Dr. Ing. Daněk, byť si svým chováním vynutil - a to je správné - určitý odstup, vystupoval vždy věcně, vysoce fair, prakticky se nikdy nerozčílil a musím přiznat, že ze starších kolegů, které bych měl a mohl pokládat za své učitele, měl na mne spolu s Prof. Dr. Ing. R. Lukešem největší vliv.
Protože se Dr. Ing. Daněk těší navzdory věku dobrému zdraví a i psychicky je ve výborné formě, lze si jen přáti, aby tento "status quo" byl zachován.
LITERATURA
1. Schematismus československé brané moci, Osobní věstník 26 z 28. 5. 1938.
2. Staněk J. : Z počátků organizovaného farmaceutického výzkumu nás, Chem. Listy 83, 174 (1939).
3. Daněk O. : Přehled činnosti farmaceutické výzkumné laboratoře Fa-La v Rybitví (soukromé sdělení asi 1990).
Jaroslav Staněk
75 let Prof. Ing. Dr. Miloslava Ferlese, DrSc.
Jeden z našich nejznámějších organických chemiků a přímý pokračovatel díla Rudolfa Lukeše, Prof. Miloslav Ferles, se dožívá 7. února 1997 75 let; těžištěm jeho činnosti byla vědecká práce a pedagogické působení na pražské VŠCHT. J. Farkaš a J. Kuthan věnovali jubilantovi velmi pěkné a výstižné články k jeho šedesátým (Chem. Listy 76, 220 (1982)) a sedmdesátým narozeninám (Chem. Listy 86, 157 (1992)), kde zaznamenali klíčové dny a fáze jeho života a podrobněji se zabývali jeho rozsáhlým dílem.
Málo pozornosti bylo zatím věnováno jeho působení v České společnosti chemické, jejímž členem se stal již v roce 1942, tj. ve svých dvaceti letech. Upozornil na sebe přednáškami na různých podnicích Společnosti (sjezdy, konference v Liblicích, členské schůze) a od roku 1969 byl členem Ústředního výboru Společnosti, v létech 1973 až 1978 pak místopředsedou. V roce 1973 založil s Prof. Čůtou Odbornou skupinu historie chemie, jejímž předsedou byl v létech 1989-1993. V roce 1973 dostal za své působení ve Společnosti Hanušovu medaili. V létech 1979-1981 byl předsedou pražské pobočky Společnosti a jako takový byl i nadále delegován do Ústředního výboru. Od roku 1995 je čestným členem České společnosti chemické.
Ač jako profesor byl pensionován již v roce 1989, zůstává své VŠCHT a své radosti ze styku s chemickým dorostem věrný. Přednáší jednak "Dějiny chemie" pro studenty 3. ročníku a ve školním roce 1996/97 též "Chemii léčiv" na dvouletém abiturientském kursu pro lékárenské laboranty. VŠCHT jej v roce 1992 odměnila Votočkovou medailí.
Tak jako mnozí z nás starších, kteří ztratili kontakt s experimentální základnou a kterým současný bouřlivý vývoj ve vědě začíná unikat mezi prsty, věnuje se profesor Ferles čím dále tím více historii chemie, tj. hlavně sbírání materiálu o chemicích, kteří naši generaci předcházeli a vzpomínkám na velké chemické osobnosti, jejichž působení jsme prožili nebo s kterými jsme se dokonce osobně znali. Typické jsou jeho krátké článečky v tomto Bulletinu o klasicích organické chemie ( F. Wöhler, R. V. Bunsen, Ch. A. Wurtz, A. W. von Hofmann, A. von Baeyer, V. Mayer). Píše nekrology u příležitosti úmrtí našich vynikajících chemiků (J. Farkaš, A. Černý, Z. Arnold) a biografické články k životním jubileím (O. Červinka, J. Trojánek), v nichž hodnotí životní díla těchto našich dlouholetých kolegů a přátel. Ve svých recentních přednáškách a článcích se vrací k mimořádným episodám naší chemie (chemie adamantanu), rád se zabývá překvapujícími objevy při experimentální práci organických chemiků a farmaceutická chemie jako rozsáhlý obor bezprostředních aplikací organických sloučenin je stálým předmětem jeho zájmu.
