IUPAC

Co je IUPAC

Mezinarodni unie pro cistou a uzitou chemii (International Union of Pure and Applied Chemistry, IUPAC) byla zalozena v roce 1919 jako dobrovolne, nevladni a neziskove sdruzeni narodnich organizaci clenskych zemi; ty nyni reprezentuji chemiky z 40 zemi. Krome toho je mozne i individualni clenstvi v Unii (Affiliate Membership). K Unii je dale neclensky pridruzeno 14 pozorovatelskych zemi, 30 odbornych spolecnosti a 160 firem. Cinnost IUPAC je financovana prevazne z clenskych prispevku narodnich organizaci, ktere jsou urcovany podle objemu chemicke vyroby v prislusne zemi, a z prispevku za individualni clenstvi.

Cilem cinnosti IUPAC je podporovat trvalou spolupraci mezi chemiky clenskych zemi, studovat temata z ciste i uzite chemie majici mezinarodni vyznam a vyjadrujici regulaci, standardizaci nebo kodifikaci, prispivat k pokroku ciste a uzite chemie ve vsech ohledech a spolupracovat s jinymi mezinarodnimi organizacemi zabyvajicimi se tematy chemicke povahy, napr. Svetovou organisaci zdravi (WHO) pri OSN, Organizaci pro potraviny a zemedelstvi (FAO) pri OSN, UNESCO, Mezinarodni organizaci pro standardizaci (ISO). IUPAC je clenem Mezinarodni rady vedeckych svazu (ICSU) a ucastni se prace jejich vyboru.

Vrcholnym organem Unie je Rada IUPAC (Council) slozena z delegatu z clenskych zemi, ktera zaseda jednou za dva roky pri valnem shromazdeni Unie; valna shromazdeni jsou urcena vylucne pro pracovni setkani vsech organu IUPAC. V obdobi mezi zasedanimi Rady jedna jmenem Unie byro a jeho vykonny vybor, v soucinnosti se sedmi stalymi vybory a s pomoci sekretariatu. V cele Unie stoji prezident. Teziste cinnosti je v sedmi divizich a jedne sekci podle oboru chemie. Divize je vzdy tvorena diviznim vyborem, komisemi, pracovnimi skupinami a narodnimi reprezentanty. Unie porada vzdy v lichych rocich valne shromazdeni a kongres. Kongresy IUPAC maji vedecky program, ktery zahrnuje vzdy nekolik hlavnich oboru chemie, a jsou tedy pristupne vedecke verejnosti. IUPAC nese zastitu nejen nad svymi kongresy, ale prejima ji i nad specializovanymi sympozii a konferencemi (rocne kolem 30), ktere doporucily jeji divize. Vyznamnym rysem sympozii pod zastitou IUPAC je, ze zarucuji ucast chemikum vsech zemi bez ohledu na rasu, nabozenstvi a politicke nazory, a individualnim clenum slevu na registracnich poplatcich.

Oficialnim vedeckym casopisem IUPAC je mesicnik Pure and Applied Chemistry, ktery zverejnuje zvane plenarni prednasky z kongresu a sympozii pod zastitou IUPAC. Rovnez publikuje doporuceni vyboru a komisi tykajici se nomenklatury, terminologie, symbolu a jednotek, atomovych hmotnosti prvku a ruznych technickych postupu. Krome toho vydava Unie dvoumesicnik Chemistry International prinasejici informace o cinnosti vyboru a komisi, o novych projektech IUPAC, nazvoslovnych doporucenich, o prave minulych i budoucich vedeckych setkanich pod zastitou IUPAC, jakoz i ruzne chemicke aktuality a zajimavosti; je bezplatne zasilan clenum organu IUPAC a individualnim clenum IUPAC. Unie tez vydava sborniky ze sympozii, kriticke kompilace dat, prirucky a nomenklaturni kompendia, ktera jsou v oboru chemickeho nazvoslovi uznavana jako autoritativni.

Ceskou republiku zastupuje v IUPAC Cesky komitet pro chemii. Ma 11 clenu zastupujici chemiky z ruznych oboru a mist CR, z vysokych skol a z Akademie ved CR. predsedou je Prof. Ing. Pavel Kratochvil, DrSc. (UMCH AV CR), mistopredsedou Prof. Ing. Josef Horak, DrSc. (VSCHT Praha), sekretarem Ing. Pavel Cefelin, DrSc. (UMCH AV CR). Ukolem komitetu je mimo jine dbat o primerene zastoupeni ceskych chemiku v organech IUPAC, doporucovat vyborum a komisim IUPAC vhodne narodni reprezentanty, jmenovat delegaty CR na zasedanich Rady IUPAC, rozsirovat informace o cinnosti IUPAC v Ceske chemicke verejnosti a koordinacne spolupracovat s Ceskymi komisemi pro oborove nomenklatury, ktere se zabyvaji prekladanim dokumentu IUPAC do cestiny.

Zevrubne informace o IUPAC (cinnost, organizacni struktura, valna shromazdeni, kongresy, casopisy a publikace, individualni clenstvi, cesti chemici a zastoupeni CR v IUPAC) byly uverejneny v Chemickych listech, sv. 80, str. 205 az 208 (1995). Individualni clenstvi zprostredkovava Ceska spolecnost chemicka.

Jaroslav Kahovec a Pavel Cefelin