Odborná setkání

Mezinárodní konference CHEMOMETRICS IV

Chemometrie je odvětví chemie, které využívá matematické a statistické metody k uspořádání velkého množství experimentálních dat, k isolování společných vlastností a k odhalení funkčních vztahů a zákonitostí skrytých v nich. Nachází značné uplatnění v analytické chemii a mnohé chemometrické metody jsou jen vhodným rozšířením a statistickým vylepšením běžně užívaných matematických výrazů a postupů. Chemometrie má však velký význam také ve fyzikální a fyzikálně-organické chemii. Proto také se mezinárodní konference o chemometrii pořádané od roku 1990 v Brně, t.j. CHEMOMETRICS II v roce 1990, CHEMOMETRICS III v roce 1993 a nyní CHEMOMETRICS IV zaměřují stejným způsobem jak na analytickou, tak i fyzikálně-organickou chemometrii. Tak se snaží být fórem pro výměnu informací mezi chemometriky z různých oblastí chemie.

Konference CHEMOMETRICS IV byla již tradičně organizována Masarykovou univerzitou spolu s chemickými společnostmi z České republiky, Slovenska, Maďarska a Rakouska. Konala se ve dnech 8. až 12. září 1996 v prostorách Univerzitního centra v Brně. Příspěvky byly presentovány formou vyzvaných plenárních přednášek, krátkých ústních sdělení a posterů. Nakladateltví Elsevier vystavovalo během konference své časopisy a některé knihy z oblastí blízkých chemometrii a firma TriloByte z Pardubic prakticky předváděla chemometrické počítačové programy a prodávala knihy a učebnice. Během prvního dne konference se konalo satelitní symposium "Quality Assessment in Medical Laboratories", hojně navštívené jak z tuzemska, tak i ze zahraničí.

V přednáškách a ostatních sděleních se na CHEMOMETRICS IV představili odborníci nejen z Evropy, ale i z USA, Mexika a Japonska. Studenti chemometrie měli na konferenci volný přístup.

Analytické chemometrii byly věnovány přednášky z oblasti kapilární elektroforézy (Havel), z environmentální (Montelongo) a spektrochemické analýzy (Matherny), z multidimenzionálních diagramů (Rojas-Hernándes), ze zpracování chromatografických signálů (Mittermayr) a z využití neuronových sítí (Doucet, Ševčík, Kvasnička). Oblast fyzikálně-organické chemometrie byla zastoupena přednáškami o statisticky nesprávných rovnicích - Benesi-Hildebrandova (Exner) a logaritmická Arrheniova (Klička, Holík), dále využitím PCA v spektrální (Porcinai) a chromatografické analýze (Lamparczyk), reakční kinetikou (Canedo, Königstein) a fázovými rovnováhami (Vřešťál, Tomiska). Kvantitativní vztahy mezi strukturou a aktivitou (Fujita, Dearden, Šoškič, Kuchař, Waisser), reaktivitou (Albuquerque) a chromatografickou retencí (Nasal) a netradiční postupy korelační analýzy v chemii (Drago, Pytela, Ponomarev, Freidl, Holík) tvořily nezanedbatelnou část programu.

Ukazuje se, že díky svému interdisciplinárnímu zaměření mohou chemometrické konference v Brně přispět k popularizaci chemometrických metod mezi členy odborných skupin pro korelační analýzu a kvantitativní vztahy mezi strukturou a aktivitou, ale mohou být i místem pro přednesení zcela nových přístupů a zaměření, jako tomu bylo v přednášce o souvislostech mezi daty a zvukem (Geladi). Doufáme, že tomu bude tak i na příští konferenci CHEMOMETRICS V v roce 1999.

Miroslav Holík

Letní škola NIR spektroskopie

Katedra teoretické a fyzikální chemie Přírodovědecké fakulty Masarykovy univerzity v Brně uspořádala ve dnech 17. až 19. června 1996 Letní školu blízkoinfračervené spektroskopie. Na rozdíl od běžné IR může být spektroskopie v blízké infračervené oblasti (NIR) použita přímo pro analýzu pevných vzorků, mírně koncentrovaných roztoků a dokonce i látek uzavřených ve skleněných nebo plastikových obalech. Protože analýza nevyžaduje předchozí úpravu vzorku, natož jeho destrukci, hodí se velmi dobře pro rychlou kontrolu kvality velkého množství vzorků. Přesnost této metody dosahuje v mnoha případech přesnosti běžných chemických stanovení, je ale bezpečnější, může být použita přímo ve výrobě nebo v terénu a co je důležité, po počáteční investici je velmi levná.

Proto se také Letní školy zúčastnili hlavně analytici z potravinářského a zemědělského výzkumu a z praxe. Ačkoliv je pro své přednosti vhodná tato metoda také pro seriové analýzy v chemickém a farmaceutickém průmyslu, zájem o ni nedosáhl zřejmě zatím na odpovědná místa. Pouze jediná Lachema Brno vyslala na Letní školu své pracovníky z analytického výzkumu a kontroly výroby.

Na programu Letní školy byly v dopoledních hodinách tyto přednášky. M. Novotná (VŠCHT Praha): Vznik a registrace spekter v infračervené a blízké infračervené oblasti, M. Holík (PřFMU): Výpočetní metody používané v kvantitativní a kvalitativní NIR analýze, V. Míka (VSTE Jevíčko): NIR analýza potravinářských surovin, R. Fencík (VÚRV Piešťany): Perspektivy a problémy NIR spektroskopie z pohledu uživatele ve výzkumu a šlechtění rostlin, J. Šikola (GEOtest Brno) Identifikace látek v chemickém a farmaceutickém průmyslu metodou NIR spektroskopie s použitím optických vláken, V. Kubáň (ZLMU Brno): NIR při analýze zemědělských produktů. Přednášky byly vydány formout skript a doplněny o reklamy společností vyrábějících NIR spektrometry.

V odpoledních hodinách byly účastníci rozděleni do skupin a takto se zúčastnili praktického měření na přístrojích firem, které své přístoje dovezly na Letní školu. Bylo to především Bühler Ltd. (Donau Lab. Praha), Bruker GmbH (Scientific Instruments Brno) a NIRSystems (Ska-Tec Praha). Další výrobci (resp. obchodní zástupci) předvedli na počítačích své vyhodnovací programy a představili své přístroje formou krátké přednášky a reklamních materiálů. Byly to tyto firmy: Nicolet (Nicodom Praha), Perkin-Elmer (Praha), ATI-Mattson (ChromSpec Brno) a Jasco (Intertec Bánská Bystrica). Přítomnost tak velké skupiny firem byla účastníky Letní školy vysoce kladně hodnocena, protože tak se jim dostalo jedinečné příležitosti srovnat rozdílné koncepce, technologie a způsoby vyhodnocování současně. Počítá se, že se příští Letní škola s podobným zaměřením bude konat zase v roce 1998.

Miroslav Holík