V poslední době prožil i nejvýš vážné doby: v květnu 1996 ho navždy opustila jeho manželka, paní Božena roz. Klímová, která mu po celý život zajišťovala rodinné zázemí pro jeho práci a sám prošel nedávno nebezpečným zdravotním úskalím.
Dnes je již opět vyrovnaný a nadále se věnuje různým aspektům své oblíbené vědy. Jeho charakter byl výborně vystižen v citovaných článcích. Snad se pokusím jen o jinou formulaci: Byl a zůstává pro nás chemikem-gentlemanem, na kterého se lze vždy spolehnout a vždy obrátit s prosbou o pomoc či radu. Do dalších let mu přeji (a věřím, že i jménem celé naší chemické obce) zdraví, potřebný klid a nikdy nekončící zájem o náš obor.
Miroslav Protiva
Od STAZA k cyklodextrinům
Nadpis tohoto sloupku má charakterizovat interval aktivního plynově chromatografického života prof. RNDr. Evy Smolkové-Keulemansové, DrSc. Rodačka z pražské Libně prožila nezáviděníhodná léta dospívání, která ji však také vybavila nesmírnou houževnatostí a vytrvalostí a přinesla též řadu hlubokých přátelství.
Studia chemie na Přírodovědecké fakultě University Karlovy ukončila v roce 1952 prací v oblasti polarografie (pod vedením doc. Rudolfa Přibila). Vedoucí katedry analytické chemie prof. PhDr. PhMr. Oldřich Tomíček však usoudil, že na katedře je třeba znovu začít pěstovat klasickou analysu plynů, která od dob prof. Švédy byla zanedbávána. Padesátá léta byla však také léty, kdy se začaly objevovat publikace z tehdy začínajícího oboru - plynové chromatografie. Prof. Smolková velice prozíravě pochopila význam této progresivní metody a začala se jí vážně zabývat. Spolu s dr. Grubnerem vedli nekonečné diskuse o podstatě dějů odehrávajících se v koloně a vytvářeli si velice názorné představy, které pomáhaly nejen jim, ale i prvním diplomantům, kteří se s plynovou chromatografií setkali.
K této době se váže právě první část nadpisu. Svou kandidátskou disertační práci věnovala studiu katalysátorů z tehdejších Stalinových závodů v Litvínově, které použila jako náplně chromatografických kolon. A lze říci, že to předznamenalo i celé její další badatelské období, zůstala totiž věrna systému chromatografie plyn-tuhá fáze.
A jak plynul čas, záběr její vědecké práce se dostával do povědomí světové chromatografické obce a dostavovala se i mezinárodní uznání a pracovní přátelství s čelnými osobnostmi chromatografie Východu i Západu. Jako u správné vysokoškolské kantorky byla její vědecká aktivita nerozlučně spjata s výchovou analytiků. Byl by to dlouhý zástup, kdyby jí chtěli stisknout ruku pre- i postgraduální studenti, kteří prošli její albertovskou laboratoří. Je její zásluhou, že katedra analytické chemie především s tradicí elektrochemickou získala dobrou povést i v metodách chromatografických, protože, jak to má být, její žáci s postupem času rozšířili pole působnosti i na chromatografii kapalinovou a elektromigrační metody.
