Zacatek byl v Ustavu organicke chemie, technologie tuku, barviv a plastickych hmot na Vysoke skole technicke v Brne. Pod vedenim akademika Vitezslava Veseleho provadel Dr.Ing.Jan Dvorak synthesu a polymerisaci akrylatu, metakrylatu a vedl veskera cviceni posluchacu v uvedenych oborech. V roce 1949 se zapojil k vytvoreni vyzkumne zakladny plastickych hmot v Brne, v nynejsim vyznamnem oboru podniku Chemopetrolu, koncernove ucelove organisaci Vyzkumnem ustavu makromolekularni chemie v Brne. Do roku 1952 byla pro nej aktualni problematika reseni modifikace vlastnosti polyamidu (polykaprolaktamu), pricenz se podilel na nametech rozvoje naseho chemickeho prumyslu.
V obdobi dvou let 1954 a 1956 vyresil synthesu a polymerisaci benzylmetakrylatu pro fotoelasticimetrii. Studium problematiky epoxidace vyssich mastnych kyselin vyustilo v priprave epoxidovanych butylesteru kyselin ze sojoveho oleje, jejichz vyrobu zavedlve Spolku pro chemickou a hutni vyrobu v Usti nad Labem.
V sedesatych letech se zabyval synthesou 3,3-bis-chlormethyloxacyklobutanu na vyrobu termo- plastickeho polyesteru zv. Penton.
Pro polymerisaci olefinu pripravoval katalysatory, synthesou organokovovych sloucenin, zejmena triethylaluminia.
Nezbytnou soucasti jeho cinnosti bylo i sledovani ekonomickych problemu zpracovani a aplikace v oblasti plastickych hmot, konkretne kopolymeru ethylen-vinylacetat.
Krome nekolika desitek patentu, publikoval vysledky sve prace u nas i v zahranici, v normalisacnich komisich uplatnoval poznatky a v pedagogicke cinnosti prednasel na Vysokych skolach v Brne a v Pardubicich.
Dr. Ing. Jan Dvorak, dlouholety clen Ceske spolecnosti chemicke, v povalecnych letech clen vyboru brnenske pobocky, vyznamne prispel rozhodujicim zpusobem k rozvoji pobocky, ale i plastickych hmot na zaklade novych a modifikovanych polymeru.
A co lze jubilantovi prat, aby se mu i nadale darilo co mel vzdycky v praci rad.
Adolf G. Pokorny