Chemické granty Grantové agentury České republiky

Karel Štulík a Jiří Barek

V roce 1996 Grantová agentura České republiky udělila celkem 87 nových grantů v oborech Chemie a Technická chemie. Jak je patrno z následujícího seznamu, většina grantů byla udělena pracovníkům vysokých škol a akademie věd. Současně je třeba připomenout, že v řadě případů se jedná i o užitečnou a efektivní spolupráci pracovišť těchto dvou resortů. Dále je zřejmé, že granty udělené v chemických oborech jsou zaměřeny na perspektivní oblasti, jejich struktura odráží a respektuje celosvětové trendy ve vývoji chemických oborů a nepochybně přispěje k dalšímu rozvoji chemie v České republice. Za zmínku stojí i skutečnost, že řadu grantů se zajímavými chemickými aspekty lze nalézt i v dalších oborech, např. biologických, lékařských, ekologických atp.

Seznam grantových projektů zahájených GA ČR v roce 1996 v oborech Chemie a Technická chemie:

Libor Červený, Vysoká škola chemicko-technologická: Selektivní katalytická hydrogenace a transfer hydrogenace.

Ivan Wichterle, AV ČR Ústav chemických procesů: Rovnováha kapalina-pára (experiment a modelování).

Jiří Hanika, Vysoká škola chemicko-technologická: Přenosové jevy v částicích katalyzátoru netradičního tvaru - modelování a experiment.

Pavel Jeníček, Vysoká škola chemicko-technologická: Kombinované odstraňování organických látek a nutrientů z odpadních vod anaerobně-aerobním biologickým čištěním.

Olga Smrčková, Vysoká škola chemicko-technologická: Příprava a vlastnosti supravodivých materiálů s vysokými hodnotami kritických parametrů.

Vratislav Tukač, Vysoká škola chemicko-technologická: Likvidace baktericidních nebo toxických organických polutantů v odpadních vodách mokrou oxidací.

Jan Páca, Vysoká škola chemicko-technologická: Studium různých typů bioreaktorů s imobilizovanými buňkami pro degradaci uhlovodíků v odpadních vodách.

Josef Pola, AV ČR Ústav chemických procesů: Výzkum chemie a znečištění atmosféry.

Jaroslav Tihon, AV ČR Ústav chemických procesů: Evoluce vln při filmovém toku viskoelastických kapalin.

Miroslav Zdražil, AV ČR Ústav chemických procesů: Sulfidické hydrorafinační katalyzátory - průzkum nových aktivních fází, nosičů a metod přípravy.

Vladimír Matolín, UK Matematicko-fyzikální fakulta: Studium rozměrového jevu na modelových katalyzátorech (Pd, Rh) - oxidace CO, redukce NO.

Karel Jeřábek, AV ČR Ústav chemických procesů: Heterogenizované selektivní ligandy pro separaci těžkých kovů.

Karel Klusáček, AV ČR Ústav chemických procesů: Experimentální ověření dynamických modelů katalytických a separačních procesů.

Dimitrij Ležal, AV ČR Ústav anorganické chemie: Binární a ternární skla pro střední a vzdálenou infračervenou oblast spektra.

Ferdinand Langmaier, Vysoké učení technické, Fakulta technologická: Využití jatečných kolagenních odpadů.

Petr Sáha, Vysoké učení technické, Fakulta technologická: Polymerní blendy s inteligentními prvky citlivými na environmentální prostředí.

Jiří Pechoč, AV ČR Ústav struktury a mechaniky hornin: Kinetika můstkové flokulace.

Zdeněk Beran, Vysoké učení technické: Využití fluidizace k úpravě kalů termickou likvidací.

Miroslav Trojan, Univerzita Pardubice: Syntéza nových ekologických anorganických pigmentů.

Jiří Vondrák, AV ČR Ústav anorganické chemie: Interkalační sloučeniny grafitu a podobných látek.

Pavel Hasal, Vysoká škola chemicko-technologická: Reakce a separace v elektrickém poli.

Karel Neufuss, AV ČR Ústav fyziky plazmatu: Silikátové krystalické materiály po průchodu proudem nízkoteplotního plazmatu.

Pavel Anzenbacher, PRO.MED.CS.: Studium aktivního místa cytochromů P-450 spektroskopickými technikami.

Antonín Holý, AV ČR Ústav organické chemie a biochemie: C-Alkyl analogy purinů a jejich biologicky aktivních derivátů.

Otakar Quadrat, AV ČR Ústav makromolekulární chemie: Ekologicky nezávadné vodné koloidní disperze kopolymerů methakrylové kyseliny s definovanou strukturou částic a jejich tokové vlastnosti.

