RNDr. Alexej Vítek se narodil v roce 1952, absolvoval Přírodovědeckou fakultu Karlovy Univerzity a pracoval ve Spolku jako technolog provozu Epitetra. Po působení v zahraničí zastával od roku 1993 ve Spolku funkci ředitele divize Anorganika, od roku 1997 byl technickým ředitelem společnosti a od ledna 1998 rovněž předsedou představenstva.
RNDr. Zdeněk Rytíř, mluvčí Spolku
Co je nového v chemickém průmyslu
Čas od času se objevují na stránkách statistických ročenek a specializovaných časopisů údaje o stavu chemických firem a o postavení celého chemického průmyslu v jednotlivých zemích. V posledním čísle časopisu Hemijska industrija bylo publikováno následující pořadí, takové "top ten", chemických koncernů, sestavené podle objemu výroby, vyjádřeném v miliardách dolarů.
Uvedená tabulka dále obsahuje meziroční index objemu výroby za léta 1995 a 1996. Ukazuje se, že většina uvedených gigantických firem kromě koncernů Bayer a BASF zaznamenala určitý pokles. Vůbec je zajímavé vedoucí postavení německých firem v tomto srovnání.
Pro zajímavost je dále uvedeno porovnání stavu chemického průmyslu ve vybraných západo- a středo-evropských zemích.
Z uvedené tabulky je zjevná převaha západoevropského petrochemického průmyslu vůči stavu tohoto průmyslu ve střední Evropě. Pouze celkový objem chemického průmyslu v Maďarsku je srovnatelný s objemem produkce některého velkého koncernu. V tomto parametru je například český chemický průmysl 4 krát menší než maďarský a lze proto uvítat určité integrační tendence mezi českými chemickými firmami.
Meziroční index pro Maďarsko, Polsko a Českou republiku je výrazně příznivý, bude-li tato tendence pokračovat i v příštích letech, bude to znamenat jistě dobrou zprávu pro chemický průmysl v tomto regionu. Tabulka ve svém posledním sloupci uvádí ještě srovnání se stavem v roce 1990. Z těchto publikovaných údajů je zřetelný propad objemu produkce v Maďarsku, v České republice a na Slovensku. Pozice Polska je v tomto případě záviděníhodná.
Jiří Hanika, podle zahr. pramenů
Česká chemie posiluje fúzí
V současné době se projednává sloučení společností FATRA a.s., TECHNOPLAST a.s., Moravské chemické závody a.s. a společnosti FSG a.s. se společností SYNTHESIA a.s. Po sloučení by mělo dojít k navýšení jmění společnosti a bude podána žádost o povolení k veřejnému obchodování s akciemi společnosti. Předpokládané datum fúze je 31. 10. t.r. Nově vzniklé společnosti můžeme pouze popřát zdar a mnoho úspěšných syntéz a obchodů.
pad
Seznam URL
Můžete si založit záložku do svých prohlížečů na http://web.telecom.cz/scitech/STLINKY.HTM, kde jsou uvedeny URL adresy ze seznamu zveřejněném v čísle 4/98. Adresy jsou doplňované a kontrolované, takže při každé nové návštěvě doporučujeme "reload".
pad
S pirátskou vlajkou na stožáru
Jak uvedl ChipWeek (20/98), je naše země zařazována po významných pozitivních změnách již mezi "slušnější společnosti", pokud se týče prokazatelného softwarového pirátství. Může to být i tím, že řada institucí vede své pracovníky k tomu, aby potvrdili, že na svých služebních počítačích mají a budou mít pouze legální kopie programů a dat či sami jinde kontrolují, zda se tak opravdu děje.
Je na pováženou, pokud člověk prezentuje výsledky výpočtů, grafy, účetní uzávěrku, publikaci či diapozitivy vytvořené pomocí ukradeného programu. Málokdo by si totiž troufnul prezentovat měření NMR spekter získaných na ukradeném spektrometru. Snad to, že vstupujeme do Evropy, světa a i jinam má své pozitivní rysy i tady.
pad