuje na veřejnosti. Snad aby vrátil pedelovi doktorský titul a školníkovi i vysvědčení ze základní školy. Je to jako by se provozní chemik pustil do diskuse o operaci slepého střeva v oblasti mozkové. (Nejmenovaný redaktor tohoto časopisu před lety v bývalém SSSR skutečně čistý ethanol pil s několika bodrými mužíky, jimž se nedalo odmítnouti. Tuto zkušenost nedoporučuje ani velmi žíznivým osobám. pozn. red.)

Doktoru Pekárkovi uděluje redakce virtuální cenu "Chemšmejd" I. třídy "s řetězy a brilianty" a touto cestou mu blahopřeje.

Zdena Řeháková, pad

Medvědí služba vpravdě danajská

Pokud jsou dnes takoví lidé, že bojují proti tomu, co z neznalosti nebo neprofesionality napáchali někteří lidé v chemii a příbuzných oborech, například na našem životním prostředí, je to bezesporu chvályhodné. Pomineme li, že se sami nazývají ekologové ačkoli s ekologií nemají nic společného, je člověku smutno z toho s jakými třeskutými neznalostmi se člověk setká v jejich propagandě.

V pražském metru se snažil naši veřejnost oslovit plakátek, který musel na takovém prestižním místě stát kulatou sumičku. Tento osvětový plakát hlásal: ZASTAVTE TOXICKÉ JEDY, což na obrázku pod tím bylo i v cizím jazyce doplněno sentencí STOP TOXIC GREENPEACE. Doba, kdy jedy nebudou toxické je tak v nedohlednu jako bájný komunizmus. Tato do nebe volající hloupost nadělá tolik škody, že si člověk řekne, zda to není naopak metoda jak ochranu přírody diskreditovat v očích odborné veřejnosti.

pad

ČSN = čirý samo-domo nesmysl

Česká technická norma ČSN, "identická" s EN 1014-4 "Ochranné prostředky na dřevo" přináší několik pozoruhodných překladů, které s technickou gramotností asi nemají nic společného. Termín reversed phase stainless steel column je přeložen jako zpětná kolona z nerezavějící oceli. Věta: Hc is the mean of the duplicated peak heights of the phenol considered, obtained with the calibration solution, in milimetres. není přeložena, ale zní: Hc střední výška dvojitého píku fenolu, získaného kalibračním roztokem, v milimetrech. Pokud máme v technických normách takovéhle hlouposti, není se co divit, že se tomu vzletně říká legislativní skluz v přípravě na vstup do EU. Jak bychom tam mohli na takovéto odborné úrovni vůbec vstoupit?

pad

Sůl je přírodní látka bez jakýchkoliv chemikálií

(reklama na zimní posyp silnic)

Nátryl nehledejte jako radikál v chemické literatuře. Je to výraz hudební a označuje v pěvecké technice rychlé vystřídání hlavního tonu s vedlejším spodním tonem. Tedy jakýsi nedokončený trylek.

anonym


Odborná setkání


Redakce časopisu Chemické listy i Bulletinu se shodly na tom, že příliv rukopisů pro rubriku Odborná setkání převyšuje kvantitou publikační možnosti časopisu a zavedly proto pravidla pro přednostní zveřejnění rukopisů. V nejbližším možném termínu bude zveřejněn rukopis, který redakce obdrží dva měsíce před plánovaným vydáním čísla (t.r. např. č. 1 20. ledna, č. 2 20. února atd.), jenž u oznámení akcí budoucích nepřekročí 1/2 rukopisné stránky 30 × 60 (tj. cca. 900 znaků) a u hodnocení dvojnásobek (1 strana 30 × 60, 1800 znaků). Rukopisy nesplňující toto pravidlo budou "v záloze" bez ohledu na termín akce. Výjimky jsou možné pouze po dohodě s redakcí. Redakce uvítá jakýkoliv příspěvek v tištěné podobě a na disketě.

18. konference o isoprenoidech

se konala ve dnech 10. až 16. září 1999 v Prachaticích. Původně bylo plánováno, že účastníci konference budou ubytováni ve dvou spolu sousedících hotelích (Park a Garnet), vzhledem k velkému zájmu však byla část účastníků ubytována také v hotelu Koruna. Vlastní konference probíhala v konferenčním sálu hotelu Park. Konference se zúčastnilo 114 účastníků a 8 doprovázejících osob. Zahraničních účastníků (z Anglie, Australie, Belgie, Běloruska, Dánska, Francie, Holandska, Indie, Itálie, Japonska, Maďarska, Mexika, Německa, Polska, Rakouska, Ruska, Slovinska, Španělska, Švédska, Švýcarska, Ukrajiny a USA) bylo 87, spolu s doprovázejícími osobami celkem 95.

Konference o isoprenoidech se konají pravidelně každý druhý rok střídavě v Československu, později v České republice, a Polsku od roku 1967, původně každý rok jako konference o steroidech, později ve dvouletých obdobích jako konference o isoprenoidech. Na pořádání v té které zemi se vždy zúčastňuje i druhá strana.

Během konference bylo předneseno celkem 11 hodinových a 11 půlhodinových přednášek, prezentováno bylo 70 posterů. Z posterů vybral organizační výbor 6 sdělení pro přednesení ve formě 15 minutových přednášek. Abstrakta všech přednášek a posterů byla vydána jako zvláštní číslo Chemických listů 1999, 93, S1 až S69 (ISSN 0009-2770), které obdrželi všichni účastníci konference.

Isoprenoidy tvoří velkou skupinu přírodních látek téměř univerzálně zastoupených v rostlinné i živočišné říši. Proč si příroda vybrala právě tento typ organických sloučenin pro zajišťování různých funkcí, a jakými způsoby se tyto sloučeniny uplatňují v nejrozmanitějsích životních pochodech, to byla témata této konference.

Konference se věnovala v podstatě jen jednomu typu isoprenoidů, jejichž společným jmenovatelem je signální funkce v živých organismech. Hovořilo se o látkách, které buď přenášejí vzkaz mezi buňkami či tkáněmi živočichů resp. rostlin, tedy hormonech a neurotransmitérech, nebo zprostředkují komunikaci mezi jednotlivými organismy a pak se jedná o tzv. sémiochemikálie, kam patří jednak feromony (v případě komunikace v rámci jednoho druhu), jednak allelochemikálie (v případě mezidruhové komunikace).

Konference byla zahájena "Šormovou" přednáškou Dr. Jaroslava Kalvody (Ciba-Geigy, Švýcarsko), který se v úvodu zmínil o historii steroidní chemie, v níž svého času působily velké osobnosti chemie a kde byly rozpracovávány mnohé nové metody organické syntézy i analýzy. Dále referoval o dvou svých netypických steroidních tematech: zatímco v tradiční steroidní chemii býval tetracyklický skelet více méně neměnný a proměňovány byly substituenty, byl v jeho první doméně rigidní steroidní skelet rozvolněn tím, že byly postupně rušeny ty či ony skeletální C-C vazby - příčky rigidní stavby. Tak byly vypracovány postupy k přípravě 5,10-seko, 8,9-seko, 13,14-sekoderivátů.

Jeho druhou netypickou (ne)steroidní doménou bylo využití steroidní molekuly jako konstrukčního bloku, na němž byly tu testovány vazby s určitým receptorem (např. angiotensinu II), tu konstruovány specifické peptidické řetězce (např. mezi aminoskupinami umístěnými v prostorově definovaných axiálních polohách 18 a 19).

Po přednášce byla dr. Kalvodovi předána medaile a diplom připomínající skutečnost, že laureát byl poctěn proslovením historicky první Šormovy přednášky.

Hlavními tématy steroidní chemie byly chemie neurosteroidů a brassinosteroidů. První téma bylo uvedeno profesorem Robelem z pařížského INSERMu, který je spoluautorem samotného pojmu "neurosteroid". Už proto byl v přednášce vedle nových faktů uveden i celkový přehled biochemie a fyziologie těchto látek. Prof. Covey (Washington University School of Medicine) prezentoval rozsáhlou práci o syntéze a vlastnostech enantiomerů přírodních neurosteroidů a prokázal enantioselektivitu GABAA receptorů v případě 5a-pregnanových derivátů. Práce české skupiny (ÚOCHB, Praha) v této oblasti byly věnovány syntéze analogů epalonu modifikovaných v kruhu B a jejich in vivo aktivitě.

Druhé kompaktní téma - brassinosteroidy - pokrývalo oblast jejich biosyntézy (B. Schneider, M.P.I. for Chemical Ecologie, Jena), molekulárního modelování aktivních látek (C. Brosa, Institut Químic de Sarriá, Barcelona) i studií zaměřených k jejich výrobě (V. Khripach, Institute of Bioorganic Chemistry, Minsk). Přednášky byly doplněny řadou posterů autorů převážně běloruských, českých a španělských.

V dalších plakátových sděleních se vyskytovala témata odvozená od potřeby přístupu k biologicky aktivním steroidům, jako byly vitamin D (skupina prof. J. Wichy, ICHO PAN, Varšava), ekdyson a kardiosteroidy. Výrazně cytostatický cefalostatin, tj. dimerní steroidní pyrazin, vyprovokoval vznik dvou nezávislých studií v různých národních laboratořích (J. W. Morzycki, Institute of Chemistry, Bialystok; I. Černý, ÚOCHB, Praha). Naproti tomu čistě mezinárodní spolupráce se uplatnila při přípravě tetramerního steroidního derivátu, v němž čtyři molekuly kyseliny cholové jsou součástí supramolekulárního porfyrinu (M. Dukh). Priorita Evropské unie, kladoucí důraz na využití odpadů - zvláště zemědělských - jako suroviny nepotravinářských výrob, se projevila v pracech holandské skupiny (A. DeGroot, Wageningen University, Wageningen) o využitelnosti solanidinu pro steroidní výrobu.

Poněkud stranou tentokrát zůstaly přednášky z oboru biosyntézy (M. Okamoto, Osaka University Medical School) a biotechnologie (S. Mahato, Indian Institute of Chemical Biology, Calcutta) a plakátová sdělení o enzymologii steroidů.

Hlavní přednášky v oblasti sémiochemikálií byly orientovány na dvě problematiky. První z nich byla biosyntéza isoprenoidních signálních látek, které zprostředkují přenos informace v ditrofickém systému hmyz a rostlina, zejména v souvislosti s obrannými mechanismy rostlin. Uvědomíme-li si, že hmyz představuje přes 90 % všech živých organismů a asi 80 % veškerého hmyzu jsou býložravci, pak se vnucuje otázka, jak je možné, že tu ještě nějaké "bezbranné" rostliny vůbec rostou. Odpověď na tuto otázku je zdánlivě jednoduchá - rostliny se dokážou účinně bránit hmyzím škůdcům chemickými obrannými látkami různých typů.

