Ze života chemických společností

Volby do orgánů ČSCH

Vedení ČSCH vyzývá členy, odborné skupiny a místní pobočky, aby do sekretariátu Společnosti zaslali své návrhy na kandidáty do Hlavního výboru a Revizní komise ČSCH do 2. 2. 1997. K návrhu připojte stručnou charakteristiku a případně i souhlas kandidáta s volbou.

Ve stejném termínu mohou členové podávat návrhy kandidátů do výborů odborných skupin a místních poboček, a to buď stávajícím výborům, nebo sekretariátu ČSCH.

Používání zkratky názvu Společnosti

Vzhledem k nejednotnosti v používaných zkratkách názvu Společnosti doporučuje její vedení používat vždy zkratku ČSCH a nepoužívat zkratku ČSCh. Ujednocení by mělo být i v psaní slova Společnost. Pokud je jím míněna ČSCH, mělo by být psáno s velkým S.

Síň slávy českých chemiků

Pravděpodobně každému, kdo nahlédne do některého z biografických slovníků, které publikují údaje o lidech ne za peníze, ale na základě zvolených kritérií (Who is Who in World, Who is Who in Science and Engineering, m.j.), bude líto malého množství českých osobností, které jsou zde uvedeny. Většinou je lze spočítat na prstech jedné či dvou rukou. ČSCH by chtěla upozornit vydavatele těchto bezesporu užitečných děl i na další jména. Dovoluje si proto požádat všechny čtenáře, aby na návratné pohlednici uvedli, pokud mají zájem, jména tří významných chemiků (pořadí nebude důležité) v každé kategorii, kterou navrhujeme. ČSCH předpokládá, že tuto akci bude peroidicky opakovat a že získá cosi, co bychom zatím nazvali "Síň slávy ČSCH". Prozatím jsme zvolili kategorie 1) Významný český chemik celé historie (žijící i nežijící), 2) Významný český chemik současnosti (tj. žijící), 3) Významný český chemik žijící v zahraničí, 4) Významný český chemický podnikatel, 5) Český chemik, který se významně zasloužil o ČSCH. Termín "český" nehodláme brát příliš striktně; měl by to však být buď Čech, chemik v Čechách narozený, anebo chemik, který buď v Čechách pracoval, anebo se o českou chemii významně zasloužil. Tuto síň použije ČSCH ve styku s výše uvedenými biografisty, ale např. pro přípravu voleb, návrhy vyznamenání. V neposlední řadě může z tohoto projektu vzniknout časem analogická brožura "Kdo je kdo v české chemii". Těšíme se na Vaše nominace a připomínky.

Místní dopisovatelé časopisu Chemické listy a jeho Bulletinu

Redakce CHL má zájem přinášet co nejvíce informací o aktuálních událostech v Čechách, které se týkají chemie. Uvítá proto autorské příspěvky jak z "klasických" profilových oblastí CHL, tak i z oblastí okrajových. Pokud byste měli pochybnosti o tom, zda Váš zamýšlený článek je vhodný pro CHL nebo není, kontaktujte redakci. Není nic jednoduššího než Váš návrh prodiskutovat.

Redakce uvítá i systematickou spolupráci s chemiky v centrech české chemie, oblastech, závodech, školách na úrovni "regionálních redaktorů", kteří by pečovali o získávání autorů, zpráv i reklam. Zájemci o tuto činnost jsou vítáni, byť i k nezávaznému rozhovoru s vedoucím redaktorem, který by vedl k vyjasnění zájmů a stanovisek.

Odborná skupina chemie a technologie sacharidů

Z řad aktivních "cukerných" chemiků kolem VŠCHT vzniká nová odborná skupina ČSCH. Zájemci o kontakt s touto skupinou mohou kontaktovat ing. J. Čopíkovou CSc., VŠCHT, Technická 5, 166 28 Praha 6, tel.: 02 2435 3114, e-mail: copikovj@vscht.cz. Nová odborná skupina se chce zaměřit na celou problematiku chemie sacharidů od vědeckého výzkumu a výuky až po technologii a praktické aplikace, pořádání odborných seminářů a setkání a kontakty s podobnými odbornými organizacemi v zahraničí.

Vznikne odborná skupina medicínské chemie?

Vzhledem k návaznosti na možnost kolektivního členství v European Federation for Medicinal Chemistry považuje HV ČSCH za důležité zjistit zájem členů o tuto skupinu. Zájemci o členství v OS mohou zaslat předběžnou přihlášku na adresu sekretariátu ČSCH do konce února 1997.

