Naše Společnosti

50. Sjezd chemických společností

Společně s loňským zimním číslem tohoto Bulletinu bylo rozesláno první oznámení o připravované titulní akci. Nyní uvádíme podstatné údaje z nedávno rozeslaného 1. Cirkuláře, aby se dostaly, pokud možno, ke všem, kteří by mohli mít o účast na tomto sjezdu zájem. V tomto čísle najdete také předběžnou přihlášku. Další předběžné přihlášky si lze vyžádat na sekretariátě Sjezdu. Vyplněné předběžné přihlášky je třeba zaslat sekretariátu do 31. prosince 1996. Respondentům bude rozesílán 2. cirkulář v únoru 1997.

Sjezd se koná 8.-11. září 1997 ve Zlíně, Fakulta technologická Vysokého učení technického v Brně, areál Academia Centra. Na pořádání sjezdu se podílejí Česká společnost chemická, Slovenská chemická spoločnosť, Česká společnost průmyslové chemie, Slovenská spoločnosť priemyslovej chémie, Fakulta technologická ve Zlíně VUT Brno

Navrhované sekce a jejich garanti (ČSCh; SChS)

Odborné příspěvky budou prezentovány formou plenárních přednášek a ústních (10 min.) a plakátových sdělení v jednotlivých sekcích. Abstrakty přijatých příspěvků a texty přednášek budou publikovány v časopise Chemické listy 91(9) (1997).

Registrační poplatky: Člen pořádající společnosti: 800 Kč/Sk, nečlen: 1 000 Kč/Sk, student PGS: 400 Kč/Sk, Student: bez poplatku, Penzionovaný(á): dobrovolný.

Registrační poplatek zahrnuje sjezdové materiály, 1 výtisk 9. čísla časopisu Chemické listy a vstupenku na slavnostní koncert.

Sekretariát sjezdu: Ing. Stanislav Kafka, CSc., Fakulta technologická VUT, 762 72 Zlín, tel. 067/721 08 65, fax: 067/721 07 22, E-mail Kafka @zlin.vutbr.cz. (#6313)

Přidružené členství IUPAC v roce 1997

Počínaje rokem 1987 bylo pro členy Společnosti zavedeno přidružené členství IUPAC - Mezinárodní unie pro čistou a užitou chemii. Co přináší přidružené členství členům Společnosti? Členové obdrží informativní časopis "Chemistry International", jehož editorem je IUPAC (šest čísel ročně); dále umožňuje 25% slevu při nákupu publikací (s vyjímkou Applied Chemistry), které IUPAC vydává; na konferencích pořádaných pod záštitou IUPAC je poskytována členům 10% sleva vložného, v neposlední řadě je třeba uvést, že přidružení členové se mohou stát volenými funkcionáři v některé z jeho divizí či pracovních skupin. V podmínkách členství je rovněž uvedena možnost vnějšího označení příslušnosti, tj. nošení vázanky s emblémem IUPAC. Členství je nepřenosné a platí pouze pro rok na který je uhrazen příspěvek a je nutné jej každoročně obnovovat.

Stát se přidruženým členem IUPAC je pro členy Společnosti velmi jednoduché, stačí totiž vyplnit přihlašovací formuli na odpovědní kartě a co nejdříve ji zaslat na adresu sekretariátu Společnosti. Do konce listopadu 1996 však je nutno rovněž uhradit členský příspěvek. Ten pro rok 1997 stanovil IUPAC ve výši 16 USD. Pro zájemce z řad našich členů byl stanoven příspěvek ve výši 560 Kč včetně poštovného. Příspěvek je možno uhradit převodem na náš účet nebo složenkou, kterou Vám rádi obratem zašleme. (Bankovní spojení Společnosti je Česká spořitelna a.s., Václavské nám. 16, Praha 1, č.ú. 561752-018/0800. Prosíme uvádějte jako variabilní symbol Vaše Evidenční číslo). (#6314)

Návštěva profesora Jean-Marie Lehna v České Republice

Dne 13. června 1996 se ve Vile Lanna konalo slavnostní předání Cen za chemii udělovaných společností Rhône-Poulenc, s.r.o., Praha a Francouzským velvyslanectvím v Praze, ceny jsou udělovány každoročně dvěma studentům Karlovy University, v letošním roce byla poprvé udělena i cena pro studenta Masarykovy University v Brně. Na základě konkursního výběru byly oceněny práce Mgr. Petra Štěpničky "Synthesa a charakterisace nových komplexů přechodových kovů obsahujících (difenylfosfino)ferocenkarboxylové ligandy" a Mgr. Tomáše Obšila "Vlivy neenzymové glykace membránových lipidů a proteinů na jejich strukturu a funkční vlastnosti". Finanční ocenění věnované společností Rhône-Poulenc a dvouměsíční studijní pobyt ve Francii věnovaný Francouzským velvyslanectvím v Praze byly osobně předány Jeho Excelencí francouzským velvyslancem v ČR panem B. d'Abovile a profesorem College de France a University L. Pasteura ve Strasbourgu panem Jean-Marie Lehnem. Profesor Jean-Marie Lehn, laureát Nobelovy ceny za chemii (1987) přednesl v odpoledním programu přednášku "Od chemie k životu".

