Když se dnes už emeritní prof. Pacák ohlédne na své celoživotní dílo, má být nač hrdý - zůstává za ním velký kus dobře vykonané práce, nespočet chemiků a učitelů, které učil nejen chemii, ale svým osobním příkladem i pracovitosti a hezkému přístupu k lidem. Za všechny jeho bývalé žáky i za všechny spolupracovníky mu blahopřejeme k letošnímu jubileu a přejeme mu, aby si ještě dlouho uchoval svůj pracovní elán.
Helena Klímová, Jiří Klinot
Sedmdesátiny prof. Ing. Dr. Zdeňka Vodrážky, DrSc.
Jubilant se narodil 10. července 1927 v Plzni, kde také v letech 1938-1946 studoval na Masarykově reálném gymnáziu. Po krátké laboratorní praxi v Záluží u Mostu nastupuje jako student na Vysokou školu chemicko-technologického inženýrství Českého vysokého učení technického v Praze. Po úspěšném absolutoriu v r. 1950 pracoval dva roky na katedře fyzikální chemie jako externí pracovník Výskumného ústavu pre petrochémiu (Nováky na Slovensku). Jeho úspěšná experimentální práce mu již v r. 1952 umožnila získání doktorátu technických věd po obhájení disertační práce na téma "Oximace cyklohexanonu".
V témže roce nastupuje profesor Vodrážka do právě zakládaného Ústavu hematologie a krevní transfuze v Praze a rozvíjí zde svou další vědeckou aktivitu. V r. 1956 obhájil kandidátskou disertační práci (na ÚOCHB ČSAV) na téma "Fotooxidace krevních bílkovin" a v r. 1965 doktorskou disertační práci (na ÚFCH ČSAV) zaměřenou na fyzikálně-chemické vlastnosti bílkovin. Jako vedoucí biochemického úseku řídil výzkumné práce zaměřené na studium struktury a funkce krevních bílkovin a metabolismu krevních buněk. Publikoval více než 150 původních vědeckých sdělení, z větší části v renomovaných zahraničních časopisech, z oblasti chemie a fyzikální chemie bílkovin, jakož i teoretické a aplikované enzymologie. Je rovněž spoluautorem 21 patentů a řady výzkumných zpráv. Tyto práce získaly profesoru Vodrážkovi a jeho spolupracovníkům uznání doma i v zahraničí. Za prioritní výsledky v tomto oboru obdržel jubilant řadu ocenění: Cenu vědecké rady Ministerstva zdravotnictví (1967), ceny České lékařské společnosti J. E. Purkyně (1966 a 1969), Státní cenu (1979) za objevné práce o hemoglobinu a bílkovinách transportujících hem, Zlatou plaketu J. Heyrovského za zásluhy o rozvoj chemických věd a Stříbrnou plaketu PřF Univerzity J. E. Purkyně v Brně (1987), Votočkovu medaili VŠCHT (1992).
Jako vynikající vědec se věnoval rovněž pedagogické činnosti. Od počátku šedesátých let působil nejprve v postgraduálních kursech Institutu pro další vzdělávání lékařů a farmaceutů a později přednášel Lékařskou chemii a biochemii na FVL UK, kde se také v r. 1967 habilitoval pro obor lékařské chemie. Kromě toho přednášel profesor Vodrážka vybrané kapitoly z biochemie na PřF UK a od r. 1976 také na VŠCHT v Praze. V r. 1979 přechází z ÚHKT na VŠCHT a stává se vedoucím katedry biochemie a mikrobiologie. Kromě základního kursu Biochemie, přednášel Enzymologii, Přehled biotechnologií, Biochemii člověka aj. Profesorem pro obor biochemie byl jubilant jmenován v r. 1983. S velkou chutí a energií se věnoval organizaci vědecko-výzkumné a pedagogické činnosti katedry. Pod jeho vedením dosáhla katedra významné výsledky v obou těchto oblastech. V oblasti vědecké orientoval katedru především na enzymologii. V pedagogice je nesporně jeho největším úspěchem prosazení a zformování nejprve mezioborového studia "Enzymové inženýrství" a v r. 1990 samostatného učebního oboru (specializace) Obecná a aplikovaná biochemie. Profesor Vodrážka je autorem několika monografií, uveďme alespoň Fyzikální chemii pro biologické vědy (1975 a 1982), jejíž překlad vyšel rovněž v obou tehdejších německých státech (1976 a 1979), Potravinářskou biochemii (Vodrážka a spol. 1981), Bioorganickou chemii (Vodrážka a Krechl, 1991) a dvě vydání Biochemie (1992 a 1996).
Jeho široký odborný přehled a zkušenosti byly a jsou využívány v práci odborných společností (místopředseda České spol. klinické biochemie, předseda sekce biochemické a toxikologické analytiky), vědeckých rad řady institucí, komisí pro obhajoby kandidátských a doktorských disertačních prací, komisí pro státní závěrečné zkoušky, atestačních komisí aj. Mezi nejvýznamnější funkce profesora Vodrážky v současnosti patří jeho členství v Radě vlády ČR pro výzkum a vývoj (od r. 1992), členství ve vědeckých radách AV ČR, ÚOCHB AV ČR, FPBT VŠCHT, v Akademickém sněmu AV ČR. Kromě toho zastává funkci místopředsedy pracovní skupiny akreditační komise vlády ČR pro obor chemie (od r. 1991).
