Chemické listy zatím stačily přinést tuto smutnou informaci:
Dr. Ing. Miroslav Protiva, DrSc., dr.h.c., CChem, FRSC, dříve VÚFB Praha, nyní v důchodu, zemřel dne 6. března 1998 ve věku 76 let.
Tato noticka by mohla být pro mnohé čtenáře tečkou za životem jednoho z nejproduktivnějších českých chemiků, s určitostí nejplodnějšího v oboru farmaceutická chemie. Takové tvrzení bylo v odborné literatuře vícekrát doloženo, naposledy s bibliografickými údaji Prof. M. Ferlesem [Chem. Listy 91, str. 85, (1997)] při příležitosti oslavy jeho 75. narozenin v roce 1996. Navíc je možno pro podrobnější a zasvěcené informace odkázat ještě na autobiografické studie Dr. Miroslava Protivy [Chem. Listy 92, str. 32-42 (1998)] a na jeho poslední životní referát, vyžádaný pro letošní setkání CINP (Collegium Internationale Neuro-psychopharmacologicum). Miroslav byl z tohoto zahraničního ocenění jedné z nejzávažnějších částí své životní činnosti velmi potěšen, neboť zde měl kriticky zhodnotit práci na přípravě a celkovém rozvoji psychotropních látek v Českých zemích od roku 1960. Nadto - podle známého rčení, že "zpravidla nikdo nebývá doma prorokem," mu tím byla nabídnuta možnost na světovém fóru kriticky rekapitulovat svůj vlastní vědecký přínos. Stihl ještě vypracovat své teze. Ty vyjdou in memoriam v chystaném sborníku z uvedeného setkání v Glasgowě (léto 1998).
Znovu ve stručnosti shrnout obsah a význam tak intenzivní celoživotní činnosti, jaká je uložena v chemické literatuře, by si vyžádalo dlouhý referát - ostatně pro okruh zasvěcených dovedl ještě v prosinci minulého roku, ač již velmi vážně nemocen, na Veterinární a farmaceutické fakultě v Brně přednést při příležitosti svého jmenování dr.h.c. autoreferát v délce 90 minut. Uvedu proto jen v největší stručnosti rozsah jeho díla v číslech: Se svým pracovním kolektivem připravil na 13 000 nových sloučenin, z nichž vzešlo 26 originálních léčiv realizovaných v praxi. Na tomto základě vzniklo 550 původních vědeckých sdělení a bylo uděleno na 800 patentů, mnohé z nich i v zahraničí. Ovšem, nelze nezmínit ani referátovou a přednáškovou činnost: referát o LiAlH4 (již roku 1950), monografie Syntetická léčiva s Dr. Z. Buděšínským. Byl pravidelně zván na série přednášek do zahraničí (např. do Kanady, Itálie, Japonska). I když mu byla v ČSSR udělena řada medailí a jiných uznání, nepodařilo se jej prosadit k volbě za člena dřívější Akademie věd, ač rozsahem a významem své práce mnoho "členů" rozhodně předčil. Jeho znalosti a organizační schopnosti byly začátkem sedmdesátých let oceněny i Mezinárodní unií pro čistou a užitou chemii (IUPAC). Byl na jediné doporučení jmenován členem tehdejší skupiny farmaceutické chemie (Medicinal Chemistry), aby přispěl k přeformování tohoto oboru, pro IUPAC poněkud interdisciplinárního.
Rád bych však v této své poznámce k dílu člověka uvedl i něco z bohatého života zesnulého. Znal jsem jej totiž od prvopočátku jako nadšeného botanika a obdivovatele přírody. Tento ušlechtilý koníček ho strhával od útlého mládí. Studoval biocenózy zejména v Pošumaví, později pak v Českém krasu. Nadto svou pozornost věnoval i jiné "říši" - byl totiž i dobrým mykologem. Jeho další zálibou, pro jeho práci ovšem velmi funkční, bylo vytváření soukromé knihovny pro obor chemie a farmacie. Jako soukromník do ní vložil řadu kompletních zahraničních vědeckých časopisů a monografií. Tuto sbírku věnoval jako dar knihovně nově vznikající Farmaceutické fakulty v Brně.
Miroslav byl tvorem veskrze společenským a dovedl při té zmíněné intenzivní badatelské činnosti velice dobře "relaxovat" v kruhu svých domácích, ale často i zahraničních přátel. Asi jen málokdo tak má povědomí o "seancích zvaných přátel" a o tzv. "Zimních výletech", pravidelných akcích, jež nepostrádaly ani sportovního ducha. A snad nakonec - pro své zvané hosty dovedl Miroslav dokázat i své znalosti v oboru kulinářském. Ani dnes pro mě není snadné věcně vystihnout a charakterizovat životní osudy a zásluhy přítele. Vím však, že podobně jako já s dojetím a lítostí vzpomínám na jeho odchod do "věčných laboratoří", bude mít osobnost Dr. M. Protivy trvale v paměti i veliký počet lidí, kteří byli a zůstávají jeho přáteli.
Vlastimil Herout