ODBORNA SETKANI

ODBORNA SETKANI

Zpravy

Grad Prix Chimique '95

Ve dnech 3.-9. zari 1995 se v Danskem meste Sonderborgu uskutecnilo mezinarodni kolo chemicke olympiady Grand Prix Chimique '95. Jedna se o mezinarodni evropskou soutez, urcenou pro studenty chemie, kteri chemii nestuduji dele nez 3 roky. Kona se jednou za dva roky a je zamerena na zvladnuti vybranych uloh z analyticke a organicke chemie. Ceskou Republiku zastupovala ctyrclenna delegace pod vedenim Dr. Vojtiska z katedry anorganicke chemie UK Praha a jejimi cleny byli studenti Josef Kratky ze SPS chemicke Brno, Vojtech Spiwok a Filip Majer, oba ze SPS chemicke Praha.

Mezinarodnimu kolu predchazela kola skolni, oblastni, celostatni a vyberove soustredeni. Na zaklade vysledku v celostatnim kole chemicke olympiady kategorie E postoupili do Danska tri vysejmenovani studenti.

Tretiho rocniku teto souteze se zucastnilo celkem 23 studentu skol s chemickym zamerenim z osmi statu Evropy: CR, SR, Danska, Nemecka, Francie, Nizozemi, Slovinska a Madarska.

Prijeti v Sonderborgu bylo srdecne a velmi pohostinne. Laboratore na nas pusobily az moc ciste, takze jsme se tam zpocatku necitili jako doma. U kazdeho pracovniho mista byl privod vody, plynu, tlakoveho vzduchu a vakua. Pristrojove vybaveni se vsak da srovnat s vybavenim na nasi skole. Pak jsme se pustili do soutezeni.

Prvni den jsme "varili" nitromethan. Kazdy soutezici mel za zady minimalne jednoho rozhodciho, ktery bedlive sledoval sebemensi pohyb, coz na klidu rozhodne nepridalo. Hodnocena byla preciznost provedeni, dodrzovani pravidel bezpecnosti prace, cistota produktu, vytezek a pod. Po skonceni soutezeni uz laboratore nevypadaly zdaleka tak ciste.

Nas zajimavy pobyt ukoncila slavnostni vecere spojena s vyhlasenim vitezu a predanim medaili. Prvni pricku obsadila soutezici z Nemecka, druhe, treti a dalsi misto v prvni desitce patrilo nasi republice. Nase pusobeni v Dansku jsme definitivne zakoncili navstevou nocniho Sonderborgu.

Chtel bych podekovat vsem, kteri organisuji chemickou olympiadu, zvlaste pak predsedovi Ustredni komise chemicke olympiady Ceske republiky RNDr. Frantisku Zemankovi. Zvlastni podekovani patri Ing. Zdenku Wiesnerovi, uciteli SPSCh Brno, ktery se podilel nejvetsi merou na organizaci chemicke olympiady a vyberoveho soustredeni na nasi skole a bez jehoz pedagogickeho vedeni bych druheho mista v silne mezinarodni konkurenci nemohl dosahnout.

Josef Kratky

Seminar "Mereni velikosti a povrchu castic"

V rijnu 1995 usporadala firma REGEA Brno na fakulte chemicke VUT Brno Seminar o nejnovejsich poznatcich v oboru mereni velikosti castic. Odbornym garantem a hlavnim prednasejicim byl doc. Svarovsky z University v Bradfordu. V ramci seminare byl predveden pristroj pro mereni velikosti castic sedimentograf SG 4, vyrobek poradajici firmy. V diskusi vyjadrili ucastnici prani v seminarich pokracovat a problematiku rozsirit i na mereni povrchu castic.

