RECENZE

RECENZE

Organometallics in Synthesis - A Manual, M. Schlosser (Editor), J. Wiley & Sons, Chichester 1995 (druhe opravene vydani), stran 603; ISBN 0 471 93637 5, cena USD 100.(clenove CSCH sleva 10%)

Tato kniha vznikla jako dusledek tri "workshopu", ktere poradal editor Manfred Schlosser koncem 80. let v Lausanne. Je urcena predevsim tem chemikum, kteri se dosud nemeli moznost seznamit se zakladnimi principy a technikami organometalickych reakci. Sumarizuje, co mohou organometalicka cinidla udelat pro organickeho chemika a zaroven jak to delat. Kniha obsahuje mnoho praktickych rad a informaci a kazda kapitola je doplnena radou experimentalnich postupu. Neni vsak pouze jakousi "kucharkou". Velky duraz je kladen i na mechanistickou stranku jednotlivych reakci, coz umoznuje nejenom pochopeni uvadenych reakci, ale i pripadne planovani reakci novych. Vzhledem k tomu, ze se chtel editor vyhnout prilis objemnemu dilu, omezuje se kniha pouze na nejuzivanejsi kovy a cinidla. Editor vsak nevylucuje, ze se s temito "opomenutymi" metodami setkame v budoucnosti v uplnejsim vydani. O uzitecnosti tohoto dila svedci i to, ze se deset mesicu po prvnim vydani setkavame jiz s vydanim druhym.

Kniha je rozclenena do osmi kapitol: M. Schlosser, Organoalkali Reagents (166 stran, 793 referenci, 65 exp. postupu); F. Totter, P. Rittmeyer, Organolithium Compounds-Industrial Applications and Handling (28 stran, 55 referenci); M. T. Reetz, Titanium in Organic Synthesis (88 stran, 328 referenci, 40 exp. postupu); B.H. Lipshutz, Synthetic Procedures Involving Organocopper Reagents (100 stran, 172 reference, 125 exp. postupu); L.S. Hegedus, Palladium in Organic Synthesis (78 stran, 168 referenci, 19 exp. postupu); K. Smith, Organoboron Chemistry (48 stran, 103 reference, 42 exp. postupy); H. Yamamoto, Organoaluminium Compounds (26 stran, 52 reference, 3 exp. postupy); H. Nozaki, Organotin Chemistry (44 stran, 183 reference, 9 exp. postupu) a je doplnena vecnym rejstrikem a rejstrikem sumarnich vzorcu.

Ceskemu chemikovi, kteremu vetsinou chybi ucelene vzdelani v oblasti syntetickeho vyuziti organokovovych cinidel, se timto dostava do rukou vynikajici dilo, ktere muze pomoci prekonat predevsim psychickou barieru branici sirsimu vyuziti teto mocne zbrane pri planovani synteticke strategie. Navic je soubor uvedenych reakci a experimentalnich postupu i uzitecnym zdrojem inspirace pri planovani slozitejsich syntez. Z techto duvodu by tato kniha podle meho nazoru nemela chybet na pracovnim stole zadneho chemika, ktery to s organickou syntezou mysli vazne.

Dalimil Dvorak

Znate obecnou chemii? - pracovni sesit pro studenty vsech typu strednich skol - H. Ctrnactova, V. Vankova, Prospektum, Praha 1994. Schvalilo MSMT CR 15. 9. 1993 k zarazeni do seznamu ucebnic pro stredni skoly.

Publikace obsahuje nekolik desitek uloh, pri jejichz reseni si studenti maji zopakovat ucivo zakladni skoly a procvicit ucivo stredni skoly. Ulohy jsou rozcleneny do 15 tematickych celku, na zaver je uvedeno reseni uloh. Publikace ma doplnit a zpestrit vyuku chemie. Zadani uloh je skutecne pestre. Pri prvnim zbeznem nahlednuti mate dojem, ze se jedna o velice poutavou a zajimavou pomucku, ale pri podrobnem prostudovani se tazete, zda stredoskolak bude opravdu upoutan a nadsen obrazky personifikovanych prvku, doplnovackami a pokyny k vybarvovani pastelkami, zvlaste pak, jsou-li v nekterych doplnovackach chyby (napr. ukol 6. oddil 5). Takzvane osmismerky zaberou dle meho soudu spoustu casu, ktery je vynalozen malo efektivne. Domnivam se, ze stredoskolaci uz prilis neoceni tyto hratky. Mozna, ze by spise uvitali zadani molarnich hmotnosti, kde jsou nutne k vypoctu a zadani iontovych a atomovych polomeru k uloze 4, oddil 2 (tyto nejsou v tabulkach pro stredni skoly).