Nechci na tomto místě vypočítávat vše, čeho prof. Smolková dosáhla (počty publikací, monografií, tuzemských i mezinárodních ocenění, atd.), ale považuji za nutné zmínit se o jedné zásadní věci. Bylo to právě v laboratoři prof. Smolkové, kde se zrodil nápad využít tvorbu inklusních sloučenin jako separačního mechanismu v plynové chromatografii. A tím se dostávám k druhé části nadpisu. Mnohaletá práce, která začala studiem močoviny jako stacionární fáze, byla korunována využitím cyklodextrinů a to nejen v plynové chromatografii. Vývoj ve využívání různých fází odvozených od základního cyklodextrinového skeletu vedl k nebývale účinným separacím především enantiomerů. Při všech těch úspěších, o kterých se dnes publikují monografie a firmy profitují z prodeje cyklodextrinových fází, by bylo velice nespravedlivé, kdyby se mělo zapomenout na malou laboratoř na katedře analytické chemie obývanou prof. Smolkovou i jejími žáky, kde se tato idea zrodila.
Všichni, kdo ji znají, se jisté rádi připojí k přání všeho dobrého, zdraví a spokojenosti i mnohých potěšení z chromatografie, které věnuje neustále velkou pozornost. Prof. RNDr. Eva Smolková-Keulemansová, DrSc. dovrší 27. dubna 1997 sedmou desítku let svého života.
Ladislav Feltl
RNDr. Ludmila Kubelková, CSc.
Sedmnáctého prosince minulého roku, několik dní po svých 57. narozeninách, podlehla dr. Ludmila Kubelková zhoubné nemoci. Celý její život po ukončení studia fyzikální chemie na Přírodovědecké fakultě KU byl spjat s Ústavem fyzikální chemie Akademie věd (nyní ÚFCH Jaroslava Heyrovského AV ČR). Dr. Kubelková začínala svou vědeckou dráhu studiem infračervené spektroskopie pevných oxidických látek a adsorbovaných komplexů. Této tématice zůstala věrná po celý život a stala se v ní světové uznávanou odbornicí. Zejména její práce v oblasti acidobazické katalýzy na zeolitech jsou citovány špičkovými specialisty v renomovaných časopisech. Po roce '89 se Ludmila stala vedoucí pracovnicí skupiny Povrchová chemie a katalýza, ve které se spojilo studium adsorbovaných komplexů se sledováním jejich reaktivity na molekulární úrovni, tj. od adsorbovaných množství podstatně menších nežli počet aktivních center zeolitů. Využívala se metoda FT infračervené a 13C MAS NMR spektroskopie pro sledování komplexů v pevné fázi spolu s hmotnostní spektrometrií k identifikaci rozkladných produktů těchto povrchových specií, včetně sledování katalytických reakcí za nízkých tlaků. Tato studia byla srovnávána s experimenty prováděnými za běžných katalytických podmínek při atmosférickém tlaku. Ludmila též spolupracovala s ostatními skupinami v ústavu a zejména skloubení vlastní experimentální práce s výpočty kolegů z teoretického oddělení se odrazila ve vysoké úrovni jejích publikací. Je nutno vyzvednout i její účast na chodu ústavu, v němž byla členkou vědecké rady, a zvláště její pedagogickou činnost. Pečovala vpravdě mateřsky o řadu postgraduálních studentů ve skupině, přednášela v cyklu výběrových přednášek "Adsorpce a katalýza", studenti několika vysokých škol procházeli každoročně praktikem z infračervené spektroskopie pod jejím vedením.
Široká byla i její mezinárodní spolupráce: v mnoha dlouhodobých i krátkodobých pobytech v zahraničí si získala nejen vědeckou reputaci, ale i mnoho přátel díky své energii, vitalitě, pracovitosti a kamarádskému chování. Byla úspěšnou řešitelkou několika zahraničních i domácích grantů, autorkou či spoluautorkou více než 150 hodnotných publikací. Zemřela v plném rozkvětu tvůrčích sil, pracovala se statečností sobě vlastní téměř do posledního dechu. Jejím odchodem vznikla těžko nahraditelná ztráta nejen Ústavu fyzikální chemie, ale i celé katalytické obci. Ztratili jsme vynikající vědeckou pracovnici, výbornou kolegyni a upřímnou přítelkyni.
Jana Nováková