Druhy seminar, ktery poradaji firma REGEA, fakulta chemicka VUT Brno a brnenska pobocka Ceske spolecnosti chemicke, se bude konat 10. a 11. zari 1996 v Brne. Je urcen nejsirsimu okruhu zajemcu z praxe i vyzkumu. Jeho cilem je podat prehled o zpusobech mereni distribuce velikosti castic a povrchu praskovych materialu, zpusobech odberu vzorku, o metodach zpracovani vysledku mereni, vhodnosti ruznych matematickych modelu a o posuzovani charakteristik rozdeleni. Soucasti seminare budou sdeleni ucastniku o jejich zkusenostech a poznatcich v danem oboru. V prakticke casti predvede firma REGEA sve vyrobky.

Blizsi informace mohou zajemci ziskat na adresach: K. Vyskovsky, REGEA, s.r.o., Cejl 64, 602 00 Brno, tel.+fax: 05/45212630; M.Pekar, FCH VUT, Veslarska 230, 637 00 Brno, fax: 05/43211101.

13. Mezinarodni veletrh plastu K'95 - Dusseldorf.

V triletem cyklu se ve dnech 5.-12. rijna 1995 konal v Dusseldorfu tradicni mezinarodni veletrh plastu K'95. Pobocka UNIPLAST Brno realizovala opet petidenni autobusovy zajezd pro 42 odborniku, kteri jsou cinni v tomto odvetvi.

Mezinarodni vystava Kunststoffe Dusseldorf je svetovy veletrh pro plasty a kaucuk. Je zde mozno se v plnem rozsahu seznamit s novym technologickym vyvojem, s novymi zpusoby a vyrobni technikou, novymi konstrukcnimi metodami a trendy.

Vyuziti plastu pri inovacich je nevycerpatelne. Toto bylo zrejme na kazdem kroku pri navsteve veletrhu. Plasty jsou bezkonkurecnim vsestrannym materialem, ktery pomaha vytvaret nas moderni zivot. Plasty jsou v nasem modernim zivote nezanedbatelnym produktem napriklad v domacnostech, ve sportu a ve volnem case, ve spojovaci technice, v automobilovem prumyslu, v doprave, letectvi, pri dobyvani kosmu a ve zdravotni technice.

Ziskane poznatky z veletrhu byly tlumoceny v ramci seminare celorocniho kursu "Plasty a jejich zpracovani", ktery se uskutecnil 16. listopadu 1995 v arealu VUT Brno, frekventatum kursu. V prednesenem prispevku byli ucastnici seminare seznameni s novinkami a ziskanymi poznatky. Pozornost posluchacu byla zamerena na: plastove materialy; stroje pro zpracovani plastu a pridavna mechanizacni zarizeni; nastroje a normalie; roboty; obsluzna zarizeni; potiskovaci stroje; povrchove upravy plastovych vyrobku; svarovani plastu; racionalni zpusob vymeny forem, jejich stredeni a rychloupinani; pneumaticky zpusob uzavirani trysky podle patentu firmy Manner.

Nektere navazane kontakty s vystavovateli na K'95 budou vyuzity pri stanoveni odborneho programu pripravovane konference Stroje'96, ktera se uskutecni ve dnech 16.-18. zari 1996 v Brne.

Zdislav Heger

Konference PLASTBO'95 v Brne

V ramci 37. Mezinarodniho strojirenskeho veletrhu Brno usporadala Ceska spolecnost prumyslove chemie, pobocka UNIPLAST Brno, konferenci na tema "Plasty ceske a slovenske vyroby a jejich zpracovani". Tato konference pod nazvem PLASTBO'95 se uskutecnila ve dnech 11.-13. zari 1995 v Brne. Poskytla ceskym a slovenskym vyrobcum plastu moznost prezentace sveho vyrobniho programu a seznameni ucastniku se svymi vyvojovymi zamery. Duvodem zvolene naplne bylo a) podporit znalosti a informovanost o plastech ceske a slovenske vyroby mezi uzivateli a tim zvysit jejich nasazeni ve vyrobnich zavodech; b) napravit nedostatek, kdy cesti a slovensti vyrobci plastu jsou jistym zpusobem z hlediska reklamy ve stinu zahranicnich firem.