Mechanismus vzniku a účinku těchto látek je v současné době předmětem intenzivního výzkumu a nejnovější poznatky v této oblasti byly na konferenci shrnuty v přednáškách vědců, kteří patří v tomto směru k absolutní světové spičce. W. Boland (MPI for Chemical Ecology, Jena) a J. Tumlinson (U.S. Department of Agriculture, Gainesville) věnovali své přednášky biosyntéze těkavých látek, jejichž vznik je v rostlině indukován hmyzím atakem a které jsou schopné atrahovat predátory škůdce. Mechanismus biosyntézy těkavých isoprenoidů mevalonátovou cestou a alternativními pochody byl diskutován rovněž v přednáškách M. Rohmera (Université Luis Pasteur, Strasbourg) a G. Blomquista (University of Nevada, Reno). Stereochemií a mechanismem produkce netěkavých isoprenoidních pryskyřic, dalšího obranného prostředku rostlin, se zabývala přednáška R. Coatese (University of Illinois, Urbana), zatímco přednáška D. Morgana (Keele University, Keele) byla zaměřena na biosyntézu oxidovaných triterpenoidů, zejména azadirachtinu, který se vyznačuje vysokou protipožerovou a insekticidní aktivitou. Chemické rozmanitosti v přírodě s ohledem na obecnou funkci atraktantů a deterentů se věnovala ve své přednášce U. Jacobsson (Royal Institute of Technology, Stockholm).

Druhou skupinu představovaly metodiky izolace, identifikace a syntézy sémiochemiká;lií. W. Francke (University Hamburg, Hamburg) prezentoval struktury nových těkavých isoprenoidů produkovaných vybranými druhy hmyzu (tesaříci, mravenci, parazitující včely). Využití stereoselektivních syntetických postupů (včetně biokatalytických) při syntéze isoprenoidních feromonů a juvenoidů byla věnována přehledná přednáška E. Serebryakova (Institute of Organic Chemistry, Moskva). Specifickému problému izolace, identifikace a syntézy izomerních 3-methyl-a-himachalenů, feromonu dvoukřídlého přenašeče (Lutzomyia longipalpis) tropické nemoci způsobené parazity Leishmania se věnoval A. Hooper (IACR-Rothamsted, Harpenden).

Účastnici ocenili, že konference byla uspořádána v Prachaticích. Líbilo se jim město, jeho okolí a celé Jižní Čechy, svým dílem přispělo i krásné letní počasí bez jediného mráčku po celou dobu trvání konference.

Na závěr byli všichni přítomní pozváni polskou stranou na 19. konferenci o isoprenoidech, která se bude konat v roce 2001 v Gdaňsku.

L. Kohout, A. Kasal, B. Koutek

28. konference "Syntéza a analýza léčiv"

se konala 15. 9. až 17. 9. 1999 na Farmaceutické fakultě UK v Hradci Králové za pořadatelství České farmaceutické společnosti (sekce syntetických léčiv a sekce farmaceutické kontroly a analytiky), Slovenské farmaceutické společnosti (sekcia farmaceutickej chémie a sekcia farmaceutickej analýzy) a Farmaceutické fakulty UK (katedra farmaceutické chemie a kontroly léčiv). Konference byla zahájena 15. 9. úvodní přednáškou o budoucnosti farmaceutického výzkumu nových léčiv v ČR (M. Kuchař), v následujících dnech probíhaly přednášky syntetické i analytické v jednom bloku. V tomto roce byla přednáškově převaha prací syntetických s navazující problematickou biologického účinku (12) nad pracemi analytickými (5). V sekci plakátových sdělení (16. 9.) byl poměr prakticky vyrovnaný (32 sdělení v synteticko-biologické části a 29 prací analyticko-kontrolních).

Je příznivé, že se v prezentacích objevil nezanedbatelný podíl sdělení o látkách přírodního původu, ať už z analytického, syntetického, izolačního nebo obecně přehledného hlediska; lze říci, že část synteticko-biologická byla velice pestrá, část analyticko-kontrolní si udržovala klasičnost, projevující se především použitím metodik s HPLC a HPTLC.

Průběh 28. konference Syntézy a analýzy léčiv byl věcný, přinesl řadu nových podnětů, setkání, spoluprací a očekávání do nastávající doby; byl příjemný i z pohledu společenského. Nostalgicky zapůsobil jen konec - panelová diskuse k problémům farmaceutického výzkumu, při které se v plnosti objevily problémy výzkumu (nejen farmaceutického) v nevelké středoevropské zemi, zbavené infrastruktury vědy, často však i nadějí a sil. V podmínkách malé země a českých specifik je to problém složitější než by se dalo jednou větou popsat, nicméně není příjemné uvědomit si, že (asi) na nekrátkou dobu nebude jiného východiska.

Lubomír Opletal

Farmaceutická chemie

Dr. David C. Horwell bude ve dnech 1. a 2. května přednášet o farmaceutické chemii v Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích.

Předběžná témata přednášek: 1. května (přednášky jsou určeny pro studenty): Introduction to the Physicochemical Properties of Molecules and their Drug Action. Pharmacokinetics. Trends in Receptor Based Drug Design. "From Drug Discovery to Marketing"

2. května (přednášky jsou určeny pro odborníky): The Design and Biological Properties of Non-Peptide Mimetics of Neuropeptides. The Design of Small Molecule Mimetics of Protein: Protein Interactions.

David C. Horwell, PhD, CChem, FRSC je zástupcem ředitele výzkumného střediska firmy Parke-Davis v Cambridge.

Zájemce o účast, prosím, o předběžnou přihlášku na adresu: sasha@jcu.cz

Program přednášek by eventuálně bylo možno upravit na základě požadavků většiny přihlášených. Případné změny programu přednášek budou sděleny e-mailem.

Alexandr Popkov

Chemometrics V - Brno 29. 8. - 2. 9. 1999

Chemometrie je odvětví chemie, které využívá matematické a statistické metody k uspořádání velkého množství experimentálních dat, k izolování společných vlastností a k odhalování funkčních vztahů a zákonitostí v nich skrytých. Chemometrické metody jsou velice vhodným rozšířením a statistickým vylepšením užívaných matematických výrazů a postupů. Její uplatnění je možné hledat v celé šíři chemických disciplín, především však v chemii analytické, fyzikální a fyzikálně-organické.

Ve dnech 29. srpna až 2. září 1999 se v Brně uskutečnil již pátý ročník Mezinárodní chemometrické konference "CHEMOMETRICS V": Konferenci organizovala Masarykova univerzita v Brně ve spolupráci s Českou chemickou společností, Slovenskou chemickou společností, Maďarskou chemickou společností, Pracovní skupinou počítačové chemie při Rakouské chemické společnosti a Mezinárodní skupinou pro korelační analýzy v chemii - přidruženou organizací Mezinárodní organizace pro čistou a užitou chemii IUPAC.

Sympozium Chemometrics V bylo konáno pod záštitou rektora Masarykovy univerzity v Brně prof. Jiřího Zlatušky, předsedy České chemické společnosti prof. Vilíma Šimánka, děkana Přírodovědecké fakulty MU v Brně prof. Rostislava Brzobohatého a předsedy brněnské pobočky chemické společnosti prof. Jaroslava Koči.

Konference se zúčastnilo více než osmdesát účastníků z dvaceti zemí celého světa. Během konference bylo prosloveno devět vynikajících pozvaných přednášek, 19 krátkých sdělení a představeno na čtyřicet plakátových sdělení zabývajících se statistickým hodnocením chemických problémů všech možných odvětví chemie, stejně tak i hraničních oborů. Vysoká úroveň vědeckého programu byla završena vystoupením nositele Nobelovy ceny za chemii prof. Jean-Marie Lehna na téma "Supramolecular Chemistry Toward Programmed Chemical Systems".

Příležitosti volného vstupu na konferenci využili zejména studenti brněnských vysokých škol a pracovníci z průmyslu. Nejvyšší návštěvnost zaznamenaly, jak lze očekávat, především plenární přednášky pozvaných profesorů (profesoři Katritzky, Shorter, Héberger, Brickmann, Mocák, Pajeva, Cukrowski).

Konference vyvolala velice příznivý ohlas u účastníků, návštěvníků i studentů. Jelikož se konference Chemometrics koná v tříletých intervalech, proběhne, pravděpodobně, šestý ročník setkání chemometriků během roku 2002.

Jiří Šibor

Mezinárodní konference o inteligentním zpracování materiálů.

V poslednín době jsme svědky prudkého rozvoje materiálového inženýrství a dokonce zpěvačka Madonna má ve své písni slova "we are living in a material world". Tento trend se přirozeně odrazil i v nárůstu organizací nejrůznějších mezinárodních setkání, např. International Conferences on: "Advanced Materials and Processing", "Advanced Materials for Interconnections", "Processing Materials for Properties", "Processing of Nanoscale Materials", "Inorganic Materials", "Biomaterials", "Polymers and Macromolecules", Textured Materials", "Semiconductor and Design Materials", "Superconductors", "Various Metallic Systems", "Rapidly Quenched and Metastable Materials", "Surfaces and Interfaces of Materials", "Aging Studies and Lifetime Extension of Materials" nebo "Composite Engineering" a jejich zapojení do oblasti počítačového zpracování a umělé inteligence jako "Evolutionary Computing", "Engineering of Intelligent Systems", "Smart Materials" nebo "Application of Artificial Intelligence in Engineering". Ve stejném duchu vznikla i idea a následně serie mezinárodních setkání s námětem inteligentního zpracování materiálů "IPMM" - Inteligent Processing and Manufacturing of Materials , nadále spolupracující s již existujícími institucemi jako: Society for the Advancement of Materials and Process Engineering, The Metallurgical Society, Japan Society for Technology, Man and Cybernectics Society a American Fuzzy Information Processing Society.

Po Brisbane 1997 (Australie, NSW, 300 účastníků ze 37 zemí) byla IPMM´99 (Honolulu, 10. až 15. červenec 1999, Hawaii, USA, 275 účastníků ze 35 zemí) v už druhá úspěšná konference, která se detailně zabývala aplikací umělé inteligence v nejrůznějších materiálových technologií, s podtitulem "Intelligent Processing - the Competitive Edge". Setkání předeních světových odborníků kladlo důraz na symbiózu optimalizace materiálových vlastností, výrobních procesů a ekonomiky úspěšného marketingu. To zahrnuje spoluráci v oblastech expertních systémů, fuzzy logiky, umělých neurálních systémů, genetických algoritmů, modelových rozlišení a popisu hybridních systémů.

Úvodní plenární přednášku měl profesor Lofti A. Zadeh (Berkeley Initiative in Soft Computing, CA) s názvem "From Computing with Numbers to Computing with Words": From Manipulation of Measurements to Manipulation of Perceptions". Konference byla rozdělena na řadu paralelních sekcí, jmenovitě: Intelligent Manufacturing, Fuzzy Systems, Thin Films and Surface Processing, Evolutionary Systems and Machine Learning , Intelligent Design of Materials and Processes, Prediction of Material Properties, Intelligent Image Analysis Application, Intelligent Environmental Applications, Intelligence in Rolling Processes, Intelligent Methods in Metal Forming Processes, Intelligence in Surface Processing Materials, Robotics and Intelligent Control, Intelligent Instrumentation and Measurements, Artificial Neural Networks, Intelligence in Concurrent Engineering, Hybrid Modelling, Imaging for Process Optimization and Control, Innovations in Material Design a Intelligence in Material Science. V posledně jmenované sekci byla pozvanou úvodní přednáškou "Inorganic Glasses: Old and New Structures on the Eve of the 21st Century", kterou přednesl autor tohoto sdělení (který byl zároveň členem organizačního výboru IPMM konference a spoluautorem další přednášky "Intelligent Design of GaSb Doped Single Crystals"). Další přednáška "Bio-compatible Ceramics as Mimetic Materials for Bone Tissue Substitution" (přednesena Doc. Zdeňkem Strnadem, LASAK Praha), získala tak velikou odezvu, že bylo rozhodnuto, že v následující IPMM konferenci v roce 2001 (Vencouver, BC, Canada; motto: Cross-disciplinary research) bude nově zařazena samostatná sekce o biomateriálech.