Komise pro nomenklaturu organické chemie ČSCH

Nomenklaturní komise organické chemie pracuje pod předsednictvím prof. O. Červinky a v úzké návaznosti na příslušné orgány a reprezentanty IUPAC připravuje vydání nové příručky pro názvosloví.

Vzhledem k tomu, že poslední české vydání "Nomenklatury organických sloučenin" je zcela rozebráno a zájem našich chemiků o další vydání je veliký, rozhodla se komise vydat aktualizovanou formu příručky nomenklatury IUPAC z roku 1993 v českém překladu. Příručka - průvodce, která je doplňujícím materiálem k nomenklaturním předpisům, byla komisí shledána srozumitelnější a tím použitelnější pro celou naši chemickou veřejnost než strohý text pravidel.

Komise mládeže ČSCH

Vzhledem k tomu, že jak v Evropě (v rámci FECS a EU), tak v řadě národních organizací RSC, ACS, GDCH aj. pracují komise, které se orientují na studenty a mladé chemiky obvykle do 35 let, dovoluje si ČSCH vyzvat všechny mladší členy, kteří by měli zájem aktivně se podílet na kontaktech s těmito orgány tak, aby to nemuseli dělat "věkově nepříslušní" chemici (často obrostlí notně mechem). Podobné skupiny mladších chemiků již v minulosti zorganizovaly celou řadu konferencí, které byly určeny jako významná prvá zkušenost chemiků do 30-35 let jak s přednášením na mezinárodní konferenci, tak s jejím pořádáním. Je oprávněný předpoklad, že další taková mezinárodní konference v oblasti organické chemie a biochemie bude zorganizována mladými chemiky na začátku roku 1998. V případě zájmu kontaktujte ing. Bláhovou v sekretariátu ČSCH.

Den chemie v ČR

Vedení ČSCH a redakce CHL se spojily s celou řadou institucí a chemických entit k akci, která by měla prezentovat pozitivní dopady, rozumné ekologické aspekty a co nejvíce toho, co je hodno představení široké veřejnosti v rámci české chemie a chemie v ČR. Akce, která by měla poprvé proběhnout v ČR v souvislosti se sjezdem chemických společností v letošním roce, by měla být začátkem pravidelného působení na veřejnost vedoucím k oslabení či eliminaci celé řady současných chemofóbních nálad, které bezhlavě odsuzují vše, co souvisí s chemií, trpělivým vysvětlováním a přinášením reálných a pravdivých informací. Akce se kromě tohoto zaměří široce na mládež a její vztah k chemii.

Důsledky akce by mohly pomoci v zlepšení zájmu o studium chemie na školách, o zvýšení atraktivity chemických zaměstnání a v neposlední řadě zkvalitnění společenského profilování českých chemických firem a institucí. Reálnost tohoto projektu a jeho cílů dokreslují zejména zkušenosti Americké a Královské chemické společnosti. V USA a UK probíhá podobná akce jako National Chemistry Week či Chemistry Awareness Week již řadu let a přináší podstatné výsledky. Pro ČSCH a organizátory této akce v Čechách je důležité, že rozhodující aktivisté těchto úspěšných akcí v zahraničí poskytli zrodu podobné aktivity v Čechách významnou pomoc.

Zájemci o spolupráci při této akci nechť kontaktují sekretariát ČSCH. Vítáni jsou partneři z public relations z chemických podniků v ČR, z chemických škol, z občanských sdružení a nadací, ale i jednotlivci, kteří by chtěli s akcí pomoci. Organizátoři se nezříkají ani případné finanční či jiné ekonomicky laděné spolupráce a rádi se spojí se všemi zájemci.

Zájezd na ACHEMU

Pražská agentura Welcome uspořádá pro členy ČSCH a ČSPCH zájezd na veletrh Achema 1997. Zájezd bude třídenní s polopenzí a dvěma nocemi v hotelu (ca 140 DEM). Agentura zajistí zájemcům vstupenku na výstavu (ca 45 DEM). Zájemci se vyzývají, aby se nezávazně přihlásili na adrese: Agentura Welcome, pí E. Ulrychová, Kaprova 3, 110 00 Praha 1, tel.: (02) 23 11 403, fax: (02) 23 11 607.

Vzniká nová příručka pro odborníky z průmyslu

Česká společnost chemického inženýrství začala před dvěma lety vydávat edici MAnuál PRocesního INženýrství a Technologie, příručky chemického inženýrství a chemické technologie, zabývající se úzkým tématem, které je rozpracováno do hloubky a zaměřeno pro využití v praxi.

