Ve stejném termínu mohou členové podávat návrhy kandidátů do výborů odborných skupin a místních poboček, a to buď stávajícím výborům, nebo sekretariátu ČSCH.
Redakce uvítá i systematickou spolupráci s chemiky v centrech české chemie, oblastech, závodech, školách na úrovni "regionálních redaktorů", kteří by pečovali o získávání autorů, zpráv i reklam. Zájemci o tuto činnost jsou vítáni, byť i k nezávaznému rozhovoru s vedoucím redaktorem, který by vedl k vyjasnění zájmů a stanovisek.
Vzhledem k tomu, že poslední české vydání "Nomenklatury organických sloučenin" je zcela rozebráno a zájem našich chemiků o další vydání je veliký, rozhodla se komise vydat aktualizovanou formu příručky nomenklatury IUPAC z roku 1993 v českém překladu. Příručka - průvodce, která je doplňujícím materiálem k nomenklaturním předpisům, byla komisí shledána srozumitelnější a tím použitelnější pro celou naši chemickou veřejnost než strohý text pravidel.
Důsledky akce by mohly pomoci v zlepšení zájmu o studium chemie na školách, o zvýšení atraktivity chemických zaměstnání a v neposlední řadě zkvalitnění společenského profilování českých chemických firem a institucí. Reálnost tohoto projektu a jeho cílů dokreslují zejména zkušenosti Americké a Královské chemické společnosti. V USA a UK probíhá podobná akce jako National Chemistry Week či Chemistry Awareness Week již řadu let a přináší podstatné výsledky. Pro ČSCH a organizátory této akce v Čechách je důležité, že rozhodující aktivisté těchto úspěšných akcí v zahraničí poskytli zrodu podobné aktivity v Čechách významnou pomoc.
Zájemci o spolupráci při této akci nechť kontaktují sekretariát ČSCH. Vítáni jsou partneři z public relations z chemických podniků v ČR, z chemických škol, z občanských sdružení a nadací, ale i jednotlivci, kteří by chtěli s akcí pomoci. Organizátoři se nezříkají ani případné finanční či jiné ekonomicky laděné spolupráce a rádi se spojí se všemi zájemci.
Podnětem k vydávání edice byla skutečnost, že tento typ publikace se v našich knihovnách běžně nevyskytuje. Jsou k dispozici buď články v odborných časopisech, které mají většinou velmi jednostranné zaměření, nebo knihy, které naopak bývají často zaměřeny příliš obecně. Příručky edice MAPRINT slibují vyplňovat tuto mezeru. Jsou sepisovány tak, aby čtenář, který se zajímá o uvedený úzký obor nebo problematiku, získal srozumitelnou formou přehled o tomto oboru, aniž by byl specialistou na dané téma a byl schopen poznatků prakticky využít. Forma příručky by se také dala charakterisovat jako krátký kurs neboli "refresher".
Redakce MAPRINT nepostupuje tak, že vyzývá autory k sepisování příruček na určitá temata, ale naopak, chtěla by působit jako služba autorům, kteří mají bohaté zkušenosti, zejména praktické, v určitém oboru a měli by zájem tyto poznatky zveřejnit. Příručky MAPRINT se nevydávají knižně, ale vždy se tisknou přímo z dodaného rukopisu, který musí být "camera ready".
V edici MAPRINT již bylo vydáno 17 titulů. Současně se vydává podobná edice i v anglickém jazyce s označením MAPRET, "MAnual of PRocess Engineering and Technology", ve které bylo vydáno 15 titulů. Nově vydané tituly budou zveřejňovány nebo recensovány v Časopise Chemické listy a ve zpravodajských časopisech různých společností. Od roku 1997 bude seznam zveřejněn na síti Internet. Zájemci o úplné seznamy se mohou přihlásit v redakci edice. Aktualisované seznamy jim pak budou pravidelně bezplatně zasílány. Redakce edice též přijímá objednávky příruček, které budou dodány poštou, včetně faktury, během cca 14 dní.
V následujícím seznamu jsou uvedeny vydané tituly MAPRINT od roku 1995 a některé vydané tituly MAPRET. Každá edice má samostatné číslování. První číslo udává pořadí v edici a druhé rok vydání.
9/95 F.Rieger a kol., Míchání a míchací zařízení
10/95 I.Machač, B.Šiška, Výpočet usazovací (pádové) rychlosti kulové částice v nenewtonských kapalinách
11/95 V.Hlavačka, Standardní postupy pro výpočetvýměníků tepla
12/95 M.Dočkal, úprava stlačeného vzduchu
13/95 J.Boss, R.Gajda, Mísení zrnitých látekv průmyslových podmínkách
14/95 J.Cvengroš, J.Lutišan, Molekulová destiláciav odparke so stieraným filmom
15/95 P.Stehlík, Integrace procesů a její význam proredukci spotřeby energie a škodlivých emisí;Základní principy
16/96 J.Nývlt, J.Hostomský, Průmyslová krystalisace
17/96 J.Cvengroš, V.Dubravcová, J.Ďurčanský, Vákuum v chemickej technologii
Edice MAPRET
4/96 J.Mosby, G.G.Enstad, Segregation of Particulate Solids: Processes, Mechanism, and Counteractions
5/96 J.Tsubaki, How to Measure Particle Size with High Accurancy
7/96 V.Milisic, G.Chebbo, Design of Settling Basins
8/96 M.Bojič, Mathematicaal Modeling of EnergyConsumpion in Industry by Using Energy-ObjectNetwork Methodology
10/96 V.Bouda, Carbon black Network Formation in Conductive Plastics
11/96 K.Jeřábek, Ion Exchanger Catalysts
12/96 M.Galantovicz, Phtalic Anhydride - ImportantProduct of the Organic Industry
13/96 E.Schmid, A.Ouederni, J.C.Mora, Ozonation:A New Unit Operation
14/96 D.G.Kozic, I.J.Markovič, Vortex Tube - A Useful Disspative Structure
15/96 V.M.Jovanovič, Possibilities of Optimization of Thermodynamic Drying Process at Low Temperature
Z výše uvedených seznamů vyplývá profilování edice. Redakce usiluje o nové příručky z oboru chemické technologie, environmentálního inženýrství, potravinářského inženýrství, biotechnologie, průmyslové analytiky atd. tak, aby počet příruček vzrostl na několik set titulů, které se budou průběžně aktualisovat. Tím vznikne výrazná pomůcka pro náš procesní průmysl.
Česká společnost chemického inženýrství zavádí na národních konferencích CHISA speciální MAPRINTOVÉ sekce, ve kterých autoři nových příruček přednesou její obsah formou krátkého kursu v trvání jedné až dvou hodin. Z řad účastníků konference byl vždy o tento typ příspěvků velký zájem.
Ing.Jan Novosad,CSc., ČSCHI, redakce MAPRINT, Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1, tel.:02-21082333, e-mail chisa@bohem-net.cz.