Odborny program konference:

Trendy v oblasti zpracovani a aplikace plastu v tuzemsku a zahranici (Eva Nezbedova, SVUM Brno); Typovy sortiment PE Liten A PP Mosten a jeho dalsi rozvoj (Karel Bares, Vladimir Duchan, Stanislav Jansky, Chemopetrol a.s., Litvinov); Polyolefiny z produkce Slovnaftu - vlastnosti, zpracovani, aplikace (Elena Jarosova, Marta Ambrusova, Slovnaft Bratislava); Modifikovane typy polyolefinu vyvijene a vyrabene v PIB Brno (Eduard Poloucek, Jiri Foral, PIB Brno); Modifikovane termoplasty z produkce VUSAPL a.s. (Mikulas Kiss, VUSAPL a.s. Nitra); Novinky ve vyrobe styrenovych plastu v a.s. Kaucuk (Jaromir Trneny, Frantisek Vecerka, Kaucuk Kralupy nad Vlt.); PAG Spolamid, vlastnosti, zpracovani, aplikace, novinky v sortimentu (Milan Nachtigal, Spolana a.s. Neratovice); RIM plasty z Chemopetrolu - zamery, zpracovani, aplikace (Kamil Stepanek, Chemopetrol Litvinov, Miroslav Praus, D-plast, Zlin); Plasty a vyrobky z plastu z produkce Tanex Plasty a.s. (Jaromir Kosina, Jaroslav Kozak, Tanex Plasty a.s. Jaromer); PVC NERALIT R z produkce a.s. Spolana, vlastnosti, zpracovani, aplikace (Vladimir Sedlak, Spolana a.s. Neratovice); Vyrobky a.s. Synthesia, zavodu UMA a jejich aplikace (Karel Linhart, Synthesia a.s. Pardubice); Reaktoplasticke lisovaci hmoty vyrabene v a.s. Lybar (Miroslav Hanzlik, Lybar a.s. Velvety); Barveni plastu tuzemskymi koncentraty RYKOLEN (Petr Teply, Ostacolor Ltd Techn. Department); Aplikacia farebnych koncentratov KODILEN pre farbenie plastov a vlaken (Lubomir Strapko, Istrochem s.p. Bratislava).

Prednesene prispevky jsou publikovany v 8. cisle 1995 casopisu Plasty a kaucuk a ve Sborniku z konference PLASTBO'95.

Zdislav Heger

Jak se mrha prostredky, zajmem lidi i podporou mezinarodnich organizaci

8.-11. ledna 1996 se konala v Palaci kultury v Praze expozice s hrdym nazvem Mezinarodni technologicke forum ESSENTIA '96, The Bridge Between Opportunities in Central and Eastern Europe and Partners Worldwide. Akce se honosila patronaci UNIDO a primou podporou AV CR. Akce byla davana do prime souvislosti s vysledky prace Technologickeho parku AV CR. Expozice byla jednou ze ctyr faktickych casti ESSENTIA'96, zahrnujicich jeste celou radu konferenci, Partnership Development Centre a R&D trh.

Prosty navstevnik, ktery navstivil tuto akci jedno odpoledne, uprostred jejiho prubehu zaznamenal po zaplaceni nehorazneho vstupneho (80 Kc) neochotny personal, ktery nepodava zadne informace a "nam to nerikejte", temer liduprazdny foyer druheho patra "pakulu", kde ze stanku, ktere vetsinou nabizely pouze tistenou informaci nebo exponaty, ktere jsme za rok 1995 jiz nekolikrat videli, ospale vyhlizeli osameli vystavovatele, namnoze si ctouci noviny ci knizky, ci pijici skromne v zakulisi pivo. Expozice vyzkumnych instituci z byvaleho Sovetskeho svazu (jez anglicka pozvanka pouziva pro zapadni vystavovatele jako lakadlo) byla umistena v koute mezi sloupy naprosto neprehledne, coz nelze omluvit ani pripadnym snizenym vloznym pro tyto vystavovatele. Nejkrasnejsim exponatem byla druzice vystavovana akademii ved, ktera sousedila s odbytymi postery s odlepujicimi se "samo domo" zhotovenymi napisy a obrazy. Krome nekolika firem, ktere se spletly a pravdepodobne ocekavaly seriozni akci, vystavovala vetsina vystavovatelu v prazdnem stanku sebe, pocitac, poster a xeroxovany letak zbozi, ktere nabizela k prodeji. Zajimavymi exponaty (ovsem pouze pro ty, kteri to nemaji v praci ani doma) bylo nekolik vystavovatelu, kteri si hrali brouzdanim po Internetu. Bezesporu zajimave bylo i to, ze Ceske drahy maji dostatek penez na povetsi stanek s pultuctem personalu.