Jmenování profesorů z řad členů naší Společnosti

Jak dosáhnout úspěchu

Úspěch je kouzelné slovo a je definován především realizací idejí a dosažením cílů. Znamená totéž co peníze, moc, postavení a sebevědomí, ale v popředí stojí sama činnost, jež přináší největší uspokojení. Většina lidí touží po úspěchu, mnohé až magicky přitahuje, a přesto - nebo právě proto - jej dosáhne jen málokdo. Přitom není apriorně dáno, že by někdo musel být neúspěšný - schopnost dosáhnout úspěchu, ať v zaměstnání či soukromém životě, v sobě nosí každý: musí jí jen využít. Potřebuje k tomu talent, odborné znalosti, železnou vůli, taktickou obratnost a umění jednat s lidmi a přesvědčit je. Ovšem i lidé úspěšní někdy nevědí jak dál, a uchylují se občas k malým trikům, aby vytáhli káru života z bláta. Především od nich se však můžeme naučit, jak dosáhnout svých cílů a mimořádné kariéry důsledností, kreativitou a odvahou riskovat. Ten, kdo chce ostatní předběhnout na cestě k úspěchu, se musí opravdu snažit. Největším omylem je patrně myšlenka chtít udělat kariéru za každou cenu. To se většinou nepovede. Mnohem lepší je nechat se inspirovat nápady úspěšných profesionálů a vytrvale se jim věnovat.

Základem knihy rakouského novináře Dr. Güntera Fritze "Jak udělat kariéru", kterou nyní v českém překladu s podtitulem "Tipy a triky úspěšných profesionálů" vydalo nakladatelství IKAR (Praha 1996, 1. vyd. 160 str.), jsou autorovy obsáhlé interview se 14 zvláště úspěšnými podnikateli a topmanažery různého původu a rozdílně velkých podniků, ve věku od 45 (majitel letecké společnosti a bývalý automobilový závodník Niki Lauda) do 65 let (podnikatel ve zdravotnictví a turistice Helmut Mayr). Všechno to jsou lidé, jejichž úspěch nelze měřit normálními měřítky, pronikli do největších společenských výšin a navíc přesně vědí, proč a jak se jim to podařilo.

Prostřednictvím pera zkušeného publicisty nabízejí ty nejlepší osvědčené tipy, triky a neotřelé rady, s jejichž pomocí lze získat potřebnou psychickou i fyzickou kondici pro profesionální vzestup. Prozrazují čtenářům, jakými vlastnostmi a imagem se profesionálové vyznačují, proč je nezbytné vzdělání získané doma i v zahraničí (včetně přehledu nejprestižnějších univerzit a manažerských škol v Evropě a USA), ve kterých povoláních má člověk největší šanci se prosadit a vyšvihnout vzhůru, jak se ucházet o zaměstnání, vše o vystupování, stylu a osobnosti, jak mluvit a co všechno vyjadřují pohyby těla, jak nejlépe presentovat svoje projekty, jakými prostředky se bránit intrikám a pomluvám na pracovišti, jak přistupovat ke kolegům a nadřízeným, jak se vyrovnat se změnami a dospět snadno k rozhodnutí, odkud čerpat sílu k práci a být v souladu sám se sebou aj.

Úspěšní profesionálové se shodují v tom, že úspěch je zcela individuální záležitost, rodina nezbytný zdroj síly a člověk se nesmí nechat zahltit prací. Zároveň však přiznávají, že kdyby měli začít znova, počínali by si stejně jako dosud.

Bohumil Tesařík

Fluoroquinones - Bright like Hell

(by Miloš Hudlický and Harold Bell)

The data in this paper are
Fluorine and proton NMR,
Their shifts and couplings, measured at
Millions Hertzs in carbon tet.

One compound only could be bought:
Fluoranil. The others ought
To be made from some cheaper stuff,
In yield not always high enough.

Trifluoroquinone, by mere chance,
With nitric acid, all at once
From C6F5NH3
Was made with chemist's joyful glee.

