1. krok: Načtení a příprava dat
2. krok: Flexibilní formátování prezentačních tabulek
3. krok: Dynamická grafika k diagnostickému prohlížení dat
4. krok: Interaktivní diagnostický přístup v průzkumové analýze dat
5. krok: Vysvětlení souvislostí v datech
K odhalení souvislostí, které jsou ve vícerozměrných datech ukryty, se užívají techniky pro klasifikaci dat. Faktorová analýza identifikuje skupiny proměnných a jejich zátěží, které vysvětlují celkové chování. Ve výzkumu chování zákazníků lze odhalit názory na kvalitu produktu, které se vztahují k trvanlivosti, dostupnosti a prospěšnosti produktu. Seskupovací analýza vyhledá skupiny, shluky uvnitř dat a odhalí podobnosti a rozdíly mezi daty. Biolog může klasifikovat skupiny živočichů a rostlin. Ve výzkumu trhu dokáže ekonom odhalit společné rysy lidí, kteří zakoupili určitý produkt.
Diskriminační analýza odvodí pravidla pro začlenění pozorování do vytvořené skupiny.
6. krok: Testem ke správnému rozhodnutí
7. krok: Prezentace výsledků
DOPORUČENÁ LITERATURA:
1. Meloun M., Militký J.: Statistické zpracování experimentálních dat - sbírka úloh s disketou, Nakladatelství Univerzita Pardubice 1996.
2. Meloun M., Militký J.: Statistické zpracování experimentálních dat, Nakladatelství PLUS Praha 1994.
3. Meloun M., Militký J., Forina M.: Chemometrics For Analytical Chemistry, Volume 1. PC-Aided Statistical Data Analysis, Ellis Horwood Chichester 1992.
4. Meloun M., Militký J., Forina M.: Chemometrics For Analytical Chemistry, Volume 2. PC-Aided Regression And Related Methods, Ellis Horwood Chichester 1992.
Milan Meloun
Prof. RNDr. Milan Meloun, DrSc. přednáší analytickou chemii a chemometrii na Univerzitě v Pardubicích. Od 1988 organizuje dvouletá licenční studia chemometrie v Pardubicích a od 1996 také v Bratislavě. Od 1991 pořádá intenzivní týdenní kurzy interaktivní analýzy dat v Pardubicích, Bratislavě a na objednávku přímo v závodech. Je autorem řady monografií o statistickém zpracování dat na počítači.