Součástí konference byla i řada "workshopů", pracovních setkání s námětem např. Design of Experiments as a Precursor to Neural Network, New Frontiers of Artificial Immune Systems, Fuzzy Sets and Evolutionary Strategies in Engineering Design or Distributed Intelligent Control and Simulation of Large-Scale Systems.

Na základě dotazníkové akce účastníků konference, bylo navrženo vytvoření samostatné mezinárodní organizace stejného jména (IPMM), která by nadále fungovala jako mezinárodní pojítko národních odborníků v mezikonferenčním období, asistovala při dalším rozvoji oboru a přípravě dalších konferencí.

Jaroslav Šesták, sestak@fzu.cz


Akce v ČR a v zahraničí

rubriku kompiluje Lukáš Drašar, drasarl@vscht.cz


ČSCH nesouhlasí s obchodním a úplatným využitím tohoto seznamu. Akce jsou řazeny podle data. Hvězdičkou jsou označeny nové přírůstky seznamu. Pokud hledáte konferenci a nenacházíte ji v našem seznamu, navštivte URL http:// www.chemsoc.org/events/post.htm. Redakce rubriky má stále málo informací z České republiky a Slovenska.

High Temperature Chemistry Inf.: 1.1.2000 Aachen K. Hilpert Institut für Werkstoffe 52425 Julich Germany

* Mona Symp. 2000. Natural Products & Medicinal Chemistry Inf.: 3.-7.1.2000 Kingston Mona Symp. Dept. of Chemistry, U of the West Indies Mona Kingston 7 Jamaica Tel.: (876)-9358409 fax -977135 E-mail: pbreese@uwimona. edu.jm

* Advances in Mass Spectrometry for Genomic & Biomolecular Research Inf.: 7.-8.1.2000 Orlando Jennifer Laasko Cambridge Healthtech Inst. 1037 Chestnut St. Newtown Upper Falls, MA 02164 USA Tel.: (617)630-1300 fax -132 E-mail: CHI@Healthtech.com

* Millenium Conf. On Nucleic Acid Therapeutics Inf.: 8.-11.1.2000 Clearwater Eric Wickstorm Thomas Jefferson U 1025 Walnut St. Suite 420 Philadelphia 19107-5083 USA Tel.: (215)955-4578 fax -450 E-mail: eric.wickstorm@ mail.tju.edu URL: http://asterix.jci.tju.edu/wickstorm/millenium.html

* 4th Symp. On the Analysis of Well-Characterized Biotechnology Pharmaceuticals Inf.: 9.-12.1.2000 San Francisco Karen Bertani CaSSS 156 South Spruce Ave., Suite 207A San Francisco 94080-4556 USA Tel.: (650)876-0792 fax -0793 E-mail: kbertani@casss.org URL: http://www.casss.org/wcbp

* Pitzer Memorial Symp. On Theoretical Chemistry Inf.: 9.-13.1.2000 Berkeley William Miller U of California Berkeley, CA 94720-1460 USA Tel.: (510)642-0653 fax -6262 E-mail: pitzer2000@cchem.berkeley.edu URL: http: //pitzer2000@cchem.berkeley.edu

* 14th Ann. Battery Conf. On Applications & Advances Inf.: 12.-17.1.2000 Long Beach Stephanie R. California State U 1250 Bellflower Blvd Long Beach CA 90840-8303 USA Tel.: (562)985-4605 fax -7561 E-mail: battery@emgr.csulb.edu

Aseptic Processing Training Program (Week1) Inf.: 24.-28.1.2000 Baltimore PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

DNA Chiptechnologie Inf.: 24.-25.1.2000 Frankfurt a.M. Volker Rosenbaum Dechema Theodor-Heuss-Alle 25 60486 Frankfurt a.M. Germany Tel.: 069/7564-249 fax -304 E-mail: tagungen@dechema.de URL: http://dechema.de

Annual General Meeting & "Atomic Spectroscopy: Has Innovation Reached the End of the Road Inf.: 25.1.2000 Bristol Mrs. Ann Gowar Batchworth, Long Lane, Redhill Bristol BS18 7SE UK Tel.: 01934 862021 E-mail: a.p.rowar@ talk21.com

* Soap & Detergent Assoc. Ann. Mtg. & Industry Convention Inf.: 26.-30.1. 2000 Boca Raton Soap & Detergent Assoc. 476 Park Ave. New York, NY 10016 USA Tel.: (212)-7251262 fax -21306885

* 5th IUPAC Symp. on Bioorganics Chemistry Inf.: 30.1.-4.2.2000 New Delhi S. Ranganhatan Biomolecular Research Unit Trivandrum 695 019 India Tel.: 91471-491459 fax -490186

Annual General Meeting & "The Analysis of Volatile Components in Perfumery - From the Flower to the Shelf Inf.: 2.2.2000 Hertfortshire Mr. B. W. Woodget Tel.: 01438 811903 E-mail: bwoodget@compuserve.com

Annual general Meeting & "Fireworks" Inf.: 2.2.2000 Tel.: 0121 3829610 E-mail: martina@gibbons10.freeserve.co.uk

* Flame retardants 2000 Inf.: 8.-9.2.2000 London Conference chairman Interscience Communications West Yard House, Guildford Grove London SE10 8JT UK Tel.: 0181 692-5050 fax -5155 E-mail: intercomm@dial.pipex.com

* 6th Int. Symp. on Hyphenated Techniques in Chromatography and Hyphenateg Chromatographic Analyzers Inf.: 9.-11.2.2000 Belgium Ordiba bvba Lucas Henninckstraat 18 B-2610 Wilrijk Belgium Tel.: +333-5612831 fax -8278439 E-mail: htc@ordibo.be URL: http://www.ordibo.be/htc

II. Pracovní setkání fyzikálních chemiků a elektrochemiků Inf.: 10.2.2000 Brno URL: http://cheminfo.muni.cz/ktfch/setkani2000.html

Basel 2000 : PDA International Congress, Courses & Exhibition Inf.: 14.-18.2.2000 Basel PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda. org

Geting Your Teeth Into Chemical Technology in a Tube of Toothpaste Inf.: 14.2.2000 Cardiff Prof. David Williams University of Wales Cardiff, Dept of Chemistry P.O. Box 912, Park Place Cardiff CF1 3TB UK Tel.: 0122287-4778 fax -4023 E-mail: williamsd@cardiff.ac.uk

INFOMEX 2000 Inf.: 14.-17.2.2000 New Orleans SOCMA 1850 M St. N.W., Suite 700 Washington D.C. 20036 USA (202)721-4100 URL: http://www. infomex.org

Time Is Not a Healer, But Weaknes All He Touches Inf.: 16.2.2000 Plymouth Dr. Hywel Evans University of Plymouth Plymouth PL4 8AA UK Tel.: 01752 233040 E-mail: hevans@plymouth.ac.uk

6th Intl. Conf. On Materials & Mechanisms of Superconductivity & High Temperature Superconductors Inf.: 20.-25.2.2000 Houston Conf. Secretariat U of Houston 3201 Cullen Blvd Houston, TX 77204-5932 USA Tel.: (713)743-8216 URL: http://m2s-conf.uh.edu

* HPCE '2000 Inf.: 20.-24.2.2000 Saarbrucken Prof. H. Engelhardt Univ. of Saarland Postfach 151150 D-66041 Saarbrucken FRG Tel.: fax : +49-681-3022963 E-mail: hpce2000@rz.uni-sb URL: http://www.uni-sb.de/hpce2000

What's happening in Mass Spectrometry? Inf.: 23.2.2000 UK Tom Lynch Tel.: 01482 892041 E-mail: lyncht2@BP.com

Enhancing the Current Value of Estabilished and Emerging Technoques Inf.: 24.2.2000 London Dr. J. A. Clements RPSGB Tel.: 0171-8203287 fax -5820397 E-mail: jclements@rpsgb.org.uk

* Sixth Eurasia Conference on Chemical Sciences Inf.: 27.2.-2.3.2000 Draussalam Dr. Miroslav University Brunei Darussalam Gadong BE1410 Brunei Tel.: ++6732249-001 fax -502 E-mail: euas6@ubd.edu.bn

28-March 1. Innovative Techniques for New Lead Discovery & Department Inf.: 28.2.-1.3.2000 Isle of Palm S. C. Merry Ambos Network Science Corp. 412 Carolina Blvd. Isle of Palms, SC 29451 USA Tel.: (843)886-5008 fax -5924 E-mail: editors@netsci.org URL: http://www.netsci.org

Research Perspectives in Computational & Structural Chemistry Inf.: 1.-3.3.2000 Isle of Palms S. C. Merry Ambos Network Science Corp. 412 Caroline Blvd. Isle of Palms, SC 29451 USA Tel.: (843)886-5008 fax -5924 E-mail: editors@netsci.org URL: http://www.netsci.org

2000 PDA Spring Conference, Courses & Tabletop Exhibition Inf.: 6.-10.3. 2000 Chicago PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

Pittcon 2000 Inf.: 12.3.2000 New Orleans 300 Penn Center Blvd., Suite 332 Pittsburgh, PA 15235-5503 USA Tel.: (412)825-3220 fax -3224 E-mail: pitt.coninfo@pittcon.org

5th Intl. Conf. On Organic Nonlinear Optics Inf.: 12.-16.3.2000 Davos ICONO'5 Secretariat Inst. Of Quantum Electronics CH - 8096 Zurich Switzerland Tel.: 411633-2329 fax -1059 E-mail: icono5@wntweb.ethz.ch URL: http://www. icono5.ethz.ch

Semiconductor Pure Water & Chemical Conf. Inf.: 13.-16.3.2000 Santa Clara Debbie Belander-Palmer 252 Humboldt Ct. Sunnyvale, CA 94089 USA Tel.: (408)-7450600 fax -7342276 E-mail: spwcc@balazs.com

Hannover Fair 2000 : Fair for Industry Automation & Innovation Inf.: 20.-25.3.2000 Hannover Brad Miller Hannover Fairs USA Inc. 103 Carnegie Ctr. Princeton, NJ 08540 USA Tel.: (609)987-1002 fax -0092 E-mail: hannoverfair@ hfusa.com URL: http://www.hfusa.com

Planet Pulp & Paper : The Event Inf.: 22.-24.3.2000 Chicago Jane McDermott Tel.: (212)-6152299 fax -6435604 URL: http://www.planetpulp.com

Chain Growth Plymerization: New Chemistry for the New Millenium Inf.: 22.-25.3.2000 Santa Rosa B. Novak U of Massachusetts Tel.: (413)545-2160 fax -0764

Starch 2000 Inf.: 26.-29.3.2000 Cambridge Dr. G. R. Fenwick Institute of Food Research Coney Lane Norwich NR4 7UA UK Tel.: +44 1603-255000 fax -507723 E-mail: roger.frenwick@bbsrc.ac.uk

* AIChE 2000 Spring National Meeting Inf.: 26.-30.3.2000 Atlanta URL: http://www.aiche.org/docs/meeting/index.htm

* 219th ACS Natl. Mtg Inf.: 26-31.3.2000 San Francisco ACS Meetings 1155-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036-48 USA (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

Aseptic Processing Training Program (Week2) Inf.: 27.-31.3.2000 Baltimore PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

Molecular Photoionisation Inf.: 3.-5.4.2000 York Conferences and Awards Royal Society of Chemistry Burlington House London W1V 0BN UK Tel.: +44(0)207-4378656 fax -7341227 E-mail: conferences@rsc.org URL: www.rsc. org/conferences

