Proto je nám povinností vroucně poděkovat. Naše přání zdraví, tvůrčí síly a nadějné budoucnosti jdou z hlouby srdce a jsou upřímná i četná.
Achim Mehlhorn, Jürgen Fabian
Zdravica Rudolfovi od kamarátov z Bratislavy
Je nám, kolegom z katedry fyzikálnej chémie veľkou cťou a mne osobne i veľkou radosťou, že možeme nášmu slavnému rodákovi z Bratislavy, predsedovi Akadémie vied ČR Prof. Rudolfovi Zahradníkovi zaželať všetko najlepšie k příležitosti krásného jubilea jeho 70.narodenín.
Vyše štvrť storočia už trvá naše priateľstvo, neprerušené rozdelením nášho spoločného štátu, ktorého začiatky sú predurčené už v prvých povojnových rokoch 1947/49 vďaka jednému originálnému polarografu z prvej série s lesklým štítkom s menom Prof. J. Heyrovského. Bol to jeden z mála prístrojov, ktoré v tom čase naša katedra vlastnila a jeho aplikáciou postupne začala budovať svoj vedecký program. S historiou tohoto přístroja boli spojené dve slávné mená. Už spomenutého pána Prof. Heyrovského, neskór nositeľa Nobelovy ceny, a jeho blízkeho spolupracovníka, skvelého fyzika Dioníza Ilkoviča, ktorý prvýkrát exaktne formuloval teoretické principy difúzného prúdu vo vzťahu k polvlnovým potenciálom - prvým vedúcim našej Katedry už jako profesor. Postupne so zavedním infračervenej spektroskopie a jej aplikácií v kombinacii s polarografiou prohlubujú sa kontakty s vedeckými pracovníkmi Polarografického ústavu v Prahe a s kolegami z fyzikálnej chémie pražských vysokých škól a z Akademie vied, pričom se stále častejšíe stretávame s mladším ambicióznym teoretikom, orientovaným na chemickú fyziku kvantové chémie teórie MO s Ing. Rudolfom Zahradníkom. A tak i naše štúdiá v oblasti vodíkových mostíkov, reakčnej kinetiky procese homogénnej katalýzy, neskór radikálových reakcií v ligandovom poli prechodných kovov získávajú svoje teoretické zázemie vďaka stále častějšej vedeckej komunikácii s Rudolfom Zahradníkom. V rokoch 1967-1970 menovaný je při zrode špecializácie Chemickej fyziky na Chemickotechnologickej fakulte SVŠT v Bratislave, kde s spolu s Prof. Kouteckým, Dr. Plívom, Dr. Zumanom prednášajú cez 3 semestre základy teoretickej, kvantovej chémie. Vďaka tejto skutočnosti vyrastá i prvá generácia kvantových chemikov na Slovensku.
V roce 1971 stáva sa koordinátorom štátnej výskumnej úlohy IV-1-1: "Výskum fyzikálnych zákonitosti a metód" a od roka 1980 projektu "Vzahy medzi štrukturou a vlastnosťami látok". V rámci tohoto programu sa formuje i náš další vedecký profil štúdia reaktivity voľných radikálov s postupnou orientáciou na koordinované radikály na metalenzýmoch a študia cielených a náhodných radikálových reakcií v biológii. Naše vedecké kontakty sa stále viacej prehlubujú, vyrastá i u nás mladá generácia teoretikov inšpirovaná publikačnou činnosťou Prof. Zahradníka a najmá jeho skvelou teoretickou učebnicou orientovanou aj na významnú oblasť v biológii a genetike akou je kvantifikácia "slabých interakcií". Jeho škóla sa vyznačuje exaktnosťou, vedeckou hľbkou, nekompromisným hladaním prírodovedeckej pravdy i krásy ale stále spojené s vecnou kritičnosou.