Sodium nitrite, aniline,
Acid and water, all within
Few minutes stirred and cooled below,
Was mixed with phenol, fluoro.

The azo compound, right at night
With sodium hydrosulfite
Was warmed to fifty degree flat,
Though giving not the product yet.

An oxidation step is next:
With ferric chloride being vexed,
Aminophenol gives with fight
Fluoroquinone's crystals bright.

Dichlorofluoroquinone then
Was needed for the examen:
Two chlorines flanking one CO.
The synthesis was easy, though.

Fluorophenol, 1 and 3,
And bleaching powder's quantity,
Followed by nitric acid treat,
Gave purest stuff without much cheat.

By methods not too different,
Nor difficult to implement,
Dibromo product was soon here,
Iodo compound to appear.

Fluoranil and ethanol
Give monoether - that is all.
If methanol is used instead,
Diether flocculates like mad.

To cut our story truly short,
Not wanting readers to be bored,
We cease to talk about the rest,
And tell you what we want to test.

Spin coupling of two nuclei,
To find out, whether you and I
Can use the famous NMR
To show what our compounds are.

Soutěž o nejlepší diplomové práce

Tradiční soutěž nejlepších diplomových prací, pořádaná naší Společností, úspěšně proběhla i v roce 1994 a 1995. Vyhodnocení obou ročníků proběhlo v letošním roce, každý ročník byl vyhodnocen zvláštním pořadím. Je potěšitelné, že se soutěže zúčastnilo více soutěžících než v předchozích ročnících a že zaslané práce byly vesměs velmi kvalitní, jak po odborné, tak po formální stránce. V roce 1994 bylo zasláno do soutěže 15 a v roce 1995 dokonce 34 prací z pěti vysokých škol ze všech oborů chemie a technologie. Převažovaly práce z organické a anorganické chemie, významně byly zastoupeny VŠCHT Praha, Universita Karlova, Masarykova Universita Brno a Universita Pardubice. Hodnotitelská komise řešila vzhledem k vyššímu počtu prací velmi obtížný úkol, a při své činnosti pozměnila a rozšířila vlastní proceduru hodnocení, tak aby zahrnovala následující kriteria: vědecký přínos, případnou publikovatelnost, aktuálnost, rozsah experimentální práce, metodickou náročnost, interpretaci výsledků, stylistickou úroveň a formální úpravu. Diplomů a cen bylo uděleno více než obvykle: za rok 1994 bylo oceněno 7 a za rok 1995 celkem 15 prací. Ceny budou předány na zasedání hlavního výboru, autoři vyhodnocených diplomových prací získávají pro letošní rok předplatné časopisu Chemických listů. Společnost přikládá této soutěži, a s ní související výchově talentovaných chemiků velký význam, bohužel je zatím řada nedostatků v informování chemických kateder příslušných vysokých škol a lze jenom doufat ve zlepšení.

Oceněné diplomové práce:

Ročník 1994

Anorganická chemie

Petr Kilián (MU Brno): Reakce oxidu selenového s nitromethanem

Jan Rohovec (UK Praha): Acidobasické a koordinační vlastnosti aminomethylfosfinových kyselin

Fyzikální chemie

Michal Juřek (UK Praha): Rychlost vzniku HeH+ radiativní asociací He a H+

Marek Minárik (UK Praha): Protein Band Spreading in Untreated Fused Silica Capillaries

Organická chemie

Josef Keberle (VŠCHT Praha): Studie v řadě fluorovaných butenolidů

Makromolekulární chemie - Polymery

Tereza Vrbová (UK Praha): Teoretické studium konformací blokových kopolymerů

Technologie

Roman Bulánek (Universita Pardubice): Katalytická oxidace uhlovodíků na zeolitech

Ročník 1995

Analytická chemie

Šárka Brzáková (UK Praha): Využití atomové absorpční spektrometrie jako detektoru pro vysokoúčinnou kapalinovou chromatografii pro detekci organokovů a metalothioneinů

Roman Krejča (MU Brno): Hydridová technika stanovení arsenu, antimonu, selenu a teluru ICP spektrometrií

Andrea Vraná (MU Brno): Stanovení kadmia a mědi elektrotermickou atomovou absorpční spektrometrií po elektrochemické prekoncentraci na grafitové elektrodě

Anorganická chemie

Kateřina Nováková (VŠCHT Praha): Vliv substituce a postupu přípravy na vlastnosti supravodičů Bi-Sr-Ca-Cu-O

Petr Štěpnička (UK Praha): Příprava a vlastnosti 1'-difenyl-fosfinoferrocen- karboxylové kyseliny a jejich derivátů