RSC Carbohydrate Group Spring Meeting Inf.: 3.-6.4.2000 Norwich URL: http://www.carbconnect.com

* 8th World Filtration Congress Inf.: 3.-7.4.2000 Brighton Tel.: 0044 1403-257594 fax -262005 E-mail: exhibition@btinternet.com

Applications of Electronic Noses Inf.: 5.4.2000 Plymouth Dr. Hywel Evans University of Plymouth Plymouth PL4 8AA UK Tel.: 01752 233040 E-mail: hevans@plymouth.ac.uk

* 5th International Symposium on Supercritical Fluids ISSF 2000 Inf.: 9.-11.4.2000 Atlanta: www.chemse.gatech.edu/conferences/issf2000.html

* 157th Rubber Div. Spring Technical Mtg. Inf.: 11.-14.4.2000 Dallas C. Koone Rubber Div. P.O. Box 499 Akron, Ohio 44309-0499 USA Tel.: (330)972-7815 fax -5269 E-mail: clm3@uakron.edu

* The Age of the Molecule Annual Conference 2000 Inf.: 16.-20.4.2000 Manchester Nicole Morgan Royal Society of Chemistry Burlington House London W1V 0BN UK Tel.: +44(0)171-4378656 fax -7341227 E-mail: conferences@rsc.org URL: www.rsc.org/conferences

* Validating and Using Pharmacogenomics Inf.: 16.-19.4.2000 Kyoto Ms. Ursula Steeb Roche Diagnostics Bldg. 223/315 P.O. Box CH-4070 Basel Switzerland Tel.: +41(61)687-2516 fax -2510 E-mail: ursula.steeb@roche.com

Mini Symposium on "Ion Chromatography" Inf.: 19.4.2000 Belfast Dr. M. A. Leonard Tel.: 01232 668574 E-mail: 106721.2614@compuserve.com

Thermal Analysis - Past, Present and Future Inf.: 27.4.2000 Loughborough P. J. Haines 38, Oakland Avenue, Weybourne Farnham, Surrey GU9 9DX UK Tel.: 01252 663719 E-mail: phaines875@aol.com

18th Informal Meeting on Mass Spectrometry Inf.: 30.4.-4.5.2000 Prague URL: http://www.biomed.cas.cz/-havlicek/18thimms.htm

* COLORCHEM 2000 Inf.: 14.-15.5.2000 Špindlerův Mlýn Ing. J. Kadlecová VÚOS 532 18 Pardubice Tel.: +420 40682-3234 fax -2971 E-mail: colorchem@vuasas.cz URL: hhp://www.upce.cz/colorchem

Aseptic Processing Training Program (Week1) Inf.: 15.-19.5.2000 Baltimore PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

* ACHEMA 2000 - 26th Exhibition-Congress Inf.: 22.-27.5.2000 Frankfurt Tel.: fax : 0049 69756 4201

* The Fifth Comité Européen des Agents de Surface et leurs Inf.: 29.5.-2.6.2000 Florence Congress Secretariat MGR Congressi - Cesio 2000 Via Servio Tullio 4 20123 Milan Italy

* 18th Informal Meeting on Mass Spectrometry Inf.: 30.5.-4.6.2000 Praha Spektroskopická společnost Jana Marka Marci URL: http://www.biomed.cas.cz/ -havlicek/18thimms.htm

* The 18th European Seminar on Applied Thermodynamics Inf.: 8.-11.6.2000 Kutná Hora 18th ESAT Department of Physical Chemistry Institute of Chemical Technology 166 28 Prague 6 CZ Tel.: +4202 243-54031 fax -10273 E-mail: esat18@vscht.cz URL: http://www.icpf.cas.cz/esat18

* 8th International Conference on Electroanalysis Inf.: 11.-15.6.2000 Bonn Dr. Hendrik Emons Institute of Applied Physical Chemistry D-52425 Jülich Germany Tel.: +49 246161-5701 fax -2493 E-mail: eseac2000@fz-juelich.de

* 74th Colloid & Surface Science Symp. Inf.: 19.-21.6.2000 Lehigh U M. S. Elaasser Polymer Interfaces Ctr., Lehigh U 111 Research Dr. Bethlehem, Pa. 18015-4732 USA Tel.: (610)758-3590 fax -5880

* 8th International Conference on Flow Analysis Inf.: 25.-29.6.2000 Warszawa Prof. Marek Trojanowicz University of Warsaw Pasteura 1 02-093 Warsaw Poland Tel.: +48 22822-3532 fax -3532 E-mail: trojan@chem.uw.edu.pl URL: http://www.congress.pbp.com.pl/flow/

* 10th European Conference on Mixing Inf.: 2.-5.7.2000 Delft HEA van den Akker Tech. Hogeschool Delft Bernhardlaan 6 NL-2628 BW Delft

* 38th IUPAC International Symposium on Macromolecules Inf.: 9-14.7.2000 Poland Prof. S. Penczek Polskej Akademii Nauk Sienkiewicza 112 PL-90-363 Lodz Poland Tel.: +48(42)-819815 fax -847126

* 34th International Conference Coordination Chemistry Inf.: 9-14.7.2000 U of Edinburgh Scientific Secretary The Royal Society of Chemistry Science Park, Milton Road Cambridge CB4 4WF UK

8th Belgian Organic Synthesis Symposium Inf.: 10.-17.7.2000 Belgium D. Van Haver University of Gent Krijgslaan 281 B-9000 Gent Belgium Tel.: +32(0)9264-4482 fax -4998 E-mail: boss8@rug.ac.be URL: http://www.rug.ac.be

* 40th P.M.M. Microsymposium (IUPAC): Polymers in Medicine Inf.: 17-20.7.2000 Praha Sekretariát PMM, c/o Ústav Makromolekulární chemie AV ČR Heyrovského nám. 2 162 06 Praha 6 CZ Tel.: 20403111 fax : 367981 E-mail: sympo@imc.cas.cz

* 5th European Biological Inorganic Chemistry Conference Inf.: 17.-20.7.2000 Toulouse EUROBIC 5 Laboratorie de Chimie de Coordination du CNRS 205, route de Narbonne 31077 Tolouse Cedex 04 France Tel.: +33 561-333146 fax -553003 E-mail: eurobic@lcc-toulouse.fr URL: http://www. lcc-toulouse.fr/eurobic5.html

Aseptic Processing Training Program (Week2) Inf.: 24.-28.7.2000 Baltimore PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

* 14th Ecdysone Workshop Inf.: 24.-27.7.2000 Switzerland Markus Lezzi Institut für Zellbiologie HPM,F 388 ETH Hönggerberg CH-8093 Zürich Switzerland Tel.: ++41163-33356 fax -21069 E-mail: ec200lezzi@cell.biol.ethz.ch URL: http://www.cell.biol.ethz.ch/

* 6th International Symposium on Hydrotermal Reactions (ISHR) and 4th International Conference on Slovo-Thermal Reactions Inf.: 25.-28.7.2000 Kochi (Japonsko) Tel.: 0091 88844-8362 fax -8352 E-mail: ishr@cc.kochi-u.ac.jp

* 16th Biennial Conf. on Chemical Education Inf.: 30.7-3.8.2000 U of Michigan Dept of Chemistry, U of Michigan Ann Arbor, Mich. 48109-1055 USA Tel.: (313)-7647329 fax -7474865 E-mail: bcoppola@umich.edu URL: http://www. umich.edu/~bcce/

* 220th ACS Natl. Mtg. Inf.: 20-25.8.2000 Washington ACS Meetings 1155-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036-48 USA (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

Aseptic Processing Training Program (Week1) Inf.: 21.-25.8.2000 Baltimore PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

* 20th International Carbohydrate Symposium Inf.: 27.8.-1.9.2000 Hamburg URL: http://ics2000.uni-hamburg.de/

* CHISA 2000, 14 International Congress of Chemical Process Engineering Inf.: 27.-31.8.2000 Praha CHISA 2000 Novotného lávka 5 116 68 Praha 1 CZ Tel.: 02/2108-2333 fax -2366

* Advances in Polarography and Related Methods Inf.: 30.8.-1.9.2000 Prague Dr. Lubomir Pospisil J. Heyrovsky Institute of Physical Chemistry Dolejskova 3 182 23 Prague 8 CZ Tel.: fax : +4202 8582307 E-mail: pospisil@jh-inst.cas.cz

* 11th International Biotechnology Symposium Inf.: 3-8.9.2000 Berlin Prof. G. Kreysa DECHEMA e. V. P.O. Box 15 01 04 D-60061 Frankfurt am Main Germany Tel.: 4969-7564241 fax -7564201 E-mail: info@dechema.de

* 51st ISE Meeting : Electrochemistry at the Turn of the Millenium Inf.: 3.-8.9.2000 Warszawa Prof. Z. Stojek - ISE 2000 Universytet Warszawski Pasteura 1 02-093 Warszawa Poland E-mail: ise2000@chem.uw.edu.pl

* Excited States at Surfaces Inf.: 4.-6.9.2000 Nottingham Conferences and Awards Royal Society of Chemistry Burlington House London W1V 0BN UK Tel.: +44(0)171-4378656 fax -7341227 E-mail: conferences@rsc.org URL: www.rsc. org/conferences

6th ECRICE Meeting Inf.: 4.-5.9.2000 Lancaster Tina Overton Dept.of Chemistry University of Hull Hull HU6 7RX UK E-mail: mailbase@ mailbase.ac.uk

2nd International Conference on Supramolecular Science & Technology Inf.: 10.-14.9.2000 Belgium URL: http://www.chem.kuleuven.ac.be/research/organ/congress/icsst/icsst.htm

PDA/FDA Joint Conference & Courses Inf.: 11.-15.9.2000 Washington, DC PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

* 27th Ann. Conf. of Federation of Analytical Chemistry. FACSS Inf.: 22-30.9.2000 Nashville Div. of Analytical Chemistry. FACSS Tel.: (505)-8201648 fax -9891073 URL: http://FACSS.org/info.html

Aseptic Processing Training Program (Week2) Inf.: 16.-20.10.2000 Baltimore PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

* 158th Rubber Div. Fall Technical Mtg. and Miniexpo '00 Inf.: 17.-20.10.2000 Cincinnati C. Koone Rubber Div. P.O. Box 499 Akron, Ohio 44309-0499 USA Tel.: (330)972-7815 fax -5269 E-mail: clm3@uakron.edu

PDA Training Conference: New Century, New Challenges, New Sollutions Inf.: 23.-25.10.2000 New Orleans, LA PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

* AIChE 2000 Annual Meeting Inf.: 12.-17.11.2000 Los Angels URL: http://www.aiche.org/docs/meeting/index.htm

* Eastern Analytical Symp. Inf.: 13-18.11.2000 Somerset S. Gold Eastern Anlaytical Symp. P.O. Box 633 Montchanin. Del. 19710-0633 USA Tel.: (302)738-6218 fax -5275 URL: http://www.eas.org

PDA Annual Meeting, Courses & Exhibition Inf.: 30.11.-3.12.2000 Washington , DC PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

Special Scientific Forum on Microbiology Inf.: 2.-3.12.2000 Baltimore PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

PDA Annual Meeting, Courses & Exhibition Inf.: 4.-8.12.2000 Philadelphia, PA PDA 7500 Old Georgetown Road, Suite 620 Bethesda, MD 20814 USA Tel.: (301)986-0263 fax -0296 E-mail: info@pda.org URL: www.pda.org