Takovýto prístup bol pre Prof. Zahradníka charakteristický i k udalostiam, ktoré v roce 1968 tak tvrdo zasiahli do nášho kultúrného života i vedeckých ambicií. Aj v najažších rokoch "normalisacie" po vpáde armád z východu, vystavení protidemokratickému tlaku, sa naše ústavy eště viac k sebe priblížili. Rodilo sa úprimné, hlboké priateľstvo a represie na obidvoch stranách rieky Moravy naše osobné a vedecké kontakty len posílili. Vrelá vďaka, Rudolf!
Rudolfova dynamika, exaktnosť analýz, zodpovednosť vyplývajúca z poznania, ho predurčili na čelo Akadémie vied ČR. Prajeme celej Českej vedeckej obci, aby mala úžitok z jeho práce, a jemu spolu s milou pani manželkou Milenou, aby zožal radosť a uznanie za svoju verejnoprospešnou prácu - čo tak často v historii nebývá. Teda želáme Prof. Zahradníkovi dobré zdravie, pohodu na tele i na duši, veľa síl do dalšej práce, ktorá sa nezaobíde bez sympátie "Prvého slova" na tejto ceste.
Alexander Tkáč
Pozdrav Rudolfu Zahradníkovi
Rád bych poblahopřál Prof. Ing. Rudolfu Zahradníkovi, DrSc. k jeho sedmdesátinám. Byl jsem požádán, abych napsal delší článek, ve kterém bych zhodnotil Rudolfovu vědeckou a učitelskou činnost. Bohužel takový článek napsat neumím. I ve své vlastní práci se omezuji na krátká sdělení než na delší články.
A konec konců Rudolfovy zásluhy jak ve vědecké práci, tak v učitelské práci jsou tak veliké a všeobecně známé, že nepotřebují všeobecných komentářů.
Myslím však, že mohu napsat článek velmi osobní. Velice mne mrzí, že po dobu více než dvaceti let jsem nemohl žít a pracovat v Praze, v bezprostřední Rudolfově blízkosti. Ale i tak se spolu známe více než čtyřicet let a i v těch nejhorších dobách jsme zůstali v blízkém osobním kontaktu.
Rád bych Rudolfovi zejména poděkoval, že mne naučil jak fyzikální chemii, tak chemii ve všeobecném smyslu. Jsem svými studiemi teoretický fyzik a toto poučení jsem ve své práci nesmírně potřeboval.
Rudolf je učenec s encyklopedickou znalostí nejen teoretické chemie, ale všech oborů chemie. Přitom jeho znalosti teoretické fyziky jsou velice hluboké. Samozřejmě nechci předstírat, že jsem se z chemie vše naučil, ale naučil jsem se od Rudolfa mnohem více, než bych se mohl naučit od jakéhokoliv jiného chemika. To je také proto, že Rudolf měl pochopení pro to, že do chemie přicházím z teoretické fyziky. Bylo to věru šťastné spojení všech relevantních oborů chemie a fyziky, které umožnilo Rudolfovi jeho velký příspěvek k teoretické chemii.
Přeji Rudolfovi mnoho dalších úspěchů v budoucí vědecké, učitelské a vědecko-organisační práci. Pevně věřím, že Rudolf má svá nejlepší léta ještě před sebou.
Jiří Čížek
Mladý šedesátník - Ing. Karel Sporka, CSc.
"Hora ruit, tempora mutantur" říkávali staří vzdělanci. Člověku se ani nechce věřit tomu, že dne 19. srpna tohoto roku uplynulo krásných 60 let od narození našeho milého kolegy, spolupracovníka, milovníka hor a hlavně kamaráda Ing. Karla Sporky, CSc. Rodák z Vídně, absolvent gymnázia v Liberci studoval Fakultu organické technologie VŠCHT v Praze, kterou ukončil v roce 1961. Svoji úspěšnou pedagogickou, vědeckou a výzkumnou životní dráhu spojil s Katedrou organické technologie VŠCHT, kde také v roce 1966 obhájil svoji disertační práci o katalytické hydrogenaci alifatických aldehydů. Heterogenní, ale i homogenní katalýza jej pak provázela i v dalších životních etapách, kdy intenzivně a s nevšedním elánem spolupracoval s mnoha chemickými podniky u nás.