Jako pozitivni se zda (abychom tez pochvalili) ucast firmy TNO a jeji aktivita v CR a stredni Evrope. Firma TNO (Holandska organizace pro aplikovany vedecky vyzkum) chce pomoci vysledkum vyzkumu ceskych instituci na svetovy trh svoji spoluucasti a kontakty. Bez toho je pro nase vyzkumne ustavy cesta na svetovy trh spise pusobenim typu tuneloveho efektu u zakazaneho prechodu. TNO k tomu ucelu nejen vystavela nejvetsi stanek na ESSENTII, ale otevrela tez kancelar v Praze. Po najezdech verbiru talentu a "sberacu rozinek" typu -dejte nam sve nejlepsi lidi a vysledky a my uz s nimi neco udelame je aktivita TNO serioznim prispevkem dialogu vychod-zapad v oblasti R&D.

Expresivne vyladenou korunou expozice byl stanek nejmenovaneho vystavovatele, ktery zcela v duchu samanskych tradic prenasel teplo pomoci kondenzovane sily zemskeho magnetismu do navstivenky vzdalene asi 2 metry od pristroje a nechal filmovat na profesionalni video kolemjdouci, kteri byli ochotni vztahnout ruku nad navstivenku a pripustit, ze neco citi.

Smutek a opustenost nevericiho navstevnika byl vskutku smisenou reakci nad navstevou teto expozice. Lze snad vyslovit predpoklad, ze organizatori vystavy meli ty nejlepsi umysly prijit vedle vsech moznych vystav a veletrhu s necim pronikave novym. Jejich zamer vsak, pohrichu, selhal. Je hezke pokouset se kopirovat Zapad, nas vzor. Bohuzel kapacita nasi inovacni sfery zdecimovane priskrcenym mescem financniku, usilim o "okamzity zisk", honbou za scientomertickymi "bobriky" a odsavanim schopnych a kvalitnich kadru do ciziny vede k zamysleni. Pokud se skutecne chceme poucit, muzeme. Kolosalni akce typu nemecke Achemy nabizeji tradicne cely pavilon venovany vedeckym, inovacnim a transferovym entitam a myslenkam. Na teto akci, kterou snad lze srovnat s Brnenskym veletrhem a Prazskou Pragomedicou, neni nutno lakat obecenstvo ani prestizni vystavovatele. Oboje je pritomno. Je nutno pouze venovat penize, zahranicni podporu, lidske usili smerem, ktery ma nadeji na uspech. Jinak to dnes, a zejmena u nas, v monetaristy rizenem subsystemu, nejde. Drobeni zajmu odborniku a penez vystavovatelu na dalsi eastchemy, chemtechy a essentie neprispiva k nicemu dobremu (krome toho, ze je vice reditelu, sampanskeho na recepcich pro zvane a pod.). Akce, ktera vyzni jako tato, pouze prispeje k tomu, ze nahodny navstevnik, ktery veren staremu dobremu zvyku sbira igelitove tasky, doma mame zavrci "na tohle skutecne stat penize davat nemusi". Pritom vsak verim, ze v Cechach, na Morave i ve Slezsku, ale i Chodsku jsou vedci technici a odbornici, kteri maji co rici i nabidnout. Akce neprekonala arrheniovskou aktivacni barieru a neprivedla je (ani jejich vysledky) na prkna tohoto sveta. Odbornici zustali unaveni u sve prace, o jejimz smyslu je neni treba presvedcovat. O vystupovani na verejnosti mnohdy ano. Nedoslo ani na to, ze "...all visitors to ESSENTIA'96 will receive complete database as well as several hundreds more which could not be displayed due to space limitations". Nedostal jsem nic. Seznam vystavovatelu byl na prodej za castku, za kterou by se nemuseli stydet na ACHEME.