* Polymer Division Biennial Symp. Inf.: 11-13.12.2000 Hawai W. H. Daly Dept. of Chemistry, Lousiana State U Baton Rouge, La. 70803 USA Tel.: (504)388-3237 fax -3458 E-mail: bill.daly@chemgate.chem.isu.edu

* Intl. Chemical Cong. of Pacific Basin Societes Inf.: 14-19.12.2000 Honolulu ACS Meetings 1155-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036-48 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 221st ACS Natl. Mtg. Inf.: 1-6.4.2001 San Diego ACS Meetings 1155-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036-48 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 159th Rubber Div. Spring Technical Mtg. Inf.: 24.-27.4.2001 Providence C. Koone Rubber Div. P.O. Box 499 Akron, Ohio 44309-0499 USA Tel.: (330)972-7815 fax -5269 E-mail: clm3@uakron.edu

* 75th Colloid & Surface Science Symp. Inf.: 10-13.6.2001 Pittsburgh S. Garoff Carmegie Mellon U, Dept of Physics Pittsburgh, Pa. 15213 USA Tel.: (412)-2686877 fax -6810648 E-mail: sg2e@andrew.cmu.edu

* 20th P.M.M. Discussion Conf. (IUPAC) : Scattering Methods for the Investigation of Polymers Inf.: 9-12.7.2001 Praha Sekretariát PMM, c/o Ústav Makromolekulární chemie AV ČR Heyrovského nám. 2 162 06 Praha 6 CZ Tel.: 20403111 fax : 367981 E-mail: sympo@imc.cas.cz

* 41th P.M.M. Microsymposium (IUPAC) : Polymer Membranes Inf.: 16-19.7.2001 Praha Sekretariát PMM, c/o Ústav Makromolekulární chemie AV ČR Heyrovského nám. 2 162 06 Praha 6 CZ Tel.: 20403111 fax : 367981 E-mail: sympo@imc.cas.cz

* Molecular Quantum Mechanics : The Right Answer for the Right Reason Inf.: 22.-26.7.2001 Seattle Prof. W. T. Borden Dept. of Chemistry, University of Washington P.O. Box 351700 Seattle, WA 98195-1700 USA

* The International Association of Forensic Toxicologists Inf.: 25.-30.8.2001 Prague Ms. Martina Šustová Czech Medical Association J. E. Purkině P.O. Box 88, Sokolská 31 120 26 Praha Tel.: +420 229-7271 fax -4610 E-mail: sustova@cls.cz

* 222nd ACS Natl. Mtg. Inf.: 26-31.8.2001 Chicago ACS Meetings 1155-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036-48 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 27th Ann. Conf. of Federation of Analytical Chemistry & Spectroscopy Societes Inf.: 5-12.10.2001 Detroit Div. of Analytical Chemistry FACSS USA Tel.: (505)-8201648 fax -9891073 URL: http://facss.org/info.html

* 160th Rubber Div. Fall Technical Mtg. and Expo '01 Inf.: 16.-19.10.2001 Cleveland C. Koone Rubber Div. P.O. Box 499 Akron, Ohio 44309-0499 USA Tel.: (330)972-7815 fax -5269 E-mail: clm3@uakron.edu

* 223rd ACS Natl. Mtg. Inf.: 7-12.8.1998 Orlando ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 19. sjezd Mezinárodní společnosti pro hypertenzi Inf.: 23.-28.6.1999 Praha Dr. Kuneš, CSc. Tel.: 4752420

* XXIst International Carbohydrate Symposium Inf.: 7-12.7.2002 Australia Bob Stick University of Western Australia Nedlands Australia Tel.: +61 89380-3200 fax -1005 E-mail: rvs@chem.uwa.edu.au

* 21st P.M.M. Discussion Conf. (IUPAC) : Electronically Active Polymers Inf.: 15-18.7.2002 Praha Sekretariát PMM, c/o Ústav Makromolekulární chemie AV ČR Heyrovského nám. 2 162 06 Praha 6 CZ Tel.: 20403111 fax : 367981 E-mail: sympo@imc.cas.cz

* 224th ACS Natl. Mtg. Inf.: 8-13.9.2002 Boston ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 225th ACS Natl. Mtg. Inf.: 23-28.3.2003 New Orleans ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 42nd P.M.M. Microsymposium (IUPAC) : Stabilization and Degradation of Polymeric Materials Inf.: 14-17.7.2003 Praha Sekretariát PMM, c/o Ústav Makromolekulární chemie AV ČR Heyrovského nám. 2 162 06 Praha 6 CZ Tel.: 20403111 fax : 367981 E-mail: sympo@imc.cas.cz

* 22th P.M.M. Discussion Conf. (IUPAC) : Spectroscopy of Partially Ordered Polymer Systems Inf.: 21-24.7.2003 Praha Sekretariát PMM, c/o Ústav Makromolekulární chemie AV ČR Heyrovského nám. 2 162 06 Praha 6 CZ Tel.: 20403111 fax : 367981 E-mail: sympo@imc.cas.cz

* 226th ACS Natl. Mtg. Inf.: 7-12.9.2003 New York ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 227th ACS Natl. Mtg. Inf.: 28.3-2.4.2004 Anaheim ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 43rd P.M.M. Microsymposium (IUPAC) : Polymer Gels Inf.: 12-15.7.2004 Praha Sekretariát PMM, c/o Ústav Makromolekulární chemie AV ČR Heyrovského nám. 2 162 06 Praha 6 CZ Tel.: 20403111 fax : 367981 E-mail: sympo@imc.cas.cz

* 228th ACS Natl. Mtg. Inf.: 22-27.8.2004 Philadelphia ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 229th ACS Natl. Mtg. Inf.: 13-18.3.2005 San Diego ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 230th ACS Natl. Mtg. Inf.: 28.8-2.9.2005 Washington ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 231st ACS Natl. Mtg. Inf.: 26-31.3.2006 Atlanta ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 232nd ACS Natl. Mtg. Inf.: 10-15.9.2006 San Francisco ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

233rd ACS Natl. Mtg. Inf.: 25-30.3.2007 Chicago ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 234th ACS Natl. Mtg. Inf.: 19.-24.8.2007 Boston ACS Meetings 115-16th St. N.W., Washington, D.C. 20036 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs@acs.org

* 235th ACS Natl. Mtg. Inf.: 6.-11.4.2008 San Antonio ACS Meetings Dept. 1155-16th St. Washington, D.C. 20036-4899 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs.@acs.org

* 236th ACS Natl. Mtg. Inf.: 17.-22.8.2008 Philadelphia ACS Meetings Dept. 1155-16th St. Washington, D.C. 20036-4899 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs.@acs.org

237th ACS Natl. Mtg. Inf.: 22.-26.3.2009 Salt Lake City ACS Meetings Dept. 1155-16th St. Washington, D.C. 20036-4899 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs.@acs.org

238th ACS Natl. Mtg. Inf.: 16.-21.8.2009 Washington, D.C. ACS Meetings Dept. 1155-16th St. Washington, D.C. 20036-4899 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs.@acs.org

239th ACS Natl. Mtg. Inf.: 21.-26.3.2010 San Francisco ACS Meetings Dept. 1155-16th St. Washington, D.C. 20036-4899 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs.@acs.org

240th ACS Natl. Mtg. Inf.: 22.-27.8.2010 New York City ACS Meetings Dept. 1155-16th St. Washington, D.C. 20036-4899 USA Tel.: (202)872-4396 fax -6128 E-mail: natlmtgs.@acs.org


Osobní zprávy


Významné životní jubileum

Katedra organické chemie pod záštitou rektora Masarykovy univerzity v Brně prof. RNDr. Jiřího Zlatušky, CSc., konala 23. a 24.11.1999 v Brně u příležitosti 75.narozenin prof. Ing. Milana Kratochvíla, CSc., Symposion o tom, že chemie je jen jedna. Konference věnovaná profesoru Kratochvílovi byla zahájena zdravicemi a uznáním od řady představitelů organizací a institucí z Prahy, Bratislavy, Košic, Pardubic, Olomouce a od jinud. Přednášející dedikovali svá vystoupení přednáškami a separáty.

Jubilant se narodil 20.prosince 1924 ve Starči. V roce 1949 absolvoval Chemickou fakultu Vysoké školy technické v Brně, kde zůstal až do roku 1951 jako asistent. Poté působil na Vojenské technické akademii. Od roku 1961 se věnoval pedagogické činnosti na katedře organické chemie přírodovědecké fakulty. Na univerzitě dostal příležitost k uplatnění a dosáhl titulu CSc., v roce 1963 se habilitoval pro obor organické chemie a 1991 byl jmenován profesorem.

Po událostech v roce 1968 musel opustit pedagogickou činnost na přírodovědecké fakultě. V letech 1979 až 1989 působil ve Výzkumném ústavu čistých chemikálií v Brně (Lachema). Lachema přikryla deset let činnosti jubilanta v oblasti matematické chemie a také mu umožnila svým sponzorským příspěvkem Symposion zorganizovat.

Zaměření jeho výzkumné práce jej přivedlo k teoretickému studiu reakcí a reaktivity. Soustředil se na metodologii a formalizaci organické chemie a plánování syntéz s využitím počítače. O výsledcích své práce informoval odbornou veřejnost přednáškami, což jej u naší i zahraniční chemické veřejnosti tak proslavilo. V oblasti matematické chemie a CAOS je spoluautorem 27 časopiseckých sdělení a dvou monografií (Academia, Springer).

Přístup k podání látky organické chemie vlastně byl důsledkem jeho novátorských snah, vycházejících z hlubokého poznání principů na základě studia Ingoldova díla a skutečnosti, že se organická chemie v té době učila na většině škol úplně jinak. Lásku k vybrané disciplině dovedl vzbudit svým způsobem podání, vzornou přípravou a dokonale logickým vysvětlením dějů. Jeho pedagogické mistrovství se odráželo i v zájmu středoškolských učitelů o nový způsob výuky na středních školách. Jeho vynikající pedagogická činnost byla velmi bohatá. Externě přednášel v postgraduálním studiu na Chemickotechnologické fakultě SVŠT v Bratislavě. Od roku 1990 působil jako externí učitel katedry organické chemie Přírodovědecké fakulty MU. Od roku 1992 je na této katedře zaměstnán na zkrácený úvazek. Zde se podílel na přednáškách Matematické modely pro organickou chemii, v PGS zase Logická struktura chemie a vedl semináře. Pro přednášky a cvičení publikoval jako autor a spoluautor 24 učebních textů a skript. V. Kvasnička podnítil jubilanta v tvůrčí činnosti pokračovat na učebnici Principy a modely organické chemie.

Od roku 1948 je členem a byl dlouholetým funkcionářem Československé společnosti chemické při ČSAV. V roce 1990 mu byla udělena Hanušova medaile, v roce 1994 Čestné členství za obětavou práci ve Společnosti a za přínos k rozvoji chemie. Dále mu byla uděleno čestné uznání ČSVTS Odborné skupiny průmyslové chemie MU a Slovenské vysoké školy technické v Bratislavě. V roce 1994 mu byla udělena zlatá medaile MU. Na shromáždění v roce 1996 při inauguraci Chemické fakulty vysokého učení technického v Brně mu bylo uděleno vysoké ocenění, zlatá medaile.

Oslavenci přejeme do života neustávající energii a další úspšchy.

Adolf G. Pokorný

K sedmdesátinám doc. RNDr. Bohuslava Straucha, CSc.