Petr Skládal, Masarykova univerzita: Sledování bioafinitních interakcí ve vodě a v organických rozpouštědlech použitím piezoelektrických krystalů.

Jiří Ševčík, UK Přírodovědecká fakulta: Analytická aplikace mikrovlnné reflexe v GHz oblasti, stanovení struktury a vlhkosti vrstev materiálů a zdí.

Jan Fábry, Krystalografická společnost: Pronájem krystalografických databází.

Stanislav Rádl, Výzkumný ústav pro farmacii a biochemii, a.s.: Racionalizace výzkumu nenarkotických analgetik použitím molekulového modelování - deriváty epibatidinu.

Antonín Lyčka, Výzkumný ústav organických syntéz, a.s.: NMR studie některých azobarviv.

Jaroslav Churáček, Univerzita Pardubice: Soubor analytických metod využitelných při rozvoji nových technologií.

Jiří Málek, Univerzita Pardubice: Studium krystalizačních procesů ve sklotvorných systémech.

Josef Havel, Masarykova univerzita: Stanovení mikrokoncentrací platiny a platinových kovů včetně jejich speciace v komplikovaných matricích.

Milan Kočiřík, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Pěstování krystalů zeolitů a zeolitických vrstev se strukturou MFI pro membrány a pro fyzikální a fyzikálně chemická měření.

Karel Waisser, UK Farmaceutická fakulta: Rozdíly ve vztazích mezi strukturou a aktivitou potenciálních antimykobakteriálních látek proti Mycobacterium avium a Mycobacterium tuberculosis.

Ivan Votruba, AV ČR Ústav organické chemie a biochemie: Interakce difosforyl derivátů acyklických analog nukleotidů s eukaryotními DNA-polymerasami.

Ivo Starý, AV ČR Ústav organické chemie a biochemie: Nový způsob přípravy molekul s helikální chiralitou a jejich využití v enantioselektivní katalýze a supramolekulární chemii.

Svatava Voltrová, Vysoká škola chemicko-technologická: Acyklické aminopyridinové nukleosidy jako nosiče aktivních látek přes biologické membrány.

Miroslav Ledvina, AV ČR Ústav organické chemie a biochemie: Kroková synthesa oligosacharidů obsahujících 2-amino-2-deoxycukry a příprava jejich biologicky významných konjugátů.

Martin Křížek, Jihočeská univerzita, Zemědělská fakulta: Studium vybraných zdravotně významných látek v životním prostředí.

Vladimír Pouzar, AV ČR Ústav organické chemie a biochemie: Substituované O-alkyloximové deriváty jako spojovací můstky biomolekul.

František Březina, Univerzita Palackého: Polyjaderné komplexy prvků triady železa - jejich struktura, magnetické a redox vlastnosti.

Emil Pollert, AV ČR Fyzikální ústav: Krystalochemie supravodivých kuprátů rtuti.

Anatol Malijevský, Vysoká škola chemicko-technologická: Rozpustnost hydrofobních látek ve vodě. Teoretická a experimentální studie.

Miroslav Ledvina, AV ČR Ústav organické chemie a biochemie: Racionální synthesa nových inhibitorů glykosidas s antivirální a protinádorovou aktivitou odvozených od dusíkatých analogů cukrů.

Martina Macková, Vysoká škola chemicko-technologická: Biodegradace polychlorovaných uhlovodíků a jejich vliv na aktivaci peroxidas v kulturách rostlinných buněk.

Jan Schraml, AV ČR Ústav chemických procesů: Sterické vlivy v NMR spektroskopii.

Ivo Nezbeda, AV ČR Ústav chemických procesů: Binární směsi s asociujícími složkami: molekulární a fenomenologické teorie a experiment.

Jiří Vejrosta, AV ČR Ústav analytické chemie: Vývoj instrumentace a metodologie nadkritické tekutinné extrakce vodných médií pro stanovení organických polutantů.

Vladimír Král, Vysoká škola chemicko-technologická: Nová generace Antisense chemoterapeutik: Konjugáty makrocyklů se syntetickými oligopeptidy se schopností tvořit sekvenčně specifické vazby na DNA.

Marie Tichá, UK Přírodovědecká fakulta: Příprava analogů peptidů snižujících bod mrazu (antifreeze peptides) působících jako kryoprotektory.

Martin Smrčina, UK Přírodovědecká fakulta: Příprava nových nesymetricky substituovaných 1,1'-binaftylů a jejich aplikace v asymetrické katalýze.

Miloslav Frumar, Univerzita Pardubice: Chalkogenidová a chalkohalogenidová skla a vrstvy.

Petr Krtil, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Spektroelektrochemické a in-situ gravimetrické (EQCM) studium inserce lithia do TiO2.