Připijme tedy Karlu Sporkovi na dobré zdraví jeho oblíbeným vínem Müller Thurgau a do dalších let mu popřejme mnoho zdaru nejen v chemii, ale i v jeho osobním životě.
Jiří Hanika
K šedesátinám doc. Ing. B. Dvořáka, CSc.
Před 40 lety se u mne přihlásil student 2. ročníku se zájmem o práci v laboratoři ve svém volném čase. Od té doby jsem s nynějším doc. B. Dvořákem ve velmi úzkém, prakticky každodenním kontaktu.
V letech 1958 až 1960 jsem se zabýval hydrogenací anilinu na cyklohexylamin, zejména přípravou selektivního katalyzátoru. Student Dvořák byl na tomto úkolu hlavním spolupracovníkem. Spolu jsme tenkrát provedli desítky celotýdenních testů a spolu jsme též zaváděli výrobu cyklohexylaminu v MCHZ Ostrava. Některými podivuhodnými vlastnostmi empiricky vyvinutého kobaltového katalyzátoru se kolega Dvořák zabýval ve své kandidátské disertaci v letech 1962 až 1965. Na většině katalyzátorů se anilin hydrogenuje na rovnovážnou směs obsahující 70% sekundárního a pouze 30% primárního aminu, náš katalyzátor poskytuje pouze asi 1% sekundárního aminu. Katalyzátor má i mimořádnou životnost, poslední náplň provozního reaktoru pracuje již 7 let. Katalyzátor má velmi malý měrný povrch kovu a nízkou aktivitu při různých hydrogenacích, avšak při hydrogenaci anilinu je vysoce aktivní. Tuto zajímavou anomálii jsme dodnes neobjasnili, třeba se o to doc. Dvořák ještě někdy pokusí.
Hlavní část své tvůrčí aktivity zaměřil kolega Dvořák na měděné katalyzátory, především na katalyzátor pro hydrogenaci nitrobenzenu na anilin. Zde již pracoval zcela samostatně a soubor prací o měděných katalyzátorech se stal jeho habilitací. Na základě jeho vývojových prací byla v Chemopetrolu Litvínov kolem roku 1990 vybudována nová výrobna měděných katalyzátorů. Doc. Dvořák aplikoval upravený anilinový katalyzátor i na výrobu Dusantoxu v DUSLO Šala a díky dvěma odběratelům je výrobna plně vytížena. V poslední době zde doc. Dvořák připravil katalyzátor pro tzv. nízkoteplotní konverzi syntézního plynu pro první provozní test. Domnívám se, že pracovníci Chemopetrolu nebudou protestovat, když označím doc. Dvořáka za technologa zmíněné výrobny. Tráví v Litvínově mnoho času a pracovníci provozu ho respektují.
Doc. Dvořák vypracoval metodiku měření měrného povrchu mědi v nosičových katalyzátorech na bázi rozkladné sorpce oxidu dusného.
Hlavním mimoškolním působištěm doc. Dvořáka však stále zůstávají MCHZ Ostrava a zdejší jednotka anilinu, která patří k největším v Evropě. Ostravu má kolega Dvořák jistě rád i proto, že se zde narodil a prožil mládí.
Na VŠCHT doc. Dvořák přednáší předmět Uhlíkaté suroviny, v minulosti se podílel též na výuce Katalýzy. Vychoval mnoho diplomantů, kteří se k němu rádi vracejí.
Dopustil bych se opomenutí, kdybych se nezmínil o zásluhách kolegy Dvořáka o český a moravský folklór. Dlouhá léta byl vedoucím souboru lidových tanců a bez jeho harmoniky a nespočetných písní si nedovedeme představit naše katedrové sedánky. Někteří z čtenářů potkávají kolegu Dvořáka spíše ve startovním poli Běchovic, Kunratic, Prčic aj. I ve svých 60 letech se doc. Dvořák nedobelhává do cíle, jak by někdo očekával, umisťuje se vždy na předních místech.