V uplynulých dvou letech si pracovníci katedry anorganické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze i chemická veřejnost připomněli významná životní jubilea řady svých kolegů, kteří od šedesátých let výrazným způsobem přispěli k rozvoji anorganické chemie na pražské univerzitě. Významné místo mezi jubilanty zaujímá i doc. RNDr. Bohuslav Strauch, CSc, který se 22. 12. 1999 dožil sedmdesáti let.

Životní cesta doc. Straucha je spojena s tolika pedagogickými, vědeckými i společensko-organizačními aktivitami na fakultě i mimo ni, že jejich vzpomínkový výčet nebude nikdy úplný. Pokusme se o připomínku alespoň těch nejvýznamnějších.

Doc. Strauch absolvoval v roce 1949 reálné gymnázium v Náchodě. Díky předpokladům i zájmu zde získal hluboké znalosti nejen přírodních věd, ale i historie a jazyků, kterými nejen udivoval své kolegy při řadě neformálních diskusí, ale které později dokázal využít i jako dlouholetý vedoucí skautských oddílů i tělovýchovně-rekreačních pobytů organizovaných pro děti pracovníků fakulty. Studium chemie na Univerzitě Karlově zahájil doc. Strauch v roce 1949, ale již za dva roky mu z politických důvodů nebyl vyřízen odklad vojenské služby a byl povolán k jednotkám PTP, kde sloužil až do roku 1954. Studium dokončil na katedře anorganické chemie tehdejší MFF UK v roce 1957. Při dokončování studia si předpokladů pro další odborný růst jubilanta povšiml tehdejší vedoucí katedry prof. Škramovský a prosadil jeho přijetí na pedagogické místo. A tak od roku 1957 byla celá další vědecká a pedagogická činnost jubilanta spjata s katedrou anorganické chemie, kde působil jako pedagogický asistent a po habilitaci v roce 1991 jako docent až do svého odchodu do důchodu.

Vědecká práce doc. Straucha byla nejprve zaměřena na studium opticky inaktivních izomerů kyseliny vinné s kovy. V roce 1960 nastal v jeho odborném růstu významný zlom. Pro katedru byl získán 3-hranolový spektrograf s nástavcem na měření Ramanových spekter ISP 51 a doc. Strauch byl pověřen jeho uvedením do provozu. Zde prokázal značnou trpělivost, vynalézavost a vědecké nadšení. Úspěšné zvládnutí tohoto úkolu rozhodlo o jeho dalším celoživotním zaměření. Od této doby lze také datovat rozvoj metod vibrační spektroskopie na katedře. Z řady prací zaměřených na studium Ramanových spekter z období 1960-1974 lze připomenout několikrát citovanou práci, zabývající se využitím depolarizačních poměrů Ramanových pásů k rozlišení typu koordinace dusičnanových aniontů v komplexech Se, Y a lanthanoidů i v roce 1967 úspěšně obhájenou kandidátskou práci "Vibrační spektra a vonnost skupin N03, 504 a C104 ve sloučeninách scanditých". V roce 1968 pořídil doc. Strauch spektrometr pro infračervenou spektroskopii a vybudoval tak na katedře jednu z nejmodernějších spektrálních laboratoří v republice. Jeho vědecká práce se v tomto období zaměřila na studium vibračních spekter acetylacetonátových komplexů přechodných kovů. Díky nezměrnému úsilí doc. Straucha o udržení špičkové úrovně spektrální laboratoře se podařilo v roce 1974 na katedře instalovat Ramanův spektrometr JEOL buzený argonovým laserem, který umožňoval významně obohatit dosavadní výzkum na skupinu biologicky významných sloučenin např. cytochromů a látek typu bakteriorhodopsinu.

Výsledky své vědecké práce publikoval doc. Strauch ve 46 odborných pracích, z nichž nejvýznamnější jsou citovány v několika zahraničních monografiích. Významný je i autorský podíl doc. Straucha na několika monografiích a učebnicích. Z rozsáhlé činnosti B. Straucha v této oblasti připomeňme jeho pojednání "Laserová Ramanova spektroskopie a "IČ spektroskopie s Fourierovou transformací", uveřejněná nejprve v 3. díle knihy "Nové směry v analytické chemii", a později, v nové přepracované anglické verzi, v knize "Instrumentation in Analytical Chemistry," Vol. 2. Dále lze uvést spolupráci na mezinárodní chemické encyklopedii (Ed. PEM, Roma 1975), spoluautorství několika učebnic chemie pro gymnázia a významný příspěvek do knihy "Infračervená spektra a struktura molekul,", která byla vydána Akademií v roce 1976.

Doc. Strauch byl celou dobu na katedře významně zapojen i do pedagogické činnosti. Vedl cvičení z anorganické chemie a zavedl přednášku z molekulové spektroskopie. Spolu s prof. Loubem koncipoval cvičení z fyzikálních metod studia anorganických látek. Vychoval řadu úspěšných studentů, absolvujících vesměs s výbornými diplomovými pracemi (18) a jako specialista vedl několik vědeckých aspirantů. Se spolupracovníky zavedl a řídil postgraduální kurzy vibrační spektroskopie, kterých se zúčastnilo na 200 pracovníků vědy a praxe. Vibrační spektroskopii přednášel řadu let i v anglických kurzech LTNESCO - LTNALCO.

Doc. Strauch působil rovněž na dlouhodobých zahraničních stážích (Dortmund, Dresden, Novosibirsk), uskutečnil studijní a přednáškové cesty do Velké Britanie, Německa, Finska a Ruska a účastnil se řady mezinárodních i domácích konferencí.

Skutečnost, že doc. Strauch byl významným pracovníkem ve svém oboru se odráží i v jeho členství v hlavním výboru Čs. spektroskopické společnosti, kde byl vedoucím odborné skupiny vibrační spektroskopie a spolupořadatelem řady mezinárodních akcí. Za své dlouholeté působení v Čs. spektroskopické společnosti byla doc. Strauchovi v roce 1995 udělena medaile Jana Marka Marků.

Rozsáhlý výčet jubilantových zásluh pochopitelně nemohl zachytit i druhou stránku jeho odborného a pedagogického života. Každý, kdo měl příležitost se s doc. Strauchem blíže poznat, musel ocenit jeho vstřícnost, otevřenost, kolegialitu a dnes často opomíjený akademický nadhled. Především však zůstane v paměti jeho optimismus, který si dokázal zachovat přes všechny těžké okamžiky, které musel v životě překonat.

Z výčtu pedagogické a vědecké činnosti je zřejmé, že jen shoda nepříznivých okolností zabránila, aby doc. Strauch byl před odchodem do důchodu jmenován profesorem ve svém oboru. V očích odborné veřejnosti však tento titul získal již dávno.

Zdeněk Mička

K osmdesátinám Ing. Dr. Josefa Jizby, CSc.

Josef Jizba, narozený 22.12.1919 v Kolodějích, maturoval na pražském reálném gymnáziu v Truhlářské ulici roku 1938 a začal studovat na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství. Po násilném uzavření vysokých škol v listopadu 1939 pracoval jako tajemník Obecního úřadu v Kolodějích. Roku 1941 nastoupil ke Spolku pro chemickou a hutní výrobu ve vysočanské laboratoři profesora Vladimíra Křepelky pro výzkum barviv. Při tom občas, když profesor nebyl delší dobu přítomen, spolupracoval s docentem Rudolfem Lukešem z vedlejší laboratoře. Tak při elektrolytické redukci kyseliny 4,6-dioxodekandiové si všiml, že vedle očekávané pevné kyseliny sebakové vznikla nepříjemně páchnoucí kapalina, kyselina valerová.Tím bylo objeveno redukční štěpení některých g-diketosloučenin probíhající mezi methylenovými skupinami, které spojují oba karbonyly. Po krátkém působení v rybitevské provozní laboratoři sirné černi Josef Jizba přestoupil roku 1943 k firmě Walter v Jinonicích a nakonec do pobočného závodu v Uhřiněvsi. V červnu 1947 ukončil vysokoškolská studia a nastoupil jako doktorand u profesora Lukeše. S finanční podporou tehdejších Stalinových závodů se zabýval izolací a využitím pyridinových zásad. V únoru 1950 dosáhl doktorátu technických věd na základě disertační práce "Redukce pyridinových basí kyselinou mravenčí". Při tom mimo jiné zjistil, že při redukci kvartérní soli 2-methylpyridinu a 2,6-dimethylpyridinu dochází vedle redukce také ke štěpení pyridinového cyklu. V té době přišel s námětem sepsat monografii o pyridinové chemii. To se nám po pětiletém úsilí podařilo a v den šedesátky profesora Lukeše (13.4.1957) jsme mu odevzdali autorský výtisk Chemie pyridinu (Nakladatelství ČSAV, Praha 1957). Dr. Jizba zastával místo odborného asistenta (jeden rok přednášel organickou chemii), ale později pracoval v Laboratoři heterocyclických sloučenin ČSAV stále v oblasti chemie pyridinu. Roku 1959 obhájil kandidátskou disertaci na téma "Některé reakce kvartérních solí pyridinu". Po smrti profesora Lukeše (17.10.1960) doktor Jizba spolu s dalšími kolegy odešel na Ústav organické chemie a biochemie ČSAV, kde pracoval v oddělení terpenů na nové problematice rostlinných steroidů. V této oblasti se zdokonalil semestrovým pobytem (1968) na univerzitě v Bonnu u profesora Tschescheho. Z řady prací doktora Jizby stojí v popředí objev ekdysteronu, ekdysonu a osladinu z oddenku osladiče (Polypodium vulgare). Ve spolupráci s doktorem Ladislavem Novotným pak publikoval několik studií obsahových látek rodu starček (zvlášť Senecio nemorensis) a devětsilu (Petasites hybridus), kde mimo jiné izolovali a popsali nový seskviterpenický alkaloid eremofilenlaktam. Závěr profesní dráhy doktora Jizbu zastihl ve Výzkumném ústavu ochrany materiálu G.V. Akimova v Praze-Běchovicích.

Doktor Josef Jizba je vzácným příkladem velice skromného člověka, který vždy jen nenápadně a intezivně pracoval. Všichni, kdo ho známe a vážíme si ho, mu přejeme co nejlepší životní pohodu.

Miloslav Ferles

Prof. RNDr. Josef Loub, CSc. sedmdesátníkem

V prosinci minulého roku, 5.12.1999, oslavil sedmdesátiny významný představitel české rentgenové krystalografie prof. RNDr. Josef Loub, CSc. Jeho odborná kariéra začala rokem 1955, kdy nastoupil jako laborant na katedru anorganické chemie Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy. Na této fakultě vystudoval při zaměstnání obor anorganická chemie a na zmíněném pracovišti byl od roku 1961 zařazen na místo technického pracovníka. Jako jeden z prvních českých chemiků se zaměřil na RTG difrakční metody, které byly tehdy u nás výhradní doménou fyziků a mineralogů. Postupně vybudoval rentgenovou laboratoř a ač administrativně nepedagog, začal přednášet a cvičit "Rentgenové difrakční metody v chemii", vychovávat diplomanty, stážisty a aspiranty i mimo rámec mateřského pracoviště. Celý život se snažil ukázat, jak je pro chemiky RTG strukturní a fázová analýza důležitá a pozdější vývoj mu dal jednoznačně za pravdu. Jeho vědecký a pedagogický přínos mateřskému pracovišti a české krystalografii byl v roce 1953 oceněn Univerzitou Karlovou udělením profesury. Prof. Loub se celý život zabýval rentgenovou krystalografií i když je současně respektovaným odborníkem v termografii a molekulární spektroskopii. Prvním tematickým okruhem jeho zájmu se stala kyselina orthotellurová a produkty jejího tepelného rozkladu. Později se zaměřil, ve spolupráci s doc. Podlahovou, na strukturní studium komplexních sloučenin a posléze na takové z nich, které vykazují fotochemické vlastnosti (ve spolupráci s Ústavem anorganické a užité chemie Univerzity v Hamburku). Dalším uceleným tématem, který zpracoval až ke krystalochemickému vyhodnocení, byly struktury anorganických fosforitanů. Během svoji vědecké kariéry prof. Loub publikoval 53 původních vědeckých sdělení a referátových prací a vychoval 22 diplomantů, aspirantů a stážistů. Je autorem nebo spoluautorem 9 skript, 3 učebních textů celostátních seminářů "Rentgenová difrakce pro chemiky", jejichž pořádání zorganizoval. Prof. Loub je ryzím příkladem selfmademana, který se především vlastním úsilím vypracoval z laboranta až na vysokoškolského profesora.