A tak Vam vsem preji do Vasich budoucich akci mnoho energie na prekonani arrheniovskeho valu, za nimz je kyzeny efekt. Rikam to s plnym vedomim toho, ze vim, ze to jde.

Pavel Drasar, nezavisly publicista

Akce v Ceske republice

12th Symposium on Chemistry of Heterocyclic Compounds and 6th Blue Danube Symposium on Heterocyclic Chemistry Brno 1.-4.zari 1996

Katedra organicke chemie Masarykovy university Brno porada ve spolupraci s Ceskou chemickou spolecnosti, pobockou Brno, Ustavem organicke chemie a biochemie AV CR Praha a Lachemou a.s. Brno, tradicni konferenci venovanou problematice synthesy, struktury a reaktivity heterocyklickych sloucenin (vcetne prirodnich latek a vystupu do farmacie a agrochemie).

Historie symposii saha az do roku 1963, kdy se v Brne konalo prvni a v roce 1966 hned druhe symposium o chemii heterocyklickych sloucenin jiz se sirokou mezinarodni ucasti (30 zahranicnich hosti ze 7 zemi). Nyni se tedy konference opet vraci do Brna, mista sveho vzniku.

V letosnim roce je konference spojena s "Blue Danube" konferenci, ktera byla zalozena pred 6 lety iniciativou prof. Dr. F. Sautera z Vidne s cilem umoznit pravidelna setkani heterocyklickych chemiku ze statu lezicich kolem Dunaje. Konference by mela prispet k siroke vymene teoretickych poznatku a praktickych zkusenosti na mezinarodni urovni. Program bude zahrnovat vedle plenarnich prednasek a kratkych sdeleni take rozsahlou posterovou sekci. Jednacim jazykem bude anglictina.

Zajemci o pripravovane symposium mohou obdrzet blizsi informace na kontaktni adrese:12th SCHC and 6th BDSHC-Secretariat, katedra organicke chemie, Masarykova Universita, Kotlarska 2, CZ -611 37 Brno, Fax: 42-5-41211214, Tel: 42-5-41129111, E-mail: hetero@chemi.muni.cz, http://www. sci.muni.cz/hetero.html

XV. Biochemicky sjezd, 9.-12. zari 1996, Olomouc

Vazene kolegyne, vazeni kolegove,

jmenem organisacniho vyboru si Vas dovolujeme pozvat do Olomouce na sjezd, ktery poradaji Ceska spolecnost pro biochemii a molekularni biologii, Ceska spolecnost klinicke biochemie, Slovenska spolocnost' pre biochemiu a molekulovu biologiu a Universita Palackeho v Olomouci. Sjezd se kona v roce, kdy Universita Palackeho slavi 50. vyroci sveho znovuobnoveni. Na sjezdu se setkaji biochemici z oblasti zakladniho i aplikovaneho vyzkumu, klinicti biochemici, odbornici z oblasti biotechnologii, vysokoskolsti ucitele, studenti vysokoskolskeho a doktorandskeho studia. Ucastnici budou mit moznost seznamit se i s vyrobnimi programy a nabidkou prednich domacich a zahranicnich firem podnikajicich v oborech biochemie, klinicke biochemie a biotechnologie.