V sesite je ovsem mnoho vhodnych a dobrych uloh, ale bohuzel jsou tam i ulohy, ktere jsou nespravne zadany, nebo vedou k vytvareni nespravnych predstav. Napr. v uloze 4. oddil 8 se ma stanovit spravne poradi ukonu pri priprave roztoku NaOH o koncentraci 0,5 mol.dm-3. Student se dovida, ze je treba dat do odmerne banky ca 200 cm3 vody, pak tam nasypat vypoctene mnozstvi NaOH a doplnit vodou po rysku. Zadny student nasi skoly po absolvovani zakladniho kurzu odmerne analyzy by takto nepostupoval, nebot byl poucen o odmernem nadobi, rozpoustecim teple, cistote a stalosti NaOH. Hned v nasledujici uloze se ma vypocist hmotnost pevne latky potrebne k priprave urceneho objemu roztoku. Koncentrace je zadana hmotnostnim zlomkem, ale o hustote roztoku neni zminka. V jine uloze se ma vypocist objem SO2, ktery vznikne spalenim 4 g siry. Teplota a tlak zadany nejsou, takze student pravdepodobne pouzije k vypoctu molarni objem za normalnich podminek a nauci se pokladat jej za jakousi univerzalni konstantu bez ohledu na podminky. K vytvareni nespravnych predstav vede napr. tento ukol: Zapiste rovnici spalovani uhli, svitiplynu a zemniho plynu. Ukol vlastne vyzaduje znat slozeni jednotlivych paliv. Pokud si student nevi rady, najde si ve vysledcich, ze spalovani uhli vystihuje rovnice C + O2 = CO2 a spalovani svitiplynu rovnice 2 CO + O2 = 2 CO2, takze si muze odvodit, ze uhli obsahuje jen uhlik (a pripadne nespalitelne slozky) a svitiplyn je pouze oxid uhelnaty. Student muze byt dezorientovan i zadanim ukolu 2. oddil 8. Ukol obsahuje tabulku hustot roztoku NaCl v zavislosti na hmotnostnim zlomku pri 20 oC. Student ma plnit mj. tyto dilci ukoly: - uvest alespon 3 priklady nenasyceneho roztoku NaCl - uvest alespon 2 priklady zredeneho roztoku NaCl a priklad koncentrovaneho roztoku pri teplote 20 oC. Bude premyslet, jaky je rozdil mezi zredenym a nenasycenym roztokem, koncentrovanym a nasycenym roztokem.

Bylo by mozne uvest jeste dalsi pripominky, ale jak bylo receno jiz drive, publikace obsahuje i velke mnozstvi dobrych problemove zadanych ukolu. Doporucuji ucitelum, kteri ji jiz pouzivaji, nektere zalezitosti studentum uvest na pravou miru, upresnit zadani a zadavat jen ty ukoly, ktere jsou zcela v poradku. Pro eventualni dalsi vydani doporucuji, aby byla provedena nova recenze.

Mgr. Jana Dudrova, Masarykova stredni skola chemicka, Praha

Silylating Agents

Derivatization Reagents, Protecting Group Reagents, Organosilicon Compounds, Analytical Applications, Synthetic Applications. Gert van Look, Gerhard Simchen, Jochen Heberle, Fluka Chemie Buchs 1995, 200 stran, cena neudana, ISBN 3-905617-08-0.

Kniha, ktera, ackoliv to neni udano v tirazi, je podle informaci pracovniku firmy novym, shrnujicim a prepracovanym vydanim generalni prirucky o silylaci, ktera zatim vysla ve forme podobne teto pouze peci fy Pierce pred cca 20 lety, je pomuckou, jakych neni nikdy dost. Prinasi souborne informace z vymezeneho oboru, jejich kriticke hodnoceni, prehled materialu, literarni odkazy, ale i (budiz, vydava ji prece jenom Fluka) seznam (cenik) silylacnich agens a dalsich sloucenin kremiku z nabidky teze firmy. Kniha na sve zamereni nezvykleho rozsahu, prinasi seznam prehlednych stati z oboru a srovnani stability ruznych trialkylsilylovych skupin a reagencii na jejich zavedeni. Pote se podrobne zabyva alkoxy-dialkylsilylovou skupinou, cyklickou bis-trialylsilylovou skupinou a skupinou silylenovou. Zaverecna kapitola se zabyva problematikou silanizace povrchu, jako skla, elektrod, silikagelu a pod. Pripojeny aplikacni rejstrik prehledne vede cloveka problemem, at jiz pozaduje N-, S- ci O-silylaci, anebo jsou jeho pozadavky neobycejne jako silylace pozice 3' a 5' v molekule nukleosidu. Dnes jiz bezne, ale stale vysoce cenene krizove citace u jednotlivych cinidel na Beilsteina, Merck Index, Fiesera, F-, R- ci S-vety, EEC pokyny, RTECS cisla a RID-ADR pokyny a dalsi (CH-Giftkl., WGK) jsou pro mnoho chemiku stale jinak obtizne dostupne a tudiz chvalitebne zarazene.

Uzitecna, koncizni a prehledna prirucka je, jak jiz bylo receno, vysoce chvalitebnym edicnim pocinem fy Fluka. Zda se, ze tak si lze predstavovat cesty vtipneho, cileneho a obchod zvysujiciho marketingoveho prostredku, ktery je navic obecne uzitecnou priruckou. Neni pocinem ojedinelym, fa Fluka uvadi v podobne serii prirucky Enzymes, Nucleic Acid Purification, Chiral Compounds Chemistry, Ion Pair Chromatography a Selectophore (Ionophores for ion-selective electrodes and optodes).

Pavel Drasar