Zajímavosti ze světa

Povídka z jiné země

Opakované posuzování vědecké způsobilosti klade na vědecké i odborné pracovníky stále rostoucí požadavky. Pracovníci na universitách pracují 55-60 hodin týdně. Více než čtvrtina práce je vykonána mimo řádnou pracovní dobu a o víkendech. Pokud zavoláme výzkumnému pracovníkovi domů, ozve se dětský hlásek: "Táta není doma, je v práci. Máma říkala, že má tu práci radši než nás". Pokud se zeptáme pracovníka samého, odpoví: "Před pěti lety jsem znal osobně všechny studenty, které jsem učil, a často jsem s nimi diskutoval. Dnes, kdy počty pracovníků omezují a přibývá papírové práce, znám osobně méně než čtvrtinu svých studentů. Studenty ze své vlastní skupiny vidím zřídka. Do práce chodím v 6:30 a teď je 23:07 bohužel se Vám již dále věnovat nemohu. Musím se trochu v klidu zamyslet nad svojí vlastní experimentální vědeckou prací. Bohužel peníze na výzkum jsou dneska jedním z mála zdrojů financování práce ústavu a nelze si dovolit to podcenit. Plyne z toho, že ti, kteří jsou schopni napsat rozumnou publikaci, pouze bádají."

Popis situace obráží stav vědy a výuky v Anglii a je volně přeložen z přílohy Education časopisu Independent z 19/12/96.

pad

Pilulka sexuální svěžesti ze steroidní kuchyně

Je zajímavé, jak se rojí na trhu farmak módní preparáty a jak je obcházena FDA a podobné instituce vyžadující nákladné studie tím, že se preparát prodává jako dietní aditivum. Současným hitem tohoto trhu je vedle melatoninu (Bull. ČSCH 27, 1 (1996)) 5-androsten-3-ol-17-one, známý pod synonymy androstenolon, DHEA - dehydroepiandrosteron, dehydroisoandrosteron, TDA - transdehydroandrosteron a prodávaný na trhu chemikálií za cca USD 2/g. Firma "Erik Tersteeg @weeds.xs4all.nl - InHome Health Services, Dept. O, Suite 401, 302 Regent Street, London W1R 6HH, England. [CERI-Listed supplier]" uvádí na svém ceníku http://www.damicon.fi/sd/inhome. pricelist.txt či http://taz.hyperreal.com/drugs/ nootropics/ inhome.health.services jedno balení kapslí 300 - 100 mg za USD 120. Zájem je vidět i v současné literatuře C&EN Dec. 23, 27 (1996), Time Sept. 23, 46 (1996); Time US Jan. 23, 145, No. 4 (1995), Time Nov. 25, 148 No. 24 (1996), Time Dec. 16, 149 No. 1 (1996). Tento business, který má údajně obrat v milionech dolarů, je postaven na zjištění, že u experimentálních zvířat DHEA podporuje opětné vyvolání sexuálního zájmu, předchází rakovině, srdečním chorobám a prodlužuje život. Stejně jsou však "prokázány" i negativní stránky účinku DHEA růst vousů u žen a prsou u mužů (což může být v jistých kruzích přijato s povděkem) a zvýšení rizika rakoviny prsu a prostaty. Steroidní chemik nebo endokrinolog k tomu dodá, že na tom není nic divného, neboť souvislost s metabolismem testosteronu a estrogenu je dlouho známa.

pad