Biochemie

Tomáš Obšil (UK Praha): Vliv enzymově generovaných elektronově exitovaných stavů na lipid-proteinové interakce biomembrán

Jana Oliveriusová (VŠCHT Praha): Vliv sacharidové složky na stabilitu lidského sérového orosomukoidu

Fyzikální chemie

Blahoslav Potoček (UK Praha): Elektroosmosa s axiálně nehomogenním zeta potenciálem

Filip Uhlík (UK Praha): Population Analyses of Two- and Three- Matrices

Roman Bednář (Universita Pardubice): Studium sterického efektu při kysele katalysovaném rozkladu 3-Alkyl-1,3-difenyltriazenů

Tomáš Lébl (Universita Pardubice): Syntéza a studium struktury organociničitých pyridinkarboxylátů

Pavel Pihera (VŠCHT Praha): Studium reaktivity [1]benyothieno[3,2-b] furanu

Jiří Šibor (MU Brno): Kinetická studie uzavírání 1,3-chalkogenazinového skeletu

Makromolekulární chemie

David Zámorský (VŠCHT Praha): Příprava aplikace nerozpustných kopolymerů N-(2-hydroxylpropyl)- methakrylamidu

Technologie

Petr Lukeš (VŠCHT Praha): Adsorpce těžkých kovů z vodných roztoků

Srdečně blahopřejeme všem autorům oceněných diplomových prací a zároveň připomínáme, že pro ročník Soutěže o nejlepší diplomovou práci v chemických oborech na rok 1996 je uzávěrka pro odevzdání prací 15. listopadu 1996.

Miloslav Černý

Nový katalog knih ACS

Katalog publikací Americké chemické společnosti č. 3/96 je k dispozici členům v sekretariátu ČSCH.

Zachování dokumentů o české chemii

Vedení ČSCH ve spolupráci s odbornou skupinou historie chemie a redakcí Bulletinu si dovoluje požádat členy českých chemických společností o laskavé zapůjčení, pokud možno komentovaných fotografií z historie chemie v této zemi. Fotografie budou soustředěny na CD ROM a distribuovány zájemcům za režijní náklady. Členové se v této záležitosti mohou obracet na sekretariáty společností (ČSCH, ČSPCH) či přímo odbornou skupinu historie chemie ČSCH.

Cena SciTech za práce v organické chemii a biochemii

Firma SciTech ve spolupráci s ředitelem ÚOCHB AV ČR vypisuje čtvrtý ročník veřejné soutěže prací v organické chemii a biochemii pro mladé vědecké pracovníky do 35 let. Soutěž je spojena s konkurzní konferencí. Do soutěže se může přihlásit každý občan ČR (nebo zahraniční student či stážista pracující k datu přihlášení v ČR nejméně 1 rok). Písemné přihlášky se podávají do sekretariátu ředitele ÚOCHB AV ČR, Flemingovo 2, 166 10 Praha 6 do 30. října 1996. Informace 02-3312-333. Vyhlašovatelé si vyhrazují právo cenu rozdělit či neudělit. Soutěž je dotována částkou do 30 000 Kč. (#6315)

Nová služba pro členy ČSCH

Od začátku září platí nová sleva pro členy ČSCH na programy fy Softshell. Tyto programy se prodávají buď s tzv. "akademickou slevou" pro objednatele ze škol, univerzit, akademie, a podobně na základě jejich prohlášení v objednávce. Pro objednatele, kteří tuto slevu nemohou uplatnit a jsou členy ČSCH platí sleva 10%. Tato desetiprocentní sleva se nedá kombinovat s jinými slevami a zvláštními cenami a stejně jako "akademická sleva" platí do odvolání. I tuto 10% procentní slevu je třeba uplatnit v objednávce s tím, že členství v ČSCH potvrdí sekretariát společnosti. Objednávky adresujte na společnost SciTech s.r.o., Nad Šárkou 75, 160 00 Praha 6. (#6316)

Tradiční konference o uplatnění vakua

Tradiční konference o uplatnění vakua v teorii a praxi se uskuteční v Praze pod patronací České vakuové společnosti dne 20. 11. 1996. Informace u dr. Řepy (MFF UK Praha), tajemníka konference a společnosti na tel. 85 76 23 07.

Zájezd na veletrh Achema

Pro členy ČSPCH a ČSCH bude zorganizován zájezd na veletrh Achema. Podrobnosti v příštím čísle Bulettinu. (#6317)

Federace evropských chemických společností na webu

FECS zřídila prostřednictvím severu RSC vlastní domovskou stránku na URL http://www.chemistry/rsc/org/rsc/fecs.htm