Sekretariat sjezdu: Dr.Jitka Ulrichova, Ustav lekarske chemie LF UP, Hnevotinska 3, 755 15 Olomouc, tel. 068-5412551, fax 068-5413541, e-mail ulricho@tunw.upol.cz

CHIRANAL '97

Univerzita Palackeho, Ceska spolecnost chemicka a Nadace pro rozvoj chemie v regionu Hana poradaji konferenci venovanou analytice chiralnich latek, ktera se bude konat v Olomouci na Univerzite Palackeho 21.-23. ledna 1997 pod zastitou rektora UP.

Vedecky program bude zameren na teoreticke aspekty a aplikace instrumentalnich metod v analyze optickych izomeru. Konference by mela byt setkanim odborniku z vysokych skol, vyzkumnych pracovist a z praxe a mela by umoznit vymenu teoretickych poznatku i praktickych zkusenosti. Jednacim jazykem bude cestina, slovenstina a anglictina: Program bude sestavat z vyzadanych plenarnich prednasek, prihlasenych odbornych prednasek, plakatovych sdeleni a diskusnich klubu. Vybrane prace budou publikovany v Collection of Czechoslovak Chemical Communications. Zaslane abstrakty prispevku budou publikovany jako cast cisla Chemickych listu, ktere ucastnici konference obdrzi. Predbeznou prihlasku prosime zaslat nejpozdeji do 31. 3. 1996. Prvni cirkular bude rozesilan 9. 4.1996. Kontaktni adresa: prof. Ing. Zdenek Stransky, CSc. Katedra analyticke a organicke chemie, Universita Palackeho, Trida Svobody 8, 77146 Olomouc, Ceska republika tel.: +42-68-5223061 fax: +42-6-5225737, E-mail: stransky@risc.upol.cz

Seminar "Cokoladove a necokoladove cukrovinky, technologie a vyroba"

Ustav chemie a technologie sacharidu FPBT VSCHT porada 13.-14. cervna 1996 v poslucharne BI (prizemi budovy B) seminar spolu s presentaci firem dodavajicich suroviny, polotovary, vyrobni zarizeni, analyticke pristroje i literaturu. V programu seminare je i spolecensky vecer 13/6. Informace a prihlasky: Ing. Jana Copikova, CSc., Ustav chemie a technologie sacharidu, VSCHT, Technicka 5, 166 28 Praha 6, tel. 24353114, 3117070, fax 3119990.

Symbioza v poznani, veda, technika a umeni

18. Svetovy kongres Spolecnosti pro vedu a umeni se kona v Brne 25. az 31. srpna 1996. Jednani bude probihat v podsekcich: Spolecenske vedy a umeni; Prirodni vedy; Lekarstvi a biomedicina a Technicke vedy. Informace Dr. J. Pilatova, Rektorat MU, ZO, Zerotinovo n. 9, 601 77 Brno, tel. 05-42128338.

Letni skola NIR spektroskopie v chemicke, farmaceuticke, potravinarske a zemedelske vyrobe.

Letni skola se kona od 17. do 19. cervna 1996 na Prirodovedecke fakulte MU, Kotlarska 2, Brno. Prednasky zajisti odbornici z univezit i rezortnich vyzkumnych pracovist. Predvedeni pristroju prislibily predni svetove firmy. Blizsi informace: Doc. Dr. Miroslav Holik, KTFCH, Prirodovedecka fakulta MU, Kotlarska 2, 611 37 Brno, tel.: 05/411- 29348, e-mail: holik@chemi. muni.cz

Liblice 96

Tradicni kazdorocni, letos jiz 31. konference "Pokroky v organicke, bioorganicke a farmaceuticke chemii Liblice 96" se bude konat ve dnech 4. az 6. listopadu 1996. Podrobne informace budou zverejneny ve 2. ctvrtleti. Zajemci o ucast, kteri nejsou cleny odborne skupiny organicke a farmaceuticke chemie CSCH, mohou kontaktovat Dr. Pavla Drasara (02-3312-220; drasar@uochb.cas.cz) a prof. O. Paletu (VSCHT Praha; fax: 02-2431-1082; paleta@vscht.cz).