Za všechny přátele z ústavu i z průmyslu přeji doc. Dvořákovi ještě hodně nových katalyzátorů, písniček i mnoho ročníků Běchovic.
Josef Pašek
Vzpomínky na denní cyklus Dr. Františka Petrů
Po roce 1946 jsme doc. Wichterle, Dr. Petrů a já (M. H.) sdíleli kancelář na Lukešově ústavu organické chemie na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství (VŠCHT) v Dejvicích. Není divu, že nám utkvěly v paměti některé příhody, vážící se k osobě Dr. Petrů. Odedávna byly obtloustlé osoby více oblíbeny než kostnatí hubeňouři (W.Shakespeare: Julius Caesar v Saudkově překladu: mám kolem sebe tlusté lidi rád. Hlaďoučké, tučné, s požehnaným spaním.) a také bývaly častěji terčem vtipů.
Denní cyklus začínal Dr. Petrů časně ráno, kdy kolem deváté řekl manželce, že jede "na ústav", (rozumí se Ústav organické chemie Vysoké školy chemicko-technologického inženýrství v Dejvicích).
U národního divadla vystoupil, přešel do kavárny Slavie, objednal si černou kávu, zavolal na ústav, že jde na ministerstvo školství a "díval se na lidi, jak chodí do práce". Občas tam sám pracoval. Sestřihoval a lepil dohromady staré korektury a tak připravoval nové vydání učebnice organické chemie pro střední školy.
Kolem poledne se zvedl, nastoupil do tramvaje a kolem jedné přišel na ústav. Tam už na něho čekal oběd, který mu podle přísných pravidel nosila paní Lenzová z Masarykovy koleje: litrovou kádinku s polévkou a hlavní jídlo v oprýskaném kastrůlku. Když se jednou náhodný návštěvník ptal na nehomogenní kapalinu v litrové kádince se ztuhlou vrstvou tuku, odpověděl mu Ivan Ernest: To vy nevíte? To jsou přece pomeje k obědu doktora Petrů. Obsah kastrůlku bylo někdy nutno modifikovat. Dr. Petrů neměl rád knedlíky polité švestkovou omáčkou. Eluoval tedy obsah kastrůlku teplou vodou a ke knedlíkům přidal cibulku, kterou si osmažil v kastrůlku. Pak nastal obřad s čajem. Do jiného kastrůlku s tlustou vrstvou vyvařeného čaje přidal Dr. Petrů lžičku nového čaje a vodu a nechal přejít var. Čaj přelil do čtvrtlitrové kádinky, vytáhl po slepu dvě nebo tři cukrové kostky, přidal je do kádinky a míchal čaj, až se kostky rozpustily. Jednou se mu jedna kostka nechtěla rozpustit.
Zjistili jsme, že cukrové kostky mají tvar i velikost mramorových hranolků, kterých používala Eva Knižáková v analytické laboratoři pro přípravu kysličníku uhličitého v Kippově přístroji. Promíchali jsme několik takových hranolků do papírového pytlíku a čekali, až jich použije Dr. Petrů k oslazení čaje.
Oběd byl uzavřen zakouřením ze staré dýmky. Také tento obřad byl předmětem žertíku. Když se dr. Petrů vzdálil z kanceláře, rozšroubovali jsme dýmku a ucpali vzduchotěsně troubel, takže dýmka "netáhla". Jindy jsme odstranili vrstvu tabáku, na dno baňky jsme přidali uschlý lišejník, s nimiž Dr. Petrů experimentoval, a zakryli jsme lišejník tabákem. Dlouho trvalo, než Dr. Petrů zjistil, že je celá místnost plná něčím jiným než dýmem z tabáku.
Když však šlo o pořádný kus odborné práce, tu byl Dr. Petrů "na koni". Když jsme dostali novou knihu k recenzi, já jsem nebyl ještě na konci předmluvy, zatímco Dr. Petrů prolistoval knihu v tramvaji na cestě domů a druhý den na cestě na ústav, upozornil na chyby v referencích, objevil několik nedostatků a napsal vynikající kritickou recenzi.
Miloš Hudlický