Štěpán Urban, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Vysoce rozlišená molekulová spektroskopie s aspekty dálkové detekce atmosférických komponent.

Rudolf Polák, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Jemná struktura kvantových stavů a reaktivita malých molekulových systémů.

Karel Mach, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Heterojaderné komplexy přechodových kovů spojené organickými p-elektronovými systémy - výzkum nových materiálů.

Zdeněk Samec, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Role elektroosmotického toku v kinetice transportu iontu přes iontoměničovou membránu Nafion 117.

Zlatko Knor, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Chemie v nanometrovém měřítku.

Jiří Hostomský, AV ČR Ústav anorganické chemie: Chemické aspekty kinetiky srážení krystalických látek z vodných roztoků.

Oldřich Paleta, Vysoká škola chemicko-technologická: Chemie fluorovaných butenolidů.

Petr Čársky, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Teoretická a experimentální studie intenzit ve vibrační a elektronické spektroskopii EELS (Electron Energy Loss Spectroscopy) molekul.

Ivo Roušar, Vysoká škola chemicko-technologická: Chemicko-inženýrská optimalizace elektrochemických fotovoltaických reaktorů s n-TiO2 částicemi pro deaktivaci mikrobiologického znečištění v pitných a odpadních vodách.

Blanka Wichterlová, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Vývoj katalyzátorů pro odstranění NO z exhalátů.

Pavel Janda, AV ČR Ústav fyzikální chemie J. Heyrovského: Studium adsorpce molekul a jejich vlivu na reakce přenosu náboje s využitím mikroskopie řádkovací sondou.

Dana Wagnerová, AV ČR Ústav anorganické chemie: Fotooxygenační reakce sensitizované ftalocyaniny v přítomnosti biopolymerů. Fotodynamický efekt.

Vlastimil Růžička, Vysoká škola chemicko-technologická: Termodynamická studie organických látek a jejich vodných roztoků za extrémních podmínek; aplikace na environmentální a energetické systémy.

Josef Pola, AV ČR Ústav chemických procesů: Laserově iniciovaná chemická depozice Si2O a Si2O:H filmů z plynné fáze. Studium přípravy a vlastnostní nových polovodičových materiálů.

Vladimír Křen, AV ČR Mikrobiologický ústav: Biotransformace přírodních látek.

Ivo Paseka, AV ČR Ústav anorganické chemie: Reakce vodíku a redukce oxidu uhličitého na amorfních Ni-P(x) elektrodách.

Jiří Sajdok, Vysoká škola chemicko-technologická: Studie sensoricky významných peptidů odvozených od kaseinu.

František Liška, Vysoká škola chemicko-technologická: Reaktivátory acetylcholinesterázy.

Milan Beneš, AV ČR Ústav makromolekulární chemie: Sorbenty fenolů založené na interakcích vodíkovými vazbami.

Zdeněk Tuzar, AV ČR Ústav makromolekulární chemie: Nové polymerní částice připravené v micelách blokových kopolymerů.

Jiří Spěváček, AV ČR Ústav makromolekulární chemie: Role stereoregularity a rozpouštědla při tvorbě kompaktních asociovaných struktur polymethylmethakrylátu a polymethakrylové kyseliny.

Josef Pleštil, AV ČR Ústav makromolekulární chemie: Měření SAXS a WAXS na makromolekulárních materiálech za vysokého tlaku a s časovým rozlišením.

Jiří Hradil, AV ČR Ústav makromolekulární chemie: Ion selektrivní sorbenty na bázi následně zesítěných kopolymerů.

Igor Schreiber, Vysoká škola chemicko-technologická: Studium excitability v komplexních chemicky reagujících systémech s přenosem hmoty.

Vladimír Sklenář, Masarykova univerzita: Moderní metody magnetické rezonance a jejich využití pro studium struktury a dynamiky biologicky zajímavých molekul.

Miroslav Bleha, AV ČR Ústav makromolekulární chemie: Hybridní anorganicko-organické materiály s kovalentně vázanými fázemi pro separační membrány připravené sol-gel metodou.

Zdeněk Wimmer, AV ČR Ústav organické chemie a biochemie: Juvenogeny, nové prostředky regulace hmyzích škůdců v ochraně rostlin.

Ladislav Tichý, Univerzita Pardubice: Vliv vazebného uspořádání a význam topologických přechodů na optické vlastnosti amorfních chalkogenidů.

Otto Exner, AV ČR Ústav organické chemie a biochemie: Vyhodnocení substitučních efektů v isolovaných molekulách.

Dagmar Krausová, Univerzita Palackého: Kvalitativní a kvantitativní fázová analýza a studium nově připravených komplexů, konkrementů a minerálů přáškovou rentgenovou difrakcí.