Přehlédneme-li práci, kterou profesor Vodrážka vykonal, je zjevný jeho podíl na prosazování chemie v medicíně a zvláště pak ta skutečnost, že byl po mnoho let nositelem (společně s prof. V. Kalousem) biofyzikálně-chemického myšlení v této zemi. Vedle tohoto myšlenkového přínosu je nezbytné připomenout jeho organizační úspěch, kterým bylo založení samostatného oboru Obecné a aplikované biochemie se 3 zaměřeními: obecná biochemie, biochemické technologie a příprava chemiků pro zdravotnictví na FPBT VŠCHT se zázemím 1. LF UK a ústavů AV ČR.
Přejeme panu profesoru Vodrážkovi nejen za všechny jeho žáky, spolupracovníky a kolegy, ale i za celou naši chemickou, biochemickou a lékařskou veřejnost pevné zdraví a spokojenost s dosaženými výsledky.
Pavel Rauch
Prof. Juliu Pouchlému k sedmdesátinám (22. 7. 1927)
Klasické "non multa, sed multum" je pravděpodobně devizou, jíž se ve své publikační činnosti řídil a stále řídí dnešní sedmdesátník, prof. Ing. Julius Pouchlý, DrSc. Po celou dobu své vědecké kariéry nedbá hesla "publish or perish" a publikuje teprve tehdy, když má jistotu, že publikace bude zásadním příspěvkem k objasnění významného a aktuálního problému, že kladně ovlivní nazírání na něj, že podnítí další teoretickou a experimentální činnost, že nebude jen efemerní prací, která brzy upadne v zapomnění, ale skutečným obohacením vědy. A protože navíc jsou jeho práce pečlivě koncipované, přesně stylizované a vyvážené, není divu, že je bez rozpaků schvalují i nároční recenzenti takových časopisů, jakými jsou Journal of Chemical Physics, Macromolecules, Journal of Polymer Science, Makromolekulare Chemie a další. Práce jsou výsledkem originálního teoretického myšlení, širokého rozhledu a utříděných vědomostí. Získaly mu vynikající pověst v komunitě lidí, kteří se zabývají makromolekulárními systémy, zejména jejich termodynamikou. Stěží bychom nalezli lepší ocenění než výrok kritického a skeptického Francouze, jakým je prof. H. Benoit: "Chcete-li se naučit termodynamiku, jeďte do Prahy k Pouchlému" (ve fonetickém přepisu "Pušly" s přízvukem na poslední slabice). Stejně svědomitě, s jasnou koncepcí, přehledem a smyslem pro nové směry budoval a dlouhá léta vedl laboratoř termodynamiky v ÚMCH AV ČR, přednášel na pražské VŠCHT, připravoval skripta pro její studenty, školil vědecké aspiranty, organizoval vzdělávací kursy pro pracovníky ústavu i externisty a pro účastníky kursů makromolekulární chemie, pořádaných pod patronací UNESCO. Zmiňme se ještě o dalších rysech jubilantova charakteru: o zálibě v dobré muzice, o lásce k fotografování a schopnosti odvést čistou práci v tomto oboru a - ačkoli to jeho vážná tvář na první pohled nenaznačuje - o smyslu pro suchý humor a slovní vtip. Věda, jeho spolupracovníci a žáci vděčí prof. Pouchlému za mnohé, autoři těchto řádků navíc za dlouholeté upřímné přátelství. Nechť se mu stále daří ve vědě i v pedagogické činnosti.
Miloslav Bohdanecký a Pavel Kratochvíl
Ing. Stanislav Wičar, CSc. 12. 10. 1932 až 23. 4. 1997
30. dubna jsme se naposled rozloučili s Ing. Stanislavem Wičarem, CSc., dlouholetým vědeckým pracovníkem Ústavu analytické chemie Akademie věd České republiky. Rodák z Brna začal studovat chemii na Vysokém učení technickém Dr. Eduarda Beneše v Brně, kde mu po změně na Vojenskou vysokou školu nejen nebylo umožněno dostudovat, ale ocitl se v Jáchymově a poté v Ostravě, nejprve v dolech, pak v Dusíkárnách. Teprve v r. 1962 se mu podařilo dovršit vysokoškolské studium na Vysoké škole chemicko-technologického inženýrství v Praze. Hodnost kandidáta chemických věd získal v r. 1970 pod vedením Dr. Eduarda Hály, DrSc. na tehdejším Ústavu teoretických základů chemické techniky ČSAV v Praze. V tehdejším Ústavu instrumentální analytické chemie ČSAV v Brně se umístil v konkursu, nastoupil v r. 1966 a pracoval tam až do r. 1986 a poté 1992-1997. Solidní fyzikálně-chemický základ, matematická erudice, jazykové znalosti, houževnatost, pracovitost a vědecká poctivost Ing. Wičara přispěla výraznou měrou k úrovni vědecké tvorby v oblasti chromatografické metodologie (termodynamika separace, teorie detekce apod.) a přístrojové techniky (regulace, automatizace, počítačová technika). Jeho schopnosti utvářely laťku kvality pro řadu pracovníků ústavu i dalších institucí a byly oceněny také za jeho dlouhodobého pobytu u prof. Barry Kargera (Boston, MIT) a krátkodobých vystoupení v Evropě, když se pro něho po revoluci v r. 1989 otevřel svět. Patřil ke kmenovým pracovníkům ústavu a pracoval zde tvořivě na problému extrakce vodných soustav superkritickými fluidy i tehdy, kdy jej již sužovala zákeřná choroba. Práce z této etapy spatří světlo světa již in memoriam.
Jaroslav Janák