Konference CHEMOMETRICS IV byla již tradičně organizována Masarykovou univerzitou spolu s chemickými společnostmi z České republiky, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Konala se ve dnech 8. až 12. září 1996 v prostorách Univerzitního centra v Brně. Příspěvky byly presentovány formou vyzvaných plenárních přednášek, krátkých ústních sdělení a posterů. Nakladateltví Elsevier vystavovalo během konference své časopisy a některé knihy z oblastí blízkých chemometrii a firma TriloByte z Pardubic prakticky předváděla chemometrické počítačové programy a prodávala knihy a učebnice. Během prvního dne konference se konalo satelitní symposium "Quality Assessment in Medical Laboratories", hojně navštívené jak z tuzemska, tak i ze zahraničí.
V přednáškách a ostatních sděleních se na CHEMOMETRICS IV představili odborníci nejen z Evropy, ale i z USA, Mexika a Japonska. Studenti chemometrie měli na konferenci volný přístup.
Analytické chemometrii byly věnovány přednášky z oblasti kapilární elektroforézy (Havel), z environmentální (Montelongo) a spektrochemické analýzy (Matherny), z multidimenzionálních diagramů (Rojas-Hernándes), ze zpracování chromatografických signálů (Mittermayr) a z využití neuronových sítí (Doucet, Ševčík, Kvasnička). Oblast fyzikálně-organické chemometrie byla zastoupena přednáškami o statisticky nesprávných rovnicích - Benesi-Hildebrandova (Exner) a logaritmická Arrheniova (Klička, Holík), dále využitím PCA v spektrální (Porcinai) a chromatografické analýze (Lamparczyk), reakční kinetikou (Canedo, Königstein) a fázovými rovnováhami (Vřešťál, Tomiska). Kvantitativní vztahy mezi strukturou a aktivitou (Fujita, Dearden, Šoškič, Kuchař, Waisser), reaktivitou (Albuquerque) a chromatografickou retencí (Nasal) a netradiční postupy korelační analýzy v chemii (Drago, Pytela, Ponomarev, Freidl, Holík) tvořily nezanedbatelnou část programu.
Ukazuje se, že díky svému interdisciplinárnímu zaměření mohou chemometrické konference v Brně přispět k popularizaci chemometrických metod mezi členy odborných skupin pro korelační analýzu a kvantitativní vztahy mezi strukturou a aktivitou, ale mohou být i místem pro přednesení zcela nových přístupů a zaměření, jako tomu bylo v přednášce o souvislostech mezi daty a zvukem (Geladi). Doufáme, že tomu bude tak i na příští konferenci CHEMOMETRICS V v roce 1999.
Miroslav Holík
Proto se také Letní školy zúčastnili hlavně analytici z potravinářského a zemědělského výzkumu a z praxe. Ačkoliv je pro své přednosti vhodná tato metoda také pro seriové analýzy v chemickém a farmaceutickém průmyslu, zájem o ni nedosáhl zřejmě zatím na odpovědná místa. Pouze jediná Lachema Brno vyslala na Letní školu své pracovníky z analytického výzkumu a kontroly výroby.
Na programu Letní školy byly v dopoledních hodinách tyto přednášky. M. Novotná (VŠCHT Praha): Vznik a registrace spekter v infračervené a blízké infračervené oblasti, M. Holík (PřFMU): Výpočetní metody používané v kvantitativní a kvalitativní NIR analýze, V. Míka (VSTE Jevíčko): NIR analýza potravinářských surovin, R. Fencík (VÚRV Piešťany): Perspektivy a problémy NIR spektroskopie z pohledu uživatele ve výzkumu a šlechtění rostlin, J. Šikola (GEOtest Brno) Identifikace látek v chemickém a farmaceutickém průmyslu metodou NIR spektroskopie s použitím optických vláken, V. Kubáň (ZLMU Brno): NIR při analýze zemědělských produktů. Přednášky byly vydány formout skript a doplněny o reklamy společností vyrábějících NIR spektrometry.
V odpoledních hodinách byly účastníci rozděleni do skupin a takto se zúčastnili praktického měření na přístrojích firem, které své přístoje dovezly na Letní školu. Bylo to především Bühler Ltd. (Donau Lab. Praha), Bruker GmbH (Scientific Instruments Brno) a NIRSystems (Ska-Tec Praha). Další výrobci (resp. obchodní zástupci) předvedli na počítačích své vyhodnovací programy a představili své přístroje formou krátké přednášky a reklamních materiálů. Byly to tyto firmy: Nicolet (Nicodom Praha), Perkin-Elmer (Praha), ATI-Mattson (ChromSpec Brno) a Jasco (Intertec Bánská Bystrica). Přítomnost tak velké skupiny firem byla účastníky Letní školy vysoce kladně hodnocena, protože tak se jim dostalo jedinečné příležitosti srovnat rozdílné koncepce, technologie a způsoby vyhodnocování současně. Počítá se, že se příští Letní škola s podobným zaměřením bude konat zase v roce 1998.
Miroslav Holík