ČESKÉ LICEČNÍ SDRUŽENÍ - významná nabídka spolupráce pro chemiky

Na celém světě se sdružují odborníci různých oborů a vytvářejí profesní organizace, které jim umožňují vzájemné kontakty a informovanost v oboru. V oblasti průmyslových práv a licencí existuje světová organizace Licensing Executives Society International (LESI) sdružující asi 27 národních členských organizací. Všechny jsou tvořeny individuálními členy, kteří se zabývají licencemi, jinými formami transferu technologií nebo využíváním duševního vlastnictví. Členové LESI jsou většinou komerčně orientovaní odborníci, představitelé výrobních organizací, dále vědci, inženýři, státní úředníci a patentoví zastupci.

Cílem LESI, která byla založena v roce 1965 v USA, bylo povýšit licenční činnost na profesi, umožnit svým členům setkávat se, učit se jeden od druhého a tak podporovat vysoký profesionální standard mezi osobami zabývajícími se poskytováním licencí a transferem duševního vlastnictví. LESI má zájem rozšířit myšlenky vzájemné spolupráce do nejširších profesních kruhů.

Česká republika má dobrou a dlouholetou tradici v ochraně průmyslových práv a v licenčních obchodech. Dosud však neměla příležitost ke členství v LESI.

Dne 28. května 1995 bylo zaregistrováno České licenční sdružení fyzických osob s cílem zejména:

Působit jako odborná a vzdělávací společnost a podporovat vysokou odbornou úroveň jednotlivců zabývajících se poskytováním licencí k průmyslovému a duševnímu vlastnictví a transferu technologií obecně.

Informovat státní, veřejnou a podnikatelskou sféru o hospodářském významu poskytování licencí a vysoké odborné úrovni subjektů zabývajících se poskytováním licencí.

Sjednocovat osoby - členy sdružení - zabývající se či zainteresované na převodu duševního vlastnictví poskytováním licencí.

Usilovat o zdokonalení vědomostí a odborných znalostí v oblasti poskytování licencí.

Rozvíjet možnosti lepšího chápání úlohy, kterou sehrává poskytování licencí ve všech druzích hospodářské činnosti.

Konat setkání, semináře a kursy zvyšování kvalifikace za účelem výměny a šíření znalostí a informací.

Spolupracovat a sdružovat se s dalšími organizacemi vytvořenými za účelem zdokonalování znalostí a prosazování zájmů v oblasti poskytování licencí, zejména pak s Licensing Executives Society International.

Stát se a být členem Licensing Executives Society International.

Usilovat o dosažení a udržení vysoké odborné úrovně svých členů.

Sídlem Sdružení je Praha. V současné době má ČLS 16 zakládajících a přibližně 20 dalších nových členů. ČLS je otevřeno pro vstup dalších odborníků, kteří se zabývají převodem duševního vlastnictví, jsou ochotni řídit se stanovami ČLS a platit roční členský poplatek ve výši 3 000 Kč.

České licenční sdružení zahájilo svoji činnost seminářem organizovaným Inventia, s.r.o. konaným dne 6. února 1996 v sídle Inventia, tř. Politických vězňů 7, Praha 1. Semináře se zúčastnilo cca 50 osob včetně několika zahraničních hostů LESI. Další, 2. seminář se konal 30. května 1996 v Praze v hotelu Diplomat.

Na mezinárodní konferenci LESI v Cannes v červnu t.r. bude podána oficiální žádost Českého licenčního sdružení o přijetí České Republiky do Licensing Eexecutives Society International.

Organizační záležitosti vyřizuje Ing. Jana Kühlová, presidentka Českého licenčního sdružení. Zástupcem AV ČR případně VŠ v ČLS-LESI je Ing. Milan Hájek, CSc., ÚCHP AV ČR, 165 02 Praha 6 - Suchdol, tel. 02-243 114 98, fax: 342 073, E-mail Hajek@icpf. cas.cz, který má v rámci členství přístup do databáze LESI, jíž mohou využít členové ČSCH - zájemci o nabídku či koupi nejmodernějších technologií vyvinutých v posledních letech. Zájemci o další informace či eventuelní praktické využití přístupu k databázovým informacím se mohou obracet přímo na Ing. Hájka.

Milan Hájek a Pavel Drašar