S prof., tehdy dr., Loubem jsem se poprvé setkal v roce 1970. Do jeho laboratoře mě přivedl prof. Jenšovský, abych se naučil rentgenografii. RTG strukturní a fázová analýza se i mně stala celoživotní náplní a v "Pepíkově" laboratoři jsem celkem prožil 15 šťastných let. Považuji se proto za žáka obou profesorů, Jenšovského i Louba, a z této pozice mi prosím Pepíku dovol několik postřehů, jak jsem tě tenkrát viděl a vidím i dnes. Především jako houževnatého, systematického a přepečlivého experimentátora. Vždy vzorně srovnané zápisy o měření, přesně ořezané špičky tužek, vzorně uklizený psací stůl, úhledně sestřihané kousky papírků, na jedné straně ještě prázdné - prostě v tom se Pepíkovi nikdo nevyrovnal. Na první dojem pedant, ale později i mně méně pořádnému, to došlo. Tehdejší RTG experiment a jeho vyhodnocení skutečně vyžadovalo mravenčí a trpělivě organizované úsilí. Pepík byl pro tuto práci ideální typ. I já dnes používám při své práci lecos vtipného a užitečného, co jsem se tenkrát naučil a od Pepíka odkoukal. A to nejenom pečlivé hlazení cementového potěru podlahy naší RTG laboratoře, kterou jsme tuším v roce 1979, museli svépomocí pokrýt, abychom se se svými několikasetkilogramovými RTG Mikrometami nepropadli o patro níže. Inu, rentgenařina byla a je těžké řemeslo.

Ať se Ti Pepíku, všechno daří, vyhýbají se Ti nemoci a potkají Tě v příštích letech jenom samé hezké věci. To Ti ze srdce přejí všichni tvoji žáci, spolupracovníci a přátelé.

Bohumil Kratochvíl

Prof. RNDr. Antonín Vlček, DrSc. +10.října 1999

Život někdy zhasne jako svíce - tak náhle jako u klopného obvodu přechod ze stavu log 1 do stavu log 0. A tak tomu bylo i u Antonína Vlčka: Ještě v sobotu večer projednával záležitosti ohledně publikace se svým synem působícím v Londýně a v neděli ráno onoho dne již nebyl mezi živými v důsledku selhání srdce. Občas, když jsme spolu hovořili o takových smutných událostech týkajících se jiných, vyjadřoval se preferenčně o náhlém skonu oproti pozvolnému. A tak se jeho život v 72 letech naplnil a z objektivního hlediska úspěšně.

To "úspěšně" spojuji zejména s jeho vědeckou kariérou. Není snad třeba zdůrazňovat, že Antonín Vlček byl světově uznávaným odborníkem v oblasti polarografie anorganických sloučenin a posléze elektrochemie sloučenin koordinačních, sloučenin vůbec jakož i autorem více než 150 vědeckých prací včetně monografií. Byl úspěšným organizátorem vědeckých kongresů z oblasti polarografie nebo právě jeho speciality - koordinační chemie, ať již u nás nebo v zahraničí. S jeho jménem je spojena organizace vědeckého fóra Electrochemistry in Development, pořádaného organizací UNESCO v jejím sídle v Paříži. Domnívám se, že z jeho posledních mezinárodních aktivit lze právě vyjmenovat předsednictví UNESCO skupiny expertů v oblasti elektrochemie a funkci konzultanta generálního ředitele UNESCO. Vedoucí funkci měl i v organizaci IUPAC a to členstvím v Byru a Exekutivě. Těch mezinárodních aktivit bylo samozřejmě mnohem a mnohem více, zmíněny ale byly již většinou v souvislosti s jeho vědeckou kariérou a s jejím hodnocením při jeho "šedesátinách" (viz tento časopis z r. 1987). Antonín Vlček byl členem mnoha učených společností, v naši Chemické společnosti pak byl členem čestným. Nelze opomenout, že byl na návrh prof. J. Heyrovského jmenován ředitelem polarografického ústavu J.H. ČSAV, který byl v roce 1972 sloučen s tehdejším Ústavem fyzikální chemie ČSAV za vytvoření Ústavu fyzikální chemie a elektrochemie J. Heyrovského ČSAV. Zde bych chtěl velice ocenit jeho intenzivní snahu o vystavění nové budovy ústavu, kam se uchýlila tehdy všechna naše pracoviště roztroušená do té doby snad na 15 místech celé Prahy a to většinou v pronajatých prostorech. Tím nás ušetřil mnoha svízelí. Jestli se tedy na nás od "někud" dívá, může být se svým životem spokojen - totéž si snad se vzpomínkou myslí i mnozí z nás.

R. Kalvoda

Zemřel Dr. Imre Mezö

5. září 1999 zemřel ve věku 68 let význačný maďarský chemik Imre Mezö. Působil jako vědecký pracovník Maďarské akademie věd postupně v Centrálním ústavu izotopů v Budapešti, ve výzkumné skupině MAV detašované na 1. biochemickém ústavu Semmelweisovy univerzity a externě též v Izotopové laboratoři Biologického výzkumného centra v Szegedu. Náplní jeho práce byla hlavně syntéza peptidických hormonů a jejich značení radioaktivním izotopy. Vzpomínáme na něho i proto, že již začátkem sedmdesátých let začala jeho plodná spolupráce s českými peptidáři a izotopovými pracovníky, ze které vzešla celá řada vědeckých sdělení. Jmenovaný se pravidelně aktivně zúčastňoval konferencí věnovaných značeným organickým sloučeninám v Mariánských Lázních a dalších vědeckých akcí u nás. Svoji milovanou Prahu navštívil Dr. Mezö naposledy v dubnu 1999.

My starší si dobře vzpomínáme na dobu totality, kdy mnoho z nás mohlo vycestovat jen do zemí "socialistického tábora". V MLR naštěstí existovala poněkud jiná situace, díky níž mohl Imre Mezö absolvovat dlouhodobé odborné pobyty např. v USA (New Orleans) a ve Francii. Jeho nejstarší syn Gábor se vypracoval rovněž na výborného chemika.

My všichni, kteří jsme měli možnost blíže poznat Imreho a jeho vzácné lidské vlastnosti, si ho uchováme ve své paměti.

Miloš Havránek


Noví členové ČSCH


Gabriela Abermanová, studující PřF MU Brno

Jan Bárta, studující SPŠCH Ostrava

Iveta Bártová, studující PřF MU Brno

Tomáš Baše, studující PřF UK Praha

Ing. Eva Bednářová, Univerzita Pardubice

Ing. Karel Benák, soukr.podnikatel Teplice

Petr Bendík, studující PřF MU Brno

Ing. Petra Berková, Entomologický ústav AV ČR České Budějovice

Michal Božoň, studující PřF UK Praha

RNDr. Ph.D. Pavel Brož, PřF MU Brno

RNDr. Eva Budková, Gymnázium Vlašim

Ing. Otakar Bureš, FaF UK Hradec Králové

Tomáš Bystroń, Gymnazium P. Bezruče Frýdek Místek

RNDr. Radomír Čabala, PhD. Přf UK Praha

Radoslav Čáp, studující PřF MU Brno

Petr Čapek, studující PřF UK Praha

Ing. Jiří Čermák, VŠCHT Praha

Marcela Černá, studující VŠCHT Praha

Ondřej Demel, studující PřF UK Praha

Petr Dobeš, studující PřF MU Brno

Mgr. Josef Dovolil, VFU Brno

Prof. Ing. Milan Drdák, DrSc., FCHT VUT Brno

Mgr. Oldřich Farsa, VFU Brno

Karla Fejfarová, studující PřF UK Praha

Pavla Fialová, studující PřF UK Praha

Ing. Galina Franková, Univerzita Pardubice

Rudolf Fryček, studující VŠCHT Praha

Aleš Gavenda, studující PřF UP Olomouc

Zdeněk Grof, studující VŠCHT Praha

Mgr. Vilma Habrdová, 1. LF UK Praha

Lukáš Hančil, studující PřF UK Praha

Doc. Ing. Aleš Helebrant, CSc., VŠCHT Praha

Pavel Herrmann, studující PřF UK Praha

Ing. Jiří Hetflejš, Keramtech Žacléř

Marie Hezinová, studující VŠCHT Praha

Mgr. Kateřina Hofbauerová, studující PřF UK Praha

Ing. Pavel Holý, FaF UK Hradec Králové

Ing. Lenka Horáková, FCHT VUT Brno

Kateřina Hořejší, studující PřF UK Praha

Jan Horkel, studující Univerzita Pardubice

Markéta Hošková, studující PřF UP Olomouc

Martina Hyánková, studující PřF UK Praha

Ing. Martin Chadim, VŠCHT Praha

Ing. Petr Chuchvalec, AEA Technology , ptc. Praha

Jana Humpolíčková, studující PřF UK Praha

Petr Chutný, VÚ stavebních hmot Brno

Mgr. David Jirovský, PřF UP Olomouc

Vladimír Jurníček, studující VŠCHT Praha

Alice Jursová, studující PřF UK Praha

Mgr. Luděk Kaluža, ÚCHP AV ČR Praha

Prof. Dr. Vladimir Khripach, Institute of Bioorganic Chemistry Minsk, Bělorusko

Vojtěch Klusák, studující PřF UK Praha

Ing. Šárka Kociánová, VÚT Brno

Naděžda Kokošková, studující PřF UKarlova Praha

Gabriela Košová, studující VŠCHT Praha

Ing. František Kout, Vitana,a.s. Byšice

Martin Kováč, studující PřF UK Praha

Ján Kozempel, studující PřF UK Praha

Vlastimil Král, studující PřF UK Praha

Ing. Pavel Krátký, Chemcomex Praha, a.s.

