William Francis Giaque (1895-1982)

Termodynamicka stavova velicina entropie (S), zavisejici na teplote a tlaku, predstavuje ve fyzice a fyzikalni chemii miru neusporadanosti v rozdeleni ploch a rychlosti castic systemu. Prestoze tento pojem zavedl do termodynamiky a pomerne presne definoval jiz nemecky fyzik R. L. Clausius v roce 1865, zajimali se o entropii po celych nasledujicich sto let jeste cetni dalsi prirodovedci. Mezi ne take patri americky fyzikalni chemik William Francis Giaque, od jehoz narozeni letos uplynulo sto let.

Narodil se 12. kvetna 1895 v Niagara Falls (Canada) a po studiich elektrotechniky pracoval nejdrive v elektrarne pri Niagarskych vodopadech a pozdeji v technicke laboratori v New Yorku. Zajem o zakladni vedecky vyzkum jej privedl na Kalifornskou universitu v Berkeley, kde se venoval predevsim studiu vlastnosti latek pri velmi nizkych teplotach. V roce 1934 se stal na teto prestizni vysoke skole profesorem chemie. Za svuj prinos k rozvoji chemicke termodynamiky mu byla v roce 1949 udelena Nobelova cena za chemii. V Berkeley take v roce 1982 zemrel.

Kdyz v roku 1906 zformuloval nemecky fyzikalni chemik W. Nernst (nositel Nobelovy ceny za chemii v roce 1920) treti hlavni vetu termodynamiky, podle niz se entropie chemicky stejnorodeho telesa v blizkosti absolutni nuly blizi nulove hodnote, byla prijimana s neduverou a ostrou kritikou. Prvni, kdo experimentalne potvrdil jeji platnost, byl prave Giaque. Vysetroval pokusne relativni entropie a spolu se svymi zaky urcil jejich presne hodnoty pri extremne nizkych teplotach. Pri vyzkumu entropie kysliku take objevil v zemske atmosfere jeho isotopy 17 a 18 a vyvinul adiabatickou demagnetisacni metodu, umoznujici vytvaret teploty v blizkosti absolutni nuly (-273,16 stupnu Celsia). Entropii a jine termodynamicke vlastnosti rady plynu urcil i pomoci kvantove statistiky a studiem energetickych hladin molekul ze spekter a z jinych zdroju.

W. F. Giaque se svymi vyzkumy vlastnosti latek v podminkach extremne nizkych teplot pricinil o rozvoj fyzikalni chemie - zvlaste pak dukazem, ze Nernstuv teorem patri mezi zakladni fyzikalni zakony prirodovedy.

Bohumil Tesarik