Podnětem k vydávání edice byla skutečnost, že tento typ publikace se v našich knihovnách běžně nevyskytuje. Jsou k dispozici buď články v odborných časopisech, které mají většinou velmi jednostranné zaměření, nebo knihy, které naopak bývají často zaměřeny příliš obecně. Příručky edice MAPRINT slibují vyplňovat tuto mezeru. Jsou sepisovány tak, aby čtenář, který se zajímá o uvedený úzký obor nebo problematiku, získal srozumitelnou formou přehled o tomto oboru, aniž by byl specialistou na dané téma a byl schopen poznatků prakticky využít. Forma příručky by se také dala charakterisovat jako krátký kurs neboli "refresher".

Redakce MAPRINT nepostupuje tak, že vyzývá autory k sepisování příruček na určitá temata, ale naopak, chtěla by působit jako služba autorům, kteří mají bohaté zkušenosti, zejména praktické, v určitém oboru a měli by zájem tyto poznatky zveřejnit. Příručky MAPRINT se nevydávají knižně, ale vždy se tisknou přímo z dodaného rukopisu, který musí být "camera ready".

V edici MAPRINT již bylo vydáno 17 titulů. Současně se vydává podobná edice i v anglickém jazyce s označením MAPRET, "MAnual of PRocess Engineering and Technology", ve které bylo vydáno 15 titulů. Nově vydané tituly budou zveřejňovány nebo recensovány v Časopise Chemické listy a ve zpravodajských časopisech různých společností. Od roku 1997 bude seznam zveřejněn na síti Internet. Zájemci o úplné seznamy se mohou přihlásit v redakci edice. Aktualisované seznamy jim pak budou pravidelně bezplatně zasílány. Redakce edice též přijímá objednávky příruček, které budou dodány poštou, včetně faktury, během cca 14 dní.

V následujícím seznamu jsou uvedeny vydané tituly MAPRINT od roku 1995 a některé vydané tituly MAPRET. Každá edice má samostatné číslování. První číslo udává pořadí v edici a druhé rok vydání.
9/95 F.Rieger a kol., Míchání a míchací zařízení
10/95 I.Machač, B.Šiška, Výpočet usazovací (pádové) rychlosti kulové částice v nenewtonských kapalinách
11/95 V.Hlavačka, Standardní postupy pro výpočetvýměníků tepla
12/95 M.Dočkal, úprava stlačeného vzduchu
13/95 J.Boss, R.Gajda, Mísení zrnitých látekv průmyslových podmínkách
14/95 J.Cvengroš, J.Lutišan, Molekulová destiláciav odparke so stieraným filmom
15/95 P.Stehlík, Integrace procesů a její význam proredukci spotřeby energie a škodlivých emisí;Základní principy
16/96 J.Nývlt, J.Hostomský, Průmyslová krystalisace
17/96 J.Cvengroš, V.Dubravcová, J.Ďurčanský, Vákuum v chemickej technologii
Edice MAPRET
4/96 J.Mosby, G.G.Enstad, Segregation of Particulate Solids: Processes, Mechanism, and Counteractions
5/96 J.Tsubaki, How to Measure Particle Size with High Accurancy
7/96 V.Milisic, G.Chebbo, Design of Settling Basins
8/96 M.Bojič, Mathematicaal Modeling of EnergyConsumpion in Industry by Using Energy-ObjectNetwork Methodology
10/96 V.Bouda, Carbon black Network Formation in Conductive Plastics
11/96 K.Jeřábek, Ion Exchanger Catalysts
12/96 M.Galantovicz, Phtalic Anhydride - ImportantProduct of the Organic Industry
13/96 E.Schmid, A.Ouederni, J.C.Mora, Ozonation:A New Unit Operation
14/96 D.G.Kozic, I.J.Markovič, Vortex Tube - A Useful Disspative Structure
15/96 V.M.Jovanovič, Possibilities of Optimization of Thermodynamic Drying Process at Low Temperature

Z výše uvedených seznamů vyplývá profilování edice. Redakce usiluje o nové příručky z oboru chemické technologie, environmentálního inženýrství, potravinářského inženýrství, biotechnologie, průmyslové analytiky atd. tak, aby počet příruček vzrostl na několik set titulů, které se budou průběžně aktualisovat. Tím vznikne výrazná pomůcka pro náš procesní průmysl.
Česká společnost chemického inženýrství zavádí na národních konferencích CHISA speciální MAPRINTOVÉ sekce, ve kterých autoři nových příruček přednesou její obsah formou krátkého kursu v trvání jedné až dvou hodin. Z řad účastníků konference byl vždy o tento typ příspěvků velký zájem.
Ing.Jan Novosad,CSc., ČSCHI, redakce MAPRINT, Novotného lávka 5, 116 68 Praha 1, tel.:02-21082333, e-mail chisa@bohem-net.cz.