Skolne na c.k. ceske vysoke skole technicke v Praze, osvobozeni od neho a jine zajimavosti z historie skoly

Milan Beranek

V posledni dobe je casto diskutovanym problemem zavedeni skolneho pro studenty vysokych skol, ale o osvobozeni od neho se temer nemluvi. Jiste tedy nebude bez zajimavosti nahlednot do historie, jak byla tato zalezitost resena CVST za cisare pana. Program c.k. ceske vysoke skoly technicke v Praze pro rok 1883 - 1984 uvadi podminky pro osvobozeni od skolneho, ktere cinilo 25 zl. za kazdy semestr. Osvobozeni od skolneho, pokud posluchac splnil predepsane podminky, se potvrzovalo razitkem a podpisem rektora v indexu. Cely text podminek pro osvobozeni i zpusob potvrzeni ukazuji pripojene kopie autentickych materialu.

C.k. ceska vysoka skola technicka mela v te dobe ctyri odbory s vlastnimi prednosty: odbor pro stavitelstvi inzenyrske (10 semestru), odbor pro stavitestvi pozemni (10 semestru), odbor pro stavbu stroju (8 semestru), odbor pro technickou chemii (8 semestru) a pripravu na hornicke akademie (6 semestru).

Program Ceskeho vysokeho uceni technickeho v Praze pro rok 1921 jiz uvadi sedm autonomnich vysokych skol s vlastnimi dekany: VS stavebniho inzenyrstvi, VS kulturniho inzenyrstvi, VS architektury a pozemniho stavitelstvi, VS strojniho a elektrotechnickeho inzenyrstvi , VS zemedelskeho a lesniho inzenyrstvi, VS chemickotechnologickeho inzenyrstvi, VS obchodni a oddeleni obecne, ze ktereho se v nasledujicim roce stala VS specialnich nauk.

Skolne za semestr cinilo 50 K, ale i zde platily obdobne podminky pro osvobozeni.

Mimo skolneho se na CVUT platilo i vlozne ke hrazeni potreb posluchacu pri prednaskach a cvicenich, ktere se v letech 1920 - 1921 pohybovalo v rozmezi 2 - 50 Kc. Castky vlozneho od 20 - 50 Kc byly jen u laboratorniho cviceni na VSCHT, vsechny ostatni obory byly mene nakladne.

V te dobe existovalo mnoho nadaci a podpurnych fondu, poskytujicich studentum stipendia a jine pozitky, jejichz vyse vsak byla znacne rozlicna.

V roce 1919 - 1920 bylo zapsano na CVST v Praze 4 453 posluchacu, z nichz bylo 11,7% cizincu, z celkoveho poctu bylo 6,5% mimoradnych posluchacu. Procentni rozdeleni radnych posluchacu podle jednotlivych oboru bylo nasledujici: stavebni inzenyrstvi 17,1%, pozemni stavitelstvi 5,1%, strojni inzenyrstvi 32,5 %, technicka chemie 19,3%, kulturni inzenyrstvi 2,7%, zemedelske a lesni inzenyrstvi 19,5%, obecne oddeleni 3%.

Jednotlive VS mely spolky posluchacu. Clenove mohli zdarma pouzivat knihovny a za velmi snizene ceny nakupovat prednasky (skripta) a jine odborne publikace, vydane fakultnimi spolky a Ceskou Matici Technickou v Praze. Spolek posluchacu inzenyrstvi chemie (S.P.I.Ch.) byl zalozen v roce 1891. Starostove a delegati techto spolku representovali technicke studenstvo pred verejnosti ve "Sboru posluchacu CVUT v Praze".

Tato kratka informace by mohla poslouzit zejmena tem ctenarum, kteri se aktivne podileji na tvorbe noveho legislativniho predpisu na VS, nebo maji moznost jeho zneni ovlivnit. Pripravovany predpis nebere v uvahu pomer nakladu na vyuku a cviceni v technickych a prirodovednych oborech oproti humanitnim. Pro laboratore nutna instrumentalni a merici technika, dnes temer zcela dovozni, predstavuje obrovske financni naklady, zatimco pro studium prav jsou naklady nesrovnatelne nizsi. Platy absolventu budou naproti tomu ve zcela obracenem pomeru, nebot technici a prirodovedci temer nikdy nedosahnou vydelku advokatu, ktere jsou jedny z nejvyssich. Stanoveni vyse skolneho jen podle nakladu na vyuku v jednotlivych oborech, jak jsme slyseli z nekterych ust, se nezda byt tou nejspravnejsi variantou a nuti k zamysleni, stejne jako stanoveni podminek osvobozeni od jeho placeni.