Významní čeští chemici na hvězdném nebi

Jana Tichá

V poslední době se na naší obloze objevili tři známí čeští chemici, a to Wichterle, Heyrovský a Šorm, respektive byly těmito jmény označeny nově popsané planetky. Spočítané spolehlivé elementy drah při přidělení pořadového čísla a pak jmen včetně citací, o kleťských "chemických" planetkách, jsou publikovány v Minor Planet Circulars. M.P.C. vydává Minor Planet Center při Smithsonian Astrophysical Observatory, Cambridge, MA, USA a zároveň při 20. komisi Mezinárodní astronomické unie (IAU).

Je to vlastně základní periodikum pro publikování astrometrických pozorování planetek, elementů jejich drah, předběžných i potvrzených objevů aj. Pozorování Hvězdárny Kleť jsou zde uváděna pod kódem 046. Na Hvězdárně Kleť (statutární pobočka Hvězdárny a planetária České Budějovice) se provádějí systematická astrometrická pozorování planetek a hledání dosud neznámých těles od roku 1977 fotograficky s 0,63-m Maksutovovou komorou, od roku 1994 na fotografická pozorování navazují i CCD měření s 0,57-m zrcadlovým dalekohledem. Na tomto dlouhodobém týmovém programu se podílela řada pozorovatelů, nejprve pod vedením A. Mrkose, nyní pod mým. Všechny tři planetky patří mezi tělesa tzv. hlavního pásu planetek, obíhají tedy kolem Slunce po málo výstředních drahách (excentricita - e) a s malým sklonem k rovinně ekliptiky (Incl.) mezi drahami Marsu a Jupiteru (a = velká poloosa dráhy v AU).

Planetka Heyrovský byla objevena na Kleti 16. října 1982, kdy dostala předběžné označení 1982 UG2. Spolehlivá dráha jí byla vypočtena v roce 1984 a publikována pod pořadovým číslem 3069. Pojmenována byla na návrh Zdenky Vávrové v roce 1990. Planetka Wichterle byla objevena na Kleti l7. září 1982, kdy dostala předběžné označení 1982 SN1 a pak zde byla znovunalezena v roce 1984. Spolehlivá dráha jí však byla vypočtena až v roce 1988 a publikována pod pořadovým číslem 3899. Pojmenována byla v roce 1993 na návrh Marie Mahrové. Planetka Šorm byla objevena na Kleti 4. listopadu 1988, kdy dostala předběžné označení 1988 W5. Spolehlivá dráha jí byla vypočtena v roce 1989 a publikována pod pořadovým číslem 3993. Pojmenována byla na návrh Antonína Mrkose v roce 1995. Pro výpočet spolehlivé dráhy každé planetky používají členové týmu Minor Planet Center pochopitelně výsledků pozorování z více observatoří po celém světě, a podle zásad IAU se považuje za objevitele planetky ten, kdo se nejvíce podílel na určení její dráhy, ne tedy nutně ten, kdo ji pozoroval jako první, jak je to třeba u komet. Shodou okolností, ani jeden z kleťských astronomů, kteří jsou uváděni jako objevitelé právě těchto těles, už na Kleti nepracuje. A. Mrkos již byl několik let na odpočinku a letos zemřel, M. Mahrová i Z. Vávrová odešly před několika lety do jiného zaměstnání.

Jen pro celkovou představu, astronomie malých těles sluneční soustavy včetně sledování planetek je právě v posledních letech jedním z dynamicky se rozvíjejících se oborů astronomie, od hledání dosud neznámých těles, přes výpočty jejich drah, ke zkoumání jejich fyzikálních a chemických charakteristik i přípravě kosmických sond k několika vybraným planetkám. Nepominutelnou skupinou jsou asteroidy pohybující se v blízkosti dráhy Země. Planetek se spolehlivé známou dráhou je už přes sedm tisíc, z toho je 262 potvrzených kleťských objevů z let 1978-1995, což dle statistik Minor Planet Center představuje šesté místo ve světových srovnáních. Pojmenovávání planetek je zajímavou oblastí na rozhraní vědy a kultury samo o sobě. Někteří astronomové mají pocit, že by měli na mezinárodním poli reprezentovat svou zemi a kulturu, a snaží se volit jména obecně reprezentativní, jiní vybírají to, co je sympatické čistě jim osobně, nebo vytvářejí řetězce třeba všech slavných astronomů dané země, všech velkých měst, všech svých příbuzných aj. Pojmenovávací komise jména sice schvaluje, ale zamítá většinou jen jména buď příliš politická, nebo jména z technických důvodů, délky aj. nepoužitelná. Hvězdárna nebo astronom musí svůj návrh jména doložit krátkou citací, aby bylo zřejmé, proč toto ocenění pro danou osobu, místo aj. požaduje. Pro ilustraci též uvádím grafické schéma dráhy pro všechny tři planetky, zpracované na Kleti z dráhových elementů publikovaných Minor Planet Center. Doufám, že to vše přispěje k lepšímu vzájemnému povědomí mezi astronomií a chemií.

Ing. Jana Tichá

Pozn. red.: Je pouze škoda, že František Šorm je uváděn v katalogu MPC jako zakladatel a dlouholetý ředitel Ústavu makromolekulární chemie v Praze.