Ing. Pavel Krist, MBÚ AV ČR Praha

Lubomír Kříž, studující PřF UK Praha

Hana Křížová, studující PřF MU Brno

Jaromír Křupka, studující VŠCHT Praha

Karel Kubíček, studující PřF MU Brno

Mgr. Renata Kubínová, FaF VFU Brno

Libor Kubista, studující Univezita Pardubice

Kamil Kuča, studující VŠCHT Praha

Ondřej Kuda, studující Gymnázium J.Škody Přerov

Stanislav Kukla, studující PřF UK Praha

Jana Kulková, studující VUT Brno

Tereza Kumstýřová, studující PřF UK Praha

Michal Kusák, studující PřF UK Praha

Blanka Kutnerová, studující PřF UK Praha

Veronika Lacinová, studující PřF UK Praha

Eva Lágnerová, studující VŠCHT Praha

Barbora Láňová, studující PřF MU Brno

Doc. Ing. Lubomír Lapčík, CSc., VUT Zlín

Bc. Jiří Lefan, PřF Univerzita Karlova Praha

Ing. Pavel Lejček, DrSc., FZÚ AV ČR Praha

Jana Lokajová, studující Gymnázium J.Š. Baara Domažlice

Dr. Přemysl Lubal, PřF MU Brno

Ing. Kamila Lunerová, VFU Brno

Ing. Anna Luxová, ÚOCHB AV ČR Praha

Hana Majířová, studující VŠCHT Praha

Michaela Málková, studující PřF UK Praha

Mgr. Stanislav Man, studující PřF MU Brno

Ing. Martin Mandel, CSc., Orgachem-Martin Mandel Praha

Ing. Ivan Mašek, CSc., VUT Brno

Ing. Ladislava Matějů, SZÚ Praha

Bc. Luděk Meca, Univerzita Karlova Praha

Ing. Eva Morávková, ÚKZÚZ Brno

Radka Mikušová, studující VUT Brno

Martina Minaříková, studující VŠCHT Praha

Ing. Jiří Moravec, VŠCHT Praha

Ing. Daniela Moravcová, VŠCHT Praha

Mgr. Alexander Muck, PřF UK Praha

Ctirad Musil, studující LF UP Olomouc

Mgr. Karek Myška, Vš Ped Hradec Králové

Miroslava Netíková, MSŠCH, Křemencová

Ing. Lada Neunerová, KFE FJF ČVUT Praha

Ing. Jiří Novák, důchodce Praha

Silvie Ondráčková, studující MU Brno

Ing. Mária Ovesná, MBÚ AV ČR Praha

Ing. Petra Paliczková, Aroco, s.r.o.

Prof. Pavel Peč, PřF UP Olomouc

Miroslav Petrakovič, Brano, a.s. Hradec nad Moravicí

Milan Pick, studující PřF UK Praha

RNDr. Jiří Pinkas, Ph.D., PřF MU Brno

Věra Pivrncová, studující VŠCHT Praha

Tereza Podařilová, studující VŠCHT Praha

Ondřej Polák, studující PřF UK Praha

Petr Pompach, studující PřF UK Praha

Mgr. Štěpán Popelka, ÚMCH AV ČR Praha

Jiří Pospíšil, studující PřF UK Praha

Martina Pražáková, studující PřF UK Praha

Ing. Vladimír Prouza, ICI (CZ) s.r.o.

Mgr. Zuzana Přibylová, VFU Brno

Doc. Ing. Jiří Příhoda, CSc., PřF MU Brno

Mgr. Martin Pumera, PřF UK Praha

Jakub Reiter, ÚACH AV ČR Praha

Ing. Kateřina Rosíková, FJFI ČVUT

Jakub Rudovský, studující PřF UK Praha

Ing. Zdeněk Rybyšar, Verkon, s.r.o. Praha

Štěpán Rychlík, studující PřF UK Praha

David Sedlák, studující PřF UK Praha

Hana Seménková, studující PřF UK Praha

Ing. Sergej Skoblja, VŠCHT Praha

Dr. Ing. Miroslava Smrčková, ÚMCH AV ČR Praha

Ing. Zdeněk Sobalík, CSc., ÚFCH JH AV ČR Praha

Zdeněk Sofer, studující Gymnázium Plasy

RNDr. Jiří Sopoušek, PřF MU Brno

Doc. MUDr. Iva Steinhauserová, VFU Brno

RNDr. Jana Strádalová, SPŠ sdělovací techniky Kladno

Milan Svoboda, SPŠCH Pardubice

Mgr. Jan Šíma, PřF UK Praha

Jakub Šebera, studující PřF UK Praha

Michal Šitina, studující PřF UK Praha

Jana Škvárová, studující PřF UK Praha

Jan Šmydke, studující PřF UK Praha

Blanka Štětinová, studující SpgŠ Beroun

RNDr. Renata Šulcová

Dominika Švecová, studující SpgŠ Beroun

Ing. Daniela Švejcarová, VUT Brno

Ing. Jaroslav Tihon, CSc., ÚCHP AV ČR Praha

Jana Tkáčiková, studující VŠCHT Praha

Mgr. Jan Trnka, MBÚ AV ČR Praha

Pavel Turek, studující PřF UK Praha

Jan Tůma, studující SPŠCH Praha

Silvie Vaingátová, studující PřF UK Praha

Petr Valenta, studující VŠCHT Praha

Ondřej Vaněk, studující Gymnázium Benešov

Miroslava Vázlerová, studující PřF MU Brno

Jan Veselý, studující PřF UK Praha

Ing. Jan Vilímec, VÚV TGM Praha

Jiří Vlach, studující VŠCHT Praha

Antonín Vokál, ÚJV AV ČR Praha

Mgr. Iveta Wiedermannová, PřF UP Olomouc

Jiří Wiesner, studující Gymnázium J.Škody Přerov

Mgr. Tomáš Wiesner, Muzeum města Ústí nad Labem

Petr Zahradník, PřF UK Praha

Ing. Helena Zahradníčková, Entomologický ústav AV ČR České Budějovice

Klára Zajíčková, studující VŠCHT Praha

Zbigněw Zawada, Gymnázium Český Těšín


Výročí a jubilea


Životní jubilea členů společnosti


85 let

Doc. RNDr. Karel Čermín, CSc., (6.6.), dříve FAMU, katedra televize a filmu Praha, nyní v důchodu Praha


80 let

Ing. Miloslav Malenický, (17.5.), dříve Severočeské tukové závody Ústí nad Labem, nyní v důchodu Tábor

Ing. Jiří Rovner, (17.5.), dříve ÚMCH Brno, nyní v důchodu Brno


75 let

Ing. Antonín Strenschuss, (5.4.), dříve VÚNH Praha, nyní v důchodu Praha

Prof. Ing. Jaroslav Králíček, DrSc., (17.5.), dříve VŠCHT Praha, nyní v důchodu Praha

Prof. Dr. Ing. Otakar Červinka, DrSc., (20.5.), dříve VŠCHT Praha, nyní v důchodu Lázně Toušeň

Prof. Ing. Václav Dědek, CSc., (4.6.), dříve VŠCHT Praha, nyní v důchodu Praha

Ing. Josef Vostrčil,CSc., (9.6.), dříve VÚ vodohospodářský Brno, nyní v důchodu Brno

Ing. Věra Benešová, CSc., (14.6.) dříve ÚOCHB AV ČR Praha, nyní v důchodu Praha

Ing. Ludvík Beránek, DrSc., (15.6.) dříve ÚCHP AV ČR Praha, nyní v důchodu Praha


70 let

Prof. Ing. Jiří Matoušek, DrSc., (4.4.), VÚT Brno

Miroslav Rylich, (5.4.), Chemopharma Ústí nad Labem

Prof. RNDr. Jaroslav Vulterin, DrSc., (7.4.), PaedF Univerzita Karlova Praha

Doc. RNDr. Miloš Bartušek, CSc., (12.4.), PřF Masarykova univerzita Brno

Ing. Milan Podéšť, CSc., (12.4.), ÚJV Řež u Prahy

Ing. Boris Beinhauer, (15.4.), ÚKZUZ Praha, pobočka Opava

Ing. Jiří Radouch, (25.4.), dříve Mikrotechna Praha, nyní v důchodu Humpolec

Prof. Ing. Karel Dušek, DrSc., (6.5.), ÚMCH AV ČR Praha

Prof. PhMr. RNDr. Jaroslav Květina, DrSc., (19.5.), FarmF Univerzita Karlova Hradec Králové

PhMr. Čestmír Plachý, (3.6.), dříve Zdravotnické zásobování Praha, nyní v důchodu Praha

prom. ped. Jarmila Baštová, (9.6.), dříve MŠMT ČR Praha, nyní v důchodu Praha

Ing. Jan Novosad, CSc., (12.6.), ČSCHI Praha

Ing. Karel Grigar, CSc., (11.6.), VÚ paliv a energetiky Praha

Prof. Ing. František Přikryl, CSc., (16.6.), dříve VVŠ PV Brno, nyní v důchodu Brno


65 let

Ing. Paedr.RNDr. Bohumil Tesařík, (7.4.), dříve Okresní úřad Plzeň sever, nyní v důchodu Kaznějov

Doc. RNDr. Josef Pich, CSc., (12.4.), Ústav biofyziky Praha

Doc. RNDr. Jiří Pospíšil, CSc., (21.4.), PaedF Univerzity Karlovy Praha

Ing. Milan Bárta, CSc., (1.5.), VŠCHT Praha

Prof. RNDr. Milan Kotouček, CSc., (2.5.), PřF Univerzity Palackého, Olomouc

Prof. RNDr. Jan Slouka, CSc., (14.5.), PřF Univerzity Palackého, Olomouc

RNDr. Roman Řeřicha, CSc., (8.6.), ÚCHP AV ČR Praha

Prof. Ing. Zdeněk Stránský,CSc., (8.6.), PřF Univerzity Palackého, Olomouc

RNDr. Jiří Banýr, CSc., (11.6.), PedF Univerzity Karlovy Praha

Ing. Milan Šolc, CSc., (12.6.), ÚACH AV ČR Praha

Ing. Miroslav Kuchař, CSc., (28.6.), VÚFB Praha


60 let

RNDr. Václav Černý, CSc., (2.4.), VŠCHT Praha

Doc. Ing. Gabriela Kalousková, CSc., (6.4.), VŠB TU Ostrava

Doc. Ing. Věra Křížová, CSc., (21.4.), VŠCHT Praha

Ing. Jiří Oharek, (28.4.), Ramill, a.s. Praha

Ing. František Hájíček, (1.5.), ZD Dražíč, okres Písek

MUDr. Jaromír Kotyza, (4.5.), Ústav lékařské chemie LF Univerzity Karlovy Plzeň

MUDr. Růžena Šlechtová, (4.5.), VFN Praha

Doc. RNDr. Irena Němcová, CSc., (5.6.), PřF Univerzity Karlovy Praha

Ing. Stanislav Procházka, (6.6.), Pražské Pivovary, Praha

Prof. RNDr. Josef Havel, DrSc., (20.6.), PřF Masarykovy univerzity Brno

RNDr. Václav Macháček, DrSc., (28.6.), VÚ výživy rostlin Praha


Blahopřejeme


Členové společnosti, kteří zemřeli


Doc. Ing. Leopold, nyní v důchodu v Plzni, zemřel v září ve věku nedožitých 102 let

Hildegarda Melčová, dříve učitelka chemie ZDŠ Praha, nyní v důchodu Klatovy, zemřela dne 25.9. ve věku 87 let

Prof. RNDr. Antonín A. Vlček, DrSc., Ústav fyzikální chemie J.H. AV ČR Praha, zemřel dne 10.9. ve věku 72 let

Ing. Ján Čiernik, CSc., dříve VÚMCH Brno, nyní v důchodu Brno, zemřel dne 16.11. ve věku 73 let

Prof. Ing. Anna Sopková, CSc., dříve PřF UPJ Šafaříka Košice, nyní v důchodu Košice, Slovensko, zemřela dne 19.11. ve věku 75 let

Ing. Dr. Blahoslav Sedláček, DrSc., dříve ÚMCH AVČR Praha, nyní v důchodu Praha, zemřel dne 5.12.1999 ve věku 74 let


Čest jejich památce