Akce k 85. vyroci zalozeni chemicke fakulty Vysoke skoly technicke v Brne

Letos oslavi chemicka fakulta VUT v Brne 85 let od sveho zalozeni v roce 1911. Na skole se vystridala rada vynikajicich profesoru, kteri vyraznym zpusobem zasahli do rozvoje teoreticke chemie a chemickeho prumyslu v ceskych zemich a byli uznavanymi kapacitami i v zahranici (J. Baborovsky, J. Kuzma, O. Kallaaner, A. Jilek, V. Vesely, V. Kubelka, J. Matejka, J. Dedek, R. Vondracek, J. Velisek, F. Duchacek, A. Linsbauer, J. Vasatko a dalsi). Behem prvych 28 let jeji pusobnosti absolvovalo brnenskou chemickou fakultu temer 900 posluchacu a za 6 let povalecne cinnosti dalsich vice nez 1000, z nichz mnozi se stali vyznamnymi pracovniky v nejruznejsich oborech chemie doma i v zahranici. Po vice nez 40 letech byla chemicka fakulta pri VUT v Brne opet obnovena a bude slavnostne inaugurovana v ramci oslav 85. vyroci sveho zalozeni. Soucasti oslav ve dnech 12. a 13. zari 1996 bude sjezd povalecnych absolventu nekdejsiho "odboru chemickeho inzenyrstvi Vysoke skoly technicke Dr. E. Benese" a dale odborny seminar prezentujici soucasnou aktivitu a spolupraci vedeckopedagogickych pracovniku obnovene chemicke fakulty s domacimi i zahranicnimi skolami i podniky. Pro pametniky i mlade chemicke nadeje bude po dobu konani akce instalovana v prostorach rektoratu VUT,Kounicova 67a vystavka z historie i soucasnosti chemicke fakulty. K vyroci budou vydany odborne i vzpominkove publikace. Zajemci o ucast na sjezdu absolventu a na seminari se mohou prihlasit na dekanate chemicke fakulty VUT, 637 00 Brno, Veslarska 230, fax 05/43211101, prip. telefonicky 05/43321295 (prof. Jiri Brandstetr, RNDr. Hana Docekalova).

Colorchem 96, Organic Dyes and Pigments 19.-23.5.1996 Spindleruv Mlyn. Inf.: J. Kadlecova, VUOS Rybitvi, 532 18 Pardubice, tel.: 040-40752.

37th Microsymposium of the Prague Meetings on Macromolecules: (Bio)Degradable Polymers 15.-18.7.1996 Praha. Inf.: P.M.M. Sekretariat, UMCH AV CR, Heyrovskeho nam. 2, 162 06 Praha 6, tel.: 02-360341, fax: 02-367981, e-mail: sympo@imc.cas.cz

13th Annual Meeting of the International Society of Chemical Ecology 18.-22. 8. 1996 Praha. Inf.: J. Harmatha, UOCHB AVCR, Flemingovo nam. 2, 166 10 Praha 6, tel: 02-243 101 77, fax.: 02-243 100 90, e-mail: harmatha@uochb.cas.cz

38th Microsymposium of the Prague Meetings on Macromolecules: Recycling of Polymers 14.-17.7.1997 Praha. Inf.: P.M.M. Sekretariat, UMCH AV CR, Heyrovskeho nam. 2, 162 06 Praha 6, tel.: 02-360341, fax: 02-367981, e-mail: sympo@imc.cas.cz

17th Discussion Conference of the Prague Meetings on Macromolecules: Surface and Interfacial Phenomena in Macromolecular Systems 21.-24.7.1997 Praha. Inf.: P.M.M. Sekretariat, UMCH AV CR, Heyrovskeho nam. 2, 162 06 Praha 6, tel.: 02-360341, fax: 02-367981, e-mail: sympo@imc.cas.cz